Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

misiune imposibila :-)


Recommended Posts

Saluti la toata lumea! Va rog care vreti, care puteti [:D] sa postati niste retete care sa nu contina: -orez -cartofi -faina -paste -porumb Iar "produsul final" sa nu trebuiasca sa fie consumat cu piine. Acum cred ca ati inteles ce voiam sa spun in titlu [:I] Va multumesc anticipat si, daca va intereseaza si pe voi, postez si eu ceva retete. [asia][flo] Mama lui Ian. "You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Darria
Acum functionez partial [:D] si nu inteleg daca vrei retete de post(ortodox sau catolic) sau nu? Probabil ca de post dar totusi astept raspunsul tau.
Nu, nu caut retete de post dar, si daca ai niste retete care nu contin carne, pot oricind sa-mi fac un gratar linga. [:I] Multu' [flo] Mama lui Ian. "You don' t have a soul. You ARE a Soul. You have a body" - C. S. Lewis
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt. retete de post sunt 2 subiecte pe forum, mult mai multe decat pot scrie. Cu siguranta gasesti ce vrei, sa nu contina ce ai enumerat. Orice mancare se poate consuma fara paine, daca e musai. Nu pot sa dau retete fiindca nu folosesc cantitati si ingrediente exacte ci "ochiometric" si dupa inspiratie [:)] Doar cateva idei cu carne: tot felul de supe cu legume, supa de mazare, supa crema(de conopida, brocoli), brocoli cu carne, piftelute la cuptor, dovleac copt, salate din radacinoase(telina cu morcov; sfecla rosie cu hrean), spanac(mai este inca la piata), carne(gratar sau friptura) cu garnitura de legume(crude sau preparate), rulade de carne umplute cu legume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

misiunea ta a devenit normalul din ceea ce mananc eu: -conopida gratinata -ciuperci. Tocana, gratar, cu smantana etc.(Sosurile nu fac cu faina; de ex. smantana+unt, iar sos rosu: ceapa,morcov/ardei, rosii, 2 linguri ulei, 2 de apa, si capac;) -supe/ciorbe cu tot felul de legume si/sau carne -pesti. Tot felul. Rondele la tava cu legume, la gratar, la capac, cu usturoi sau cu lamaie, marinat, cumpar si afumat si fac salata etc. -Salate. si la micul dejun as manca salata -naut, linte -vinete: salata, grille, gratinate, rondele, etc -vita: ciorba, in vin, in bere -salate de legume, cu/fara branza -Fructe. Bine, noi facem si 1 prajitura pe sapt, cu faina, si 1 piine pt sandvish-uri la gradi. daca vrei ca sa slabesti: scoate si uleiul. Daca doar sa scapi de carbohidrati, la micul dejun poti lua cereale din plafar, le pui la inmuiat un timp. edit: fa-ti o lista cu ce posibilitati ai. Sunt infinite!! Incearca de fiecare data altceva de pe lista. Dupa un timp, sa zicem 2-3 sapt, revino la cele care ti-au placut cele maimult de pe lista, si repeta-le si du-le la perfectiunea ta. Vei realiza apoi, ca mine, ce minunata este mancarea. P.S. foloseste condimente naturale: busuioc, oregano, ramurele de cimbru, patrunjel/marar/tarhon, ghimbir. Renunta complet la mix-urile din comert - fa-ti-le singura dupa gustul propriu.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ina , am inteles ca vrei retete fara carbohidrat (glucide) asa cum am vazut ca deja ti-a spus darria sunt toate supele si ciorbele in care sa nu pui cartofi, fidea, orez. eu mai fac : rosii sau dovlecei sau vinete sau ardei umpluti (umplutura o fac fara orez , pun un pic de branza parmezan sau orice branza rasa) pui pe tava hartie de copt si bagi la cuptor . toate garniturile pentru gratar (legume la cuptor sau in tigaie) suflè de conopida sau dovlecei sau brocoli (le fierbi , pui in vas de ena , pui branza felii sau topita sau mozzarella si bagi la cuptor) astea sunt cateva idei . langa astea poti sa pui carnea sau peshte gatit cum vrei (gratar , la punga , la staniol ..) [pk][pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hahaha cleo ! am scris aproape in acelasi timp . si aproape aceeasi idee . si pentru noi alimentatia asta a devenit "normalul" .. paste , orez facem ocazional . ulei foarte putin .(3 linguri pe zi) ina : in aceeasi "familie" cu pastele , orez , cartofi ... intra si mazarea si fasolea care trebuiesc limitate .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina ,daca e pt diabet,acestea sint admise in niste doze calculate si suplimentar ,poti vedea reactia organismului masurind la 2 ore efectul. Daca e intoleranta la gluten, poti minca porumb. Daca e secret,vezi ca eu incerc sa maninc salate ,dar nu reusesc intotdeauna si as vrea sa si slabesc si am si diabet. [pup] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...