Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

**Zmeurici de iulie-august 2009 (35)**


Recommended Posts

Sunt o mamica care mai reusesc din cand in cand sa va citesc, cu scrisul mai greu. Vreau sa scriu un mesaj pentru Sara_amira, cu rugamintea de a nu se supara prea tare, nu prea dau sfaturi, dar acum as vrea sa intervin putin, pentru ca am trecut si eu prin situatii asemanatoare cu baiatul cel mare. Lui Calin, care acum are trei ani si 4 luni, i-am administrat in primul an de viata de vreo 5 ori antibiotic la recomandarea medicului de familie. Cand Calin avea 1 an si doua luni am cunoscut un medic pediatru excelent, si am inteles ca foarte posibil sa ii fi dat antibioticul in primul an de viata fara sa fie necesar. La primul semn de rosu in gat, doctorita de familie imi zicea antibiotic. Un rosu in gat se poate trata cu nurofen, care este si antitermic si antiinflamator, insa atentie, trebuie doza corespunzatoare cu kg copilului. Daca doza este prea mica, nu este suficienta sa lupte cu infectia si apare febra ce pare de necontrolat. Daca ai un medic pediatru bun, care ti-a spus ca antibioticul nu este necesar, urmeaza-i sfatul. Stiu ca sunt momente cand crezi ca febra nu mai scade, insa de multe ori antibioticul nu ajuta neaparat, iti da tie o senzatie de liniste, insa boala isi urmeaza cursul ei. Ceea ce vreau sa spun ca in general copii mici si cei din primul an de colectivitate pot face pana la 8-10 viroze respiratorii pe an, si unii medici considera ceva normal. Daca am trata de fiecare data cu antibiotic, am distuge sistemul imunitar al copilului, si sunt cazuri cand se renunta chiar si la gradinita. Daca ai dubii cere mai multe pareri, in general tusea se trateaza bine cu aerosoli, febra scade cu nurofen si panadol, in situatii de exceptie algocalmin, pe care l-am utilizat si eu la cel mare in situarii in care febra nu ceda. Stiu ca esti trista si suparata, si sper sa nu fi deranjat prea tare mesajul meu, de fapt este un mesaj pentru toate mamicile aflate la inceput de drum. Capul sus si treceti cu tarie peste aceste boli, caci vor mai veni multe, mai ales o data cu intrarea in colectivitate. Insistati foarte mult la doctor, cereti multe lamuriri si daca nu sunteti multumite cautati un alt si alt pediatru pana il veti gasi pe cel potrivit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua la zmeurici! Ma grabesc acum sa scriu un mesaj pana se trezeste teroristul, ca nimic nu mai pot face cu el langa mine. Deci: Blanca, sa fii sanatoasa sa te bucuri de minunea ta (care tocmai a invatat sa se spele pe dinti, hihi)! LA MULTI ANI! [pup][flo] Giova mama, trebuie sa dai de baut ca a iesit in sfarsit dintisorul lui Edi, bietul de el, cate chinuri a tras, ce baietel curajos ai. Mi-au placut mult pozele cu strengareii tai, super parc aveti acolo, mi-a placut mult. Uite asta o sa ne lipseasca la Piatra, nu prea sunt multe locuri de joaca pentru copii, aici ai de unde alege. Flosideea, valeleu!!! Ce ghinion, frate, pai sora ta poate lejer sa-i dea in judecata pe nenorociti! Saraca de ea, ce bine ca poti sa fii alaturi de ea s-o ajuti. Multa rabdare si putere sa ai! [pup] ayda, pup burticuta mica (cand pui poze cu burtica?? vrem sa vedem). Sa fie sanatos bebelasul si Andreei sa-i revina pofta de mancare! pooh, ai niste copilasi minunati! Sunt foarte frumosi, iar Balasz rade in toate pozele si are asa niste gropiteeeee. Sa ne dai poze mai des ca tare-mi plac [olala]. Sara_amira, multa sanatate la bebelina ta, sa vii cu vesti bune! [d]Alinutza[/b], plecati in Iasi de Pasti? Ce mai face Eric? S-a mai linsitit? Au iesit dintocii de tot? Pup micul smecheras! [pup] Raportam si noi un dintisor sus, de ieri a inceput sa ma zgarie, prea multe chinuri n-a avut, adica nu l-am vazut ca ar fi mai agitat ca de obicei, tot treziri multe noaptea, tot fataieli ca nu putea sa adoarma la loc...dar cam asa e tot timpul...Azi in sfarsit s-a trezit de topt la ora 8, nu mi-a venit sa cred, s-a trezit si la 7, a inceput sa se catare pe perete, dar l-am tras langa mine si i-am bagat o tzatza in gura si slava Domnului ca s-a declansat lapticul (rareori cand se mai intampla evenimentul asta) si a adormit la loc pentru inca o ora. Happy me! Azi trebuie sa calc camasi sa le las sotului pentru cand voi fi la Piatra, sa aiba prima sapt dupa Pasti, si trebuie sa fac bagajele, e o mare jale la mine in casa, toate insirate care incotro. Sper sa vina sotul repede sa stea cu David sa pot sa le pun pe caprarii. De azi trecem pe Pampers nr 5 si Milupa Milumil 3. Gata, va pupacesc, ma duc la treaba cat inca mai am timp. Intrebare: am niste linte fiarta, a facut aseara sotul pentru noi si mi-a lasat si mie putin sa-i fac lui David. Cum s-o fac? CU ce s-o combin? Puup! [url="http://picasaweb.google.com/Iulia.Ciurea"] Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009) [/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU"] Botezul lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

giova sotul e singur la iasi, numai bine ca poate lucra in tihna[:D]. stam la sora pana vineri-samb cand vine si sotul si plecam la tara ce fain ca vine sora ta [pk] cum adica 45 lei la consult [wow]?!!!!!! au innebunit de tot la dr meu de fam oricum era cu programare. mie mi se pare nasol k nu am cum sa stiu cu o zi inainte daca se imbolnaveste bia flosideea cum se mai simte sora? saracuta, iar ghips... sara amira sanatate printesei! blanca a prins miscarea Eva![:D] LA MULTI ANI!!! ayda felicitari pt putica[8D] si noi suntem fara dintuci... si inca mai avem rosu in gat... sper sa nu se agraveze cat o sa fiu la tara. mai voiam sa zic ceva da's cam imprastiata merg la prichindel
Inesa, fericita[portb] de [url="http://picasaweb.google.ro/inesa.iacob/7Lunite#"]Bianca-Maria[/url] (14 iulie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata am culcat fata si reusesc sa scriu cate ceva. Am avut o seara de cosmar[q]Febra a urcat pana la 39.8.Intrasem in panica.Sotul se invarte pe langa mine...nu stia ce sa faca,fata era molesita numai la mine vroia.Cred ca i-am luat ieri temperatura de 10-11 ori.Si de fiecare data mai crestea cate un pic.Dupa cum v-am spus i-am dat Ospamox.Am stat 24 de h si m-am gandit am sucit-o pe toate partile.Nu vroiam sa dau si pace.Toata lumea imi zicea DA-I DA-I.Mama, soacra cumnata...si cand vin 100 de pareri si neavizate te pun asa intr-o cumpana...Pana la urma la 19.30 i-am dat si tot crestea.I-am dat iar picaturi de algocalmin nimic.[bang]Asa ca am trecut la impachetari.I-am mai bagat un supozitor cu paracetamol si a dormit leganata dupa juma de ora.Am simtit eu ca fruntea nu mai frigea si fata a dormit dusa.Cand doarme si creste febra geme in somn.Acum era linistita..[nani]La 3.30 i-am dat iar antibiotic si l-a luat in somn nici nu a deschis ochi, i-am luat si temperatura tot dormea.In sfarsit o valoare mai mica 37.4.Am atipit si eu linistita pana la 8 cand s-a trezit pt tzatzi si trezirea finala la 10.Cand iar febra 37.9.Offff o sa innebunesc.A mancat bine un mar cu juma de banana si piscot i-am dat tona de siropuri, ne-am jucat si a cazut lata pt ca Ketof ii da stare de somnolenta. Oare cat o sa tina starea asta???D-zeu stie.... Ziggy- nu am de ce sa ma supar Doamne fereste![pup]Nu am vrut deloc sa dau dar...am cedat.Am zis ca daca nu ii dau si are o infectie poate o sa fie mai naspa.Acum nu am ce face tre sa merg inainte.Daca nu facea febra asa mare nu dadeam dar cand am vazut ca urca urca si tot urca i-am dat.[q] Blanca- la multi ani multa sanatate tie si Evitei![pup] Flosideea- inca o dovada ca decat sa te duci la spital mai bine iti bagi...picioarele[:D]Sanatate surorii si tie multa rambdare si laptic sa imparti la 2 bebei[pup] Giova- nu mai stiu ce sa scoata doctorii astia.Macar daca iti faceau ceva bine.Nu mai am incredere in nici un dr.Si sa mai dau si 45 de lei pe consultatie[bang]La peditru se plateste??? Poop Edisoru dintosu[pup]Sper sa nu tragem asa si noi.Desi ma gandesc ca poate e febra asta si de la dinti ca are gingia de sus super inflamata si cum ziceai tu niste vase de sange pe ea. Uliiasi- spor la calcat!Lintea poti sa o dai cu morcov,dovlecel, suc de rosi.Felicitari si voua pt dintuc, si noi tot milupa milumil bem+tzatzi dimineata cand mami mai are chef de somn. Ayda-ce bine ca ai pereche, de fapt sanatos sa fie[flo] ma bag sa mananc ceva ca lesin, noroc cu cola[:D]cred ca laptele meu are gust de cola clar....[alcool] Revin cand am timp!VA pooop! http://community.webshots.com/user/sara_amira09
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] La multi ani, Blanca si Camilucaci! Sa aveti parte numai de bucurii alaturi de cei dragi! Azi noapte in premiera s-a trezit Beatrice o singura data la 6! [pk][pk][pk] Sara, sanatate multa puiutei tale! Beatrice are muci de o saptamana, speram sa scapam pana de Pasti dar nu cred.... Corina ura pentru primul dintisor[pk], greu a mai iesit si la voi. La cati mai multi, fara dureri [:)] Monitza scoatem majoretele sa iasa dintisorii si la voi[majoreta][majoreta] Pooh si eu sunt mai nestiutoare cu lintea[alcool] deci ai amestecat linte fiarta cu morcov fiert si usturoi si gata papa? Mami [mamica] de [fetita] Beatrice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor la multi sarbatoritilor zilei multa sanatate si fericire. Sara-Amira sanatate multa puiutului tau si sa scada febra mai repede. Si matei a facut 3 zile la rand temperatura dar nu i-am dat altceva decat antitermice. Sanatate multa. Floriseea sanatate surorii tale. Blanca ce domnisoara mare ai tu deja se spala pe dintisori. Bravo. La multi ani Giova am admirat pozele. Ana cred ca a pus ochii pe Edi al tau. ca asa lung se uita la poze si chiuia. au cucerit-o ochii albastri clar. Ayda felicitari pt bebe din burtica. ma bucur ca sunteti sanatosi. Pofta mare Andreei. Clara cred ca abia astepti sa vina mama ta la tine. Aveti un program incarcat. Pe la Onesti cand faci o vizita? Eu am doua bucati pitici care sunt foarte nemultumiti de ceea ce le gatesc. orice le fac nu e bune. Mananca acolo 5-10 lingurite si gata. Inchid gurita si la revedere. rad si cu gura inchisa. In schimb mananca lapte. Azi ne autodiversificam poate asa mananca si ei ceva. Eu sunt fara vlaga. Nu stiu ce naiba e cu mine dar nu ma simt in stare de nimic. Sunt lesinata rau si am atata treaba in casa. O sa ma prinda pastele cu casa vraiste. Ieri am stat cu piticii toata ziua afara. azi nu am mai iesit ca am si treaba si vad ca si ploua. Poate ii scoate sotul dupa amiaza. daca aveti ce va idei cum sa scap de starea asta de lesineala sa imi spuneti si mie. Pupici elena [mamica] fericita de [fetita] Ana Maria & [baietel] Matei Stefan - 18 iulie 2009 [url="http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/Piticii%20mei%20scumpi/"] Piticii mei iubiti[/url] [url="http://s435.photobucket.com/albums/qq74/elenada/Tabu/"]Povestea noastra in Tabu[/url] ***[url="http://infertilitate.com/"]CAMPANIA NOASTRA[/url] *** [url="http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html"]PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Blanca! Sa fii fericita, sanatoasa si iubita! La mine e [q]: a recidivat sinuzita si se pare ca trebui sa fac 2 interventii chirurgicale - una la maseluta si alta pt sinuzita. [q][q][q] Am primit tratament 5 zile cu augmentin si bromhexin si ma tot intreb daca e ok sa alaptez pitica. Medicul a zis ca e ok, si augmentin am mai laut odata si a fost ok. Sper sa fie bine si sa scap odata, desi mai am de tras ~1 luna dupa spusele dr. [q][q][q]. Pupam tufa Nina, mamica Iarinei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siacob,eu am taiat marunt 1 morcov,am pus la fiert impreuna cu lintea si 2 catei de usturoi,iar la final cateva picaturi de ulei de masline.....Am blendaruit totul(mai nou nu fff. marunt)...Balazs a lins totul,i-a placut tare mult[pofta] Elenada,si la mine e dezastru,curatenia in plopi,nu stiu cand o gat,dar nu ma stresez prea tare....ce se poate,se poate,iar restul se amana[:D] Tanimi,imi pare rau de problemele de sanatate....pe cand interventiile?[pup] __________________________ Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...