Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


Recommended Posts

[flo] Drobul de sare nu strebuie sa jigneasca pe nimeni. E o invitatie la actiune mai degraba decat la lamentare fara rezultat.

 

PS gratiile sunt interzise pentru ca in caz de incendiu se poate intampla ca geamurile sa fie ultimele cai de scapare, iar instaliile electrice din saloanele de nou nascuti ar trebui inspectate periodic. Dar sa te agiti legat de botez, un botez in care nici nu crezi, cand copilul nici nu s-a nascut inca este fix ca in povestea lui Creanga. [:)]

 

Obiective Realisteid="orange">

Androix Bijouxid="red">

 

Niste copii si toti copiii! [;)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 229
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

cu tot respectul si parerea de rau ptr experientele dureroase din viata ta, nu cred ca e ilustrativ ptr ce vorbim noi acum. Asa, mor copii si la nastere... nu mai facem copii de frica asta? Dar cand putem lua niste masuri, sa se respecte niste reguli simple pentru a proteja niste vieti fragede, eu zic ca s-ar evita multe tragedii.

 

*****************

I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA
Citat:
citat din mesajul lui Androix
Offf, nu e de mirare ca nu intelegi, caci numai din ignoranta puteai sa emiti asa ceva. Repet si eu: cititi daca vreti sa intelegeti, daca va cheama ceva. Obiective Realisteid="orange">Androix Bijouxid="red">Niste copii si toti copiii! [;)]
align="right" id="quote2">OK, ma fac ca nu vad atacul la persoana, treaca de la mine. Superioritatea cu care ti-ai criptat mesajul ma face sa rad. Imi dai si mie, ignorantei, un citat ceva unde spune treaba asta cu femeile? Ai vreo certitudine ca mesajul lasat de "sursa" asta de necontestat nu a fost manipulat de continuatori, nu a fost scos din context si aruncat in ochii mui-erilor care trebuia sa-si vada lungul nasului si sa nu mai nazuiasca atata la nemurirea sufletului.Nu ma recunosc printre crestinii aia amatori de chefuri cu motiv religios de care amintesti tu... mi-am botezat primul copil pur si simplu din respect pentru familie si pentru ca lor li se parea o enormitate sa nu o fac. la al doilea am sa ma tin insa tare si o sa-mi urmez principiile de a-i da libertatea de a alege mai tarziu, cand va intelege cu ce se mananca religia.pana atunci, il cresc ca pe un OM, respectand natura si oamenii.*****************I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!
align="right" id="quote2">Nu pot sa-ti aduc dovezi incontestabile. Orice crestin, cu o minima curiozitate si dorinta de intelegere si aflare, afla foarte repede cine a fost frustratul care a implementat dogma aia cu necuratenia prin care da nastere o femeie. EDIT: si care e motivul pentru care o femeie nu este primita in biserica 40 de zile dupa nastere si care e rostul rugaciunii care i se citeste.Va cer iertare, tie in special pentru ca nu am vrut sa te supar, si ma retrag. Nu sunt superioara, nu fac pe desteapta. Tot ce am vrut sa spun la subiectul asta este ca daca nu credeti in botez nu va mai botezati copiii. Si atata tot. Decat sa ramaneti cu amintiri traumatizante si sa transformati asta in aversiune fata de religie (in general sau in particular) mai bine sa fiti zen si sa aveti deschiderea de a prezenta copiilor variantele, dau de a-i indruma sa citeasca si sa se documenteze, sa cerceteze si sa aleaga pentru ei insisi. Am mai scris o data si apoi am sters tot de teama sa nu se simta cineva lezat: ce nu saditi in copiii vostri nu va incolti peste ani.Obiective Realisteid="orange">Androix Bijouxid="red">Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKA
Asa, mor copii si la nastere... nu mai facem copii de frica asta?
align="right" id="quote2">
Chiar asa [:)] Mie mi se pare exact aceeasi situatie... [:D]

Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)
Alerg 42 pentru o sansa
"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Androix
[flo] Drobul de sare nu strebuie sa jigneasca pe nimeni. E o invitatie la actiune mai degraba decat la lamentare fara rezultat.
align="right" id="quote2">yesss, vezi ca ne intelegem pan' la urma? Nici eu n-as fi putut spune asta mai bine! Aux armes citoyens! (ma iertati ptr bruma de franceza...dar asa mi-a venit)eu iau o pauza ca in atatia ani de forum nu m-am ambalat atat... dar revin, oricum.[flo][:-@]*****************I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"daca nu credeti in botez nu va mai botezati copiii. Si atata tot. Decat sa ramaneti cu amintiri traumatizante si sa transformati asta in aversiune fata de religie (in general sau in particular) mai bine sa fiti zen si sa aveti deschiderea de a prezenta copiilor variantele, dau de a-i indruma sa citeasca si sa se documenteze, sa cerceteze si sa aleaga pentru ei insisi. "

 

Androix, asta e esenta si mi-a placut mesajul tau. Eu ma blamez ca am cedat, dar in definitiv n-am titlu de proprietate asupra copilului meu si am zis sa nu fiu egoista. E rau cand parintii sau familia in general nu au aceleasi convingeri religioase.

 

A alege liber include si probabilitatea ca fiul meu sa fie un devotat si informat crestin mai tarziu. Poate imi explica el pe intelesul meu de atunci treaba cu femeile in biserica.

 

[flo][flo] [flo]

 

*****************

I have two X chromosomes and I'm not afraid to use them!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Citat:
citat din mesajul lui ANDRUSHKAEu cand aud asta cu "necuratenia" mamelor si a femeilor in general ma irit rau de tot dar ma gandesc apoi cu mila la frustrarea celui care a nascocit o astfel de dogma si apoi a impregnat-o in mentalitatea crestina...
align="right" id="quote2">O, Doamne, cine o fi fost??? [bang]Discutia asta e drobul de sare. [:-@]PS Cu parere de rau ii dau dreptate lui Michelle care a spus ca Romania e plina de crestini doar asa de mascarada. Ne inghesuim la nunti si botezuri ca am tocmit lautari, restaurant, rade lumea de noi [alcool]Obiective Realisteid="orange">Androix Bijouxid="red">Niste copii si toti copiii! [;)]
align="right" id="quote2">Daca te referi la discutia generala nu e drobul de sare. Si nu e plina Romania de crestini de mascarada, e plina lumea de crestini de mascarada. Sa nu-mi spui ca toti crestinii din alte tari sunt doxa de istoria religiei, dogma si super-plini de simtire, ca nu e asa. La fel cum este dreptul fiecaruia sa practice ce religie doreste este dreptul fiecaruia sa creada sau nu cu toata fiinta, sa-si puna sau nu intrebari intr-o anumita ordine sau la un anumit moment. Deasemenea fiecare isi alege motivele pentru care are sau nu o anumita religie. Daca practicile religioase, indiferent ca sunt facute si acceprtate din convingere si in deplina cunostinta sau nu, produc traume este normal sa fie puse sub semnul intrebarii. Sau fata din Baia Mare care a fost lasata sa moara in spital pentru ca religia parintilor nu le permitea sa semneze pentru transfuzia de sange e perfect OK ? Te asigur ca acei parinti aveau o credinta foarte puternica de au fost in stare de asa ceva. Drobul de sare si Miorita s-au nascut in acelasi popor, nu ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Dumnezeu cu Budha cum se impaca? Cum impart sufletul?

_____________________________________________
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008

VICTORIA
align="right" id="quote2">

Nu se impaca.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">

Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">

Lucrusoare de vanzare...id="purple">




Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002Dumnezeu cu Budha cum se impaca? Cum impart sufletul?_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
align="right" id="quote2">Nu se impaca.Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">Lucrusoare de vanzare...id="purple">
align="right" id="quote2">Si atunci?_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ori face un ghiveci, ca mine, imbina din cele doua acele elemente care nu ii lezeaza nici mintea si nici sufletul, ori adopta una dintre ele.

 

Blogul meu - de la noi, pentru ei!id="green">

 

Bazar general - fiecare implicare conteaza!id="orange">

 

Lucrusoare de vanzare...id="purple">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...