Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

aimentatie bebe 1 anishor


Recommended Posts

Buna ziua dragi mamici si tataici! Am un bebelin de 1 anishor si aproape 1 luna, pana la aceasta varsta n-am avut pb cu mancarea cu el, orice ii dadeam manca cu mare placere (din uriozitate, cred) dar de la o vrme tare mofturos a devenit si ma gandesc daca gresesc cu ceva in alimentatie sau s-a marit si deja stie si intelege tot. Mesele noastre sunt asa: 7-8dim-210ml laptic formula (am papat san pana la 8 luni) +mai completam cu diferite chestii gen ou fiert, unt+dulceata de casa, ardei cu branzica dietetica frecata cu iaurt si verdeata 11-12 -supita cu toate leg cu/fara carnita de pui/vita/ficat sau ardei/rosie/dovlecel umplut 16-friptura pui+piure/gris cu lapte/banana+iaurt/cereale/fructe 19-20-iaurt(in ziua in care primeste fripturica+piure)sau unu din cele pe care le dau la 16...le inversez sa nu se plictiseasca 21-22lapte formula cam asta mancam noi ...tare mi-as dori sa stiu voi ce mai mancati....am incercat de toate-budinca de orez, paste cu banzica la cuptor, chiftelute din piept de pui..mai de toate dar e tare mofturos de la un timp. Va astept si pe voi cu meniuri pt pitici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bun subiect[:D] si al meu e un mare mofturos, de aceea pediatra ne-a pus sa facem lista cu alimente preferate si tot ii gatesc de acolo.la ce ai scris ca mananca baietelul tau mi se pare foarte bine.o sa detaliez si eu orarul meselor si cam ce papa dupa ce il bag la somn.ca si mancare gatita el mananca mai bine ostropel de pui cu piure, ardei umpluti, ciorba de aripioare.azi am facut ciorba de perisoare si a mancat 2 perisoare cu un polonic de zeama(pasat cu blenderul, altfel vomita[bang]) mananca nepasat?ca am vazut ca ai scris friptura cu piure.manaca bucatele de carne? Cristina,[mamica]fericita de bebe luptator Vlad-Stefan [bebic] [url="http://lb2f.lilypie.com/qGgzp2.png"] Atat sunt de mare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As adauga in alimentatia lui mai multe alimente crude, respectiv legume si verdeturi. Sub forma de salate. Maruntite bine, sau chiar pasate, in caz ca nu se descurca. Fructele le-as transforma in prima masa a zilei, urmate la distanta de 30-60 minute de lapte sau altceva. Din cauza ca fructele se digera in cca 20-30 de minute, este bine ca stomacul sa fie gol atunci cand ajung ele acolo, ca sa nu transforme totul in alcool (obiceiul prost de a combina fructele cu alte alimente poate duce, in timp, la diverse probleme, printre care si ciroza). O reteta care a prins bine la noi in familie este facuta din paste, mozarela, rosii, busuioc proaspat si usturoi. Luam paste sub forma de stelute, ca sa poate fi mancate si de micuta noastra. Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca Fructele le-as transforma in prima masa a zilei, urmate la distanta de 30-60 minute de lapte sau altceva. Din cauza ca fructele se digera in cca 20-30 de minute, este bine ca stomacul sa fie gol atunci cand ajung ele acolo, ca sa nu transforme totul in alcool (obiceiul prost de a combina fructele cu alte alimente poate duce, in timp, la diverse probleme, printre care si ciroza). Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Tu exagerezi un pic? Nu se transforma fructele in alcool in 3-4 ore cat dureaza digestia ... ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sal'tare! si bine v-am gasit bebe mananca neblendui (spre marea fericire a mea), am mancat la blender pana acum cateva saptamani, si in jurul 1 anisor gata a renuntat singurel. Usturoi si ceapa crude n-am incercat desi cred ca e recomandat, mai asles usturoiul pt ca incepe perioada cu parazitii intestinali si ceapa pt sezonul asta rece, dar inca imi este teama de burtica lui. Ieri am incercat si mancarica de mazare si spre mirarea mea i-a placut. Ardei/rosii/dovlecel umplute am incercat dar fara prea mare succes, sosuri n-am incercat...mi se pare inca mic desi medicul mereu zice da-ti de toate e baiat mare, da-ti din mancarea d-voastra gatita dietetic....dar n-am fc inca...voi nu va luati dupa mine eu sunt din categoria mamelor "nebune :) " care face mancare copilui in fiecare zi ...sa aibe proaspat, sa avem grija de stomacel...asta pana o sa descopera ele cola si fast-food-ul[bang]. Fructe/legume proaspete mancam...singurei ...intre mese (stiu nimic intre mese)dar se intampla mai rar sau una din mese cu sig este de fructe...tin mult la asta, si mai ales ca mananca cu placere-mere, gutuie, ardei, rosie, prune, struguri, banana (mai rarutz), morcov, kiwi, mai noi bem si 100ml suc de porto. Cat despre paste...fara succes, am incercat cu de toate ..din gris, din faina...cu dif forme si combinati...dar fara succes.:( Ieri i-am fc ciorbita de legume cu carnita si am adaugat si bors...barbatu e barbat..a mancat fara sa respire. Mai inlocuiesc borsul si cu lamaine. Ufff grea varsta nu mai m-am simtit asa de pierduta in "amanunte" de cand am inceput diversificarea...mare nebunie si atunci. Hai ca am fc o sinteza la ce ati scris voi :).... Acum ca tot v-am prin aici pe forum, v-as mai supune "atentiei" vigilente de mame [:D] inca ceva....frigiderul meu pt ca nu e asezat asa cum trebuie incepuse sa scoata niste sunete aiurea si i-am fixat pozitia cu o bucatita de polistiren (asta asa a un into)...ce credeti ca am vazut intr-o zi...gaza mea racaia polistirenui si baga bobitele in gura...si l-am tot vazut cateva zile la rand ...acum eu stiu ca daca un copil racaie perete sau orice altceva, spun batranii ca ar insemna o lipsa de calciu/anemie...eu am cautat pe net si am gasit un diagnostic de genul: sindromul pica....voi stiti ceva de asta? bebeii vostri au "apucaturi" din astea....l inceput am pus pe seama faptului ca e mic si e la varsta inca de gustat tot ce prinde. Va doresc o zi usoara si sa ne bucuram cat mai putem de zilele astea insorite. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

niki pai e foarte bine cum mananca baietelul tau si cred ca o feliuta de mar intre mese este bine venita, schimba PH-ul stomacului si-i face pofta de mancare, asta daca nu mananca un mar intre mese.La ce fel de sosuri te referi cand zici ca nu-i dai inca?Eu la sosul de la ostropel nu calesc nimic, fierb puiul bine, adaug suc de rosii,fierb bine pana se ingroasa, putina sare, la sfarsit pun usturoiul si iese delicios, mancam si noi si copilul. si eu ca si tine sunt din categoria mamelor "nebune".copilul meu nu a mncat nimic parjit pana la varsta asta, niciun sos cu rantas, nu calesc nimic la mancare, nu a mancat niciodata dulciuri cumparate, doar chec si clatite facute in casa.mama spune ca din cauza asta e asa mofturos ca nu-l las sa incerce din toate, dar am zis ca mai bine sa manance putin si sanatos decat mult si prost[:D] si vladut a mancat bine ciorba acrita, ma gandeam ca o va scuipa si cautam sa-i dau altceva, dar i-a placut acru[olala] e tare bine ca tu ai scapat de pasat.cum sa fac si eu sa trec peste etapa de pasat?ca scuipa tot, vomita la bucatele la lingurita[bang] Cristina,[mamica]fericita de bebe luptator Vlad-Stefan [bebic] [url="http://lb2f.lilypie.com/qGgzp2.png"] Atat sunt de mare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mcrissa, asta cu mofturosul eu cred ca mai tine si de copil (adica de bagajul genetic), dar cred ca acelasi timp ca si alimentatia conteaza, uite de ex. nu i-am dat gazei mele albusul de ou conf ideii k e alergen si am obs ca de cand am inceput sa-i dau ousorul intreg albulul mi-l alege, nu-l mananca decat dk i-l pasez. I-l mai combin cu o jum d banana, asta la masa de 4-5...k mi se par grele amandoua. Ostropelul tau suna delicios [pofta], il incerc si eu maine. Sosurile, asa cum zici u, fara prajeala sau faina sau mai stiu eu ce, nu le-am incercat in nici un fel...chiar daca le fc inabusite...si pt noi. Sa stii ca din comert nici noi nu prea mancam, mai pacatuim din cand in cand cu cate un pufulete...exact pe aceiasi idee merg si eu, mai bine putin si bun. Peste partea cu pasatul a trecut singurel, eu am mai incercat pe la 10 luni, stii conf [bang] (cartea mea de capatai "mama si copilul" ) spune ca imediat ce copilului i-au dat dintisorii e bine sa fie lasat sa manance bucatele mai mai singurel sa-si dezvolte abilitatea de a mesteca. dar n-am avut succes atunci, exact asa facea si al meu...isi facea sila pana aproape ca imi voma...asa k am zis ok mananca pasat pan ala 10 ani k eu nu te mai pun sa mananci bucatele, [:)] si intr-o zi cand manacm impreuna la masa am vazut ca mi-a golit mie farfuria de legume taiate mai mare...asa ca in urm zi am incercat legumele pasate cu furculita...pana am ajuns sa mancam cubul;etele intregi singurel. Ca si in cazul programului de somn, eu nu am putut sa-i impun nimic, atunci cand el a fost pregatit a facut singur totul. Voi ce mancati dimineata? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, aici cateva articole care spun mai in detaliu ceea ce am scris eu mai sus. http://suntsanatos.ro/ayurveda/cand-si-cum-se-mananca-fructele.html http://www.rawfoodexplained.com/digestive-physiology-and-food-combining/food-combining-rules.html http://www.fredericpatenaude.com/fruit-article.html http://slabire.alb.ro/cura/nutritie/fructele.php "Alimentele din Grupa 4 (fructele) trebuiemâncate întotdeauna singure,la cel puþin 30de minute distanþã de consumarea alimentelordin celelalte grupe.Este bine sã consumaþifructele pe stomacul gol,de preferatdimineaþa,fãrã alte tipuri de alimente. Dacãveþi consuma fructe dupã masã,acestea vorrãmâne blocate în urma celorlalte alimente,care au nevoie de mult mai mult timp pentrudigestie,aºa cã ele vor începe sã fermenteze înburtã.Când amestecaþi fructe cu alte tipuri dealimente,vã puteþi aºtepta la balonare,flatulenþã,indigestie.(Nu amestecaþi niciodatãpepenele cu alte fructe.Dintre toate fructele,acesta se digerã cel mai repede.Cu alte cuvine,fie mâncaþi doar pepene,fie nu mâncaþi delocpepene!)" Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bebe Beca, asta cu fructele separate a aparut de cand cu dietele disociate. CA un fruct sa fermenteze are nevoie de cel putin o zi, nu-l apuca fermentarea dupa 3 ore, nu mai vorbesc ca pana la alcool e cale lunga. OK, e mai bine sa le mananci singure ca se digera repede si bla, bla, dar unui om sanatos nu-i fac niciun rau daca le mananca dupa masa. edit : ca am scris ca un analfabet. ____________________________ Vicky si Printzesone
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, ce sa spun... eu personal ma simt mai bine de cand le mananc separat, o serie de medici ne-au sfatuit acelasi lucru, eu consider ca asta este varrianta corecta. Care o fi adevarul... nu ma stiu. Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...