Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Calciul si alaptatul.


Mirrin

Recommended Posts

Eu am luat multivitamine pe toata perioada ambelor sarcini si cat am alaptat: la fetita am luat Elevit,la baiat Materna. Legat de calciu ,la analizele de dinainte si dupa sarcini era tot cam la limita de jos.Nu mai retin dar cred ca am mai luat si ceva calciu cu magneziu separat.Desi am alaptat doar cca 8 luni prima la sarcina si 6 luni a doua sarcina, dintii mi s-au distrus in ultimul hal.Inainte de sarcini toti absolut erau ai mei,chiar daca majoritatea maselelor erau plombate.Dupa prima sarcina deja aveam lucrare in partea de sus,dupa a doua sarcina am deja lucrare pusa si in partea de jos [bang] Pur si simplu una dupa alta - maselele mai ales - "se macinau" in asa hal ( carii + puroi + crapat radacina ) ca nu mai avea ce sa le faca decat sa le extraga.Dar eu cred ca nu neaparat alaptarea e de vina,cat sarcina in sine.Maica-mea a patit la fel desi ne-a alaptat pe mine si pe frate-meu doar 2-3 luni si avea atunci doar 22-27 de ani ,nu 36-39 ca mine ... ILINCA deci in mod sigur astea cu "copilul care iti mananca tot calciul" nu-s tocmai legende ... eu mai am cateva verisoare care au patit cam la fel. Cu toate astea crize din acelea care apar la lipsa de calciu n-am avut niciodata. MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca am avut un virus ceva, fiindca a facut si sotul un episod de stari de voma, crampe, rau si apoi febra si simptome de raceala si fata cea mare ( la ea s-a manifestat cel mai bland), bebe cel alaptat a fost singurul care a scapat [8D]. Maine merg la medicul de familie sa vad ce analize pot sa fac, desi era cam sceptic, zicea ca probabil a fost ceva de moment si ca analizele cel mai probabil vor iesi bine. Oricum, de alaptat, alptez in continuare, am discutat cu sotul, care bulversat de moment incepuse sa nu mai fie sigur daca trebuie sa alaptez sau nu, si si-a dat seama ca o intarcare nu poate fi decat traumatizanta pentru bebe, asa ca ma sustine in continuare, si-a luat cateva zile libere si ma ajuta cat poate. El tot timpul m-a ajutat la treburile gospodaresti, in limita timpului disponibil...restul care mai puteau da o mana de ajutor, s-au eschivat, ei si-au facut datoria, mi-au spus sa nu mai alptez, daca eu nu pricep, asta e :)! Va multumesc pentru raspunsuri. mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inbox, daca faci analize, fa si pt tiroida. Tiroida poate sa iti dea niste stari foarte "ciudate" si greu de clasificat sau asemanatoare cu alte boli. Eu am avut dupa nastere dureri masive de incheieturi. AM luat ceva Calciu si magneziu, mi-a trecut insa dupa citeva luni. Degeaba am intrebat eu doctori, nici unul nu a avut idee. ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Medicul de familie mi-a spus sa nu fac nici o analiza, ca nu e cazul, doar daca se mai repeta episodul mai vedem. Si eu si sotul am insistat, mi-a spus ca am pierdut nu stiu ce electroliti si potasiu cand am vomitat... Acum iau calciu si magneziu si cica sa mananc zilnic cel putin o banana. Oricum, ma simt bine, parca de cand iau calciu si magneziu nu-mi mai amortesc mainile si picioarele, ca ajunsesem de nu puteam sa dorm de amorteala, si nici stari de lesin nu mai am. Simptome de lipsa de calciu am mai avut, acum realizez, dar nu stiu de ce le-am ignorat, am crezut ca e ceva trecator. De acum sunt mai atenta la ce-mi spune organismul. Plus ca am suplimentat cu somn, cand doarme bebe dorm si eu, poate sa se darame casa pe mine, ma odihnesc cat de mult pot si incerc sa nu mai fac un capat de tara din lucruri marunte. De cand sunt mai odihnita si psihicu si-a mai revenit :). mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...