Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

"LMA ! Ghiocei de martie-aprilie 2009 *188*"


Recommended Posts

Aseara, pe la 9, ies un picut in parc, cu bb3 si cu tudor, pentru o mica aerisire inainte de nani. Se dau copiii prin leagane, apoi zic eu sa-i pun in balansoar. Tudor: pai mama, o sa zboare asta micu, eu sunt mult mai greu. Eu: pai nuuu, stai sa-ti explic. Si ii arat eu cum e cu momentul din fizica, adica lungimea bratului x greutatea, dar i-am subliniat ca e o formula de la fizica, pt mai incolo. Ii si exemplific, il mutam pe el, mai greu, mai apropae de mijlocul balansoarului, si pe asta mic mai spre capatul lui, pana au ajuns chiar la echilibru. Tudor foarte foarte entuziasmat de ce a aflat, cum 2 obiecte cu greutati diferite pot sta in echilibru... Acu ceva minute vine tudor de la scoala, insotit evident de colega aceea de-l adora si se auto-propune, cateodata, sa ma ajute la curatenie [cred ca vrea sa-mi intre pe sub piele, ca viitoare nora [:D]]. Buun, fata se joaca un pic cu bb3, tudor se imbarca sa iasa la joaca... Merg la bucatarie sa-mi fac si eu cafea, cand aud: tudor, cu voce de dascal [si doct, ca mine [:D]]: deci, sa zicem ca tu ai 5 kg si eu 10. Fata: pai nu am doar 5! Tudor: sa ziceeeeem. Fata: bine, plictisita. Tudor: asa, si uite, aici sunt 2 brate, care e mai lung? Fata: ia uite, asta mic se ridica singur in picioare! Tudor, autoritar: mihaela! te-am intrebat ceva! Fata: asta parca e mai lung. Tudor: buuuun, acum, ia sa vedem cum asezam obiectele ca sa stea in echilibru. Mihaela, esti atenta? Fata: daaa, bine, hai grabeste-te, sa iesim afara! Tudor: buun, trebuie sa facem inmultirea dintre greutate si lungimea bratului, intelegi? Eu, radeam de una singura in bucatarie... de bietul tudor, cum se straduia sa transmita in popor marea stiinta... Fata: tudor, pe cine trebuie sa inmultim? hai mai repede, ca tre sa mergem si la veterinar pt pisica! Tudor, ca un profesor iritat dar inca intelegator: deci, mihaela, unde punem obiectul mai greu? mai apropae sau mai departe de mijloc? Mihaela: hai la groapa! Tudor, siderat: mihaela, la care groapa? Mihaela: hai sa-i facem lui asta mic hai la groapa cu furnici! Tudor: bineee, dar zi totusi, unde punem obiectul... Dupa groapa cu furnici, termina tudor de imbracat si mai intreaba inca 1 data: deci, mihaela, unde punem obiectul mai greu? Mihaela: anca, hai ca noi iesim, mergem la veterinar, ca maine e ziua pisicii, si m-a lasat mama sa-i serbez ziua, asa ca tre sa-i luam cadou, pa! Pe scari, tudor, bombanind: off, am incercat sa-ti explic cum este cu momentul si bratele, si tu tot numai la pisica iti sta mintea!!!!! Ingineri vs femei! [:D] [url="http://picasaweb.google.com/AncaNicolae2002/PozeCuNoi#"]Poze cu noi[/url] [zana]Veronica-Elena 12 ani, [bascket]Tudor-Iulian 9 ani, [auto]Robert-Adrian 10 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 215
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna fetelor[flo] va multumesc mult tuturor pentru cuvintele frumoase, pup toti sarbatoriti pe care i-am cam ratat(prost moment mi-am gasit si eu sa am treaba...fix acum cand fac ghioceii un an intreg) am gasit aici pe dc un post f interesant despre vaccinul ROR, pun linkul pt cele interesate(deshi probabil voi ati discutat de o mie de ori despre asta[:I]) http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148217
[copil] 25 martie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Anaan
Si inca o dilema existentiala: o fi bai ca Andrei bea foarte multa apa?O bea asa, cu placere, ca pe lapte si trebuie sa-l prostesc ca sa reusesc sa-i iau sticla.Ba mai mult, inainte de somnul de amiaza, bea apa din greu, am incercat sa-i dau lapte sau ceai, dar se enerveaza la culme... Ana&Andrei [url="http://Andrei - un an!!!/Anaan"]poze[/url]
Cu crema nu stiu ce sa iti zic insa iti recomand ulei de parafina si vitamina A (toate cremele contin aceste 2 ingrediente). Combinatia este asa: iei o sticluta de ulei de parafina si 2 de vitamina A. Scurgi ulei de parafina din sticluta cat sa incapa cele 2 flacoane de vitamina A si apoi agiti. Te costa vreo 10 ron si le gasesti la farmacie. Eu numai asa i-am facut masaj lui Vladimir cat a fost mic pentru ca i se descuama si lui pielea insa pe laba piciorului. Iar cu apa care-i baiu? E apa...nu are calorii...doar ii spala rinichii ca face shushu apoi. Si daca ii dai ceai crezi ca e mai bun? Tot pe baza de apa e, doar ca are o aroma de ceva. Si apoi, ai vazut tu barbat care sa bea ceai? Sa fim seriosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu problema cu lichidele si pediatru mi-a spus ca trebuie la bea la 9,5kg copil - minim 1litru de lichide/zi dar daca este cald poate sa treaca de 2l. faptul ca bea apa este extraordinar, cum zice si Bianca. al meu e obisnuit cu sucul de fructe si a fost tare greu acum cu regimul, trebuia sa bea numai apa sau zeama de orez(bleeeach). bucura-te ca bea apa, apa este mereu la dispozitie, o gasesti la orice coltz de strada, nu se strica de la caldura, nu necesita preparare....ce mai...e ideal. ah, si bine ai venit in grup!
Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503
Citat:
citat din mesajul lui Anaan
Si inca o dilema existentiala: o fi bai ca Andrei bea foarte multa apa?O bea asa, cu placere, ca pe lapte si trebuie sa-l prostesc ca sa reusesc sa-i iau sticla.Ba mai mult, inainte de somnul de amiaza, bea apa din greu, am incercat sa-i dau lapte sau ceai, dar se enerveaza la culme... Ana&Andrei [url="http://Andrei - un an!!!/Anaan"]poze[/url]
Cu crema nu stiu ce sa iti zic insa iti recomand ulei de parafina si vitamina A (toate cremele contin aceste 2 ingrediente). Combinatia este asa: iei o sticluta de ulei de parafina si 2 de vitamina A. Scurgi ulei de parafina din sticluta cat sa incapa cele 2 flacoane de vitamina A si apoi agiti. Te costa vreo 10 ron si le gasesti la farmacie. Eu numai asa i-am facut masaj lui Vladimir cat a fost mic pentru ca i se descuama si lui pielea insa pe laba piciorului. Iar cu apa care-i baiu? E apa...nu are calorii...doar ii spala rinichii ca face shushu apoi. Si daca ii dai ceai crezi ca e mai bun? Tot pe baza de apa e, doar ca are o aroma de ceva. Si apoi, ai vazut tu barbat care sa bea ceai? Sa fim seriosi.
[copil] 25 martie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui georgiana310
ideea e ca sunt intr-o pasa ingrozitoare!!![bang][q][q][q][bang] imi vine sa plang intr-una dar... nu am timp sa o fac!!! [q][bang][bang][bang] sunt extrem de ocupata acum la birou si mi-am convins sotul sa stea el cu Bris acasa, lucru pe care il face cu multa dragoste si daruire. nu zic, nu merg in zadar la birou si sper, ca lunile astea sa se vada serios in buzunar. ca sincer, de asta ma duc, nu ca sa-mi etalez costumele!!![bang] un unele pauze, efectiv ies si ma umflu de plans, caci daca ma suna D. nu pot sa opresc trainingul si sa ii spun cum sa paseze legumele sau sa spele stremerul... si, evident, ma frustrez incredibil!!! noroc ca daca chiar nu stie ceva, cauta pe net sau suna din prietenii nostri care au copiii!!! bris a inceput sa mearga de vreo 2 saptamani (cand eu eram la training la Brasov[bang][bang][bang]) si... imi venea sa ma urc in masina si sa fuuuug cu 1000km pe sec. am ramas dar ziua urmatoare am terminat cu 4 ore mai repede si dusa am fost!!! ii e dor de mine, cand sunt acasa sta lipita de mine si imi zice D. (fortat, ca altfel tot zice ca B nici nu-mi simte lipsa) ca de fiecare data cand aude interfonul zice mama.[q][q][q] credeti-ma, ca nu merg la munca pt putini bani si acest proiect isi are finalitatea luna viitoare, dupa care GATA!!! daaar... oare cate pierd? si cu ce pret platesc banii multi facuti in timp scurt??? cat despre mancat... nu e de acum, ca sa nu se creada ca din lipsa mea nu mananca... e mai de mult!! multumesc ca m-am putut descarca aici... sper sa treaca timpul repede si sa fiu din nou, non stop cu fetita mea!!! Gia, mama lui Briseis, 16 aprilie 2009
te inteleg ce simti si imi dau seama ce este in sufletul tau ,sunt sigura ca Bris simte ca are cea mai buna mamica din lume si ca face toate aceste sacrificii pentru ea gandeste-te ca in curand vei fii alaturi de ea odata finalizat proiectul la care lucrezi acum si ii vei dedica toate clipele tale libere cu mancarica copii au perioade si perioade - incearca eventual sa-i mai diversifici meniul poate ar vrea ceva papa nou sau consistenta diferita din partea mea ca sa revina buna dispozitie [pup][pup][pup][pup][pup][pup][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][pup] _______________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc doar ulei de corp(dar nu jonson) pentru apa de ce nu cauti un dedurizator. eu am o statie cu pastile de sare, nu mai are apa pic de calcar
Citat:
citat din mesajul lui Anaan
Fetelor, va rog recomandati-mi o crema buna pentru bebelusi, ca lui Andrei i se tot descuameaza pielea de pe burta.Medicul mi-a zis ca nu e vorba de vreo dermatita sau ceva de genul, pur si simplu are pielea mai sensibila, iar apa din zona noastra e mai dura...si cum nu putem renunta la bai prelungite, macar o crema buna sa gasesc! Ana&Andrei [url="http://Andrei - un an!!!/Anaan"]poze[/url]
[copil] 25 martie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca Anaan si-a facut griji in privinta apei doar gandindu-se sa nu fie o cantitate prea mare, cei care au in jur diabetici, au inteles de ce scriu. Anaan, eu zic sa evaluezi cam cata apa bea pustiul, pe zi, si dc medicul iti va zice ca nu-i prea mult, atunci e ok. [url="http://picasaweb.google.com/AncaNicolae2002/PozeCuNoi#"]Poze cu noi[/url] [zana]Veronica-Elena 12 ani, [bascket]Tudor-Iulian 9 ani, [auto]Robert-Adrian 10 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anca_nicolae Am analizat si pozele lui Aris... vitamina este tare simpatic si parca da, de grupa mare, cum zicea cineva, INSA, eu am ramas EXTREM de atasata de o singura poza, aceea in care aris isi priveste mama [banuiesc] si sotul ei [iar banuiesc] este la mijloc... Este acea poza... mai graitoare decat tonele de literatura AP... [url="http://picasaweb.google.com/AncaNicolae2002/PozeCuNoi#"]Poze cu noi[/url] [zana]Veronica-Elena 12 ani, [bascket]Tudor-Iulian 9 ani, [auto]Robert-Adrian 10 luni
hhhahahhah ...ce talent ai tu sa observi tot felul de amanunte[:D] adevarul e ca avem o relatie f buna toti trei, dar nu am fost crescuta in spiritul AP, doar ca mama mea a suferit atat de mult din cauza soacrei ei incat si-a jurat sa fie o soacra extraordinar de buna pt ginerii ei si functioneaza[:D], al meu sotz e departe de mama lui...asa ca...e f simplu
[copil] 25 martie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Urez si eu cu intarziere [s] LA MULTI ANI! [s] ghioceilor ce au implinit anul ieri si alaltaieri, le doresc tot binele din lume, sanatate, iubire si noroc! Si pup toate florile sarbatorite duminica, mamici, tatici sau ghiocei![pup][pup][pup] Intru scurt la raport, ca doarme Luca si pot acum sa intensific si eu smotrul de Paste, ca sta numai in picioarele mele... Am vazut poze bestiale cu ghiocei absolventi si nu numai [olala][olala][olala]. Multe sanatate ghioceilor bolnaviori![pup][pup][pup] Am vazut ca apar fete noi in club, pe care la salut, le urez Bine ati venit! si le pup si pe ele, si pe ghioceii lor![pup][pup][pup] Si am vazut ca ne-a salutat AYLA!!![pup][pup][pup][pup][pup] Noi suntem bine, n-a facut copilul febra dupa vaccin deloc, dar ne chinuie maselele, toate-odata si cucuiele cam dese. Cand e obosit merge asa, drept inainte, si se opreste cu capul in cate ceva (usi, birou, pereti), fara frana, fara nimic...[alcool][alcool][alcool] Ne bucuram de tati intors acasa cu tipete si cu gura pana la urechi, ceva de genul "wazaaaaaa!!!!" (adica what's up! de la budweiser, v-ati prins)[:D][:D][:D] Ma duc sa spal baia. Revin...sper! http://www.lucamic.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit! baga poze...ca sa e obiceiul pe la noi[:D]
Citat:
citat din mesajul lui delsim
Hello! Ne primiti si pe noi? De pe 21 martie sunt mami de bebelusa: Amalia Alexandra[bibe][olala] Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
[copil] 25 martie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...