Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi(24)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Sa nu uit sa precizez, daca nasc azi sau maine nu nasc cu dr mea[:D]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] id="blue">id="size1"> 40+ id="red">id="size4"> cu [baietel] Tudor
id="right">id="blue">
align="right" id="quote2">Ionela, stim ca dr ta vine marti, dar stim ca tu poti naste cu oricine!!Mie imi poti da sms la orice ora, oricum dorm iepureste[:D]Cat despre plimbare e bine sa o faci, eventual in gradina botanica sa cobori si sa urci scarile spre lac.Cu siguranta te vor ajuta..ca sa nu mai zic de aerul zen din gradina[:D],,,iar daca va fi sa nasti azi-maine dr Vieriu e super ok!Mamica Estelei , 24.mai 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper si eu Oana. O mai vad in somn cum se stramba si incepe sa planga dar adoarme imediat inapoi... nu cred ca sunt colici...

 

Mada, unde este aceasta camera? nu stiam de ea...

 

[help] Fetelor am o intrebare, Maia de vreo saptamana are perioade cand sta la san cate 3h, de genu:

- se trezeste

- o schimb

- o pun la san

- papa

- incepe sa se matzaie si mai adoarme, eu incerc sa o trezesc

- da drumu la san sau il scot eu daca nu protesteaza

- o ragai... in timpul asta umbla cu gurita dupa san

si iar o luam de la capat

- o pun la san

- papa

- incepe sa se matzaie si mai adoarme, eu incerc sa o trezesc

- da drumu la san sau il scot eu daca nu protesteaza

- o ragai... in timpul asta umbla cu gurita dupa san

 

Cateodata dupa ragait ajung sa o pun in pat si iar umbla dupa san...

 

PS: Noaptea mananca frumos, asa face doar in timpul zilei...

 

A patit cineva asa?

 

 

[majoreta][majoreta][majoreta] Hai Ionela [majoreta][majoreta][majoreta]
id="red">id="size4">

 

__

Lena - [mamica] fericita a Maiei

 

Bebe Maia - 8 oct 2011

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello dragelor...dupa o lunga perioada de absenteism am intrat sa va povestesc pe scurt cum au decurs lucrurile la mine...[:)]...am nascut-o pe Mariuca la 42 de sapt.fix, bineinteles fortata...m-am incapatanat fff tare sa nasc natural drept pentru care pe 25 dr.mea m-a kemat pt declansarea nasterii pt ca Mariuca nu voia sa iasa altfel...de la ora 15 la ora 20 am "baut" oxitocina....15 unitati daca tin minte bine...si bebe nica nica..la ora de la ora 17 la ora 20 am ramas la dilatatie 4[bang][bang]...atat am reusit[q]...mititica era cam mare...4260gr si dubla circulara de cordon...s-a impus cezariana..ea totusi nu suferea DELOC...statea muuult si bine...neonatologii speriati ca sta cam mult...s-a nascut cu manute de spalatoreasa...little old man:)))..era batranica saraca...am intrat in operatie la 20 45 si la 21 punct mi-am auzit minunea...a doua zi am aflat si vestile mai putin ok..in timpul cezarienei am pierdut fff mult sange drept pentru care mi s-a facut urgent transfuzie de sange..nivelul hematiilor era sub pragul critic...doua zile la rand transfuzie si fier intravenos in fiecare zi...sederea mea la spital s-a prelungit cu o zi...total de plata cu tot cu avans 5289 ron...a meritat...acum ma bucur din plin de Mariuca...e frumoasa, nu prea cuminte[:D]...dar o iubim de nu mai putem...ma recuperez incet incet si sigur...recuperarea e grea da nu imposibila...va multumesc tuturor pt urarile de bine si va doresc cresteri si nasteri usoare...dau fuguta ca tre sa facem baita la sarmaluta...Sorina multumesc pentru ajutor...si Ionela hai ca ma ajungi:)))...vrei si tu la 42 sapt??...spor si multumesc inca o data pt sustinere[pup][flo][pup][flo]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Alinutza, dar da-ne detaliile complet, data nasterii si cati cm, ca sa te trecem la tabel la mamici! De ce zici ca nu e cumincioara?

 

Lena, camera mama si copilul e la et 1, dupa mag Nelmar( care e vis-a vis de montecatini).Noi am folosit-o azi iar:)

In alta ordine de idei, din ceea ce ai descris mai sus cu bebeMaya, eu nu as fi trezit-o daca adormea la san, daca atipeste pune-o pe patut si las-o sa doarma.Copii cauta instinctiv cu gurita sanul, sau sa suga, nu neapart ca le e fomitza, Estela si acuma in timp ce doarme suge..chair daca nu are nici macar suzeta in gura..

Ionela, gata cu oxigenarea?

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit Alinutza!

 

Gata oxigenarea.... acasa... liniste... contractii pe ici pe colo... nu stiu daca regulate, dar sigur dureroase [:D]. Inca nu cronometrez ca ma plictisesc... tind totusi sa cred ca nu sunt regulate.

Nu plec fara sa va anunt, dar cred ca o asteptam pe d-na dr

[:D]

 


Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] id="blue">id="size1"> 40+ id="red">id="size4"> cu [baietel] Tudor
id="right">id="blue">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupicei fetelor!Noi nu am mai intrat de multisor sa scriem pe forum insa v-am citit.

AlynaB imi pare rau sa aud vesti nu prea bune despre Alex insa e bine ca ai facut programare la Arcadia.Poate nu are nimic si a auzit aiureli dr.aia.Oricum am inteles ca 50% dintre bebelusi pot prezenta acest suflu si trece de la sine cu inaintarea in varsta.Eu zic sa stai linistita si sa nu te stresezi inutil.Ai sa vezi ca vei primi vesti bune de la Arcadia [pup]

oana.irina ma bucur ca in urma ecografiilor Maria e bine.Nici nu se putea altfel.Uite ce repede a trecut timpul.6 saptamani trec urgent.Nu stiu cum zboara timpul asta, cand ma gandesc ca acum aproape 6 luni eram si eu ca Ionela.Eu imi pierdusem rabdarea la 40 de saptamani.Nu zic ca eu tot asteptam de la 38 sa nasc.Si uite ca au fost 40 saptamani si inca 5 zile...innebuneam insa a meritat asteptarea.[:)][olala][pup]

Alinutza felicitari!Sa iti traiasca gazuta!Sa nu fi de ochi si Mariuca ta s-a nascut maricica ca si Antonica mea.Cam asa se intampla cu bebelusii ce se nasc dupa 40 saptamani.Asta e dezavantajul, daca pot numi dezavantaj (pentru nasterea naturala) ca ei tot cresc in intervalul 38-42 saptamani.Mie mi-au zis la ultima eco ca are 3kg,300 si am nascut-o mai mare cu 1 kg.

[majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

[majoreta][majoreta][majoreta]

[flo][flo]Hai IONELA!!!Hai bebe TUDOR!!!id="red">id="size5">[flo][flo]

[majoreta][majoreta]

[majoreta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, cine imi da si mie o schema cat mai complexa despre diversificare si tot ce trebuie..etc!! Nu stiu mai nimlc despre asta si am nevoie sa pun acolo, la catastif..nu vrem sa incepem prea devreme dar tre sa simt eu ca am totul sub control[:D]

 

Ionela, daca doresti sa nasti marti, faca-se dupoa vointa ta[ruga]..si la mine dr a fost plecata o saptamana,si ma rugam sa nasc cu ea, am luat no-spa pana in ultimul moment aproape, cand am aflat ca a venit in Iasi eram f multumita ca am rezistat.Ea a venit luni si noi luni noapte ne-am prezentat la spital!Nici nu am lasat-o sa se odihneasca dupa o zi de munca[nani]..oricum mult a fost putin mai este..de acuam vorbim de ore nu de zile..asa ca vom continua cu galeria!!

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citat din mesajul lui madline82

Felicitari Alinutza, dar da-ne detaliile complet, data nasterii si cati cm, ca sa te trecem la tabel la mamici! De ce zici ca nu e cumincioara?Lena, camera mama si copilul e la et 1, dupa mag Nelmar( care e vis-a vis de montecatini).Noi am folosit-o azi iar:)In alta ordine de idei, din ceea ce ai descris mai sus cu bebeMaya, eu nu as fi trezit-o daca adormea la san, daca atipeste pune-o pe patut si las-o sa doarma.Copii cauta instinctiv cu gurita sanul, sau sa suga, nu neapart ca le e fomitza, Estela si acuma in timp ce doarme suge..chair daca nu are nici macar suzeta in gura..Ionela, gata cu oxigenarea?Mamica Estelei , 24.mai 2011[/quoMultumesc mult...pai bebe Maria, nascuta 25 oct, apgar 10,53 cm,4260 gr., dr.Cacicovschi ...dc nu e cumincioara??:))...ei nah asa glumeam si eu..are plamanii tari iar cat a stat in maternitate era "lidera de sindicat"...8 baietei si singura fetita care dadea tonul tuturor:)))..asa mi-o laudau asistentele:))...acum e a 2a zi acasa si aseara am cam facut noapte alba[:D]..invatam si noi odata cu ea...[pup][flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...