Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea la Arcadia - Iasi(24)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

BUNA SEARA GAGICI CE FACETI?noi suntem in vacanta la galati...ne relaxam putin ca nu imi mai stiam de cap la iasi...unde nu am pe nimeni sa ma mai ajute din cand in cand!!!aici o avem pe prietena noastra si pot sa spun ca azi noapte am dormit cap coada fara sa ma trezesc nici macar la baie...[pk][pk]si ma simt atat de odihnita...

POT sa va spun ca bebe meu a devenit din ce in ce mai agitat si parca colicii astia in loc sa diminueze cresc pe zi ce trece si abia ce am facut 3luni ieri...neau zapacit...am promis amandoi ca atunci cand baiatu meu creste o sa le dam o bataie sora cu moartea la colicii astia nenorociti care nu ne lasa deloc sa dormim!!![bang][q]

BAITA iam facut ptr prima oara in cada acum trei zile cu colacel si mam indragostit din nou de bebelusul meu...era o minunatie...daca il vedeati ce se distra si ce se rotea el cand pe burta cand pe spate...inota cu o maiestrie incontestabila...si rusinoasa ptr mine care mas duce ca bolovanu la fund[:I]!!!funduletul i se ridica la suprafata(grasimea)[:)]offf o minunatie...vil recomand cu cea mai mare incredere fetelor...ii ajuta foarte mult sa stiti...cel putin a meu lam scos transpirat de cat efort a facut si mia dormit 5 ore cap coada...cu toate ca era ff agitat...!!!

ORICUM imi cer scuze ca nu am mai urmarit si credetima ca nu am apucat sa va citesc din urma...ati fost destul de active...sper ca sunteti toate bine si fericite cu bebelusii vostri!!!va pup si va saluta o mamica fericita!!!

 

[mamica] lui CEZAR GABRIEL nascut pe 29.07.2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi!!!

Am terminat si cu botezul, cel mai greu l-a suportat bebe David, cu atata lume in jur a fost foarte agitat, cel putin noptea trecuta a plans din ora in ora [bang][bang], nici macar vinul din impartasanie nu l-a adormit [:D] si nici baia lui nanuta[alcool].

Foarte multe vesti cat am lipsit [:D]

- Oana felicitari pentru vestile bune

-Alinuta felicitari inca odata si sa va bucurati de Mariuca

- Ionela daca vine azi bebe Tudor poate e cel cu nr. 7 miliarde [:D], stie el ceva [pup]

Lena eu il las pe bebe sa doarma daca a adormit la san, il pun bine pe o parte si pana in prezent e ok, eu daca l-as trezi as avea -2 ore [bang][bang] si nu-mi permit la cele 4-5 ore de somn adunate pe noapte [:D]

Aseara i-am dat ceai sa bea eram disperata [bang][bang] nu dormise toata ziua, noi eram chiori de somn si i-am pus picaturile de colici in ceai si a adormit, ma simt vinovata ca i-am dat ceai dar asta e ..

Cam atat deocamdata, va [pup][pup][pup] si va doresac o saptamana frumoasa si nu in ultimul rand

[majoreta][majoreta][majoreta] HAI IONELA!!!!!id="red">id="size5">[majoreta][majoreta][majoreta]

 

Claudia [baietel] David Andrei 12 sept 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va salutam si noi cam chioare de somn[alcool]

azi noapte iar trezit la o ora sau 2 si adormit cu san de fiecare data.nu reusesc sa-i dau de capat de ce nu mai doarme macar 3 ore legate. ma paste gandul sai incep diversificarea ca poate i-o fi foame. nu stiu ce sa mai incerc ca sa ne odihnim toti ,mai ales eu ca stau cu frica sa nu-mi scada laptele ca si asa nu stiu daca ar trebui sa ma ingrijorez ca are 6 kg la 5 luni.ma gandesc sa incerc sa-i dau ceva ,vreun aliment sau cereale la ultima masa diseara sa vad daca e vreo schimbare. sau ofi normal sa se trezeasca asa ,avand in vedere ca pana la 4 luni mi-a dormit fff bine noaptea?

va pup fetelor, ALINUTZA [flo] SA-TI TRAIASCA COMOARA[olala]

 

MAMA PRINTESEI ESTERA ELENA-26MAI 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la noi fetelor!! Ce frig e afara..brr, mi-e frica sa scot nasul pe geam[8D]

 

Lena, Maya e maricica are 3 sapt, nu mai e abia nascuta sa o stimulezi sa suga, pun pariu ca oricum suge bine, daca adoarme inseamna ca ii e somn, dupa ce ii scoti aerul de ce o pui iar sa suga, asta nu inteleg eu??

 

Alinutza, ai rabdare cu fata ta, tre sa se obisnuiasca cu ciclul zi-noapte, unii copii dorm bine din prima noaptea, altora le ia un pic mai mult timp sa isi dea seama ce si cum..o sa se regleze situatia.Laptic ai? Papa bine mamaruta?

 

Claumarcoci, de ce nu i-ai pus picaturile intr-o lingurita si sa i le dai ca atare?

 

 

Corina,sa nu crezi ca daca introduci LP, sau icnepi diversificarea mai devreme bebe va dormi mai bine noaptea.E cu siguranta ceva trecator la Estera, noi am trecut printr-un puseu f rau, cu sculat din ora in ora timp de 3 sapt si l-am depasit cu brio!! Dar uite ca azi noapte mi-a facut si mie figura, s-a sculat asa de des sa suga ca m-a zapacit..cand era in puseu o culcam cu mine in pat pt ca ma trezeam f des si imi era greu sa tot o pun si sa o iau de la ea din patut, dar acuma cand doartme la ea in patut e mult mai bine, doarme cate 3-4 uneroi si 5 ore legate si asa ma odihnesc si eu si ea mai bine!

 

clauditza, bravo cu coalcelul, ai sa evzi ca il ajuta sa se dezvolte si mai repde!

Ionela, noi continuam galeria!![majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta][majoreta]

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor.Mada e super ok schema de diversificare spusa de acel doctor de la spitalul de copii.Daca ai pierdut linkul ti-l dau eu ca am pus paginuta la favorite.

E nasol ca nu e scrisa.Eu am schemuta de la dr.meu insa nu stiu unde am pus colile de hartie pe care am notat. Asa de zapacita sunt.Cum o gasesc am sa postez aici.

Pana atunci videocliputile cu diversificarea "vorbita".[:D]

http://www.bzi.ro/sugari-indopati-cu-sarmale-si-carnati-video-236519

 

[majoreta][majoreta]Hai IONELA!!!Hai bebe TUDOR!!!id="size5">id="red">[majoreta][majoreta]

[majoreta][majoreta][majoreta]

[majoreta][majoreta]

[majoreta]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui madline82


Lena, Maya e maricica are 3 sapt, nu mai e abia nascuta sa o stimulezi sa suga, pun pariu ca oricum suge bine, daca adoarme inseamna ca ii e somn, dupa ce ii scoti aerul de ce o pui iar sa suga, asta nu inteleg eu??


Mamica Estelei , 24.mai 2011
align="right" id="quote2">

Mada, Maia se trezeste cand ii scot aerul si iar umbla cu gurita dupa san si dak nu ii dau e scandal [:(]

Clau, ai PM. Eu nu vreau sa o culc fara sa scot aerul ca mie frica de colici...

Hai Ionela [majoreta]

__
Lena - [mamica] fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit schema noastra de diversificare data de pediatru nostru.Eu sunt de acord cu ea si pe asta o si urmam:

[yum][yum][yum][yum]

Diversificarea se incepe dupa 6 luni pentru copiii alimentati la san incepand cu urmatoarele alimente:

1.Sucul de fructe. Treptat se adauga si pulpa din fruct.De preferat fructe si legume autohtone.Se incepe cu marul, piersica, etc.

Nu se combina din prima 2 alimente.Se asteapta un interval de 3-4 zile si observam daca noul aliment introdus nu da o reactie alergica.Daca se intampla acest lucru ne putem da seama mai usor ce aliment a cauzat problema si il scoatem din alimentatie, incercand sa il introducem mai tarziu.

2.Fainosul fara gluten. Eu am luat in casa biscuit gata faramitat de la Plasmon, este la cutie de metal ca LP cu care voi imbogati pireul de fructe.Nu are ou si gluten in compozitia lui.Am mai cumparat cereale de la Hipp cu mar, piersica si probiotice care le voi amesteca cu laptele meu si i le voi da cu lingurita si faina de orez (se amesteca cu lapte), la fel, fara gluten.

3.Branza de vaci preparata in casa din lapte UHT. pe net gasim diverse retete.

4.Supa de zarzavat. Se face din: albitura (pastarnac, radacina de patrunjel),telina, ceapa si rosie. Cartoful in supica se introduce mai tarziu, pe la 7 luni.(fermenteaza rapid).Se poate pune in supica si putin patrunjel verde.

Atentie nu se adauga sare!!!id="red">

Supica se strecoara de legume si se da bebelusului doar zeama. Cantitatea de supa se mareste progresiv.Incepem in prima zi cu 10-15 ml, apoi crestem cantitatea pana la 70-80 ml.

Cand se ajunge la aceasta cantitate incepem sa administram:

5. pireu din zarzavaturile din supe.Facem pireu dintr-o singura leguma odata (de exemplu morcov)Pireul il facem din ce in ce mai gros si se administreaza cu lingurita moale din silicon.Putem amesteca pireul cu lapte matern si un varf de cutit de unt.

6.Introducem carnea fiarta si mixata in supici.

7. Introducem fainosul in supica(paste speciale pentru bebe).Eu am in casa tot de la Plasmon.Sunt niste paste fainoase sub forma de stelute,boabe mici de orez etc, sa poata fi usor inghitite.

8. Albusul de ou fiert se poate adauga in supici sau se imbogatesc fructele cu fainos.

9. Galbenusul de ou fiert.Se administreaza cate un sfert de galbenus in prima saptamana (saptamana cand introducem galbenusul), la 2 zile.Apoi in urmatoarea saptamana jumatate de galbenus la 2 zile, urmatoarea saptamana 3 sferturi de galbenus la 2 zile.In urmatoarea saptamana se ajunge la un galbenus intreg care se administreaza din 2 in doua zile.

10.Borsul de perisoare

Diversificarea se face treptat introducand alimente noi progresiv si crescand cantitatea zilnic.

De la 8 luni bebelusul poate manca deja:

11. mamaliguta cu branzica de vaci si smantana.

Nu dati copiilor sucuri la sticla sau mancaruri la borcan.Contin o multime de conservanti si porcarii.Cumparati si administrati mereu fructele sau legumele proaspete.Incercati sa evitati iaurturile din comert gen: danonino... contin o multime de coloranti, zaharuri si chimicale.Mai rau faceti bebelusilor.Luati iaurt simplu si amestecati-l voi cu fructul proaspat.

Nu dati portocale sau sucuri din citrice bebelusilor.Au stomacul prea firav sa suporte aciditatea din aceste fructe.Rezultatul poate fi catastrofal inclusiv iritatii la fundulet.[:D][pup]

[yum][yum][yum][yum]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lena, eu o culcam noaptea fara sa ii scot aerul, pt ca nu reuseam, si mai rau ii faceam ca se trezea si cu greu o adormeam inapoi..acuam nu stiu daca sa fi fost asta cauza principala a colicilor..oricum l anoi nu erau agresivi, doar dim la 6 se foia si se smiorcaia un pic..si cam atata.Si eu sper ca Maya sa nu aiba deloc..poate scapati[pup]

 

Dada, ms de link, o sa icenrc sa notez cand am timpp deocamdata imi doarme gaza si nu pot asculta ce zice dr..[nani]

 

Mamica Estelei , 24.mai 2011

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...