Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pufuleti de ian-feb 2010 (20)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui cristies
Citat:
citat din mesajul lui lucia2000
Fetele, eu de 3 zile am inceput sa bag fructe si legume in alimentatie. Nu dati cu pietre, in alimentatia mea nu a lui Teodor.AM fost sfatuita de nasa ca daca el nu a avut deloc colici pana acum sa incep sa introduc pe rand fructe si legume, cate un aliment pe zi si sa-i urmaresc reactia.M-am conformat asa ca duminica si luni am mancat castraveti iar ieri si azi pomelo.Sunt o mamica fericita caci Teodor nu a avut nici o reactie la ele iar mami a inceput sa scape de problemele cu constipatia. Blogul lui bebe TeodorBlogul lui mami
align="right" id="quote2">Felicitari! Dar de ce ai asteptat pana acum? Pomelo mie personal nu-mi place, dar mere mananc din maternitate, am mai mancat si ananas, kiwi, banane... doar citricele le-am evitat. La legume ce-i drept nu prea m-am omorat cu castraveti, rosii si alte trufandale ca mi se par fara gust, dar salata de morcovi cu telina am mancat de-am rupt..._______________________________________________________________________________id="red">Cristina, [mamica] de gargaritz Alexis.id="red"> Povestea zilei de 6.01.2010id="green">Cresc
align="right" id="quote2">Pai nu am mancat pana acum ca sa nu faca Teodor colici. Blogul lui bebe TeodorBlogul lui mami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 211
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cris.d - mi-a cerut si mie Andreea sa ii dau si ei sa suga odata. i-am spus hai sa-ti dau. ma si gandeam ca daca a zis la misto e Ok, daca nu voi vedea eu mai tarziu. a fost insa la misto doar asa probabil sa vada daca ii dau ca s-a apucat de altceva imediat dupa discutie. au si ei curiozitatile lor ...

 

Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui xela_07
mi-a placut asta apropo de alaptat si pana cand: http://reclama mascata/cms/front_content.php?idcat=7&idart=42Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)
align="right" id="quote2">[asia] [flo] [pup]Andreea [mamica]Alexandra Elenaid="red"> 02.02.2010+Mario Andrei id="green">16.08.2005+Andrei Daniel id="green">09.09.2000pozeo printesa grabita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui xela_07
mi-a placut asta apropo de alaptat si pana cand: http://reclama mascata/cms/front_content.php?idcat=7&idart=42Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)
align="right" id="quote2">interesant articol, doar ca... alaptatul pana la 7 ani mi se pare exagerat, sunt de acord, incarcatul e de cele mai multe ori o despartire infernal de dureroasa (eu am avut nevoie de mama si sora pentru aceasta operatiune, singura nu m-as fi descurcat), dar necesara pe undeva... cred, din moment ce copilul bea din canitza, mananca cu lingura din farfurie, nu vad de ce ar mai suge - singurul argument care mai ramane in picioare e cel al imunitatii care nu se stie cat de fondat ramane iarasi la un moment dat, in rest - iubire, tandrete, increderea puteam sa i le cultivam si altfel decat alaptand... sunt curioasa de o dezbatere mai ampla pe tema asta...Caiusvideos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristies
Cris.dogarel, eu inteleg de aici ca copilul se poate exprima si poate spune exact ce vrea (tzitzi) si astfel pudica de mami se [:I] pana in varful urechilor si hotaraste sa nu-i mai dea. Ca atata timp cat urla pe strada ca-i e foame si nu intelegea lumea de ce plange era ok... gresesc?Mi se pare specifica soacra-mii gandirea ca decat sa te faca copilul de ras mai bine ii dai lapte praf[:-@]. Numai ea ar putea gandi ca anticorpii dati de mama sunt mai prosti decat ampicilina.[alcool]_______________________________________________________________________________id="red">Cristina, [mamica] de gargaritz Alexis.id="red"> Povestea zilei de 6.01.2010id="green">Cresc
align="right" id="quote2">ce tare faza cu ampicilina.....[:-)))]Beaid="purple"> [mamica]deid="blue"> Ivanid="limegreen">, iubirea noastra!id="blue">[loveyou]Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!id="red">[ruga]Pozeid="red"> [comoara]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
MAMIDEPUIUTI, CRISTIES, ANDRELINA, CRIS D, Ratusca id="red">Multumim de aprecieri [flo]Andrelinaid="red"> [:-)))][:-)))][:-)))] tare aia cu primele cuvinte ale lui Yannis! Ce faza cu tanti din parc. Sincer, nu as face asta, urasc faza aia cu copilul mare care deja devine constient si cere tzatza in public sau mai rau se apuca sa te caute de tzatze, toate prietenele mele, alea care au avut lapte mai mult de 2 luni au oprit la 4 , maxim 6 luni (alea car enu au trebuit sa opreasca la 3 ca s-au intors la birou) ptr ca nu au vrut ca bb sa fie constient de treaba cu tzatza[mamica] de [bebic] Yannisid="size5">id="blue">id="Book Antiqua">
align="right" id="quote2">Alexutza, din respect pentru aceasta comunitate si pentru 'alea de care se agata copilul prin parcuri' cred ca ar trebui sa iti masori putin cuvintele...putin mai mult!Daca tu nu ai vrut/putut(?) sa alaptezi nu inseamna ca trebuie sa le faci sa se simta aiurea pe 'alea' care chiar si-au dorit da le dea asta copilului lor si nu inseamna nici ca iti permiti tu sa judeci femeile care alapteaza copii mai mari.Tu crezi ca un copil devine constient la doi ani de treaba cu 'tzatzele'?Crezi ca o sa isi aduca aminte peste ani si ani cum il alapta mama lui si o sa ce?Banuiesc ca sunt 'studiile' tale personale, ca nu am citit nicaieri in literatura de specialitate pentru copii cum devin ei constienti de sanul mamei..sau da, devin constienti ca au ceva care le ofera in orice conditii siguranta si securitate.Dar banuiesc ca nu la asta te referi ca pari tare 'contra'OMS recomanda alaptarea pana la 2 ani?Ai idee de asta?Pentru toate beneficiile pe care le aduce pentru copil.Dar probabil aia sunt niste inculti ca au exclus faptul ca devine 'constient' copilul de 'tzatza' si cine stie cum la o varsta adulta o sa devina cine stie ce psihopat..David are 1 an si 6 luni, este alaptat in continuare si este un lucru minunat si pentru mine si pentru el.Am 'muncit' foarte mult la inceput sa am lapte, m-am luptat cu toata lumea din jur care imi zicea sa ma opresc ca 'n-am' si totusi cu multe stimulente si cu multa vointa am reusit sa il alaptez exclusiv pana la 6 luni (cu maxim 15 dati de completare) si acum inca...Ar fi bine sa ai mai mult respect pentru comunitatea in care esti si pentru fetele de la tine de la odisee care poate chiar isi doresc sa alapteze mai mult de cele 6 luni pe care le consideri tu 'regulamentare'...si poate te mai informezi cum e cu treaba cu alaptarea si cu beneficiile asupra copilului.Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)id="size2">id="navy">
Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele mele dragi, nu va certati...[pup]

 

Fiecare trebuie sa-si exprime o opinie aici, nu sa ne judecam una pe alta...

Mie imi place sa va citesc si, chiar daca sunt momente in care opinia mea difera, nu intervin pentru ca fiecare dintre noi avem capacitatea a discernem si sa aplicam in situatia noastra concreta de viata ceea ce credem ca e potrivit.

 

Tzitziri nu cred ca Alexutzzza a intentionat sa supere pe nimeni, daca totusi s-a intamplat probabil ca a fost neintentionat. Nu te supara...

..la urma urmei fiecare decide ce e bine pentru el indiferent ce comenteaza unul, altul...la noi aici in odisee a fost liniste intotdeuna si ne-am respectat reciproc. Sa speram ca o sa continuam asa.

[pup] la mamicuta de David Paul, sa nu mai fie suparata si sa mai vina pe la noi...cu sfaturi, ca are mai multa experienta.

 

mami de [alap] strumfita scumpa id="red"> Daria-Ioana id="red">

 

[olala] [olala] [olala] PAPUSILE MELE!!! [olala] [olala] [olala]id="blue">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri
Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
MAMIDEPUIUTI, CRISTIES, ANDRELINA, CRIS D, Ratusca id="red">Multumim de aprecieri [flo]Andrelinaid="red"> [:-)))][:-)))][:-)))] tare aia cu primele cuvinte ale lui Yannis! Ce faza cu tanti din parc. Sincer, nu as face asta, urasc faza aia cu copilul mare care deja devine constient si cere tzatza in public sau mai rau se apuca sa te caute de tzatze, toate prietenele mele, alea care au avut lapte mai mult de 2 luni au oprit la 4 , maxim 6 luni (alea car enu au trebuit sa opreasca la 3 ca s-au intors la birou) ptr ca nu au vrut ca bb sa fie constient de treaba cu tzatza[mamica] de [bebic] Yannisid="size5">id="blue">id="Book Antiqua">
align="right" id="quote2">Alexutza, din respect pentru aceasta comunitate si pentru 'alea de care se agata copilul prin parcuri' cred ca ar trebui sa iti masori putin cuvintele...putin mai mult!Daca tu nu ai vrut/putut(?) sa alaptezi nu inseamna ca trebuie sa le faci sa se simta aiurea pe 'alea' care chiar si-au dorit da le dea asta copilului lor si nu inseamna nici ca iti permiti tu sa judeci femeile care alapteaza copii mai mari.Tu crezi ca un copil devine constient la doi ani de treaba cu 'tzatzele'?Crezi ca o sa isi aduca aminte peste ani si ani cum il alapta mama lui si o sa ce?Banuiesc ca sunt 'studiile' tale personale, ca nu am citit nicaieri in literatura de specialitate pentru copii cum devin ei constienti de sanul mamei..sau da, devin constienti ca au ceva care le ofera in orice conditii siguranta si securitate.Dar banuiesc ca nu la asta te referi ca pari tare 'contra'OMS recomanda alaptarea pana la 2 ani?Ai idee de asta?Pentru toate beneficiile pe care le aduce pentru copil.Dar probabil aia sunt niste inculti ca au exclus faptul ca devine 'constient' copilul de 'tzatza' si cine stie cum la o varsta adulta o sa devina cine stie ce psihopat..David are 1 an si 6 luni, este alaptat in continuare si este un lucru minunat si pentru mine si pentru el.Am 'muncit' foarte mult la inceput sa am lapte, m-am luptat cu toata lumea din jur care imi zicea sa ma opresc ca 'n-am' si totusi cu multe stimulente si cu multa vointa am reusit sa il alaptez exclusiv pana la 6 luni (cu maxim 15 dati de completare) si acum inca...Ar fi bine sa ai mai mult respect pentru comunitatea in care esti si pentru fetele de la tine de la odisee care poate chiar isi doresc sa alapteze mai mult de cele 6 luni pe care le consideri tu 'regulamentare'...si poate te mai informezi cum e cu treaba cu alaptarea si cu beneficiile asupra copilului.Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)id="size2">id="navy">
Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso
align="right" id="quote2">nu cred ca e cazul sa ne certam................fiecare cu ale lui..........Beaid="purple"> [mamica]deid="blue"> Ivanid="limegreen">, iubirea noastra!id="blue">[loveyou]Doamne ajuta-ne sa fim sanatosi!id="red">[ruga]Pozeid="red"> [comoara]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri
Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
MAMIDEPUIUTI, CRISTIES, ANDRELINA, CRIS D, Ratusca id="red">Multumim de aprecieri [flo]Andrelinaid="red"> [:-)))][:-)))][:-)))] tare aia cu primele cuvinte ale lui Yannis! Ce faza cu tanti din parc. Sincer, nu as face asta, urasc faza aia cu copilul mare care deja devine constient si cere tzatza in public sau mai rau se apuca sa te caute de tzatze, toate prietenele mele, alea care au avut lapte mai mult de 2 luni au oprit la 4 , maxim 6 luni (alea car enu au trebuit sa opreasca la 3 ca s-au intors la birou) ptr ca nu au vrut ca bb sa fie constient de treaba cu tzatza[mamica] de [bebic] Yannisid="size5">id="blue">id="Book Antiqua">
align="right" id="quote2">Alexutza, din respect pentru aceasta comunitate si pentru 'alea de care se agata copilul prin parcuri' cred ca ar trebui sa iti masori putin cuvintele...putin mai mult!Daca tu nu ai vrut/putut(?) sa alaptezi nu inseamna ca trebuie sa le faci sa se simta aiurea pe 'alea' care chiar si-au dorit da le dea asta copilului lor si nu inseamna nici ca iti permiti tu sa judeci femeile care alapteaza copii mai mari.Tu crezi ca un copil devine constient la doi ani de treaba cu 'tzatzele'?Crezi ca o sa isi aduca aminte peste ani si ani cum il alapta mama lui si o sa ce?Banuiesc ca sunt 'studiile' tale personale, ca nu am citit nicaieri in literatura de specialitate pentru copii cum devin ei constienti de sanul mamei..sau da, devin constienti ca au ceva care le ofera in orice conditii siguranta si securitate.Dar banuiesc ca nu la asta te referi ca pari tare 'contra'OMS recomanda alaptarea pana la 2 ani?Ai idee de asta?Pentru toate beneficiile pe care le aduce pentru copil.Dar probabil aia sunt niste inculti ca au exclus faptul ca devine 'constient' copilul de 'tzatza' si cine stie cum la o varsta adulta o sa devina cine stie ce psihopat..David are 1 an si 6 luni, este alaptat in continuare si este un lucru minunat si pentru mine si pentru el.Am 'muncit' foarte mult la inceput sa am lapte, m-am luptat cu toata lumea din jur care imi zicea sa ma opresc ca 'n-am' si totusi cu multe stimulente si cu multa vointa am reusit sa il alaptez exclusiv pana la 6 luni (cu maxim 15 dati de completare) si acum inca...Ar fi bine sa ai mai mult respect pentru comunitatea in care esti si pentru fetele de la tine de la odisee care poate chiar isi doresc sa alapteze mai mult de cele 6 luni pe care le consideri tu 'regulamentare'...si poate te mai informezi cum e cu treaba cu alaptarea si cu beneficiile asupra copilului.Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)id="size2">id="navy">
Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso
align="right" id="quote2">chiar nu e cazul de cearta....alexutzzza s-a referit knd a spus 'alea' la prietenele ei ... cel putin eu asta am intelesiar parerile cu privire la alaptat sunt impartiteid="teal">Andreea [mamica]Alexandra Elenaid="red"> 02.02.2010+Mario Andrei id="green">16.08.2005+Andrei Daniel id="green">09.09.2000pozeo printesa grabita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...