Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vacanta in Turcia (10)


Recommended Posts

Multumesc cameliam, am rezervat astazi la Venezia. L-am ales pt ca e aproape de aeroport si are teritoriu mare ~ 120.000 mp. Sper ca am facut o alegere buna. Recenziile sunt impartite cum sunt de altfel la toate hotelurile. Multumesc de raspuns [flo]

 

[mamica] de [fetita] Laura Ioana [fetita] Irina Mariaid="green">(26 iulie 2009)id="Courier New">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 225
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua!

Prospectez piata pentru vara anului urmator. Va rog sa imi spuneti daca stiti hoteluri bune, unde eventual pot ajunge cu masina (din motive financiare nu as merge cu avionul) la care sa nu platesc pentru copii (4 si 7 ani). Deocamdata inclin spre Club Voyage Torba, dar acolo platesc un bilet in plus si terbuie sa merg musai cu masina, astfel bugetul meu o va lua razna rau. Am primit o oferta pentru septembrie 120 mil pentru 12 nopti.Daca as gasi un hotel bun la care sa nu platesc pentru copii mai ca as lua in calcul avionul.

Multumesc anticipat!

 

Baietzii mei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam peste tot poti sa ajungi cu masina. Noi am mers cu masina anul aceasta in Belek. Numai ca trebuie sa iei in calcul faptul ca e ff obositor. Chiar si cu escala si dormit la Istanbul, tot e destul de lung drumul. Eu sincer iti spun nu as repeta experienta. Cat am dat pe motorina, cat am dat pe cazare si ceva mancare pe drum, iesi cam cu putin sub biletul de avion. Despre neplatit la copii, sigur vei plati pt unul din copii, asa e cand pleci cu 2. In cel mai bun caz ai avea pt cel mic gratis, dar pt cel mare platesti 50%

 

[mamica]Madau siid="Comic Sans MS">id="black"> [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Comic Sans MS">id="red">

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2

 

 

bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX[foto]id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eunice, noi am facut un calcul anul trecuut si economia ar fi fost de vreo 200 eur, daca foloseam masina. Punand la socoteala cazarea intermediara, benzina, taxele de drum si mancarea pentru cele 2 zile pierdute pe drum. Si atunci am preferat avionul si sa facem numai cateva ore dintr-un loc in altul. Unde mai pui lipsa de oboseala. A fost tare bine. Poate ar fi bine sa asteptati ofertele tuturor agentiilor, si apoi sa vedeti exact cat ar insemna un avion si cat masina.

 

Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 28+ [baietel]

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.webshots.com/user/Berecutza

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

http://community.webshots.com/user/bebebeca

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost noi, in septembrie 2010, familie 4 persoane, 2 copii unul de 15 ani si unul de 7 ani. Transport cu avionul. Ca si cazare am ales bungalow family. Resortul este vechi, renovat complet in 2009. Deja in 2010 se vedea ca fusese folosit un an. Sunt in mare 3 tipuri de cazari, le vezi si pe site-ul lor in detaliu, numai ca pozele sunt mult mai bune decat realitatea.

Vile obisnuite cu camere mici ca dimensiune, un balcon foarte mic nu-l poti folosi sa stai in el ci doar pentru a usca prosoapele, un grup de vile cu piscina proprie situate f bine in resort din unele balcoane ai sea view, camere mai mari,balcoane f mari, aproape de receptie, restaurante, plaja si, in afara resortului, traversezi o sosea un grup de bungalouri lux construite in 2010 cu piscine in cascada,nu am fost inauntru in camere dar din afara pareau foarte luxoase, simlar cu hotelurile f bune de 5 stele din Belek.

Ce este rau la aceste vile, sunt expuse in plin soare, nu au vegetatie si sunt mai departe de plaja si restul resortului. Probabil in iulie si august este foarte cald, nu se poate sta la plaja deoarece marea e departe si nu se simte briza.Tipul de cazare se diferentiaza prin culoarea bratarii. Tot resortul este amplasat undeva la poalele unui deal, este zona deluroasa in jur, are o iesire f frumoasa la mare, o plaja in mijlocul unui golf, plaja care noua ne-a placut foarte mult. Nisip nu foarte fin dar mult mai bun decat cel din Belek spre exemplu, apa mica la inceput poti lasa copii mici sa se joace in apa, fara valuri, destul de sarata dar sunt dusuri pe plaja. 2 pontoane, plaja impartita in plaja pentru adulti si pentru familii cu copii. Umbrele cu stuf asezate una langa alta, asigura protectie buna. Noi oricum am fost in septembrie, din 2 pana in 11, si vremea a fost superba.

Despre piscine, noi am folosit piscina cu topogane care functioneaza 2 ore dimineata si 2 dupamiaza. OK , similara cu cele din zona Antalya si in rest plaja.

Nota 10 pentru vegetatia din resort, foarte multa si frumoasa.

Restaurante cu specific cu rezervare facuta la telefon in ziua in care doresti sa mergi.

Restaurantul principal este de fapt o terasa imensa cu o priveliste foarte frumoasa, practic stai la masa si vezi marea, golful, ambarcatiunile. Conditiile de la masa insa, mobilierul, vesela terasa in sine nu sunt de 5 stele ci de 4. Dar mancarea a fost foarte variata, bine gatita imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul fiecaruia. Am mancat din foarte multe preparate exceptand salatele gata pregatite cele cu sos de iaurt sau maioneze si unele dulciuri care nu-mi inspirau incredere si nu am avut nici o problema nici unul din familie. Si acum salivez cand imi aduc aminte de anumite feluri de mancare gen cartof copt, peste la gratar.Freshul de portocale 2 Euro, un pahar mare, dimineata. Un alt aspect negativ care m-a intrigat la prima masa de seara, probabil a fost infuentat si de oboseala de pe drum a fost faptul ca seara se fac gratare, gratarul fiind amplasat la intrarea in restaurant, se facea fum miros, toata lumea venea in restaurant parfumata, imbracata si trecea prin perdeaua aia de fum si miros plus daca doreai preparatul de la gratar trebuia sa stai la coada in acelasi fum si miros. Gratarul nu avea un cos de captare a fumului si a mirosului. Asta chiar nu mi-a placut dar pe parcursul sejurului m-am obisniut.

Personalul amabil, nu am avut nici un incident neplacut dar retras si rezervat mai putin achipa de animatori care normal interactionau cu turistii.

Spectacolele de seara, obisnuite, nu ma dau in vant dupa genul asta de spectacole dar mergeam pentru fetita cea mica la spectacolul de copii care e in fiecare seara.

In schimb se pot face o multime de excursii in zona , pe cont propriu sau organizate prin agentii. Bodrumul este f frumos si aproape de resort, 15 minute cu dolmusul sau cu taxiul pana in centrul orasului.

Daca mai ai intrebari scrie si iti voi raspunde.

A fost o vacanta frumoasa, ne-a placut f mult zona, mai putin imprejurimile resortului pe care le gasesti oriunde in Turcia, insa pretul platit este pentru conditii de 5 stele dar in realitate sunt doar 4.

 

dr

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa mergem la Kusadasi,la un 4 stele([bang] bugetul).Fata de la agentia cu care am fost cativa ani in Bulgaria ne-a spus ca trebuie sa fim foarte atenti la alegerea hotelului,mai ales daca este unul de 4 stele.Mi s-a parut interesanta oferta(pt anul asta) la Hotel Club Maxima iar cei de la agentie mi-au spus ca e un hotel pe care l-au notat cu 9(din 10,deci e ok).Pe forumuri n-am gasit nimic despre acest hotel,dar merg pe mana agentiei!Vom merge 2 familii,fiecare cu cate un copil de 7 ani.Bineinteles ca am ales varianta cu masina([bang] bugetul).Tot ca o recomandare a agentiei a fost si perioada iunie-iulie.Cica-n august totul e incandescent.

Astept parerile voastre despre acest hotel.[flo]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost vara asta cu avionul in TK, iar la vara vrem sa mergem cu masina-Antalya. Din calcule nu e nicio smecherie, mare economie nu facem , noi suntem 3, cazarea intermediara, benzina, taxele, mancarea pe drum(mie mi-e frica cu sandwich-uri de acasa,sa nu se strice), dar vrem sa experimentam si asta.Plus ca mai vedem si noi ceva. Numai sa reziste copilul la atata drum(7 ani).

Cine a mai experimentat cu masina si cu copii, sa ne zica si noua!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am zis eu mai sus nitel...e foarte foarte obositor drumul. Noi am facut cam 8-9 ore pana la Istanbul, am dormit acolo, apoi inca 9 ore pana in Antalya. Si mers cam peste limita de viteza, altfel faceam mai mult. Copilul a rezistat ok, poate cel mai bine dintre toti, ea nu are probleme cu drumurile lungi in masina, a dormit, dar pt noi a fost obositor. Eu nici nu pot dormi in masina, asa ca am ajuns franta la destinatie. Asa cum am zis, nu as repeta experienta, acum am facut-o pt ca vroia si sotul si prietenii cu care am fost sa viziteze cate ceva prin Istanbul si a fost singura varianta. Eu mai fusesem. Daca e vb doar de economie, nu merita, nu e mare economie fata de avion

 

[mamica]Madau siid="Comic Sans MS">id="black"> [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005)id="Comic Sans MS">id="red">

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2

 

 

bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX[foto]id="Comic Sans MS">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...