Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Jurnalul unei "Homeschooling mom"


Recommended Posts

Patou, scolile extremiste sunt dupa cum bine ai spus, extremiste. Nu au nimic de-a face cu invatamantul de masa din tarile civilizate.Personal nu te bag in oala cu extremistii , imi aduc aminte cu drag de tine de cand puii se chinuiau sa vorbeasca. si-al meu si-al tau. Revenind cu picioarele pe pamant, eu chiar am avut fetita retrasa un an de zile din colectivitate.A debutat o bronsita astmatiforma apoi inca una, la a treia astm bronsic/ wheezing recurent si un medic intelept asta m-a sfatuit, retragere colectivitate pana la 8 ani. era la final de grupa mare, deci am homescolit-o de la 6 la 7 ani si 4 luni. Si stiu cazuri in care s-a repetat cls 1 din caza astmului dar momentan am riscat si-am trimis-o la scoala. Deocamdata e bine, are 8 luni fara nici o un strop de raceala, dar stau cu frica si am tema pregatita in caz de...retragere ,scoala acasa dupa programa, o duc doar la lucrari .La fiecare mucisor fi-mea , care aude si ea discutiile din casa, sare ca arsa ca ea merge la scoala.Pentru ea ar fi o tragedie sa nu se mai duca. cum tragedie a fost pentru amandoua un an si mai bine de retragere din colectivitate.Astmul ramas definitiv e boala invalidanta, nu stiu ce grad,dar se iese la pensie pe caz de boala din asta Asa ca lasa-ma sa nu inteleg cum unii nu trimit de bunavoie, copii sanatosi tun la scoala ca stiu ei ca le-ar face rau acolo. Tu ti-ai pus vreodata intrebarea daca copilului tau i-ar fi mai bine la scoala? daca i-ar place scoala? de ce nu-l dai macar doua luni de proba sa vezi daca ii place sau nu? Daca e cumva un copil ca al meu care merge la scoala din placere si se integreaza de minune ? daca nu-i place, daca vezi regrese, il retragi.Cum poti sa decizi inainte, doar bazat pe experientele tale scolare si pe convingerile si presupunerile tale? Cu gradini#355;a nu s-a omorat nici fi-mea mai ales cu dormitul acolo, dar dupa scoala si dupa noii prieteni , noile activitati si domnisoara e lesinata! Ba chiar e prietenie mare intre ea si colegul de banca (nu stiu ce relgie o avea respectivul [:D] isi trimit sms uri si fac schimb de stilouri sa-si aduca aminte unul de altul [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Totusi tind sa cred ca, dincolo de motivatiile religioase si cazurile extreme ( suoradotati )etc, Hs exprima dorinta de control, sub toate aspectele . Parintele simte ca pierde controlul asupra copilului trimitandu-l in lume, mai bine nu-l mai trimite si suplineste tot ce poate de unul singur.control si protectie dusa la extrem. poate gresesc, de fapt, sper sa gresesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da , am citit cred eu suficient, inclusiv site-l postat de tine, de curand. sunt cu temele facute, adica sunt in stare sa fac si HS, dar de nevoie, din fericire, au trecut 8 luni de la ultimul wheezing, ca asta-mi facea, nu forme grave. Stau cu inima cat puricele si eu si ea la fiecare stranut sau mucisor. ea de frica sa nu cumva sa o retrag, cum am retras-o de la camin(si acolo nu-i placea somnul ).

Eu iti garanteza ca , in situatia ipotetica in care fiul tau ar fi trimis de proba la scoala si i s-ar potrivi manusa, toate site-urile si toate teoriile ar pica in favoarea dorintei copilului.[flo]

Si varitatiuni pe tema site-ului postat in lb romana gasesti in franceza, engleza, parca sunt trase la indigo, o sti si tu in mod sigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu i s-ar potrivi [:)].

 

uite un exemplu. la unul din cursurile la care merge (ca nu-l tin inchis in casa [:)] ) a avut un conflict cu unul dintre baieti. pana sa-mi dau seama despre ce era vorba am vazut ca toti ceilalti copii ii iau apararea. Oarecum speriata de conflict l-am intrebat pe profesor ce s-a intamplat si mi-a raspuns ca acel baiat s-a legat pe rand de aproape toti copiii din grupa si ca numai al meu ce s-a infuriat din cauza asta si a luat "masuri" [:)]

 

 

 

 

 

 

pe cont propriu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, personal, singura motivatie absolut valida de a scoate copilul din scoala ar fi cazul in care ar fi bullied si nu s-ar integra social. Sau dc. nu imi permit sa locuiesc intr-un cartier cu scoli sigure. Nu cred ca orice HS e un control in sens negativ. E vorba de control fara nici o umbra de indoiala, dar uneori e "de bine".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
eu cred ca nu i s-ar potrivi [:)]. uite un exemplu. la unul din cursurile la care merge (ca nu-l tin inchis in casa [:)] ) a avut un conflict cu unul dintre baieti. pana sa-mi dau seama despre ce era vorba am vazut ca toti ceilalti copii ii iau apararea. Oarecum speriata de conflict l-am intrebat pe profesor ce s-a intamplat si mi-a raspuns ca acel baiat s-a legat pe rand de aproape toti copiii din grupa si ca numai al meu ce s-a infuriat din cauza asta si a luat "masuri" [:)]pe cont propriu
align="right" id="quote2">O experienta si punct, ne retragem? Experiente din astea tot sunt in viata, sunt inevitabile. nu e o solutie retragerea. si a fost un singur curs, nu scoala in sine.si daca nu merge o scoala, schimbam putin invatatorul, etc. Eu nu ma gandesc decat la ce spuneai ca faceti voi mate, adunari ca la magazin, normal, asta trebuie sa invete un copil in clasa intai, asa gandeam si eu pana sa pun mana pe programa si sa ne apucam de matematica. Dar daca citesti putin ce se cere , ce metode speciale au si la mate si ro (pe subiectul de mai joc, cls 1 2010-2011 de ex) daca arunci un ochi pe subiectele tip concurs cangurul sau smart realizezi ca adunarile si scaderile sunt doar 10% din ce fac la scoala. Si la un moment dat, copilul se va bate cu astia scoliti in sistem pe un loc in faculta sau pe un post bun in viata de zi cu zi.Ruxi, nici eu nu m-am gandit la control strict in sens negativ. dar e o dorinta de a controla aspectele vietii copilului. normal ca sunt situatii din astea extreme numite de tine cand mai bine pentru binele tuturor e sa-ti ti copilul acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati omorat cu astmul si scoala, care e legatura ca sincer mi-a scapat. Am un copil alergic si astmatic perfect adaptat in cel mai comunist sistem posibil adica cel francez. Sunt o persoana alergica, am fost la un pas de colaps de doua ori in viata mea din cauza alergiei si am trecut linistita prin scoala. Astea sunt scuze pentru parinti.

Cu Ruxij sunt partial de acord, nu vad de ce ar fi HS pentru cei supradotati, traiam cu senzatia ca in US sistemul de invatamant poate acomoda pe cei supradotati, ma puteti lamuri cu asta, sistemele europene par mult mai axate pe egalitarism.

 

 

Marinaid="Arial">id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...