Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

LMA ! Ghiocei de martie-aprilie 2009 *189*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui anamariame Fetelor, eu am trait cateva clipe de cosmar in seara asta. Eva nu reusea sa adoarma ca avea nasucul infundat, asa ca i-am pus niste picaturi, insa cam cu forta pentru ca urla numai cand ma vede ca ma apropii de nasul ei. Pentru cateva secunde bune, nu a mai respirat, nu a mai scos niciun sunet si nu a mai miscat deloc.
s-a intamplat in timp ce plangea?
[buburuza]dragastoasa de[sofer]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anamaria, eu as zice ca e spasmul hohotului de plins; noi patim destul de des la suparari mari (sperieturi intense, vaccin, analize....sau frustrare pina in tavan). Isi revin singurei dar pot fi ajutati cu un stimul exterior...cum sa-i zic?intens, ceva care sa-i faca sa uite motivul initial. La noi e bataie pe spate sau rastitul meu. La noi se lasa si cu voma...deja avertizez eu medicii cind stiu ca e o situatie potential generatoare, sa stie ca vor fi vomati..., ______________________________ If you can't say something nice, then don't say nothing at all "In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson http://pisigri.blogspot.com/ Mami de Ilinca (5.03.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Adee Azi in timp ce isi facea Ariana somnul de amiaz a facut temperatura mare, 39,1 (sub brat). Iam dat un supozitor paracetamol si ia scazut, dar dupa 3 ore iar a facut 38,7. Iam dat nuforen si vad ca a inceput sa transpire si nu a mai trecut de 37. Alte simptome nu are. Vaccinurile le-a facut acum 10 zile iar inainte sa o pun la somn nu avea nimic. Aveti idee ce ar putea fi?
Adee, eu zic ca e de la vaccin. Noi am facut anti rujeola-rubeola-oreion-varicela si dr ne-a spus ca sa ne asteptam la reactii, inclusiv febra sau bubite intre a 7-a si a 14 zi de la vaccin. Parca asa, oricum, pana in 14 zile. Keutu e mai mare cu o zi ca Ariana, si noi inca suntem in intervalul asta, deci presupun ca si voi sunteti, n-ati depasit inca 14 zile. Keutu cheliutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
ANAMARIAME, ce zici tu acolo pare sa fie "spasmul hohotului de plans"...Eu prima data am auzit de asta de la doctorita de la ORL care il consulta pe Luca, si ma intreba preventiv, daca se manifesta copilul asa, ca asa ar reactiona copiii "fricosi" si ca la ea la "aspirator" toti care au "problema asta", o manifesta [:D]. N-a fost cazul la noi, dar tot ea zicea ca practic n-ar fi o problema in sine, ca e fara urmari, dar pur si simplu asa se manifesta unii copii mici la frica, frustrare, etc. Deci nu te ingrijora, cauta pe google sa te linistesti, si cand se intampla (se poate sa-si piarda si cunostinta pt cateva secunde- 1/2 minute), sa fii calma, ca-si revine de la sine. Pupam Eva mica si ii dorim mult curaj![pup][pup][pup] http://www.lucamic.blogspot.com/
Oh, Doamne, 1-2 minute? Pai eu cred ca lesin in timpul asta. Exact la asta m-am referit, spasmul hohotului de plans, numai ca nu mai stiam exact cum se cheama, si ma tot gandeam la apnee, dar aia e altceva. Ana-Maria, mami de [copil] Eva Maria (23 aprilie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adrisimo, da, in timp ce plangea s-a intamplat, dar uite ca face un an acusi si ieri a fost prima data. Pisigri, stiu ca tu mai povesteai, dar uite ca nu m-am obosit sa retin din moment ce la noi nu fusese cazul inca. Eu am lovit-o pe spate si imediat si-a revenit, dar nu pot nici sa imi aduc aminte, era pur si simplu stana de piatra, cu gurita cascata ca si cum ar plange, doar ca nu mai scotea niciun sunet, nu mai respira si nici nu misca deloc. Off, au fost interminabile secundele alea pentru mine [q][q][q] Atat am chinuit copilul zilele astea, e si normal sa nu mai poata saracuta. Ba cu batista bebelusului (n-o mai folosesc in veci, la ce reactii a avut, asta cu o seara inainte, a plans prin somn cu suspine [bang]), ba cu aerosoli (cu asta am convins-o ieri sa facem, mai in joaca, mai in serios). Cel mai nasol e ca nu ma lasa sa ii pun picaturi, desi o ajuta enorm, ca asa poate si ea sa respire si sa doarma linistita. Multumesc pentru raspunsuri, stiam ca nu e ceva chiar iesit din comun, dar acum m-am mai linistit putin [pup] Ana-Maria, mami de [copil] Eva Maria (23 aprilie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Pisik, foarte frumos mesajul tau! Fetelor, eu am trait cateva clipe de cosmar in seara asta. Eva nu reusea sa adoarma ca avea nasucul infundat, asa ca i-am pus niste picaturi, insa cam cu forta pentru ca urla numai cand ma vede ca ma apropii de nasul ei. Pentru cateva secunde bune, nu a mai respirat, nu a mai scos niciun sunet si nu a mai miscat deloc. Nu pot descrie ce am simtit atunci, mi se face rau si acum cand ma gandesc. Nici nu mai eram in stare sa o tin in brate, m-am inmuiat ca o carpa. Mi-am dat seama atunci ca nu stiam ce sa fac, am lovit-o usor pe spate si imediat a inceput sa planga, insa nu stiu daca datorita loviturilor sau nu. Cum trebuie sa reactionam intr-o astfel de situatie? Ma rog la Dumnezeu sa nu mai trec niciodata prin asa ceva, dar daca Doamne fereste se intampla, ce fac??? Ana-Maria, mami de [copil] Eva Maria (23 aprilie 2009)
Anamaria imi pare tare rau ca e bolnavioara Eva.La noi functioneaza sa ii suflu in fata atunci cand in hohotele ei de plans uita sa respire![pup] Georgiana mami de [copil] Giulia (12.03.2009) [url="http://s431.photobucket.com/albums/qq32/gogoasha27/1%20AN//"]Am un anisor![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...