Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tigai ceramice


ali

Recommended Posts

Nu am stiut unde sa pun intrebarea asa ca cel mai potrivit loc mi s-a parut aici.Folositi tigai ceramice? De ceva vreme ma tenteaza tigaile de genul asta dar nu stiu cat sunt de bune.Nu gasesc pe net prea multe review-uri asa ca am zis sa intreb si pe aici. Sunt bune , merita investitia...? ali Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu le folosesc de cind au aparut ,de citiva ani ,parerea mea e ca sint la fel de bune ca si cele de teflon ,de buna calitate. Pt.mine cele mai bune ramin vasele care au antiaderentul Titan. Se spune ca vasele numite ceramica sint ecologice .Ceramica dureaza mult mai putin decit vasele de teflon. Mami di Marco [url="http://community.webshots.com/use /mihaela2703"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ali eu mi-am luat acum 2 ani tigaia dry cooker din teflon de la top shop,astia cu reclamele pe la televizor apoi peste un timp a aparut dry cooker ceramica delimano.m-a tentat sa o iau su pe acea si iata ca am luat-o.pe cea din teflon i-am dat-o mamei mele.sunt foarte dezamagita de cea din ceramica,alimentele se lipesc de tigaie,se face urata dupa folosire mie nu imi place.regret ca am dat 200 lei pe ea.teflonul e cel mai bun.asta e parerea mea,o zi buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iata cateva info interesante, postate pe un alt forum : "asa... am cumparat pana acuma 5 astfel de tigai. experienta ar fi urmatoarea: prima, o marca italiana, cu interior alb si exterior rosu, luata din selgros, aproximativ 100ron (nu e din cele care le au acum la promotia cu punctele). rezultat: nu se lipeste de ea, se comporta ca o tigaie teflonata, dar uleiul ars se depune in timp pe marginea interioara, daca o vreau curata trebuie s-o bag la cateva folosiri in masina de spalat vase unde detergentul puternic care-l foloseste masina o scoate din boale, daca nu a apucat sa se inegreasca prea tare. ceramica din interior arata oarecum asemanator cu coaja de portocala si cred ca asta contribuie la problema. am dus-o in pod ca era si un model mare (28cm) si incomod. a doua o tigaie tot rosie cu interior alb, luata tot din selgros, o marca ieftina, cu ceramica de pe interior lucioasa. isi face f. bine treaba, nu se prind de ea alimentele prajite, face probleme totusi la maner, se cam topeste de la caldura flacarii si trebuie strans din timp in timp. i-am dat-o mamei ca ea are aragaz electric si nu cred ca o sa mai aiba probleme cu manerul. cei care aveti si voi aragaz electric puteti s-o luati ca-si face treaba bine, am vazut ca sunt in auchan, e modelul de tigaie ceramica mai ieftin de la ei. (au doua modele acum la vanzare) un model cu exterior negru, si interior gri inchis cumparat din metro: initial a fost ok treaba, dar dupa ce o bagam in masina de spalat vase se prindeau alimentele de ea ca dracu. am urcat-o in pod. acu am doua modele luate din auchan (modelul mai scump care-i acum la vanzare). arata bine, interiorul e lucios si manerul pare de calitate. le folosesc de doar doua sapt, se tin bine, nu se lipesc de ele alimentele (sa nu va asteptati la ceva revolutionar, se comporta ca o tigaie teflonata in privinta asta). n-am apucat sa le bag in masina de spalat vase sa vad cum se comporta dupa. revin cu impresii dupa prima spalare. " Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu le spal niciodata cu masina de spalat vase,le-am bagat odata si fiind din smalt pe exterior s-au facut cam urite si le-am aruncat. De atunci evit si le spal cu mina ,noi nu prea mincam prajit asa ca ramin mereu curate ,nu se lipeste grasimea pt.ca folosim f.putin ulei. Vasele de ceramica ca si cele din teflon sint ca si alte produse sau lucruri si fiecare firma ,cit ar fi de mare sau de cunoscuta face lucruri(produse) de calitate superioara si inferioara.Eu cred ca daca pretul e mai mare si tigaia e de calitate .In marketuri eu nu cumpar pt.ca stiu ca nu au o calitate f.buna. Am o colectie intreaga de vase la care tin f.mult. Corina poti sa-mi zici ce firma italiana le produce pe cele care le-ai vazut tu ? Mami di Marco [url="http://community.webshots.com/use /mihaela2703"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maru, nu eu le-am vazut/folosit fragmentul postat de mine e de pe un alt forum, cel cu pedia la sfarsit dar cate tigai ceramice produse in italia poti gasi in selgros ? cred ca mai mult de 2-3 producatori nu sunt..eu una am vazut un singur tip de tigai ceramice in selgros, au fost la un moment dat incluse intr-o promotie, puteai sa le cumperi cu reducere 50% (parca) daca acumulai un anumit nr de puncte din cumparaturi efectuate la ei... Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am luat prin primavara de la Cora tigaie din aceea cu exterior rosu si interior alb si sunt f multumita. nu se lipeste nimic, se curata f usor. am spalat-o si in masina, dar mai mult ca moft, pt ca nu prea avea nevoie. eu folosesc o cantitate infima de ulei si uneroi chiar deloc. mai greu mi-a fost sa ii gasesc un capac potrivit. inital sotul a luat-o pe cea mai mare de 28, pe urma mi-am luat-o eu si pe cea mai mica de 24cm. --------------------------------------------- MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6 IA mai 2011 Medlife - nereusita Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc cam de 6 luni tigaie cu interior ceramic din auchan, am ales o varianta mai scumpa, e gri la exterior si interiorul culoarea untului.Nu se lipesc alimentele in ea nici cu putin ulei, dar nu reusesc sa o curat foarte bine, ramane o mazga in interior pe pereti, frec la ea pana ma doare mana.Am bagat-o si la masina de spalat vase si a devenit putin poros interiorul, parca nu mai e nici asa de antiaderent.Am ales ceramica pentru ca am tot citit ca e daunator sanatatii teflonul, dar cand imi voi mai lua una cred ca voi alege o tigaie cu teflon, am vazut ca acum cei de la Teflon se lauda cu un material nou care nu este nociv. Cristina,[mamica]fericita de bebe luptator Vlad-Stefan [bebic] [url="http://lb2f.lilypie.com/qGgzp2.png"] Atat sunt de mare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...