Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fulgusori Nov - Dec 2009 (56) - HRISTOS A INVIAT!


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui A_driana many, sa inteleg ca ai fost la oradea? [:-@] A_driana[mamica], de [copil][url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/A_driana?locked=true#"]David-Andrei[/url]
Nu am fost draguta mea la Oradea. Din cauza operatiei lui Vlad, care a scurtat vacanta(controlele dese), am plecat la mama si nu la soacra[:D] Nu puteamm numai ptr. 3 zile sa bat atat drum. In plus daca ajungeam va anuntam sa ne vedem cumva.[pup] mami de [copil] Vlad (29.10.2009) [url="http://picasaweb.google.com/margabirtalan/Marga?authkey=Gv1sRgCI28oZ_xzNqfnQE#"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adriana eu am pus copilul prima data in scoica iar acum in carut ptr. papitza. Avem si scaun de masa, insa parca nu tine bine capul asa ca momentan am renuntat, este foarte cuminte in carut cu spatarul la 60 grade. Monis[pup], in incercarile mele nereusite de diversificare am facut prima data cerealele dupa cum scria pe cutie si am vazut cam ce consistenta trebuie sa aiba, dar a iesit o cantitate mare din care Vlad nici un sfert nu a mancat, apoi am facut din ochi a.i.sa aiba aceeasi consistenta. mami de [copil] Vlad (29.10.2009) [url="http://picasaweb.google.com/margabirtalan/Marga?authkey=Gv1sRgCI28oZ_xzNqfnQE#"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aparut si noi de prin vizite. Al meu sot sta si saptamana asta acasa asa ca ne plimbam. Danut e bine, doarme mult mai bine noaptea de cand cu supozitoarele si astfel ma simt si eu mai in forma. Ramo ce baiat vorbaret ai. Ionela imi pare tare rau pentru tatal tau... Cred insa ca abia astepti sa ajunga tati de Mihnea acasa. A_driana condoleante. Si mie dr lui Danut mi-a zis sa raresc mesele de noapte dar nu am reusit. Am incercat chiar sa ii dau cereale inainte de culcare si degeaba. La noi insa cauza trezirilor erau colicii si nu papa dar daca tot se trezea statea putin si la san. Si acum se trezeste dar cam de 2-3 ori ceea ce e un progres. Laurici Danut a mancat morcov cu kilogramele si nu s-a facut portocaliu la ten. Bine dar erau si morcovi de supermarket adik din aia mai palizi... Daca or fi din aia crescuti naturel nu garantez. Ramonika urata treaba cu durerea de spate. Eu stiu ca radiografii poti face fara probleme cand alaptezi. Andre sa va fie de bine plimbatul. [pup] fetele dulci. Monisule sa ne arati si noua poze dupa ce termini cura de ingrasat sa vedem si noi ce progrese ai facut.[pup] Drum bun fetelor care urmeaza sa circule cu avionul si felicitari mamicilor de dintosi. Simina sper ca intre timp te-ai lamurit cum prepari supicile pentru fata. Pupam pe Maya sa se faca bine mai ales acum ca e ziua ei. mami fericit de [baietel] Dan Mihail
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am inceput marea D cu cereale(desi planul era cu supa). I-am dat cereale si ieri si azi pentru ca nu vroia laptic si asa mai mesteca la saliva de numa numa. Maine vreau sa incerc si eu Babycook-ul si sa incepem cu un piure de morcov(vedem daca mai punem si altceva in el mai ales ca la noi morcovul e deja testat). mami fericit de [baietel] Dan Mihail
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! [cafea] pentru toata lumea! Raportam noapte linistita..Am adormit la 12.30 si ne-am trezit definitiv acum la 7...in cursul noptii ne-am mai trezit de doua ori la papaica dar e inevitabil! Pupaceala tururor! floricik..........2 diiiiiiiiiiintttttttttttiiiiiiiii???????????????
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Niatza! Ma bucur sa citesc ca bebeii de Dymomo si Lavi isi fac incet incet somnicul de noapte mai bun!!Asta da o veste buna![pk] Adriana, si eu m-am chinuit cu datul suculetului rechinasei, a tinut-o al meu in brate momentan, ca nu avem scaun/scoica/leagan de pus sa stea in el..Si e tare greu, caci daca sunt singura nu pot sa o pun pe o perna ca se prelinge, in carut nu sta bine in pozitia 90grade ca se prelinge cu tot cu mama centurilor prinse, in pozitia aia de 30% da sa se ridice, nu vrea sa stea..Deci solutia momentan a fost sa o tina al meu in brate cat ii dau...Dar se cere imperativ un scaun pt masa!!![bang][alcool]..si bineinteles ca la finante stam tare prost.. [:D] Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)[:D] [url="http://picasaweb.google.com/laurairina13"] rechinas in pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata, many, am inteles, scuze, credeam ca mama ii aici si ma gandeam ca ai fost pe aici si n-ai dat un ,bip' de-o intalnire... pai dupa ce stau bebeii in fundic bineinteles ca ii vom pune in scaunel de masa, dar ma refeream acuma pana trebuie tinuti mai culcati, cand ii sotu acasa si noi facem asa, el il tine in brate eu ii dau...dar el ii acasa numa sambata si duminica dimineata [alcool]...drept urmare trebuie sa ma descurc singura cu suculetul... va las pe ziua de azi, mergem la mormantare, poate intru diseara [pup] A_driana[mamica], de [copil][url="http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/A_driana?locked=true#"]David-Andrei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatzaaa, Nu, n-am intrat definitiv in capisonul cu melancolie, am avut activitati specifice. M-am invrednicit sa scriu acum pentru ca mi-am eliberat o mana de coltucul de cozonac si acu'scriu cu o bucata de pasca in mana... Glumesc, tre'sa am macar o burta semiplata la botez, cand experimentez tinute exotice cum ar fi fustele. Asssaaaa, nu stiu daca v-am comunicat la rubrica Oracol ca urasc expresia 'mi-au /au venit rusii'. Si atat de tare o urasc, incat rusii astia au luat la cunostinta si si-au facut aparitia... Evident, am dat un search [:D] si am gasit urmatoarea chestie interesanta: When the first period returns depends upon several factors: how frequently the baby is nursing, how often the baby is supplemented with bottles, whether or not the baby takes a pacifier, how long the baby is sleeping at night, whether or not solids have been introduced, and the mother's own individual body chemistry and the way it responds to hormonal influences associated with breastfeeding. Any time the stimulation to the breast is decreased, especially at night, menstruation is likely to return soon after. Ciudat in cazul meu, Capisonel a inceput sa se trezeasca muult mai des, ieri si de 4 sau 5 ori...deci a stimulat sanul la cote maxime... suzeta nu presteaza...solids introduse, not yet...Anyway, uitasem de functia asta a mea si mai aveam putin si cautam in pachetul cu tampoane instructiunile de utilizare.[:D][:D][:D] Sa va mai zic ca am maltratat copilul cand am tras de un fermoar si i-am prins pielea... a facut o mica rana pe gat... parinti tampiti... M-am mai apucat sa searchuiesc pe net cum e cu plasticele astea pe care nu scrie ce sunt: exemplu, am gasit un plastic pe care era marcat semnul de reciclare si 'SAN'. Ce am mai gasit eu interesant: * chiar daca evitam noi sa dam copiilor in plastice, ei au fost deja expusi la cantitati mai mult sau mai putin cosniderabile de BPA prin uter sau lapte matern. In plus, f. multe jucarii sunt inca facute cu plastice naspa... Concerns about BPA are based on studies that have found harmful effects in animals, and on evidence that the chemical seeps into food and baby formula, and that nearly everyone is exposed to it, starting in the womb. * ca BPA, asta, nu contamineaza doar daca pui lichide, solide fierbinti ci si in caz de utilizari dese, de aia , PET-urile reciclate contamineaza apa imbuteliata. * ca noi, adultii, suntem expusi la BPA si prin interventiile dentare (plombe, lucrari dentare facute cu rasini diverse... ca in tarile alea la care aspiram noi poti sa soliciti sa iti dea lista cu materiale folosite (Material Safety Data Sheet) si sa evaluezi tu riscul...[8D]) * Unele surse spun ca BPA asta nu e chiar a highly concern insa cel mai bine ar fi sa le evitam , daca e posibil. In light of the media attention of April 2008, focusing on baby bottles, the FDA reports: Based on our ongoing review, we believe there is a large body of evidence that indicates that FDA-regulated products containing BPA currently on the market are safe and that exposure levels to BPA from food contact materials, including for infants and children, are below those that may cause health effects. However, we will continue to consider new research and information as they become available. At this time, FDA is not recommending that anyone discontinue using products that contain BPA while we continue our risk assessment process. However, concerned consumers should know that several alternatives to polycarbonate baby bottles exist, including glass baby bottles. **** Health officials have said there is no proof that BPA is harmful to humans, but are urging people to limit exposure by discarding scratched or worn containers made with it (usually marked with a 7 for recycling), not putting very hot liquids into cups or bottles with BPA and using microwave-safe containers. * Ca listele astea cu coduri safe si unsafe pentru copii sunt privite si dpdv al reciclarii: Astfel, pentru copii codurile ok dar si pentru reciclare sunt: #1, #2,#4,#5 #1 - PET or PETE (polyethylene terephthalate): This plastic is usually found in water and mouthwash bottles, disposable drinking cups, peanut butter jars, and frozen food trays. It is not known to leach any toxic by-products, and can be placed in household recycling. #2 - HDPE (high-density polyethylene): Used to make margarine tubs, juice jugs, some household cleaners, and shampoo bottles. These also low risk of leaching. Some cities may not recycle shampoo bottles, and suggest you bring them to a local hair salon, where they can dispose of them. #4 - LDPE (low-density polyethylene): This type of plastic is used to create squeezable bottles and thin, plastic bags, like bread bags, dry cleaning and shopping bags; and some forms of carpet. While bags can be recycled in some communities, carpeting and tote bags made from this plastic cannot be recycled. Type 4 plastic isn’t frequently used in items other than bags, but it also has a low risk of leaching. It can be recycled along with other plastic bags in Toronto’s recycling program, where it is recycled into trash can liners and cans, compost bins, shipping envelopes, paneling, lumber, landscaping ties and floor tile. #5 - PP (polypropylene): Used to make straws, yogurt containers, syrup, ketchup, and medicine bottles. It is a low risk of leaching. Can be disposed of in most community recycling programs. Not safe: #3,#6, #7 (7, de multe ori, este trecut ca OTHER si daca nu se specifica ca este vorba de PC, poate fi un plastic ok.) #3 - PVC (polyvinyl chloride) - cooking oil bottles, food packaging, and plastic wrap; some 3s can leach phthalates, which can cause reproductive abnormalities. It has been linked to cancer and other health problems. Many countries around the world have banned this from of plastic from being used in manufacturing, or being recycled or burned in incinerators, as it leaches toxins into the air and soil. #6 - PS (polystyrene) - egg cartons, meat trays, and Styrofoam; when heated, some 6s can release styrene, a suspected carcinogen. Egg cartons and meat trays can be recycled in some cities: Check to see if your area accepts polystyrene in the recycling bin. #7 - "Other" or Type O: This type of plastic is often a form of acrylic or include acrylonitrile butadiene styrene, fiberglass, nylon, polycarbonate, and polylactic acid. It is used to make gallon-size water bottles, and baby bottles. Some 7s are safe, but some are polycarbonates and may leach Bisphenol A (BPA) as it breaks down. BPA has been linked to various health concerns. Fug la capisonel... [pup] mami de bebe MATEI (10.11.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s][s] [s][s] [s] La multi ani sarbatoritilor de azi: [mamica]Monica9[mamica] si fulgusorii minunati: [copil] Alexa Annabelle Denise de Lumi_Richard[copil] [copil] Dragos Andrei de Alinus25[copil] [copil] Matteo de Doris_71[copil] [copil] Andrei Cristian de Cristina_boc[copil] [copil] Teodor Nicolae de AdinaMia[copil]
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coque, sa stii ca mica zgarietura de la fermoar o sa dispar pana maine seara...si eu i-am prins lui Rares pielea, cand avea vreo doua lunite jumate....a urlat saracul...de imi venea sa imi dau palme....dar uita repede! Imi pare rau ca a sosit si la tine perioada deplorabila cu musafirii rosii[bang][bang][bang]...la mine inca nu![:D]
Lavinia, cea mai fericita [mamica] de [copil] [url="http://picasaweb.google.com/laviniablaga"]Rares Cristian[/url], un [*] grabit!
[url="http://lb1f.lilypie.com/Y6Kop2.png"]Asa creste puiul meu[/url]
Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat! (Lev Nicolaevici Tolstoi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...