Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sigilarea dintilor copiilor


Oaspete desprecopii

Recommended Posts

I-am sigilat si eu patru masele permanente, acum vreun an. stiu ca se fac doar pe masele, pt ca suprafata unde "musca" este mai mare, pe incisivi, canini nu se pun (ca n-ar avea sens, asa mi-a zis stomatoloaga. Trebuie re-sigilate peste un timp, cam la 5 ani. Oana mami de [zana] Mara 11.08.2004 si [baietel] Calin 11.10.2011 [url="[url="http://community.webshots.com/user/mara_mea"]Noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 9 months later...

Si eu am sigilat fetitei mele molarii crescuti dupa varsta de 6 ani, asta s-a intamplat cam acum un an. I le-a verificat  doamna doctor saptamana trecuta si erau ok.

Am optat pentru sigilare deoarece chiar eu mi-am sigilat acum mai bine de 10 ani ultimii molari, erau intacti si inca mai sunt...Sigilarile sunt inca la locul lor, am fost la diversi stomatologi de atunci dar nu mi-a spus nimeni ca ar trebui resigilate. E drept ca nici eu nu i-am intrebat...poate imi amintesc la urmatoarea vizita, sa intreb.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Si baietilor mei le-a sigilat stomatologul molarii de 6 ani. 100 lei/molar. Cam scump dar daca am intrat in hora....La cel mare au trecut cam 4 ani si inca nu ne-a zis ca ar trebui resigilati. Cu acceptatul consultului, sigilarii nu am avut probleme. Ei au mai fost la stomatologie, au avut si cateva cariute plombate pe dintisorii de lapte si au stat cuminti.    La dentitia de lapte nu cred ca merita. Daca sunt cariute - se plombeaza, daca nu au nimic... bravo lor. Am senzatia ca poate deveni o moda de umplut buzunarele stomatologilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...