Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fulgusori de nov-dec.2009 (51)


Recommended Posts

Am stat si m-am gandit. Intre timp, m-am calmat. Am luat in considerare mai multe aspecte. In capul ei, clar, asta nu a fost o greseala. Banuiesc ca acest obicei, "dai copilului sa guste ca pofteste", este probabil destul de intalnit prin anumite familii. Daca a facut asa acum vreo 30 si ceva de ani cu fica ei si acum vreo 10 ani cu nepoatele ei, i se pare ca e normal. Poate asa o fi pe la tara, la Cuca macaii. E drept, ca si eu am fost tampita si nu i-am spus anumite lucruri, presupunand ca sunt de la sine inteles. Nu mi-am inchipuit ca trebuie sa-i spun "nu-i dati ciocolata". AM presupus, ca e LMC (la mintea cocosului) ca un bebe nu are voie cioco. Asta e singura chestie pe care i-o pot reprosa. AM studiat nu numai cum se poarta ea cu copilul ci cu se poarta copilul cu ea. Bona poate juca teatru, dar bebe nu. Bebelusei ii face placere sa stea in bratele ei, sa "vorbeasca" cu ea. Rade la ea. MA gandesc ca daca ar fi un copil zguduit, injurat, batut, nu ar mai sta cu placere la ea. [:-@] Cred ca vorbesc si eu sa nu adorm. O gasesc mancata, spalata, plimbata, dormita. Copilului ii merge foarte bine. De cate ori vin, ea nu urla de foame sau de somn ci de ... atentie din partea mea. A mai vazut-o tata cu caruciorul si nu mi-a zis ca a fi observat ceva in neregula. Eu am incredere in ea, dar uite, ca mi-a bagat cuiul ca poate i-a mai dat si altadata cioco sau altceva. Desi, cum s-a murdarit azi, se murdarea si alatadata. E prima data, cand o vad murdara un pic. Maine o asteapta si sotul sa o pune putin la punct sub acest aspect. Nu mi se pare om de neinteles. Cred ca nu a constientizat ca a facut o greseala. Incerc sa nu ma mai gandesc ca o iau razna. Ah, am uitat sa spun! E clar, ca doar a lins un pic, pt ca nu a avut un exces de energie dupa. Adica, a dormit ca de obicei, a tipat ca de obicei. Cred ca a vrut Doamne Doamne sa vad eu, ca sa opresc totul de la inceput. Incep sa cred ca a fost pt prima oara. [:-@] au cred asta, ca sa ma linistesc si eu. Cred ca nu o sa-i faca probleme, pt ca nu a mancat/lins in fiecare zi. [url="http://family.webshots.com/photo/2997330760105874155RsIIQX"][caru]Poze noi cu Pinky de la 3 luni (nascuta in 09.12.09)[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o"][bebic] Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

I'm back,pretty and clean [:D] Trag un ochi la premiile Gopo si rontzai o banana ca am terminat rozmarinii de mult si nu poci pt ca sa beau pe stomacul gol dankutza vaaaai, cred ca ma sufocam de furie. Sint curioasa cum rezolvi situatia cu tanti - monis mare adevar ai grait, o sa lipesc postarea asta a ta undeva sa o re-citesc cind va fi sa am si eu treaba cu vreo tanti asta sau chiar cu mama/soacra... Ca veni vorba de mame, Andre e tare simpatica mami a ta, si cred ca nu-i usor sa fii nici in pielea ei, acasa unde e totul familiar nu esti tu, in Italica e greu sa se obisnuiasca la virsta asta dar va are pe voi 2, + ca eu cred ca ii prinde tare bine sa se simta utila si necesara pt aia mica. Iar pt Chiara e tare important sa aiba asa bunica apropiata... [pup] Maica-mea iar a fost azi pe aici si m-a cheaunit de cap, are asa un fel de a pune problemele (neintentionat) de rasare intotdeauna undeva in substrat o vina de-a mea - de ce nu maninca copilul si urla la tita, parca a slabit, nu mai are pulpite, sa-mi fac analizele ca poate am eu probleme si d-aia n-are apetit, sa-i fac ei analizele ca poate e anemica... etc [:(] offff dymomo mult a fost, putin a ramas, las ca vine tati si i-l pui pe Danut in brate si respiri si tu nitel[:D] mami de [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Lili_a?locked=true#"]Mariuca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Edit: dankutza vad ca ai raspuns deja, Doamne ajuta sa rezolvi/clarifici lucrurile si poti sa stai si tu linistita la serviciu lyly imi pare rau ca are bebe nazuri, si a mea s-a miorlait o ora pina sa adoarma dar s-a ocupat tac-so,eu m-am imbaiat si beau acu cu voi [hc] mami de [url="http://picasaweb.google.ro/fulgusori2009/Lili_a?locked=true#"]Mariuca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca multe aveti probleme cu adormitul bebelului. ziua eu il las sa se joace ori in patut ori in patul mare pe pisica(o salteluta de activitati cam cum e aia fluture doar ca are cap de mata) si adorme singur dar nu doarme mai mult de 30 min. daca are vreo problema si nu adoarme singur-dureri dinti,constipat il pun in leagan si adoarme dar mai greu. ziua are 2-3 reprize de somn de cate 30 min daca iesim afara doarme cel mult o ora apoi se uita prin jur.(doarme in landou deocamdata nu l-am folosit pe cel sport). seara avem un ritual. la 22.00 indiferent daca a dormit pana la 20.00, se mai intampla,el dorme. pe la 20.50 incepe maraiala. la 21.00-21.15 facem baita. urmeaza masajul,ne jucam cu manutele lu mami care maseaza picioruse si manute de broscuta(asa ii spunem noi.cand era mic asa ii placea sa stea.la mine in burtica asa a stat). pe la 21.40 papam bine.daca nu adoarme la san il pun in patut.isi baga mana sub pernuta(vorba vine pernuta-e ceva sbtire ca un cearceaf) si isi leagana capul pana adoarme. se mai trezeste la 06.00-07.00 sau un pic la 01.00-papa 2 minute si adoarme. solutii minune nu am dar poate gasiti voi. cred ca e important sa se repete acelasi lucru in acelasi moment al zilei ca sa se obisnuiasca. am scris mult.spe sa aveti rabdare sa cititi.[pup] Mami de Bebe Stefan (15.11.09) http://picasaweb.google.com/105038517007457819848
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai Lili si mama ta e de top... De ce tot timpul e ceva in neregula cu copiii nostri din punctul lor de vedere? Faza la al meu sotz apropo de oracolul lui Monis cu plecatul pe alte meleaguri. Am vorbit cu el la tel acum 10 minute si zice "Pai daca erati si voi cu mine(io si fi'su) nu ma mai intorceam eu inapoi, ramaneam acolo(in Fr)"(asta pt ca dupa 2 saptamani pe autostrazi merge in Romanica cu 60 la ora si face 10 ore de la granita pana acasa si iar si-a dat seama ca suntem cu 100 de ani in urma celorlalte tari). Eu i-am replicat bineinteles ca e vina lui ca el nu a vrut sa plece dar m-a consolat reprede. Cica aici se castiga banii mai usor si ca suntem un popor tare cinstit si frumos [:D]. mami fericit de [baietel] Dan Mihail
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tina pare tare usor ce zici tu dar la unii frate nu merge. O singura data a adormit singur intr-o dimineata cand l-am lasat pe pat in sufragerie si cand m-am intors de la dus dormea. In rest pauza... si pe mine nu adormitul ma dispera ca muncesc eu sa il adorm ci faptul ca nu doarme mult si o tot luam de la capat... mami fericit de [baietel] Dan Mihail
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

i'm baack [:D] am leganat 5 min si a adormit, sa vad cat il tine sa revenim... Andre, imi pare tare rau de prietena ta [q] sper ca sunteti mai bine [flo]. buni ramane definitiv cu voi? RamoC a mai dat de veste? aaa, azi in cele 3 ore dormite de fimiu, am bagat un cofor, deeeci, am un nou look. maine cand voi fi fresh poate ma trag in poza [:D] bucurestiu', maine e cald? poate reusesc sa ajung si eu odata in H [alcool] diana, parca tu ai intrebat de carut, am luat unul nou caci si al nostru era capatat. vroiam unul mai sport, de vra, mai usor...nu prea cred ca am luat ce era in capu' meu [:D] eu n-am avut ochi decat dupa carut, n-am apucat s vad o jucarie, ca l-a apucat nervii pe alex si am tulit-o rapid (noi ii aveam deja din cauza parcarii si a ploii[:D]) Lili, mami de [copil] Alexandru (18.11.2009) [url="http://picasaweb.google.ro/lylyana.ion#"]pozicile noastre[/url] [url="http://lb1f.lilypie.com/FuIEp2.png"]varsta noastra[/url] "Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni." Copilul de pe Marte-Menno Meyjes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...