Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

astazi trebuia sa nasc


Recommended Posts

eu nu am trecut prin asa ceva. am cunoscut o femeie care si-a pierdut copila inainte de a o naste. a fost vorba de o eclampsie si chiar daca ea putea sa nasca cu o zi inaite, copila traia. cand am revazut-o , am luat-o in brate si i-am spus cat de rau imi pare de pierderea ei. raspunsul ei a fost o noua lectie de viata pentru mine: sa nu iti para rau pentru mine, asa a fost sa fie. acum are un baietel, e fericita , implinita si isi aduce mereu aminte de fetita care nu a fost sa fie fara tristete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Golul va ramane,depinde cum il gestionezi.Unii trec peste,cei mai multi continua sa sufere o viata.Eu te inteleg perfect,nici in mormant si nu-i voi ierta pe cei care mi-au facut copilul sa sufere. Nu spun asa a fost sa fie,eu sunt revoltata si intreb mereu "de ce"....depinde doar de tine sa gestionezi situatia.Copilul ramane al tau.Am o prietena care si-a pierdut copilul din cauza malpraxisului de dupa nastere.I-au dat 10 poi au anuntat-o ca a murit.Povestea e cutremuratoare,aveau camera pregatita,trebuia sa mearga acasa luni cu bebe.Duminica i-au dat vestea...si tot ce a putut sa spuna doctorita care a gresit"da-ma in judecata daca vrei,se intampla,las` ca faci altul"Am plans atunci alaturi de ea..si plang de cate ori o vad online. Iti urez curaj...mult curaj si sa nu-ti fie rusine ca suferi.E uman. Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mada, iti cunosc in mare povestea; recunosc ca nu am citit tot, doar asa, din cand in cand. Imi pare f f f rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva iar referitor la durerile prin care a trecut si inca mai trece Eva, crede-ma ca nu am puterea sa mi le imaginez; de traumele ei psihice, nici nu mai pomenesc - cred ca doar tu si sotul o puteti ajuta sa le depaseasca. Mi se pare crunt ca un copilas sa sufere atata. Iti respect durerea, tie, ca mama a Evei. Mai mult, nu stiu ce sa iti spun. Iti doresc multa, multa putere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raman fara cuvinte in fata durerii pe care o incearca aceste mame de ingeri ca si mine. am postat povestea mea pe "jurnal online". e trist ce se intampla dar si mai trist e ca nu putem face nimic in privinta asta, nici ptr a putea preveni nici ptr a vindeca trauma de dupa. au trecut 3 saptamani lungi de la pierderea puiului meu si chiar ma gandeam si eu cu groaza la data de 16 martie cand ar fi trebuit sa nasc.. oare cum o sa reactionez... si nu e ziua mea. tot ce sper este ca atunci sa fiu din nou insarcinata... asa ar fi mai usor de suportat. cand o sa treaca toata durerea asta, poate la urmatorul copil, poate niciodata.... va imbratisez pe toate, cu mult respect gabriela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

balanta tm, in cazul tau ce s a intamplat?? eu pot spune ca superficialitatea medicilor a facut ca " trauma" sa fie si mai mare... daca s ar fi descoperit problemele in primul trimestru de sarcina as fi "sarit" peste etapa asta ca dupa 12 ore de chin sa nu mi pot strange puiul in brate.... este foarte cumplit, am cosmaruri in fiecare noapte...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabriela, eu am avut un fetus bolnav (o malformatie severa la creier) care in TM nu s-a vazut...Am aflat la Viena, la morfofetala de trimestrul II...Nimeni nu a putut face nimic, efectiv baietelului ii lipsea o parte din creier. A fost o dezvoltare anormala intrauterina (dupa nastere, am facut acolo o multime de analize genetice care au iesit ok), insa ignoranta ginecologului care mi-a urmarit sarcina in TM, m-a revoltat f f mult. Trebuia sa observe ca baietelul meu nu este sanatos; nu are nici o scuza... Dupa ce am pierdut sarcina, stiu ca in primele saptamani imi doream sa inchid ochii pt totdeauna...Si eu am trecut prin niste momente cumplite, acum cand ma uit inapoi nici macar nu stiu cum am supravietuit durerii sufletesti. Ironia este ca noi nu putem concepe natural, asa ca pt noi, a obtine o sarcina, este un adevarat noroc. Dar cumva, in inima mea, stiu ca intr-o zi o sa fiu mamica unui copil sanatos. Iti doresc multa, multa putere, sa treci cu bine de drama asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prin acelasi "proces" am trecut si eu. mi s-a indus nasterea ptr ca deja aveam 21 de sapt. la fel de revoltata sunt in ceea ce priveste medicul ce mi a urmarit sarcina, ar fi trebuit sa observe ca ceva nu este in regula, bebele meu avea malformatii multiple incompatibile cu viata ( am postat povestea sau mai bine zis cosmarul pe "jurnal online" . as dori sa stiu mai multe detalii despre testarile cromozomiale pe care le ai facut dupa... urmeaza sa le facem si noi pe la sfarsitul lunii decembrie. v-ati gandit la varianta adoptiei? stiu ca nu este acelasi lucru, dar poate asta e dorinta lui Dumnezeu... si tot El este Cel care ne da puterea aceasta ciudata (caci si eu ma mir cum de mai rezist) de a merge mai departe...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gabriela, pt mine nasterea in sine nu a fost asa traumatizanta, fiindca am nascut la Viena unde au proceduri f bine puse la punct pt cazurile astea si s-au purtat impecabil, gandindu-se ca suferinta fizica a fatului si a mea trebuie minimizata (drama situatiei fiind oricum suficient de mare). De cand au inceput contractiile dureroase, mi-au facut anestezeie epidurala. iar cu doua ore inainte de a naste, mi-au facut niste sedative care m-au ametit bine, de nu mai stiam unde sunt si ce fac. Sotul a stat permanent langa mine (inclusiv in momentul nasterii) si apoi mi-a povestit el cum a decurs tot. Ca si teste am facut cariotipul genetic al fatului (eu si sotul le aveam facute dinaninte) si mai tarziu, peste cateva luni, ne-au chemat acolo sa ne faca o analiza mai elaborata care se numeste CGH array si care da informatii mai multe decat da cariotipul genetic. Mie si sotului ne-au facut analiza asta din sange, iar fetusului, dintr-o bucata de tesut pe care au conservat-o. Singurul dezavantaj este ca e o analiza f scumpa. Noi nu vrem sa adoptam; vrem sa mai facem o fertilizare in vitro (cum am zis, noi nu putem concepe natural). Din moment ce testele genetice elaborate facute acolo s-au intors cu rezultate bune, nu avem motive sa credem ca intr-o zi nu vom avea copilul nostru sanatos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...