Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnalul unei "Homeschooling mom"


Recommended Posts

Eu doar sunt super uimita, nu uimita, cum de doamna de la banca a lasat pe cineva sa intre in interiorul bancii, nu doar la ghiseu si mai ales, a deschis seiful unor necunoscuti. O prietena e manager la una din branch-urile Chase. Am sunat-o si mi-a spus ca nu are voie sa lase nici macar pe sotul ei in camera cu seiful, nu intra oricine acolo. Traiesc tot in America, nu in alta parte, stau in California, din cate imi aduc aminte si tu tot prin California esti si tot intr-un orasel, nu in orase mari. Si nu se poate asa ceva, cand se sparg banci intr-o veselie prin America. Cand lumea se teme cumplit ca isi poate pierde serviciul doar pt ca nu mai au cu ce sa-i plateasca, nu sa mai si faca lucruri aiurea, tare ma mira ca doamna de la banca si-ar periclita jobul ca sa arate unui copil seiful bancii.

 

Carmen & Ericutz (15.06.2004)

 

Ajutati-o pe Diana!id="red">

 

Povestea nasterii!id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 338
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui greieras
Iulianm nu am mai avut timp sa-mi caut postul, si asa ca ma bazez pe afirmatia ta. Nu am vrut sa spun ca pur si simplu cei de la Universitati pastreaza locuri special pentru homeschoolers ci ca accepta homeschoolers fara probleme daca acestia aplica si se califica, chiar unele universitati "are targeting" homeschoolers, incercand sa-i recruteze. Mai jos gasesti cum sunt perceputi copiii educati acasa de diferite Universitati si colegii. Tind sa cred ca s-au schimbat si mai mult lucrurile in ultimii 5 ani. Wall Street Journal tocmai a avut un articol foarte interesant despre avalansa de parinti care aleg sa-si educe copiii acasa. Internetul banuiesc ca a ajutat mult in directia aceasta.
align="right" id="quote2">Nu stiu ce ai vrut sa spui, cert este ca ai scris cu totul altceva.
Citat:
Si, da, in fiecare an mii de tineri care au facut scoala acasa sunt acceptati in Universitati in toata lumea. Sunt Universitati de prestigiu (cel putin aici in Statele Unite) care rezerva locuri pentru astfel de copii, pentru ca ii considera speciali. Sunt o gramada de copii cu 10 pe linie care nu intra in aceste universitati pentru ca la admitere notele nu sunt cele mai importante.
align="right" id="quote2"> Mie partea subliniata mi se pare foarte clara ca exprimare, nu-mi da deloc impresia ca ai fi vrut sa spui altceva."Ca universitatile accepta homeschoolers fara probleme daca acestia aplica si se califica" am scris si noi 9eu+alti users), cind am combatut afirmatia ta scrisa. Daca aplica si se califica la rind si in competitie cu toata lumea, nu vad de ce cineva ar avea de obiectat. La partea cu locuri rezervate pt ca "sint copii speciali", da, sint multe obiectii. Avind in vedere ca nu ai pus sursa la fragmentul copiat in engleza, am sa o pun eu, ca sa nu fie nici un dubiu ca nu este una obiectiva.http://hslda.org/docs/nche/000000/00000017.aspAdica Home School Legal Defense Association. Cred ca nimeni nu se asteapta sa citeasca nimic negativ la adresa HS pe un asemenea site, de catre o asemenea asociatie. Prezentarile sint laudabile, dar...imaginea mult prea perfecta ca sa descrie o realitate.Unde sint informatiile despre copiii care sint homeschooled si nu merg mai departe, se opresc cu educatia la nivelul liceului? Unde sint informatiile despre cum presteaza cei care termina un colegiu? Cazurile celor care, desi buni dpdv profesional, nu pot pastra un post timp indelungat si ajung sa isi schimbe locurile de munca mai des ca media.Adevarul este ca dpdv statistic, nu exista destula informatie, nici ca timp/perioada de studiu a citorva generatii de copii HSed, nici ca volum de date, pentru a trage o concluzie valida."Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am tinut departe de acest subiect pentru ca mi-e greu sa vad de cata intoleranta sunt capabili unii oameni care, culmea, sunt chiar scoliti... Cat sa-mi intareasca parerea ca scoala acasa este singura optiune logica intr-o lume in care scoala pare a fi o manufactura care scoate pe banda oi albe care gandesc doar asa cum vrea sistemul.

 

Citat:
Unde sint informatiile despre copiii care sint homeschooled si nu merg mai departe, se opresc cu educatia la nivelul liceului? Unde sint informatiile despre cum presteaza cei care termina un colegiu? Cazurile celor care, desi buni dpdv profesional, nu pot pastra un post timp indelungat si ajung sa isi schimbe locurile de munca mai des ca media.
align="right" id="quote2">

 

cred ca cu putina bunavointa vei putea face singura o statistica. vei vedea ce proportie dintre cei care merg la scolile clasice abandoneaza studiile foarte devreme si cati din cei care studiaza acasa o fac. Abandonul scolar e o problema majora in scolile publice.

 

 

 

 

 

pe cont propriu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui patou
M-am tinut departe de acest subiect pentru ca mi-e greu sa vad de cata intoleranta sunt capabili unii oameni care, culmea, sunt chiar scoliti... Cat sa-mi intareasca parerea ca scoala acasa este singura optiune logica intr-o lume in care scoala pare a fi o manufactura care scoate pe banda oi albe care gandesc doar asa cum vrea sistemul.
Citat:
Unde sint informatiile despre copiii care sint homeschooled si nu merg mai departe, se opresc cu educatia la nivelul liceului? Unde sint informatiile despre cum presteaza cei care termina un colegiu? Cazurile celor care, desi buni dpdv profesional, nu pot pastra un post timp indelungat si ajung sa isi schimbe locurile de munca mai des ca media.
align="right" id="quote2">cred ca cu putina bunavointa vei putea face singura o statistica. vei vedea ce proportie dintre cei care merg la scolile clasice abandoneaza studiile foarte devreme si cati din cei care studiaza acasa o fac. Abandonul scolar e o problema majora in scolile publice.
align="right" id="quote2">Nu ai inteles sensul mesajului meu. Nu exista sisteme perfecte in lumea asta. Fiecare sistem are parti bune si mai putin bune, are rezultate bune, mai putin bune si esecuri. Tu si Greierash insistati pe partile care vi se par bune la HS si prezentati restul sistemelor ca fiind o fabrica de esecuri, "o manufactura care scoate pe banda oi albe care gandesc doar asa cum vrea sistemul".Eu cer obiectivitate, pur si simplu. Nu este corect sa prezinti audientei doar o fatada, anume aceea care va convine voua. Exista plusuri, exista si minusuri. Nu este corect in special cind audienta contine persoane interesate de subiect, in special cind persoanele respective ar dori sa aplice HS in alta tara, foarte diferita (ca organizare si oportunitati) de tarile in care aplicati voi HS."Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Eu cer obiectivitate, pur si simplu.
align="right" id="quote2">

Tocmai asta-i problema. Si eu am dreptul sa cer obiectivitate. Cand altii spun "scoala acasa nu este pentru mine. N-as fi in stare sa fac asa ceva" toata lumea aproba in cor (!) Cand eu spun: "scoala nu este pentru copilul meu si n-as putea sa-l duc la scoala" toata lumea, iarasi in cor (!) ma dezaproba si arunca cu pietre.

Nici nu ma mai enervez [:)] doar ma felicit ca m-am desteptat din somn.

Si in ultimul rand - nu era vorba despre sisteme perfecte sau imperfecte. Era vorba doar despre sisteme diferite precum si despre dreptul nostru (democratic) de a alege fara sa fim judecati si pusi la colt. Despre dreptul nostru de a vorbi liber despre alegerea pe care am facut-o fara sa ne fie frica ca am fi etichetate ca avand "pareri needucate" - citat din mesajul tau [:)]







pe cont propriu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Din pacate nimeni nu a putut sa raspunda la intrebarea ce se intampla dupa primii ani de scoala, respectiv la liceu.

 

Adevarul este ca statisticile relativ la ce se intampla apoi sunt limitate pentru ca nu este suficienta informatie disponibila.

 

Iar cu o floare nu se face primavara ca sa citez din tolba de proverbe [:D]

 

-- balerina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Carmenbr
Eu doar sunt super uimita, nu uimita, cum de doamna de la banca a lasat pe cineva sa intre in interiorul bancii, nu doar la ghiseu si mai ales, a deschis seiful unor necunoscuti. O prietena e manager la una din branch-urile Chase. Am sunat-o si mi-a spus ca nu are voie sa lase nici macar pe sotul ei in camera cu seiful, nu intra oricine acolo. Traiesc tot in America, nu in alta parte, stau in California, din cate imi aduc aminte si tu tot prin California esti si tot intr-un orasel, nu in orase mari. Si nu se poate asa ceva, cand se sparg banci intr-o veselie prin America. Cand lumea se teme cumplit ca isi poate pierde serviciul doar pt ca nu mai au cu ce sa-i plateasca, nu sa mai si faca lucruri aiurea, tare ma mira ca doamna de la banca si-ar periclita jobul ca sa arate unui copil seiful bancii.
align="right" id="quote2">In ce priveste banca. Ce pot sa spun? Sotul meu a fost un client al lor pentru multi ani. Cand sotul si-a incheiat treaba managerul l-a intrebat ce altceva ar putea sa faca pentru el. Atunci el a spus ca I-ar place sa-I arate fetitei de 6 ani seiful. Nu cunosc politica lor dar 5 minute mai tarziu erau in seif.Cat despre Chase. Nu cunosc nici politica lor. Poate ca nu ar fi avut incredere sa ne lase la ei in seif. Dar e drept ca nici eu nu am avut indeajuns de multa incredere in ei incat sa-mi pun banii in seiful lor. Acum, daca stau sa ma gandesc bine, fetita mea de 6 ani poate intimida cu indemanarea ei in arte martiale.[bibe] Pentru voi cei din Romania sunt convinsa ca idea nu ar merge. M-am considerat intotdeauna norocoasa sa pot sa-mi scot proprii bani din banca cand eram acolo. Sunt convinsa ca situatia s-a schimba in bine si nu doresc sa mai ofensez pe niciunul din cei care lucreaza la banca.Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011Evil thrives when good men do nothing
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:

Mie partea subliniata mi se pare foarte clara ca exprimare, nu-mi da deloc impresia ca ai fi vrut sa spui altceva.

align="right" id="quote2">

Well, nu te pot forta sa crezi ce spun eu, asa ca poti sa crezi ce vrei tu.


Citat:

Unde sint informatiile despre copiii care sint homeschooled si nu merg mai departe, se opresc cu educatia la nivelul liceului? Unde sint informatiile despre cum presteaza cei care termina un colegiu? Cazurile celor care, desi buni dpdv profesional, nu pot pastra un post timp indelungat si ajung sa isi schimbe locurile de munca mai des ca media.

Adevarul este ca dpdv statistic, nu exista destula informatie, nici ca timp/perioada de studiu a citorva generatii de copii HSed, nici ca volum de date, pentru a trage o concluzie valida.
align="right" id="quote2">

Pai nici nu trebuie sa tragi o concluzie, ce crezi ca eu m-am hotarat sa fac homeschooling bazandu-ma pe statistici de genul asta? Este total irelevant ce zici.

Citat:

Pina una alta, mesajele lui greierash pun la zid, cu subtilitate ce-i drept, discrimineaza si dispretuiesc, pe cei care aleg o cale diferita fata de cea aleasa de ea, parinti si copii deopotriva. Vezi mesajele despre scoala publica, un loc aproape apolcaliptic si o fabrica de spalati pe creier, vezi caracterizarea unor copii (monstruletz, necorespunzator, etc) vs copilul ei perfect si laudat de toata lumea, vezi locurile rezervate si preferinta pt copiii HS-ed, pt ca "sint speciali", samd.
align="right" id="quote2">

Sti ce e culmea, ca este exact invers. Ai atacat si ataci pentru ca imi permit sa cred diferit. Te deranjeaza rau de tot ca mi-am permis sa stau in picioare pentru ceea ce cred, si de fapt arati ca tu esti cea intoleranta. Cine isi permite sa aiba opinii personale (care nu corespund cu ale tale) este needucat. Asa cum ateismul pentru tine este un stil de viata, asa crestinismul este pentru mine, si nu este absolut nimic absurd in asta. Eu am prieteni din toate sferele filozofice si credintele, dar sa sti ca din ce scri tu reiese clar ca un crestin nu are ce discuta cu tine. Tu esti intoleranta aici.

Eu aici vreau sa discut despre o filozofie educationala nu sa stau sa-ti aduc tie dovezi de ce cred ce cred. Daca vrei o discutie pe tema asta esti libera sa incepi o una sub propria-ti semnatura si asa vei avea sansa sa iti sustii si promovezi puctul de vedere.

Eu nu am spus niciodata ca scoala publica formeaza monstrii. "Monstruletzul" de care vorbeam abea anul acesta a inceput gradinita, asa ca nu are chiar nici o legatura cu scoala. Citatul pe care l-am dat din J.T. Gatto este opinia unui expert, nu a mea. Eu doar incerc sa ma educ.

Cat despre scrisoare lui Jefferson, ce anume te face sa crezi ca nu stiu de unde provenea citatul? Iti recomand sa o citesti pe toata (si varianta cea mai noua) si ai sa vezi ca citatul este scos dintr-un context. Nu la intruzia bisericii in guvern se refera Jefferson, ci la intruzia guvernului in aspectele religioase. Numai ca uiti un lucru, expresia a fost extrasa din corespondenta personala a lui Jefferson catre o biserica nicidecum nu are valoare constitutionala, nici cat un varf de ac.

In continuare, as vrea sa ramanem la tema propusa.


Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing




Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iulianm, ma surprinde "obiectivitatea" ta in ce priveste interpretarea mesajelor lui greieras. Dar, recunosc dialogul nostru era deja pe muchie de cutit.... mai ales ca mi-ai marturisit ca tu crezi in evolutie pe cand eu.... cred in involutie. Pana si computerul meu e incompatibil cu sistemul de operare al forumului, astfel incat nu pot sa pun poza la care ma gandesc. [:)] Aceea cu un puternic si frumos om al cavernelor care incet incet, prin evolutie se transforma fie intr-un porc (una din variante) fie intr-un individ cu spatele incovoiat de cat a butonat computerul [:)]

 

Citat:
Dreptul vostru democratic se termina acolo unde incalcati drepturile altora.
align="right" id="quote2">

 

adica atunci cand vom intra si noi, cele care credem in HS (cu bocancii plini de noroi), peste alte subiecte in care se discuta despre scoala insitutionalizata.

 

 

 

 

 

 

 

pe cont propriu

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui greieras
Citat:
Unde sint informatiile despre copiii care sint homeschooled si nu merg mai departe, se opresc cu educatia la nivelul liceului? Unde sint informatiile despre cum presteaza cei care termina un colegiu? Cazurile celor care, desi buni dpdv profesional, nu pot pastra un post timp indelungat si ajung sa isi schimbe locurile de munca mai des ca media.Adevarul este ca dpdv statistic, nu exista destula informatie, nici ca timp/perioada de studiu a citorva generatii de copii HSed, nici ca volum de date, pentru a trage o concluzie valida.
align="right" id="quote2">Pai nici nu trebuie sa tragi o concluzie, ce crezi ca eu m-am hotarat sa fac homeschooling bazandu-ma pe statistici de genul asta? Este total irelevant ce zici.
align="right" id="quote2">Da...? Atiunci, daca "statisticile de genul asta" nu au stat la baza hotaririi tale, ce anume a stat?
Citat:
Sti ce e culmea, ca este exact invers. Ai atacat si ataci pentru ca imi permit sa cred diferit. Te deranjeaza rau de tot ca mi-am permis sa stau in picioare pentru ceea ce cred, si de fapt arati ca tu esti cea intoleranta. Cine isi permite sa aiba opinii personale (care nu corespund cu ale tale) este needucat. Asa cum ateismul pentru tine este un stil de viata, asa crestinismul este pentru mine, si nu este absolut nimic absurd in asta. Eu am prieteni din toate sferele filozofice si credintele, dar sa sti ca din ce scri tu reiese clar ca un crestin nu are ce discuta cu tine. Tu esti intoleranta aici.
align="right" id="quote2">Nu toate opiniile personale sint needucate. A ta, fara fundament stiintific, si impotriva tuturor dovezilor puse la dispozitie de stiinta, este.Eu nu atac, ci combat. Creationismul si amestecul religiei in scoala laica. Acasa si in institutiile private, fie ca e vorba de scoala privata ori biserica, nu ai decit sa sustii ce vrei (si in particular, ce doreste pastorul): ca Pamintul are 6000 de ani, ca e plat, ca soarele se invirte in jurul Terrei, ca nu ne tragem din maimuta, samd.Ateismul nu este un stil de viata pt mine. Eu nu sint atee. A fi crestin nu presupune extremism si fundamentaalism religios.
Citat:
Eu aici vreau sa discut despre o filozofie educationala nu sa stau sa-ti aduc tie dovezi de ce cred ce cred. Daca vrei o discutie pe tema asta esti libera sa incepi o una sub propria-ti semnatura si asa vei avea sansa sa iti sustii si promovezi puctul de vedere.
align="right" id="quote2">Nu e vorba de ce crezi tu, e vorba de anumite afirmatii facute de tine, care sint "pretty amazing" pt secolul in care traim. Nu neintilnite, din pacate. Creationismul si ai sai adepti, cu ale lor pretentii, reprezinta un pretty big deal in tara in care amindoua traim. Opozantii evolutionismul/evolutiei au avut efecte extrem de negative la inceputul secolului trecut, atunci cind au intervenit in sistemul de invatamint, interventie cu rezultate nefaste pt societate si sistem. Trezirea la realitate a fost destul de dura, si corectarea greselilor a luat ceva timp.Daca vrei un blog fara comentarii, atunci deschide-ti unul, "sub propria semnatura", si dezactiveaza optiunea "comments". "Double, double, toil and trouble; fire, burn; and caldron, bubble."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...