Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

**Zmeurici de iulie-august 2009 (35)**


Recommended Posts

Ziggy,acum am vazut ce ai scris si sunt perfect de-acord cu tine [bis],si eu tot mai spun ca nu se da una-doua antibiotic,nu se da la orice febra antitermic sau antiinflamator,febra e un lucru bun pt ca arata ca organismul lupta cu boala,etc.Sigur,febra trebuie tinuta sub control dar nu imediat sarim cu ceva. Antibioticul e bun daca e folosit cind trebuie,nu profilactic sau pt a ne da noua confort psihic. Si eu am o fetita care face poimiine 8 ani si nu a luat decit de 2 ori antibiotic si o data,tot am avut impresia ca a luat degeaba si e un copil care merge in colectivitate de la 2 ani juma',a racit tare doar o data in anii de gradinita si in rest,raceli usoare,tratate fie naturist,fie homeopat dar antitermice i-am dat doar cind a trebiut. Ca parinte e greu sa rezisti cu copilul febril insa pt organism,nu e neaparat rea febra.Ideea e ca in situatiile pe care le vad zilnic pe forum,se administreaza fix degeaba antibiotice. Va spun cum faceam cind era fiica-mea cu febra mare:scriam de cite ori ii luam febra si daca trecea de 39,5-39,6 ii dadeam ceva,dupa caz.A doua zi se intimpla ca febra mare sa aiba mai putine episoade in a treia zi deja nu mai trecea de 38 insa au fost si situatii cu febra mare 3-4 zile si abia din a 5-a febra mica.Sigur,de cele mai multe ori o duceam si la pediatru care o asculta,controla si nu imi dadea nimic sau era de-acord cu actiunea mea. Deci in caz de infectii,sigur ca trebuie antibiotic dar la noi se da pt un banal rosu in git [bang] sau pt un banal guturai [bang].Ginditi-va ca totusi antibioticele astea se metabolizeaza in ficat si organismul se va obisnui cu ele,intr-un final si la nevoie nu-si vor mai face efectul 100%,plus ca siropurile astea au e-uri la greu,zahar si alte prostii.In fine,cam asta ar fi si sper sa nu intru in conflict cu nimeni [:)],eu nu va povestesc din carti( desi si din astea am citit destule [:D]) sau de pe net ci din experienta de mamica . Alina,mami de 2 copii minunati
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, mamici de zmeurici... Intru si eu, dupa o perioada in care si-au facut aparitia doi dintisori, iar cei de sus incep sa sparga gingia....In schimb va citesc si sunt la curent cu toate aventurile tufei!!! Vreau sa va impartasesc o mare bucurie si o mare emotie: mi s-a pozitivat testul de sarcina!! Cu UM pe 16 feb, am stat eu ce am stat si cand am vazut ca intarzie, mi-am adus aminte de Ayda si m-am hotarat sa fac un test. Am facut doua, ambele pozitive.. Am fost si la medicul cu care am nascut, care nu a putut vedea nimic in uter, desi endometrul e grosutz.. si mi-a recomanadat doua teste de sange, la interval de 2 zile, ca sa vedem daca e in evolutie sau nu.. nu va spun ca mi-a bagat niste prostii despre extrauterina... despre o sarcina care s-ar autocurata datorita alaptarii.. si mi-a saltat 200 lei.... m-a durut inima cand am scos banutzii aia, mai ales acum, cu cic-ul,,,,si am luat hotararea sa numai lucrez cu ea,,,, azi am fost la un alt medic, unde mi s-a explicat cam acelasi lucru, dar fara atata accent pe extrauterina si cu muuult tact. am recoltat si sange, iar valoare corespunde sarcinii de 6 saptamani... voi vedea vineri daca se dubleaza si pe saptamana viitoare voi repeta eco, desi am sentimentul ca totul va fi bine.... sunt uluita.... mami de maria- 27 iulie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina,am blendaruit si usturoiul,ii place mult....si noi suntem maaar amatori de usturoi/mujdei[pofta] Idee buna cabluri de la iepuras[:D][:D][:D] Sara_Amira,ma bucur ca sunteti mai bine! Elenada,uofff,ce soacra ai!!![bang][bang][bang] __________________________ Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chance, felicitari!!!!!!!!!!!!!! Da Doamne sa fie bine, sa creasca samburelul si sa fie sanatos, sa duci sarcina la capat cu bine! Ce mult ma bucur pentru voi, bravo! Sa ne tii la curent! [pup][flo] [url="http://picasaweb.google.com/Iulia.Ciurea"] Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009) [/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU"] Botezul lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si de la noi[pup] Eu va scriu din Iasi, am ajuns astazi la 17,30 dupa un drum de 8 ore din care 2 ore petrecute pana la iesirea din Bucuresti[bang]. Drumul a fost cat de cat ok, in sensul ca Eric a fost putin marait pana ce am iesit din Bucuresti, ca o vedea pe bunica'sa langa el si vroia la ea in brate. In schimb drumul a fost ingrozitor de aglomerat iar mama a avut rau de masina si tensiune. Inainte eram disperata dupa calatoriile lungi cu masina...acum mi se par de groaza. In fine...important e ca am ajuns sanatosi. Printre deadline-urile de la proiecte de saptamanile trecute am ajuns si la stomatolog si la endocrinolog. Cred ca am depasit stadiul de deprimare...mi-e necaz pe viata. Sunt femei care fac si 5 copii si sunt bine mersi, isi revin ca inainte...eu am facut unul si am impresia ca m-am degradat si am imbatranit cu 10 ani deodata...Aveam niste probleme de dantura inainte de sarcina (chiar imi facusem radiografiile cu o luna inainte de a ramane insarcinata..asa ca stiu cum stateam inainte), insa dupa vizita de la stomatolog de luni am plecat cu impresia ca ies mai ieftin daca imi scot toti dintii si imi pun proteza. Erau trei medici care numai de interventii chirugicale vorbeau...de aditii de os...de implanturi..si nu mai stiu cate carii aparute (eu sincer nu prea le-am sesizat[:I]) in decurs de un an jumatate. Pai cica de la sarcina..[bang]. La endocrinolog aceeasi nuanta de dramatism...am ovare inhibate (mie nu mi-a venit CM). M-a pus si am facut glicemie provocata si dozare de insulina...si cica trebuie sa iau tratament: Metformin cu Duphaston. Nu prea ma incanta combinatia ...ca asa am ramas insarcinata[:D]. Dar pe de alta parte m-a asigurat (fara sa-i spun de problema mea ca nu reusesc sa slabesc) ca nu slabesc in veci daca nu-mi pun ovarele in functiune[bang]. Dap...cam asta e[alcool] Blanca [s] [s]..sa fii fericita si sa te bucuri de viata si de Eva[flo] Sara_amira ma bucur ca pitica este ok.[flo] Si eu sunt de acord cu ceea ce a scris Ziggy si Alina. Nu pot sa spun nimic in plus mai ales ca fetele vorbesc din experienta lor de mame. Adaug doar ca pe contul comun de pe gmail am trimis anul trecut o schema de tratament cu antitermice primita la cursurile de prim ajutor care este mult mai precisa (dozarea antitermicelor in functie de greutatea copilului). Si ca o barfa mica...daca madam socrosenia nu pune mana si te ajuta cu fata atunci sa-si tina si pliscul si sa nu mai dea sfaturi cum sa-si tratezi copilul. Mergi pe instinctul tau de mama pentru ca atunci macar iti pastrezi calmul..cum intervin ceilalti intri in panica usor. Apropo...mai am o mica nelamurire. Cum i-ai luat febra? Rectal? Pentru ca daca a fost rectal, febra se numeste dupa 38 de grade. chance felicitari pentru sarcina[flo]. Sa dea Dumnezeu sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos. ayda_m felicitari pentru cuculetz[pk] flosideea multa sanatate surorii tale... e cumplit ce povestesti tu acolo cu sistemul sanitar[bang]. E si mai cumplit ca nu se face nimic si ca nu se pedepseste neglienta. Mamico...ne plangem noi aici de dinti, nopti nedormite, mofturi la papa...dar tu esti clar mama eroina ca rezisti inca pe baricade cu strumf de 8 luni si sugar..si ii alaptezi pe amandoi[asia] Multa odihna de sarbatori[pup] vally vroiam de mult sa-ti scriu ca ma uit constant la pozicile cu Gloria si tare dulce si scumpa mi se pare[olala] E o adevarata domnisorica!!! Si mai e si fasneata si mobila...Eric nu merge in 4 labe doar iti indica unde sa-l duci sau ce anume sa-i dai. Tare puturoasa zmeurica mea[:D] Pe de alta parte profit inca de faptul ca sta intr-un loc ca nu as fi rezistat (si nici mama) sa mai alergam dupa el prin casa in perioada asta[bang]. De ce vreti sa va mutati? Citeam pe blogul tau ca v-ati aranjat frumos la ai tai..ati renovat.. mqqm mersi mult[asia] Crezi ca accesele de voma din ultimul timp pot fi o reminescenta a refluxului? Oricum..mi se pare ca vomita extrem de usor...fara sfortari...fara vreun efort. E ca o rata...nu-i convine ceva..paf, afara[alcool]. Oliver in afara de eczema mai are si alte manifestari? Sejur placut in Spania...daca ajungeti prin Costa Brava, Costa Blanca o sa fie de vis. Am vazut statiunile acum 2 ani si m-au cucerit definitiv...acolo o sa-mi petrec pensionarea[pk] Giova felicitari pentru dintzoc[pk] Corinna felicitari pentru dinte[pk]..si daca tot asa vor iesi toti esti o norocoasa[pup] Mi-a placut mult filmuletul cu Maria care iti cauta in decolteu[:D] uliiasi drum bun spre Piatra[pup] Felicitari pentru dinte[pk] Lui Eric i-au iesit incisivii centrali de sus..si ne bucuram de doua nopti mai linistite (insa tot cu treziri la 2-3 ore..insa macar nu mai tipa[alcool]). Problema este ca s-a umflat gingia la incisivii laterali. Sper doar sa dureze macar 2-3 saptamani pana incepe frecusul, un mic respiro... ca ma ia efectiv cu dureri de stomac numai cand ma gandesc. tanimi multa sanatate si sa treci cu bine peste interventiile chirugicale[pk] Eu am luat augmentin de doua ori in sarcina si chiar in ultimul trimestru. Cred ca e safe si in alaptare. elenada eu nici n-as primi cucoana in casa[:D] N-a plecat madam cand erai insarcinata si trebuia sa stai la pat, ofuscata ca nu te-ai dat jos din pat sa-i servesti??[bang] Trateaz-o cu fundul[:D] (ce spirit crestin am si eu[flo]). Alina cum merge fitnessul? Ceva imbunatatiri la abdomen? Imi pare rau ca te simti vlaguita...imi inchipui ca nu ti-e usor cu gospodarie si doi copii. Zi-mi ce ai decis cu calatoria ta?[flo] Super de acord cu pledoaria privind precautia in administrarea antibioticelor.[pk] mai revin io zilele urmatoare...i-am dat mamei "concediu" pe perioada cat suntem in Iasi, asa ca suntem full parents[:D] Da doamne sa nu mai vina niciun dintisor in perioada asta[flo] Alinutza [mamica] de strumf [copil] Eric Alexandru (05.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chance felicitari [olala] sarcina usoara! asteptam vesti [bibe] Alinutza lasa ca o sa inceapa si zmeurica ta sa misune, si sa te tii atunci! stie el ce stie [bibe] si-a programat bine perioadele: dintisorii si apoi alergatul [:D] multumim pentru pentru aprecieri[flo][pup] da, am renovat la ai mei dar tot ne gandim sa ne mutam pentru ca nu prea avem loc [bibe] Gloria nu are camera ei si ne mai gandim sa mai facem un bebe cat suntem "anesteziati" [bibe] ca nu cred ca o mai iau de la capat peste cativa ani (asa zic io acu')[:)] imi pare rau pentru problemele cu dantura si ovarele ( si eu am probleme ce ele-eu le zic "individe" [:D] ca prea m-au chinuit si inca ma chinuie)sanatate multa! o sa-i trimit un porumbel voiajor lui Eric sa-i spuna sa ia o mica pauza perioada asta, ca dehhh aveti si voi nevoie [flo][pup] mai pui poze cu Eric sa-l mai vad si eu (scuze dc ai pus deja, eu is mai chioara si nu am vazut [alcool]) apropo de rablagire dupa perioada de sarcina: memorie pe duca [alcool], CM la fel de dureros ca si inainte, "individe" fitoase, celulita, par mai mult pe jos decat in cap...astea asa la prima vedere/ nu am ajuns la analize sa vad altele mai "ascunse"[bibe] noroc ca nu am probleme cu dintii - eu am aparat dentar de doi ani si din acest motiv ma duc la stomatolog o data pe luna...[8D] Gloria azi s-a trezit si mai devreme ca de obcei (5:30-6:30) la 5 dimineata [alcool] sunt zombi...m-a terminat cu trezirile ei matinale[bang] sa vedem ce ne-a pregatit pt maine [:D] in rest e bine, slava domnului! maine vine pediatra sa o vada; am fost si azi in parc - ii place f mult (dimineata era frig si ploua-ma gandeam ca nu vom iesi in parc ci doar juma de ora pe starzi, dar dupa amiaza a iesit soarele si s-a mai incalzit [olala] si mai nou: cand vede lingurita isi pune zipp la gurita [bibe] nu o mai deschide si pace! rade cu gura inchisa! doar singura papa! pana acum ii dadeam sa pape in paralele cu lingurita sau BLW; vad ca a ales BLW-ul [bibe] eu ma bucur ca papa cate ceva - altceva in afara lapticul zilnic [:D]! sa vedem cum evoluam...[:D] Vally [mamica] de [fetita] [url="http://lb1f.lilypie.com/D1hyp2.png%22%20width=%22400%22%20height=%2280%22%20border=%220%22%20alt=%22Lilypie%20First%20Birthday%20tickers%22/"] printesica Glorietta [/url] 13.08.2009 [9cer] [url="http://picasaweb.google.com/VallyC80/GloriutaPub?authkey=Gv1sRgCLK4z_ulz8e3Zg#"] Pozici [/url] [url="http://gloriuta.blogspot.com/"] Minunea mult aspteptata [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetele [pup] pentru urari.[olala] Am avut o zi super, am petrecut in 3 (cu sotul si Evita). Ne-am plimbat in Herastau, am intrat la muzeul satului si am infulecat ceva in Hard Rock Cafe..unde chelnerii mi-au cantat de a rasunat tot localul de "La multiii aniiii!!!"..ba chiar am avut si o lumanarica in bila mea de inghetata de la desert. O zi perfecta [olala] Va dau si voua virtual [cheers][papica][pup] Vroiam si o sesiune de shopping insa parcul a invins..asa ca las cumparaturile pe mai incolo. Ma dor picioarele de la atata mers si abia astept sa ma arunc in pat. Va citesc cel mai bine maine [pup] ------------------------------------------- [url="http://asacresteevailinca.blogspot.com/ "]Mami [mamica][/url]de [fetita] Eva Ilinca 25.07.09 "Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo [url="http://picasaweb.google.ro/GEORGIA.MIHAELA/EvaIlinca4Luni#"]My precious baby girl...[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/568947774JxLREM"]Bubi mic poze...din burtica si din afara ei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chance felicitari mamico! sarcina usoara sa ai si cu finalitate! Pooh eu am facut-o de oaie cu usturoiul. I-am pus crud, o bucata mica si doamne ce mi-a putit copilul....noroc ca nu l-a durut nimic, dar nici nu a mancat prea mult. greseala mea, recunosc. Alinutza bine ca ati ajuns la iasi. Hai mami nu dramatiza in halul asta. si gura mea e varza...si mie mi-a zis de aditie osoasa, sper sa-mi reziste implanturile, ca a crescut bine osul in astia 2 ani de cand sunt montate. Asa ma gandeam si eu, ca ies mai ieftin cu o proteza[bang], aditia de os e foarte scumpa...mie mi-a pus putina de tot cand mi-a bagat impalnturile si am platit 100 euro pe un varf de cutit. Vally si Edi e la fel dupa prima linguritza luata. daca ii place vine el dupa linguritza, daca nu...zipp si la noi. Blanca super ai petrecut in familie. vrem poze! ma duc si eu la somn, maine am o zi de cumparaturi. poate vopsesc si ceva oua cu Marco, daca tot vine sorella si se ocupa ea de Edi. [pup] _________________________ Gio[mamica] de [bebic]Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006) [url="http://www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34"]2 smecherasi[/url], [url="http://www.dropshots.com/purdeaioana"]Paris[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incarcat ceva poze de azi [url="http://good-times.webshots.com/photo/2829081110058404457DrECFJ"]aici[/url] ------------------------------------------- [url="http://asacresteevailinca.blogspot.com/ "]Mami [mamica][/url]de [fetita] Eva Ilinca 25.07.09 "Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo [url="http://picasaweb.google.ro/GEORGIA.MIHAELA/EvaIlinca4Luni#"]My precious baby girl...[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/568947774JxLREM"]Bubi mic poze...din burtica si din afara ei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...