Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -66-


Recommended Posts

Andra, inainte sa raman prima data, am incercat cam 6 luni corect (au mai fost cateva inainte, dar ratam perioada propice). Inainte de a 2-a sarcina, am incercat 3 luni. Ambele sarcini nu au fost cu tratament. La sarcina asta a durat mai mult, dar a coincis cu mai multe evenimente neplacute in familie, cu faptul ca nu mai lucrez din aprilie... Am luat cam 3 luni Branca Ursului, Vitex, Macca, L-Arginina si Napraznic...mai tragean chiulul la Branca U. pentru ca uram gustul. Cam atat... Licurici, [pup], parca ti-am scris ca parerea mea e ca trebuie repetate analizele pentru sindromul antifosfolipidic. [gravi] 6 saptamani si o zi _________________________________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3 [ruga] pentru [copil] sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dupa lungi asteptari am primit si eu rezultatele la profil trombofilie II . Am aflat ca am mutatie MTHFR C677T - GENOTIP HOMOZIGOT . Nu stiu sigur cand ajung la hematolog, de aceea va rog pe voi sa imi explicati si mie cam la ce sa ma astept mai departe. Din cate am citit pe forum am inteles ca dr. Uscatescu raspunde la mail-uri. va rog , cele care aveti mail-ul doamnei sa mi-l trimiteti si mie. sper sa am pm activat...am cautat dar nu am resit sa gasesc unde vot vedea. [ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal] MTHFR C677Thomozigot 2 avorturi spontane la 5sapt si 6sapt [ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, si eu tot MTHFR 677 homozigot am, plus cele doua PAI hetero. Iti spun ce stiu eu: mutatia asta e mai rea decat cealalta MTHFR, iar homozigot e varianta nasoala, adica ambele gene MTHFR 677 sunt mutante. Ceea ce nu am facut eu si am inteles ca trebuia sa cam fac a fost sa testez homocisteina inainte de tratament, sa vad cum stau. Asta se face si la Fundeni, trebuie sa o ceri insa. Mie mi-a fost mai comod (dar a fost si mai scump) sa merg la medcenter vitan (chiar vizavi de Mall Vitan) la dna dr. Avram. Acolo am facut si homocisteina asta care a costat 17o de lei. Tratamentul meu pregatitor este: Femibion 1 si acid folic de 5mg. Dna dr. Avram mi-a spus ca trebuia sa iau si magne B6 si aspirin cardio. E important aportul suplimentar de vitamine pentru ca noi, mutantele MTHFR, se pare ca nu asimilam bine acidul folic, fapt ce poate duce la defecte de tub neural la bebe. Asa ca suplimentele astea trebuie luate cu seriozitate - Femibion 1 contine acid folic foarte bine asimilat de organism.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri. Am discutat cu doctorita me si mi-a spus sa merg in continuare cu Aspenter pana la testul pozitiv. Apoi mai facem niste analize pt stabilirea dozei de Clexane. Deci este posibil sa incep Clexane mai repede de 6 sapt. Doamne ajuta sa am test pozitiv. Am primit recomandare de Ovitrelle Duminica seara si luni fac eco. In functie de eco stabilim daca mergem pe insemnare sau contact sexul dirijat. __________________________________________________________________ Gena MTHFR mutatie C677T heterozigot si A1298C heterozigot (heterozigotie compusa) 1 sarcina oprita in evolutie la 7 s Tratament: Aspenter, Femibion 1, Q10, Omega 3+vitE Momentan stimulare ovariana cu Menopur pt inseminare
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am o intrebare legata de Clexane. Pana acum nu am facut decat 2-3 vanatai, dar de cateva zile am inceput sa am niste vanatai mici si foarte pronuntate, vreo 3 mm, exact cat e diametrul capatului seringii care atinge pielea dupa ce s-a introdus complet acul. Azi am introdus acul, am simtit usturime si l-am scos, chiar si acolo am facut o vanataie de aceeasi nuanta, dar mai mica. Voi aveti asa? [gravi] 6 saptamani si 4 zile _________________________________________________________________________________________________________________________ Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot 2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3 [ruga] pentru [copil] sanatos!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, pana iti raspunde cineva mai cu experienta... Am facut si eu Clexane cateva zile luna asta, mi-a intarziat un pic si, desi testul iesea negativ, mi-a fost frica sa risc si am facut vreo 6 Clexane. Mie mi s-au invinetit destul de tare primele 2, facute cumva in centrul burtii, la mijlocul dintre buric si sold. Pe urma ne-am mutat mai spre sold si nu am mai facut vanatai. Din pacate, mi-au venit si musafirii ieri, dar asta e, luna viitoare poate nu mai vin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...