Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (63)


Recommended Posts

Hola , Vai ce de bolnaviori pe aici , pupici la Diana de Ingrid si Tavi sa le treaca repede , saracutii . Eu Bee demult ajungeam la balamuc de atata nesomn , clar . Mai fetelor e vacanta in Ro saptamna asta sau nu ? Moni tu esti fenomen al naturii cu slabitul asta [bang] mi-e ciuda pe tine sa stii [:D]. Astery , frate ce peripetii si voi cu socrul [bang], pana la urma de la ce i s-a tras ? Mie imi tremura chilotii pe mine [:D] ca m-au sunat azi de la spital sa merg vineri sa imi faca proba de anestezie pt operatie [bang][bang][q]. Ioi numa asta nu aveam in calcul acuma . Asa ca mi-s intoarsa pe dos de-a binelea . sa nu zic ca , cochetez cu idea de a nu merge ca ma simt bine , nu ma deranjeaza [alcool]. Maine cred ca o sa urc totusi sa imi ia sange pt analize. Ana si Clara Francesca (16.01.2006) http://www.dropshots.com/ana_m1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scriu iute ca vezi Doamne, nu poate sta fara mine, daca merge sotul zbiara de zici ca arunca pe ea cu apa fiarta. Ne-a dat Ceclor si Ashta 15 (sirop bronhodilatator din plante), acum am inceput tratamentul, la ora 15. Compensat nada de nada, mare scandal pe aici cu sistemul sanitar, zicea pediatra ca are vie 20 consultatii zilnic. Cica nici cand murea de plictiseala nu avea asa putine. Restul...se platesc sau nu se stie, oricum dezastru.

Bee, ati terminat antibioticul si acum iar belele? Nu pot sa cred ce de ghinioane. Adevarul e ca poate se imbolnavesc unul de la altul..ori e doar un puseu de febra ratacit, sper. Zic ca eu as fi fost legata de mult de faceam performantele tale intr-ale somnului. Buna esti de Guiness Book. Sanatate si mai povesteste de cei mici.[pup]

Ioi, atat fu. Cand ma intorc de la controalele mele, urmeaza tura a treia.

 

Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3

 

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANAMARIA da e vacanta saptamana asta.Si mie mi-e ciudaaa,doar ca in sens invers! Eu voiam sa raman pe la 55-57 ,nu sa ma intorc la 52 [q] Hai ca o fi ok cu operatia aia,tin pumnii! Ti-e frica doar de anestezie sau de operatie in general? Parca laparo faci nu? Clara e ok? Cum a reactionat la cadouri?

INGRID deci antibiotic.Nu-i nimic numai sa ii treaca repede! Tu azi la ce controale/analize ziceai ca mergi?

BRANDUSA si eu sper sa fie doar o febra trecatoare la Tavi [pup] Asta e sezonul,chiar vorbeam ieri si cu Pufulina,tocmai imi zicea ca facuse si Vladimir 40 [bang] dar i-a scazut la 37 destul de rapid dupa antitermic.

Mai dar tu faci oarece activitati cu copiii! Si husbandu' tau e oleaca erou cu toti trei pe cap,sau is chiar cumintei ai tai ! Pai la noi abia rezista unul si cu Tudor si cu Diana deodata ... Ghita mai deloc ca e prea nervos si fara rabdare! Diana e mereu calare pe Tudor,sare,fuge ,tzipa,rade,il strange prea tare in brate,e mereu gata sa aterizeze pe el,ce mai balamuc ! Si cand te vede ca te ocupi de el atunci pretinde cu gura cat o sura EA AJUTOR la chestii pe care de obicei le face singura [:-@] Iar daca totusi sta ea locului si deseneaza sau mai stiu eu ce face,daca e Tudor liber in patru labe, o streseaza el tragand de scaunel, hartii si ce mai apuca [alcool] La noi deja e aventura si lectura de seara a Dianei,ca Tudor greu se da adormit[bang],Ghita e furios mereu ca nu-si poate vedea linistit stirile sau filmele din pricina lor.Obositor rau.Asa ca ora de lectura o tinem cum nimerim,sau mai devreme de baia lui Tudor daca prindem un moment de respiro in care e cuminte,sau tarziu tare,dupa ce adoarme el.Uneori si in timp ce se chinuie sa il adoarma taica-su,dar atunci ne mai deranjeaza ca striga/se miorlaie de zor si se aude din camera cealalta ... stie el ca se intampla ceva fara el [8D] Asa ca ce si cand sa mai fac activitati cu Diana? [bang] Cand il mai lua in primire mami sau tati,profitam sa fac rapid actele ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

[cit]

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maaai ati vazut copil sa nu ii placa in premergator? [bang] L-a adus azi Ghita pe cel imprumutat.A stat Tudor cateva minute mirat si a butonat pe-acolo dar nu avea baterii.Pe urma l-am culcat si la trezire,l-am pus iar,de data asta instalasem si bateriile - e cu tot felul de sunete ce imita animalele.Dar mai rau il agita alea si oricum nu ii place,a circulat un pic cu el cat sa ia ceva de pe masuta Dianei,dar zbiara si se cere sa fie scos de-acolo.El vrea liber [:-@] Cand e liber mai merge spre premergator si se ridica pe el ,ca si pe castel dealtfel [alcool][bang] M-am enervat si l-am instalat in carucior dupa care in lipsa altei solutii i-am aprins TV-ul.Asta ma enerveaza pe mine,dar lui Tudor ii plac oarecum ... stirile,adica tantile de la stiri - ca mai "vorbeste' cu ele.Saracul se vede ca azi numai pe mine si pe taica-su ne-a vazut la fatza [:D] Daca pun la desene animate se crizeaza! Sta cu picioarele in sus ca la birt si mai roade pe una alta.Nu prea multa vreme evident ...

Acum trebuie sa apara si Diana , ma asteapta iar balamucul de seara deci.

 

 

EDIT: hai ca a folosit si premergatorul asta la ceva: a inceput sa ceara "ajutor" adica sa fie scos de-acolo ,cum credeti [:D]? "MA MA MA MA ..." !

Si n-a fost coincidenta,ca mai tarziu cand am zis ca plec cu Diana din camera,a inceput iar sa strige iar uitandu-se fix la mine " MA MA MA MA " [olala] Si Diana a folosit initial "MA-MA" doar cand era maraita si cerea "ajutor" .

 

Dianei i-am citit deja,dar n-a vrut decat doua povesti,ca acum e pasionata sa butoneze ea la premergator [8D]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

[cit]

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Am citit doar un pic pe diagonala, sper sa mai am un pic de timp sa citesc, oricum am hotarat sa scriu ceva mai intai.

Noi n-am prea petrecut de pasti ca Rares cu tot antibioticul administrat(duminica era cea de-a treia zi de CEDAX) a facut febra toata ziua, cred ca antitermicul administrat de mine la 4 ore doar reusea sa stopeze dar nu descrestea sub 38.5 neam. A culminat totul pe seara cand copilul mi-a facut frison si mai apoi apoi a devenit apatic si somnolent si febra crestea si crestea. I-am dat algocalmin, dupa o ora nici un rezultat, la o ora i-am dat si panadol dupa 2 ore temperatura crestea...ORIBIL. Mai trebuia sa-i fac doar impachetari dar eram destul de speriata pentru ca era si sub antibiotic si nu mi se mai intamplase asa ceva asa ca fuga la urgente(mai trist a fost ca doctorul copiilor era plecat la parinti in vacanta de pasti[bang]). la urgente vaca de acolo imi spune ca-l suspecteaza de meningita si ea recomanda internarea. AM INGHETAT si internata am fost. In spital horror, s-a dus Robert acasa si ne-a adus ce ne trebuia. I-au pus branula copilului si algocalmin pe vena si eu ii faceam impachetari. I-a scazut temperatura abia pe la 2 noaptea. A doa zi am stat acolo pana la tratamentul de la ora 12 si apoi am plecat acasa. Am continuat sa mergem la tratament la spital, azi dimineata am fost si la analize. Inca nu i s-a pus un diagnostic copilului caci doctorii care l-au vazut au trecut succesiv prin traheo laringita, bronsita, pneumonie...habar nu au ce are. Nu pot pune un diagnostic clar asa ca baiatul meu face antibiotic pe vena, ampicilina cu gentamicina. maine vine dr nostru din vacanta, Doamne ajuta si-l chem sa vada copii ca si de Ioana imi este frica acum. Desi a luat 5 zile antibiotic si nu mai face febra si nu mai tuseste totusi imi este teama sa nu tina boala pe picioare[alcool].

Deci Paste Canci la noi.

mancarea s-a stricat sau am dat-o la cine am apucat ca noi n-am mai avut chef sa mancam iar copii n-au pofta de mancare. Greu reusesc sa le bag ceva in gura.

Monica, eu cunosc doi copii care n-au vrut sa stea in premergator. Pe Ioana o puneam in casa ca era frig afara si de cate ori o bagam in ala de atatea ori de agata de piciorul meu si urla, daca statea acolo 3-4 minute linistita. Iar rares se izbea de spatele premergatorului pana a reusit sa se dea peste cap si sa se loveasca. Asa ca nu l-am mai bagat acolo.

Ingrid sa-mi spui si mie ce si cum cu durerile de cap. Si eu am niste dureri cateodata de mor. Nu mai suport lumina si imi vine sa si vomit. Eu am observat ca ma doare in preajma CM sau daca plang. Oricum nu-mi lipsesc din casa nurofenele, antinevralgicele, algocalminele.

Bee din pacate copii iau boala unul de la altul si este mai nasol ca unul care deabia a scapat de boala o mai poate lua inca odata si inca odata pana este eliminat virusul din casa. Din pacate a doua oara este mai grav decat prima oara ca nu mai sunt atat de multi anticorpi s.a.m.d.

Bee si al meu barbat prefera desenele ca doara stau in pat si privesc dar spre surprinderea mea l-am vazut pe al meu sot muuult mai implicat in ultima vreme. Se joaca cu ei foarte frumos, chiar daca nu fac bastonase sau puzzle. Spre exemplu au ceva dragoni de la MC cu care se joaca foarte frumos pentru ca i-a incitat Robert cu ceva povesti fantastice despre dragoni si cavaleri care salveaza printese..etc. Si oricum l-am vazut si cu plastilina cu copii i-a dus si in parc singur, fara mine(mare chestie) cred ca atunci au racit[bang]

Astery am citit ca ai cam patrit-o de pasti. Asa sa faci! Anul viitor mai bine cumperi bilete la Bulgari ca iesi mai ieftin decat acasa.

Denisa, Ana pupici.

Fug sa spal copii si sa-i bag la nani.

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor.

OOoffff, sanatate la bolnaviori. Si pe noi ne paste ceva, cand in cep stranuturile, e clar. Ii dau deja oscillo, coryzalia, vit. C si Eferalgan pediatric (paracetamol, ff ieftin, ai naibii astia cu preturile lor la medicamente [bang]).

 

 

Sa nu credeti ca fac misto cu liniutele si coloratul. Nenorocirea e ca Razvan are probleme sensoriale la manute, la degetele, mai exact. Astept sa mai creasca putin si sa-i fac ceva doppler, sa vedem ce si cum. Sunt tare necajita din cauza asta, plus micropareza aia faciala din zona guritei... ca naiba toate [bang].

 

Azi am plimbarit, am mers la o amica posesoare de fetita de 6 luni jumate. Care a fost fascinata de Razvan, iar Razvan de premergatorul ei [:D]. "Vreau si eu mami sa invat sa merg, te roooooooog". Zau??? Hahahaha.

Azi l-am cam "ciupit", mi-a facut o faza oribila intrun magazin: a urlat, pur si simplu, nush ce drac de masina vazuse (de aia mare, electrica). Eu am refuzat sa cumpar asa ceva, pe motiv ca mult mai practic si eficient este sa dea la pedale, decat sa zaca hipnotizat, cum ii place lui muuuult, intro masinuta plimbatoare. In fine. L-am luat pe sus, efectiv, nici n-a stiut ce l-a atins [bang]. M-a suparat fff tare, s-a facut un rau. Partea amuzanta este ca se cearta parte in parte cu mine: uratule, "nemsimsitule", raule [:D]. Nu nimereste neam femininul, deci iese o varza de "cearta" [:D].

Apoi, pe la 17, cand ne-am intors, am mers in crang, la tobogane. Si muuuuult noroi, evident, ca doar a plouat toata ziulica.

S-a distrat pe cinste, si-am reusit sa-l mai fac sa pozeze si el (camera foto fiind accesoriu obligatoriu la rucsac [:D]).

Am venit acasa, i-am mai cumparat un dragon de la Mc, cu tot cu meniu. Si-a mancat dragutul de el mc nugget si cartofiori, si ce spor avea [bang], mi-a trasat directiile foarte clar: mami, o sa mananc la masuta de lectii, pe scaunel, cuminte. Zau? Exact asta a facvut.

Eu sunt cam derutata [alcool], nu vreau sa se invete la Mc, de fapt noi ii invatam, adultii [bang]. O sa-l trombonesc eu cumva, daca se mai pune problema.

I-am facut un dusulet, si-a baut lapticul si nani de voie.

Iar eu ma relaxez aici, cu voi [:)].

 

Sanatate la puisorii bonaviori, eu sut calita [bang], 14 laringite + 1 amigdalita [bang], ambulante, spitale, branule... Cresc copiii, cresc si problemele, din nefericire.

 

 

 

 

Cid="red">rid="green">iid="yellow">sid="purple">tid="green">iid="teal">nid="orange">aid="blue"> si [bonjovi] Rid="blue">aid="yellow">zid="red">vid="green">aid="teal">nid="yellow"> (31.01.2006)
id="size1">

(1),(2),(3),(4),(5)id="size1">,(6)id="size1">

MY HERO id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, imi pare rau sa citesc de copilasi bolnavi. Multa sanatate va doresc sa se faca repejor bine.

Ingrid, abia mi-am dat demisia. Am 4 luni preavizul. noroc ca in iulie 3 sapt suntem in Romania, asa se scurteaza timpul ramas la 3 luni si o sapt.

Denisa sa-ti fie de bine noul loc de munca. La voi cum e cat ai preavizul. E mai bine aici unde esti acum?

Ana, cel mai bine e sa-ti faci operatia. Poate ca acum nu mai ai probelme dar nu se stie daca nu vor aparea mai incolo. eu azi as fi avut operatia de varice. Ce ametit de doctori si asistente.Am contramandat-o de acum o luna, si joia trecuta m-au sunat sa ma intrebe ce si cum. Ieri pe la pranz m-a sunat anestezistul acasa ca ma asteapta maine si vineri (imi facea separat la fiecare picior). Aici nu deconteaza prea mult casa de asigurari si suportam mai mult de jumatate din costul operatiei (adica cateva mii de Fr[bang],asa ca am renuntat pana la anul cand imi cobor nivelul de asigurare si sper sa preia casa mai mult.

 

.........cure?????? eu ma apuc de maine de una[:D]. Nu neaparat de slabit si mai mut de detoxifiere a organismului. Mi-am comandat toate ingredientele, mai multe siropuri (care le diluezi cu apa) de la Weleda niste ceai, m-am speriat cand am vazut punga de 1 kg[:D], pe care am inceput sa-l impart in stanga si dreapta, Liv 52 si inca ceva pastile de saruri minerale, legume la discretie, supa de vegeta carne de pasare si peste si ceva fructe. O saptamana. Prima si ultima zi ai voie ceva mai multe chestii.

 

Ieri am imbarcat totusi pupazele in troscoleta si am iesit putin pe afara. Nu a fost o idee prea stralucita ca ne-a prins pe drum ploia cu "bilute"[:D] vorba lui Selin.

V-am pupat,

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Mit Kindern vergehen die Jahre wie im Flug. Doch Augenblicke werden zu Ewigkeiten.

id="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, cred ca e o forma urata de viroza care se si suprainfecteaza! [bang] Noi am patit fix ce descrii tu in Vinerea mare, a 2-a zi de antibiotic. Varsaturi, dureri de cap, frison groaznic si febra..........40, care nu scadea. Al meu 3 zile a avt febra peste 38 cu 5, dar si 40 in conditiile in care alternam antitermicele, la 3, 4 ore. Si Joi noi am ajuns la urgente fix de groaza meningitei la ce simptome avea. Noroc ca a raspuns la antibiotic (Unastyn, cam dupa 4 doze). Imi pare tare rau de voi. [pup] [flo]

Mira, super pozele. Luuung preavizul la voi, foarte lung. Chiar trebuia operatie de varice? Am inteles ca se refac si nu e foarte eficienta procedura.

AnaM, cred ca esti cam cu morcovi din caza operatiei. Sa ne spui ce si cum. [pup]

Astery, micul rautz are rasfaturi ca la varsta lui, nu? Cu motricitaeta fina, nu stiu ce sa zic. Nu l-am vazut cu ochii mei sa-mi dau seama. Tu stii mai bine cum sunt altii la 5 anisori. Ana mea face niste cifre cu o lipsa de indemanare. Si eu mi-am pus intrebarea daca am sau nu probleme cu asta la ea. Nu cred. Ideea e ca desi Razvi (al meu)nu face cifre si nu coloreaza (desi Ana da), tin pixul cam la fel. Ana la 3 ani nu tinea deloc pixul, creionul in mana, nici la desenat, colorat, deloc. Acum pare ok. EU zic ca o sa se mai rezolve si la voi. Deci Razvan tot contemplativ e, dupa cum zici! Sper sa ramaneti doar la faza de stranturi inofensive.

 

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

poze1

poze2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA aoleu ce sarbatori si pe capul vostru! Nu pot sa cred ce ghinion [bang] Asta dupa ce i-ai pazit toata iarna sa nu raceasca! Sper sa nu aiba Rares grozaveniile insirate,eu zic ca o fi un rosu in gat mai violent asa , o viroza suprainfectata bacterian cum zicea Brandusa.

Of ca nici nu mai stiu ce sa zic cu asa vesti [bang]

Ma uit la pozele Mirei si revin.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

[cit]

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INGRID nu mai aparusi? Ce vesti mai ai?

DANIELA asadar m-am linistit,deci nici ai tai n-au servit premergator! Oleaca a mai stat Tudor in el,ca s-a prins ca asa poate trage mai usor de cartile din biblioteca si de sertarele de sus! Doar ca se intoarce in el spre spate,sta cumva rasucit si cand se tinea de manerele sertarelor am vazut unele intentii de ridicat afara din el [bang] Oricum nu sta mult in el,dar macar acum stie sa intinda mainile rugator si smiorcait spre mine si sa strige MAMA ! [:-@]

MIRA nasol cu preavizele alea la voi,la noi 15 zile si 30 de zile la psoturi de conducere,asta e regula.Ti-am vazut fetele frumoase,dar David? Parca nu l-am zarit!

CRISTINA nu apuci si tu odata sa filmezi o cearta de-aia sa ne distram si noi?

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

[cit]

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...