Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

astazi trebuia sa nasc


Recommended Posts

de mentionat ca nu locuiesc in romania, dar chiar si asa medici buni si mai putin buni exista peste tot. mie nu mi au facut epidurala, doar un antidolorific pe baza de morfina care din cauza adrenalinei crescute de teama), nu a avut efect ptr prea mult timp... circa 30 de minute in care stiu ca in ciuda faptului ca se invartea totul cu mine, durerile le simteam la fel de intens. personalul spitalului a fost foarte dragut, de asemenea i au permis sotului sa stea cu mine in rezerva si sa asiste la nastere(doar ca nu l am lasat eu, ar fi fost mult prea traumatizant ). am refuzat analiza pe fetus nu ptr cost ci ptr faptul ca inca nu constientizam ca mi se intampla mie iar mai mult decat s-a vazut la morfologia fetala nu am vrut sa stiu... cauza oricum era clara... o trisomie, care, nici nu mai conta atunci si nici acum. sper ca rezultatele sa fie bune, chiar daca riscul de a se repeta EXISTA. iti multumesc din suflet ptr promtitudinea cu care mi ai raspuns si asteptam vesti bune de la tine...gemeni, tripleti... o zi frumoasa sa ai!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga roxycod, nu stiu daca vei mai intra pe aceasta discutie... Am fost aproape de situatia ta, la 10 saptamani, cand o doctorita ne-a dat un verdict de malformatii si mi-a spus ca nu e alta cale decat intreruperea sarcinii... Din fericire am gasit in timp util pe altcineva, mai bun profesionist si acum baiatul meu e bine. Dar numai DD stie ce a fost in sufletul meu! Sunt in acelasi timp psiholog, lucrez cu persoane care trec prin perioade de doliu- pentru ca doliu nu inseamna (numai) sa porti negru si sa indeplinesti diverse ritualuri, e o perioada speciala in care ne luam "la revedere" si incepem sa ne adaptam la o lume in care persoana draga noua nu mai este. Iti pot da cateva scurte sugestii, nu vreau sa lungesc prea mult: - ai dat un nume copilului tau? (nu ma refer la botez, ci la a sti cum il/o cheama) - fa-i un mormant simbolic (la radacina unui copac din parc,un loc special unde ti-ar fi placut sa-l duci etc.); du-i flori la mormant,mici lucrusoare care ar incanta un copil, vorbeste-i. - daca simti ca poti, cumpara lucrusoare care ar fi pentru varsta pe care ar avea-o copilul tau acum, daruieste-le unui alt copil de varsta corespunzatoare - tine un jurnal in care sa-i spui copilului tau nenascut tot ce ai sa-i spui (ganduri, emotii, ce planuri de viitor aveai pentru el/ea...) Sper sa gasesti ceva folositor in sugestiile de mai sus. Foarte folositor este si sa gasesti un grup de femei cu experiente asemanatoare cu care sa vorbesti, sa va intalniti (un asa numit "grup de suport"). Multa sanatate si putere! Monica, mamica de Tudor (25 aprilie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...