Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (63)


Recommended Posts

Neata

Eu la cafea, am dus-o pe Ioana la gradi si eu ma pregatesc sa merg la stoma. Asa m-am saturat...cred ca nu voi termina in veci de facut dintii asa de incet mi se pare ca merge. rares acum este cumintel se uita la Baby einstein si tot zice dupa aia acolo, repeta, rade, bate din palme. Rare desi este un pic rarait/sasait vorbeste destul de corect, chiar ne corecteaza el de spnem ceva gresit(matusa are obiceiul sa-l imite spre exemplu spune cucare in loc de culcare si daca-l imiti te corecteaza imediat, sau ma rog...incearca.)

Ingrid deci ai ajuns la ochelari. Ai fi banuit inainte ca ai probleme cu ochii?? oare chiar de la asta te durea capul? Sa stii ca poate avea legatura, si pe mine cred ca ma doare capul daca stau mult in fata monitorului tv-ului. mai bine bag si eu niste controale ca m-am saturat de dureri de cap neavizate[:D].

Moni deci s-a pus pe vorva piscotelul tau. Bravo. O sa ma uit si eu prin pozele noi.

Bee mie mi se face parul maciuca atunci cand citesc pe la tine de boli. Pai razvi nu era bolnav atunci odata cu rares?? S-a virusat asa repede?? Si iarasi antibiotic?? Adevarul ca este foarte greu cu 3 copii de varste diferite in aceeasi casa. In mod normal ar fi trebuit izolati. Dar cum naiba sa faci asta?? La voi cam asa s-ar vedea finalitatea. razvi un pic izolat pana se face bine ca vad ca el le trage cel mai rau.

Ana cald la voi in Spania. La noi cat este soare este caldut, daca 12 grade se poate numi asa. Seara este ger de-a binelea. Copii din zona au profitat de vacanta si au fost pe afara la greu asa ca si noi la fel(seara imbracati ca de iarna)

Noi sper ca am trecut peste raceli, parca un muc ratacit si o tuse sporadica dar pentru care nu am luat masuri medicamentoase. Sper sa nu aduca Ioana virusi proaspeti de la gradinita.

Rares a facut o alergie urata la leucoplastul cu care a fost prinsa branula. acum i-a trrcut ca l-am uns cu 100 de creme dar cand i-am dezlipit ala de acolo sa lesin. In primul rand a fost pus foarte strans ca sa nu se miste si avea niste cute in piele de credeam ca nu i se va mai indrepta pielea in veci si pe o parte a mainii avea pielea plina de broboane, rosie si cu pielea aproape luata( zici ca era oparit). Acum am aflat ca exista leucoplast antialergic dar de unde sa stiu ca am copil alergic??? Acum am aflat.

iara am ramas singurei. Robert a plecat in voiaj vineri.

va pup si am fugit.

P.S. Moni n-am capiat.

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata si de la mine.Abia acum am reusit sa il readorm pe Tudor.Mi s-a parut un pic caldul si i-am dar iar nurofen,desi la termometrul de frunte nu arata nimic.Nu l-am mai dezbracat sa i-l pun pe celalalt acum.Poate s-o fi si incalzit de la atata agitatie ca de la 8 e intr-o continua miscare [alcool] Intai l-am lasat vreo 20 de minute in patut unde numai si numai in picioare ca de obicei,apoi pe jos in dormitor vreo 10 minute,in carucior vreo 20 de minute si restul pe jos in camera de zi.Mama ce mai zburda in toate directiile fericit ca e liber [pk].Doar ca nu se stie deloc relaxa,mai nou nici in hinta nu il mai pot adormi,ca in loc sa stea lasat pe spate se apleaca in fatza se fatzaie,isi face vant [alcool]

Ah, partea buna e ca azi-noapte a dormit tun pana pe la 7.

DANIELA [:D] Ce-ti mai fac vitelusii si celelalte oratanii? [8D]

Mai bine ca si-a revenit Rares.Auzi la el ce cuminte e [olala] se uita la Baby Einstein! si va mai si corecteaza! Stai sa mai creasca,am impreiaa ca o sa faca militarie cu voi [:-@]

Tu cum il adormeai pe Rares? Stiu ca si pe Diana o adormeam greu,dar ea macar statea in bouncer sa o leganam,dar Tudor cum il pui acolo cum e pe burta sa se ridice si nu apuci sa il intorci iar pe spate ca ti-o ia el inainte si iar e pe burta ... stiti voi cooperativa munca in zadar [bang]

Mai cred ca e buna ideea ce i-ai dat-o Brandusei cu izolatul, cam greu dar la casa asa mare poate ar merge.Ana la gradi,cel mic cu ea si Razvan cu bunica.Desi am impresia ca-s aceeasi virusi la toti doar ca el reactioneaza mai rau [bang].Lasa ca vine vara,mergem la mare si ii mai calim [pk] Si eu zic ca Diana de aia a fost ceva mai mucoasa anul asta fiindca a ratat marea vara trecuta.

Na ca s-a oprit masina,trebuie sa intind hainele [xx(],mai trebuie sa fac si mancare ... si mie mi se inchid ochii de somn, ca e o vreme ca de toamna,ploua,inorat ... [bang] Vai si am mult de lucru si la acte,dar le las pe maine ca azi se intorc ai mei de la tara si altfel pot lucra daca-s libera de strumfi [8D]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa ca mi-am amintit:

BRANDUSA tu cu ce il incalti pe Tavi? In casa nu e problema ca il tin descult,dar afara acum daca s-a apucat de umblat trebuie sa ii iau ceva mai mult decat adidasii aia "de decor".Am mai vazut prin vitrine papucei asa mici dar toti sunt din aia ce nu tin piciorul si nu cred ca-s buni,cred ca trebuie ceva sa tina glezna.Stiu ca Diana avea ghete dar era iarna,iar acum vine vara ... Ma gandesc ca ceva ghetute din panza groasa cum e la tenisi sunt bune ? Si talpa tare sau moale? Habar nu am [alcool] Neaparat trebuie sa bag o vizita pe la en gros cand merge frate-meu dupa marfa sa mai arunc un ochi,ca nici nu-mi dau seama ce mai trebuie luat si ce nu ,numai daca vad.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muica ce pustiu p-aci.Eu sunt la a doua cafea si tocmai i-am pus lui Tudor Baby Einstein ala,e instalat in carucior.E chiar fain DVD-ul asta,mai ales ... ca sa invete Diana engleza! Pacat ca nu i l-am luat cand era mica.Sigur nu statea ea sa se uite la el,dar poate macar pe la 3 ani i-ar fi placut! Si mie imi pica bine sa imi reamintesc unele chestii.Tudor parca pare interesat de ce i-am pus azi,adica se chinuie sa repete dupa pronuntia de la TV,mai ales ca e voce de copil clara si raspicata [olala],dar asta in timp ce roade pe una alta ,ca nu sta cu ochii la TV.Azi l-a apucat repetatul si dupa jucaria cea noua , poate ma trezesc cu un englezoi la casa omului [:D] Diana in schimb iar mi-a zis ieri ca nu ii place engleza la gradinita ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, trebuie sa-i iei incaltaminte cu talpa flexibila(usoara) dar nu din aia super subtire prin care sa simta toate pietricelele ca o sa-i piara pofta de mers si mai strica si piciorul. Se gasesc pantofi de primavara cu glezna din piele si cu talonet. Preturile variaza intre 60-150. Mai ieftine nu cred sa gasesti decat facand rabat la calitate si din pacate la varsta asta are nevoie de pantofi comozi, in care sa respire piciorul si in acelasi timp siguri pentru mersul lui nesigur:))

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi mai amintesc foarte clar daca Rares la varsta lui Tudor avea program de somn ori ba. Eu am luptat pentru programul de somn ca sa prind si eu niste libere. Nu mai stiu la ce varsta am reusit. Oricum ar fi bine sa-i faci si tu un program. sa nu mai adoarma asa la cerere ca-i aiurea. Cred ca la varsta lui ar dormi in 2 reprize peste zi cate 2 ore. Si ar trebui respectat orarul. Se va obisnui cu timpul. Foarte greu il adormeam pe rares, adica leganat pe picioare. Din fericire am scapat de meteahna asta de vreo 2 luni. Acum adoarme cumintel langa mine. De fapt acest obicei ii era alimentat de matusa, pe care am exclus-o. Nu i-am mai dat efectiv voie sa-l culce pe Rares. De unde inainte cand se apropia ora de culcare facea ca toate orataniile pamantului ca sa vina Sita sa-l culce acum se culca frumusel si fericit langa mine fara sa mai aiba pretentia sa-l legan tare pe picioare. Deja ma innebunea chestia asta.

Ioanei nu-i place la gradinita. dar ea a devenit o fitoasa si o mofturoasa ca i le tai eu pe rand. Ii place nu-i place va merge musai la gradi. sa se invete ca exista un program pe care trebuie sa-l respectam. Pai copila asta nu termina nimic si se apuca de toate. O invat eu ce-i consecventa, sa nu fie delasatoare si imprastiata

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DANIELA mersi de info,trebuie sa vad ce si cum,nu stii exista ceva firme cu incaltaminte mai de calitate pentru copii?

Cu somnul ... aoleu ce vise doua ture de cate doua ore pe zi? Ar fi lux curat,dealtfel m-as bucura sa aiba macar o tura de-asta pe zi [alcool] Nici macar cat e afara nu doarme doua ore incontinuu,doar cand era mai mic si era mai frig afara o facea.O sa reusesc poate cand reusesti si tu sa o inveti pe Ioana consecventa [bang][:D]

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele.

Daniela, deci asa ati descoperit ca e Rares alergic la leucoplast. Da, RAzvi a fost bolnav cam o data cu Rares (in Joia Mare am ajuns cu el la urgenta). DAr ala, fu episodul 1 (sau ma rog un episod 1 complicat). Acum e cu amigdalita pultacee zic eu dupa febra si "galci". [bang] Cu izolatul.....Nici cu forta nu pot! Se iubesc mult si sta impreuna mai mereu! Cum sa-l opresc eu pe Razvi cand vrea sa-l pupe si sa-l mangaie pe frate-sau? Am eu asa o reactie, imi sare mana sa-l tina deoparte. Si R se uita mirat la mine: imi spune ca-l iubeste si vrea sa-l pupe.

Moni, cu incaltatul, nu stiu ce sa zic.Eu am avut ghete la amandoi. Musai sa ma dumiresc unde le-am pus pe ale lui Razvi, sa fac o economie! Le am eu pe undeva. [alcool] Eu as zice piele interior exterior si mai rigide, sa-i tina glezna. SI inca ceva. Mai asteapta 2 luni pana sa iei ghete de mers pe jos afara din casa. Nu de alta,dar in 2 luni o sa-i creasca piciorul. Am mai patit eu fix asa! Cica sa-i iau ghete Anei cand se ridica in picioare. Ok, la 7 luni, am fugit de i-am facut ghete ortopedice! Vezi sa nu. Nici in picioare nu i le puteam baga, ca tinea piciorul cumva anume. Aaa, esentia, bine decupati sa poti sa-i bagi usor in piciorul copilului! Asta e esential pana pe la un an jumate. Cu Tavi si activitatile......nu sta in fund, nu se ridica in picioare, se rostogoleste, pedaleaza. Nu stiu ce sa zic.

Ana e si ea cu amigdalita si febra 40. Mare surpriza, nu?

[pup]

 

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BRANDUSA mersi si tie de info,asa zice si mami sa mai astept si sa nu ii cumpar inca nimic.Fain de tine ca poti face economie.De la Diana am ceva ghete dar rosii de lac [:D] Si altele negre, dar imblanite parca.Trebuie sa caut pe la socru-meu si eu ca poate mai o fi avut ceva si nu mai tin eu minte ? Eu ma gandeam si la ceva chiar de vara din alea decupate in fata,gen sandalute.Ma rog de-astea mai avem vreme ... desi parca vad ca vine brusc caldura [alcool]

Cu despartitul inteleg,asa e si Diana calare pe Tudor,darmite Razvan ca e mai mic! Deci nici Ana nu a scapat [q]

De Tavi si activitati poate trebuie tinut cont si ca a tot fost bolnavior,in plus poate asta e ritmul la ai tai,ceva mai lent.La ceilalti a mers mai rapid si din pricina kineto-terapiei poate.Dar se rostogoleste si pedaleaza,ceea ce inseamna ca e activ in felul lui.Nepotica de care ziceam sta in fund si merge in premergator sau sustinuta,in schimb daca o pui jos, in pozitia aia ramane,nici poveste macar sa se tarasca,darmite sa se rostogoleasca sau sa mearga in patru labe si are 10 luni nu 8 ca ai nostrii.Si sigur sunt cu totii perfect ok,dar asta e stilul fiecaruia.Nepotul cel ce-i deodata cu Tudor se ridica in patut sau merge in premergator,dar ei nu l-au lasat deloc pe jos.Daca il lasau poate mergea si in patru labe,ca doar in pat ii e greu sa o faca.Adica ma gandesc ca o facea ca parea mai activ si agitat decat Tudor pe la cca 4 luni.Aaa si de vorbareti sunt amandoi si ea si el vorbareti ca si Tudor ... mama tata baba etc.

Bingo a adormit in sfarsit Tudor ... asta e somnul nr. doi pe ziua de azi ...

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de somn Brandusa la Tavi cum e? Cat si cum doarme/adoarme ziua? Noaptea se mai trezeste? Tudor din cauza ca e atat de activ fizic dupa cel mult doua-trei ore pica lat [nani] chiar si pentru doar 20 de minute,dupa care e ca nou [copil].Eu as pica lata [nani] dupa o ora de activitate de-a lui [q] dar cine ma lasa? [q] Fug acum sa imi intind si eu ciolanele,poate am noroc sa doarma macar o ora [olala] Pe Diana o scoate mami si o ia la ei pana diseara.

 

MONI cu DIANA id="red">(01.01.2006) si TUDORid="blue"> (14.08.2009)

POZE id="green">

 

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...