Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tigai ceramice


ali

Recommended Posts

mcrissa-poate ca tigaia ta a vut acest defect de la inceput dar nu sa vazut si cind ai spalat-o bine ai vazut acesta mizga. Despre ceramica se spune ca nu este nociv si ca este un material ecologic...nu spune nimeni atunci cind trebuie sa vinda ceva ca nu-i bun ,pt.a publiciza un produs stiti si voi ca trebuie sa fi convingator. Am observat ca multe dintre voi spuneti ce culori au tigaile ,eu vreau sa va spun ca fabricile fac zilnic sute de mi de tigai si vase in general de toate marimile si toate formele posibile ,la fel si culorile la moda . Vasele vin fabricate ,inventate de oameni pregatiti bine si ca si in industria modei exista si un fel de stilist care studiaza forma ,culoarea ,minerul ,culoarea minerului si capacul care se potriveste cel mai bine cu respectiva tigaie sau oala. Credeti ca e un caz ca masinile de culoare alba sint la moda si in acelasi timp au aparut si vasele albe? Eu nu cred ca teflonul este daunator daca e de calitate si nu se ia de pe vas. [url="http://community.webshots.com/use /mihaela2703"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Teflonul nu trebuie sa contina PFOA (Perfluorooctanic Acid), care este dovedit cancerigen ( iar producatorii nu trec pe eticheta ). Nu trebuie ca tigaia sa fie incinsa la foc mare, se distruge mai repede si se pot degaja compusi toxici. De asemenea, la primele semne de zgarieturi , tigaia sa nu se mai foloseasca,deoarece particule de teflon pot intra in produsul gatit si ingerat.Recomandarea dlui.prof.dr.Mencinicopschi este de a folosi wokul, ceramica,oale din otel inoxidabil alimentar,sticla, fonta smaltuita. Pentru sanatatea noastra si a copiilor nostri este bine sa evitam macar acasa ( in vizita, la mall, la restaurante nu avem cum sa le evitam). Eu , datorita dr.Stanciu, am inceput sa folosesc acasa numai legume bio ( crescute din seminte nemodificate genetic), care imi sunt aduse acasa, cu 30 lei pe saptamana si sunt foarte multumita de calitatea lor, de asemenea folosesc carne de curcan sau pui crescuti fara hormoni ( se gasesc la un supermarket, nu stiu daca ii pot da numele ). Incerc sa cumpar fructe de sezon din Romania din piata de la tarani ( este adevarat ca poate nu intotdeauna oamenii sunt sinceri, dar macar incerc). Sanatatea este fff importanta, si numai atunci cand o pierdem realizam cat este de importanta.Noi cand am fost copii nu am avut parte de atata poluare, atatea chimicale in alimentatie cum au partea copii nostrii inca din burtica . Laura mami de Sofia 11 luni si Denisa 5 ani si 8 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laura nu cred sa fie vreo problema sa dai si denumirea comerciala, ca si eu as fi intersata sa cumpar asa ceva, chiar si de cei care distribuie legume bio.poate imi lasi un mesaj pe PM.merci Cristina,[mamica]fericita de bebe luptator Vlad-Stefan [bebic] [url="http://lb2f.lilypie.com/qGgzp2.png"] Atat sunt de mare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puiul cu hormoni este un mit aparut acum 30 de ani, daca nu mai mult. Nu se injecteaza cu hormoni, li se dau antibiotice. Hormonii sunt interzisi de zeci de ani. Puilor cei mai ieftini li se dau antibiotice ca sa creasca mai repde, celor certificati nu sau cel putin nu prezinta urme de antibiotic. ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura unde comanzi legume bio? Despre care supermarket vorbesti? Am vazut si eu pui bio in Auchan, Real, dar chiar or fi bio? De la 3 firme am vazut si am si cumparat. Mi se par prea mari puii aceia, la fel de mari ca si cei care nu sunt bio. Puii de la una din firme sunt f galbeni, ceilalti au culoare obisnuita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat pentru tigai de la tefal fara PFOA.Au aparut unele noi care cica nu ar fi toxice.Au aparut la promotie la un lant de magazine la preturi bunicele. Si ce am mai vazut ca au tot de la Tefal o oala de fiert sub presiune cu 5 sisteme de siguranta.Mie de asa ceva imi era teama dar asta chiar ma tenteaza. ali Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel care mi-a deschis ochii a fost dr.Stanciu, care mi-a recomandat sa cumpar legume si fructe bio, sa fac paine in casa ( cu masina de facut paine).Eu comand legume bio de la www.cosul-bio.ro ,au abonament, livreaza in Bucuresti , iar comanda minima este de 30 lei.Vin o data pe saptamana, iar cosul meu saptamanal contine morcovi ( 10buc.medii), telina radacina +frunze ( 2 buc.medii), patrunjel radacina( 2 buc.medii), pastarnac radacina ( 2 buc.medii) si 2 kg cartofi .Au numeroase legume dar si cateva fructe .Eu cumpar de 2 luni si sunt multumita de calitatea lor.De asemenea de la DM cumpar cuburi de legume bio cu 5 lei cutia de 6 cuburi, pasta de rosii, cereale bio, cacao bio.Fetitele mele nu mananca mult, si nici noi, preferam calitatea in detrimentul cantitatii si atunci consumam putin dar pe cat posibil eco si bio.Biscuitii ii iau de la plafar sau Mega Image, iar carnea de pui de la Mega Image( de la coco rico fara sa fie hraniti cu hormoni, sau antibiotice).De obicei consumam de 2 ori pe saptamana pui, 1 data peste, 1 zi fara carne, 2 zile curcan si 1 zi la mama [:)] Fetitele mele nu au mancat niciodata chipsuri, nu au baut sucuri ( decat fresh sau apa), nu mananca dulciuri cumparate, pentru ca eu fac in casa de 2 ori pe saptamana prajituri delicioase, pe care le mananca si copii din parc. Laura mami de Sofia 11 luni[caru] si Denisa 5 ani si 8 luni [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...