Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Regrete...?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Alisimo E chiar asa de importanta etnia cand adopti un copil?
Importanta pentru cine? Pentru copil? Pentru viitorii parinti? Pentru vecini si rude? Fiica mea are o colega de clasa care a fost adoptata din China cand avea 2 ani, parintii ei sunt australieni. Eu personal nu vad nici o problema. Dar tu trebuie sa fi sincera cu tine si sa te gandesti ce urmeaza sa faci. Daca iti va fi rusine sa iesi cu copilul pe strada si daca simti ca nu vei putea sa faci fata intrebarilor idioate care cu siguranta ti se vor adresa, atunci mai asteapta si cauta un copil cu care te simti mai confortabil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Poate nu etnia este importanta ci ceea ce TRANSMITE ADN-UL etniei!- fie ele calitati, fie ele defecte?? Sunt lucruri cu care nu te poti lupta, pe care nu le poti schimba, ele vin de la sine. Depinde doar daca le accepti sau nu, asa cum zicea bird70, uita-te in interiorul tau si vezi ce ai de facut. Intreaba si vei primi un raspuns!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca etnia nu este importanta absolut deloc, ci modul in care este crescut copilul, precum si personalitatea acestuia (care este determinata de ADN'ul lui personal, si nu al etinei). si oricum, ideea de "ADN'ul etniei" mi se pare putin exagerata, ca sa nu mai zic ca, contravine cu totate cursurile de genetica pe care le'am facut... (eventual putem vorbi de ADN'ul speciei umane si de particularitatile genetice ale unui anume individ... iar referitor la apartenenta rasiala sau etnica, eventual conteaza anumite gene care determina fenotipuri specifice, ex. culoarea sau forma ochilor, textura parului, nuanta pielii... ) si ma gandesc ca toata lumea stie ca modul in care arata un om nu ii determina personalitatea (ma gandesc de exemplu la prietena mea cea mai buna, care este filipineza... sau la alti prieteni de'ai mei indieni sau negri sau asiatici...) ma rog, astea sunt pareri personale. pentru mine nu a contat niciodata "ambalajul", ci doar omul dinauntru...
S-au dus ai mei prieteni, s-a dus si acea clipa, Mai zboara fiecare batand dintr-o aripa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
E chiar asa de importanta etnia cand adopti un copil?
Daca e importanta pentru voi (de admirat ca ai avut curajul sa-ti declari o astfel "frica" discriminatorie), e importanta si pentru adoptie. Doar nu vrei in fiecare zi din viata voastra, de cand se trezeste pana se culca, sa o vezi ca pe un reprezentant al propriei etnii, si nu ca pe propriul tau copil... ...ADN-ul etniei?! ... linasobolina, furia si durerea ta cred ca te fac sa faci declaratii exagerat de subiective. Ca doar nu sunt romanii rasa pura... Si din nou revin cu intrebarea catre alisimo: pustoaica ce zice? ioana, mamica de boboc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...