Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Trombofilia, o cauza a infertilitatii -66-


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Licurici27
Multumnec mult MeAlex ..... pt. adresa si pt gandurile bune! Poate ca eu vad un pic mai altfel lucrurile: mama mea a facut numeroase AVC-uri si dupa o lupta de cativa ani la pat am pierdut-o! Am facut aceste analize mai mult pt a am asigura ca nu am nimic ..... sau asa am vrut sa fie .... dar ... Mi-am dat seama dupa atata chin si suferinta .... ca nu sunt de luat in gluma aceste mutatii!
ca si incurajare, si eu am aceeasi mutatie si .. maine schimbam semnatura in 29 de saptamani. [pup] poate e mai bine ca nu ai ramas pana acum sa nu fi patit o alta tragedie, cum mi s-a intamplat mie ca nu stiam si nu eram acperita de tratament. Ia tratament din preconceptie si trebuie sa apara si [bibe] multa rabdare si bafta iti doresc! [gravired] in 28+ de fetita cu fundita Doamne ajuta! MTHFR C677 Homozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui valy27
FACECTI VREUNA FRAXI???
Salut cu mare drag toate fetele MeAlex, aristica, qiao, balanta, danezza, tonniro [pup][flo] Valy eu am facut fraxi de 0,4. Anti F-xa am facut-o tot timpul la vreo opt-noua ore de la injectie, ma intepam seara la 21-22 si recoltam la 7 dimineata. Bafta multa si Doamne ajuta sa fie bebeii lipiciosi! Daca ai alte intrebari apropo de fraxi intreaba-ma! Bafta si incredere![flo] Eu sunt mai mereu cu neouronul pus pe bigudiuri [alcool],dar e frumos, va doresc sa fiti toate mamici cat mai curand, va imbratisez! [flo][pk][pk] Vreau si eu o modificare pe prima pagina, ca vad c-am ramas la gravide: flyhigher77 34 ani, MTHFR C677T, A1298c -heterozigote tratament: 1 Aspenter/zi, Femibion2 1 doza/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe+Zn 2/zi, Acifol 5mg/zi, No-spa 160 mg/zi, Aspenterul inlocuit cu Fraxiparine de 0,4 de la 28 de saptamani. Mama de [fetita] Eva Eva [fetita] on board Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, fete dragi!!! qiao, fly, aristica[flo][flo][flo][pup]!!! Subscriu la faza cu neuronul, fly! Bebelusii mei Luca si Ianis au deja au 4 lunite si chiar daca sunt super ocupata sa stiti ca va urmaresc din umbra...[olala]![olala] Va doresc tuturor succes si fiti optimiste, pentru ca o sa se intample pentru fiecare dintre voi minunea mult dorita, ba poate chiar de cateva ori, ca la mine[:D]. Vreau si eu la mame fericite pe prima pagina, va rog frumos...Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 2 sarcini reusite, din care una gemelara! Sarcina gemelara obtinuta natural cu tratament: femibion 1/zi, Folowise 1/zi, Vit. C 1/zi, Magne B6 2/zi, Clexane 0.6 1/zi, tardiferon 1/zi, fitolip 6/zi, lagosa 2/zi, Utrogestan 100 2/zi, gynipral 2/zi. Mami de Ingrid - 3 ani, Luca si Ianis - 4 luni Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)
[font=Tahoma][size=1][teal] Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 2 sarcini reusite, din care una gemelara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, tocmai am experimentat primele saptamani de mamica aspiranta, dar nu am stiut ceea ce stiu astazi, si sarcina s-a oprit in saptamana a opta. astazi am primit rezultatul la primele analize genetice si am aflat motivul mai exact al opririi din evolutie mi-a iesit MTHFR C677T homozigot, MTHFR A1298C normal, si homocisteina ideala, conform valorilor laboratorului. inca nu am ajuns la dr uscatescu sa vad ce urmeaza, daca ma voi chinui mult pana voi avea o sarcina dusa cu bine pana la capat nu am avut rabdare sa citesc toate capitolele... sunt ff multe, dar sper sa tin pasul cu voi de acum incolo mai urmaresc un subiect, unde am postat pana acum, dar o sa merg in paralel, intrucat m-am atasat si de fetele de acolo si evolutia lor de zi cu zi, in sarcina, ma face sa simt ca traiesc, chiar daca samburelul meu s-a pierdut... am multe nelamuriri dar sper sa ajung cat mai curand la fundeni sa gasesc raspunsuri oricum medicul gineco care m-a luat in evidenta mi-a spus ca ne revedem din ianuarie si ca trebuie sa astept 3-4 luni pana sa incerc din nou va imbratisez si sper sa reusesc sa ma integrez si aici [ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]MTHFR C677T homozigot . A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela77 imi pare foarte rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva! In schimb, este foarte bine ca ai fost indrumata ca inca de la prima experienta de genul asta sa faci analizele pentru trombofilie...eu am pierdut 3 sarcini pana am descoperti cauza, sau mai exact pana s-a convins medicul ca exista intr-adevar o problema. Succes in continuare si sa stii ca dna U este atat de draguta incat te poate ajuta si daca corespondati prin email...eu asa am procedat intrucat imi era greu sa jung in Bucuresti. ___________________________________________________________ FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit 3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s Tratament pregatitor recomandat: Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 3/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, Metformin - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici, Danezza! In curand asteptam vesti dintre cele minunate si de la tine! Mai sus am uitat sa mentionez ca fara ajutorul nepretuit al Dr. U si al lui D-zeu nu as fi reusit... Chiar la ultima vizita, inainte de nasterea gemenilor, mi-a spus: "ai venit acum multi ani la mine disperata ca nu aveai si tu copil, iar acum te trimit acasa cu roaba plina de copii"[:)]. Drumul e lung si anevoios, dar pana la urma gasim noi o potecuta plina de lumina pentru fiecare dintre noi! Va pup si din partea tuturor astept vesti mari-mari! Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)
[font=Tahoma][size=1][teal] Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, patru sarcini oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural, 2 sarcini reusite, din care una gemelara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor, Va rog sa-mi spuneti, daca stiti, analiza Anti Fxa se face gratuit la Fundeni si daca trebuie sa o cer eu sau intra in pachetul de analize pe care il fac ei? Si ma gandeam sa fac clexane mai devreme pe la 4, 5 dimineata, ce ziceti?
Citat:
citat din mesajul lui flyhigher77
Citat:
citat din mesajul lui valy27
FACECTI VREUNA FRAXI???
Salut cu mare drag toate fetele MeAlex, aristica, qiao, balanta, danezza, tonniro [pup][flo] Valy eu am facut fraxi de 0,4. Anti F-xa am facut-o tot timpul la vreo opt-noua ore de la injectie, ma intepam seara la 21-22 si recoltam la 7 dimineata. Bafta multa si Doamne ajuta sa fie bebeii lipiciosi! Daca ai alte intrebari apropo de fraxi intreaba-ma! Bafta si incredere![flo] Eu sunt mai mereu cu neouronul pus pe bigudiuri [alcool],dar e frumos, va doresc sa fiti toate mamici cat mai curand, va imbratisez! [flo][pk][pk] Vreau si eu o modificare pe prima pagina, ca vad c-am ramas la gravide: flyhigher77 34 ani, MTHFR C677T, A1298c -heterozigote tratament: 1 Aspenter/zi, Femibion2 1 doza/zi, Magne B6 2/zi, Cetebe+Zn 2/zi, Acifol 5mg/zi, No-spa 160 mg/zi, Aspenterul inlocuit cu Fraxiparine de 0,4 de la 28 de saptamani. Mama de [fetita] Eva Eva [fetita] on board Gena MTHFR mutatia C677T–genotip heterozigot si mutatia A1298C –genotip heterozigot
Gena MTHFR, mutatia C677T, heterozigot, Gena PAI1, mutatia 4G/4G homozigot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariel, din cate am inteles, antiFXa se face gratuit la Fundeni, dar trebuie sa spui acolo ca vrei sa faci antiFXa, fiind deja pe trat cu anticoagulant. Analiza asta se face a 2-4 de la administrarea Clexane-ului, asa ca in fct de ora la care estimezi ca ajungi la Fundeni, fa injectia tinand cont de intervalul asta orar. Fly [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...