Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sunt prea nervoasa


Recommended Posts

urmarind discutiile voastre, mi-am amintit despre cazul unei doamne cu un sindrom PMS ingrozitor, se transforma intr-o "fiara" si isi teroriza oarecum familia. cazul a fost prezentat in serialul "The SPA of Embarassing Illnesess", difuzat pe TLC. ei bine, tipa s-a dus la unul dintre celebrele spa-uri de dezintoxicare, se pare ca, in cazul ei, pe langa niste sechele emotionale din copilarie, erau dereglate si glandele suprarenale. dupa parcurgerea etapelor de tratament din spa, a devenit cu totul alta persoana, nu se recunostea nici ea. am gasit un articol pe aceasta tema, si printre simptome, apare si sindromul PMS accentuat, pe fondul dereglarii acestor glande. http://www.medendo.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=80 Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragelor, va multumesc tare mult pentru raspunsuri! Am fost la doctor si am confirmat sindromul premenstrual : ) Incerc sa schimb anticonceptionalele ( am si dereglare hormonala si fara ele ar fi problematic) si voi lua si premenstril, sa vedem ce rezultate voi avea. Va pup si va doresc muuuuulta rabdare si muuult calm : ) [portb] Mami de minune minunata! Sara XVIII.III.XX-X ; )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns aici cautand solutii pentru mine. Nu eram asa de irascibila inainte de a avea copii, dar am devenit si ma sperie acest lucru. Evident, nu numai eu am de suferit, ci mai ales copiii, datorita carora m-am si hotarat sa caut solutii. Caci cred ca trebuie sa fie o solutie si pentru nervosii ca mine! Mananc preponderent vegetarian, nu iau anticonceptionale, menstruatia nu mi-a revenit inca (am nascut acum 1, 5 ani), alaptez, stau acasa cu fetele pe care le iubesc mult, locuiesc intr-o zona linistita cu verdeata si aer curat, deci n-ar fi motive sa fiu "nervosila". E adevarat ca sunt foarte obosita (nopti nedormite din cauza interminabilelor viroze ale fetelor) si ca mi-as dori sa am mai mult timp pentru mine, dar alte mamici se confrunta cu greutati mai mari si rezista mai bine. Nu stiu exact incotro s-o iau, iar sfatul "odihneste-te" l-as urma cu bucurie, dar nu depinde de mine... M-am gandit si la deficiente de minerale sau vitamine, dar nu stiu exact ce analize sa fac. Am gasit si ceva sirop Antistres de la Dacia Plant, l-a folosit cineva, sau tinctura Antistres de la Hypericum? Va astept in vizita ! http://lapieptulmamei.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamacangur, daca alaptezi, cel mai indicat e sa intrebi medicul ce poti lua pentru "nervisori". Daca poti ia magneziu cu b6, poate ai un deficit din cauza alimentatiei. Pentru mine lipsa de somn naste "monstrii", macar la pranz cand dorm copii sa poti adormii si tu. Daca nu esti odihnita poti avea tot timpul din lume pentru tine, va fii degeaba [nani]. PS: La mine ceva efecte are persen forte, dar fara acordul medicului nu cred ca e bine sa il incerci cata vreme alaptezi. Multa sanatate tie si printeselor tale! [portb] Mami de minune minunata! Sara XVIII.III.XX-X ; )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

happy, ar fi bine sa-ti faci dozarile hormonale de care am scris anterior, caci daca este "dereglare hormonala", fara aceste dozari e dificil sa afli cine este vinovatul. Dr meu (endocrinologul)a zis clar sa nu iau AC, sub nicio forma, in timp ce ginecologul imi daduse Diane 35. Homeopatul mi-a dat Premestril, extract de zmeur, coacaz negru, luminita de seara, coenzima Q10 in ulei de catina si Macca :)). Cert e, ca dupa 1 luna de tratament, unul dintre chisturile pe ovare a disparut, CM a venit ceas, ... dar PMS am avut la fel de atroce. acum sunt la PM si ma confrunt cu niste migrene cumplite... Iti recomand sa iei Premestrilul seara, inainte de culcare, caci poate avea reactii adverse (ameteli, somnolenta, "capiala", greata...), care iti pot afecta activitatile de zi cu zi. La mine au fost toate reactiile astea, dar au disparut dupa vreo 10 zile. Mai nou, am mai primit Persen, atunci cand sunt agitata si nu pot dormi bine, am luat de vreo 2 ori, nu-mi dau seama daca a ajutat sau nu... mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bonjovi] Teodor Mihai (10.04.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...