Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand vrei sa mori....


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Mickyyy, si eu gandesc la fel: ai un sot extrem de egoist. Responsabilizeaza-l mai mult, da-i ocupatii permanent sa nu aiba timp de gandit... prostii. Socrul meu s-a sinucis fix din aceleasi motive (trimis in somaj, lipsa banilor, o sotie cu minimul pe ecomonie, un copil handicapat si unul proaspat student). Dupa moartea lui, familia s-a indatorat pe 5 ani pt inmormantare, sotul s-a angajat la 19 ani pt a trimite mamei sale bani de mancare. Si eu cred ca stie cat este de important pt voi, pt tine. Reaminteste-i cat de des poti tu, da-i anumite activitati pe care numai el le poate duce la capat (sa se simta util, implicat, dorit in familie). O perioada incearca sa-i numai reprosezi nimic, sa nu-l certi, sa-l lauzi, sa-l menajezi. Cauta ajutor din familia largita (parintii lui, frati), orice persoana cu ceva autoritate asupra lui. Edit ca spunea cineva ca suicidul este urgenta psihiatrica. Asa este: se interneaza fix la balamuc (acolo unde sunt tinuti in izolare bolnavii agitati). Zau ca nu vad cum asta ar fi rezolvarea pt sotul lui Mickyyy. Ba din contra, l-ar dezechilibra si mai mult. Daca tot vrei sa ii dai ceva: incearca vitamine dimineata si ceva calmante sau antistress seara, sa manance variat, multe legume, sa se plimbe si sa aiba minim 7 ore de somn pe noapte. Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Andacos, imi permiti sa te intreb de ce ai dat vot negativ acestei postari a lui Blackgirl0? Mesajul ei mi se pare de bun simt iar sfaturile asisderea, ma intreb unde a gresit in opinia ta. Edit: am citit topicul in intregime si-am aflat opinia ta. [flo] Eu sunt de parere ca o combinatie de dragoste, rabdare si responsabilizare ar putea da rezultate. Omul e deprimat, asta e clar, insa nu trebuie sa uitam ca e barbat, asadar "are in gene" criptata grija pentru familie. Datorita acestei inclinatii naturale a barbatului, capacitatile sale nu ar trebui menajate, nici macar atunci cand acesta este demoralizat. Cui pe cui se scoate. Asadar daca-l tratezi cu manusi, il menajezi si-l treci "pe linie moarta" in ceea ce priveste responsabilitatile casei, il lovesti taman acolo unde il doare deja, in orgoliu. Daca il implici in tot ceea ce inseamna viata de familie, gospodarie, etc, atunci se va simti util, iubit, dorit, apreciat, samd. Pe de alta parte nu pot sa pricep cum de in Romania iti trebuie bani ca sa te duci la un consult psihiatric / psihologic. Sunt toate cabinetele de genul asta privatizate, nu mai exista nimic-nimic in sistemul de sanatate public?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Bee, exact: munca si copiii! Astea ar tb sa fie prioritatea lui acum. Si un gand: nu a trantit asa, de amorul artei, gandurile acestea? Sa te vada cum te chinuiesti, cum te zbati sa-l mai mangai pe crestet (ca poate intre timp ai uitat)? Exemplu din familie: mama vroia sa divorteze de tata. Acesta, disperat, merge la medicul de intrepindere pt un banal furuncul insa ne tranteste dramatic ca el de fapt are cancer si mai are doar 6 luni de trait. [bang][bang] Pana la urma tot de cancer a murit, insa 7 ani mai tarziu. Ideea este ca mama s-a agitat, s-a ocupat mai mult de tata si asta s-a vazut in dispozitia lui. N-o fi asta si cu sotul tau? Un pic de teatru? Care mai sunt relatiile lui cu tatal tau? Este in continuare desconsiderat? Eu tot cred ca sotul tau este asa de mai mult timp, inca de cand nu era vb de bani si lipsa jobului, ci cam de cand ai solicitat tu divortul. Nu stiu de ce dar nu-mi iese asta deloc din cap. Suicidul este o chestie tare personala, care are legatura de multe ori cu persoana cea mai legata sufleteste (care esti tu, nu munca, banii sau copiii). Cu tine are o rafuiala, ceva de impartit si vrea sa te pedepseasca. Cum stie si el, inclusiv cu ideile astea macabre. Edit: ca experiment poti sa-i trantesti si tu lui ca ai idei de-astea cu tenta definitiva (despartire, moarte), insa 1000% asta l-ar adanci si mai mult in depresia lui, pe motiv ca nu este "inteles". Nu merge la el faza cu sutul in fund, asta mi-am dat si eu seama de aici de la distanta. Lui ii tb o mamica special pt nevoile lui. No, Mickyyy, putere, rabdare si infraneaza-ti firea razboinica ca nu vei avea rezultatele dorite! Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Mey...mie mi se pare ca ai pata pusa pe el,dar urit de tot,si nu doar la subiectul asta am observat! Black...nu totzi barbatzii sunt ca Schwartzenegger[:D],tari,desteptzi,pachete de muschi!Insa au alte calitatzi si cu sigurantza si sotzul lui Mikyy le are,potzi fi sigura! E intr-un impas,intr-un cerc vicios ,parerea mea e ca si usor depresiv dar e normal in situatzia in care este! Asta nu inseamna ca ...hai sa-i maid am si noi un sut...ca si-asa nu e bun d enimic! Mie asa imi suna mesajele tale,sper insa sa ma insel![asia] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cora...uite ca am dat si raspunsul de ce am dat negativ! E doar parerea mea,nu trebuie sa fie toata lumea de acord!Dar mentzin,Black...efectiv il desconsidera pe omul asta!Mie asa imi reiese din mesajele ei! editez ca am raspuns aiurea!Cora...a spus ca trebuie responsabilizat,vezi copii,insa si Mikyy spune ca nu are ce sa-i reproseze in privintza asta!Ce sa responsabilizezi cind el vrea ...sa-si ia viatza! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anda2009
Eu percep ceea ce spune sotul tau ca pe un strigat de ajutor. Nu cred nicio clipa ca el chiar se gandeste serios sa se sinucida, cred ca pur si simplu nu stie cum sa-ti spuna cu alte cuvinte ca e debusolat, ca simte ca nu mai are valoare, ca simte ca nu va poate oferi ce meritati.
Anda, permite-mi sa nu fiu de acord. Un om care doreste (doar) sa atraga atentia prin discursuri morbide de genul asta, nu calculeaza deja ca nevestei i-ar fi mai bine fara el pentru ca parintii ar ajuta-o mai mult. Omul acesta chiar a pus in balanta, cu plusuri si minusuri, potentialele consecinte ale unui gest de aceasta natura... Asemenea vorbe trebuie musai luate in serios, cat mai grabnic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos editez ca am raspuns aiurea!Cora...a spus ca trebuie responsabilizat,vezi copii,insa si Mikyy spune ca nu are ce sa-i reproseze in privintza asta!Ce sa responsabilizezi cind el vrea ...sa-si ia viatza! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Da, acum am citit si eu postarea lui Mickyyy... :( O situatie foarte grea. Mickyyy, nu stiu daca tu sau sotul tau sunteti credinciosi, daca mergeti la biserica sau daca aveti duhovnic. Te-as sfatui sa cauti povata de la un duhovnic, o vorba calda si inteleapta poate aduce foarte multa alinare in asemenea momente. Si tu si sotul sunteti "prinsi" in povestea asta, nu o mai puteti privi obiectiv pentru ca va aflati chiar in miezul ei. Daca varianta duhovnicului nu vi se potriveste, vorbiti cu nasii vostri de cununie, cereti-le sfatul (banuiesc ca pe parinti nu vrei sa-i impovarati cu greutatea situatiei voastre). Eu iti doresc sa ai parte de o rezolvare cat mai rapida si mai lina a problemei. Multa sanatate! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, nici sotul meu nu este vreun muschiulos. Oare de ce ai impresia asta? Inteleg ca si un barbat mai are caderi/slabiciuni/depresii, dar parca nu atatea ca sotul lui Mickyyy. Ori la el parca nu se mai termina. Ce apreciez eu la sotul meu chit ca castiga mai prost ca mine si din pacate nu are noroc i"n dragoste" (adica la schimbat joburi, chit ca tot depune CV-uri si merge la interviuri, cam ca sotul on topic). Nu se lasa doborat de ganduri, nu actioneaza sub primul impuls, nu ma incarca si cu gandurile lui negative ca doar si eu stiu ca ne e greu financiar, incearca pe orice cale sa ne faca traiul mai usor (renoveaza el apartam. zi de zi pana in miezul noptii chit ca pana in 18.00 este la munca, numai ca sa numai platim echipa de muncitori). Este om de actiune, cu planuri. Asta conteaza. Si de cand a aparut copilul, parca a prins aripi. Orice moment cu copilul il incarca cu energie pozitiva, ca si pe mine de altfel. Mie mi se pare ca familia lui Mickyyy este pe un drum bun, pozitiv, ca in sfarsit au un echilibru si tare mi-e ca toate gandurile astea distructive il vor sabota si in noul loc de munca. Sper insa sa nu fie asa! Si am impresia ca tu citesti din zece in zece randuri mesajele mele. Exact asta am spus: ca cu sotul lui Mickyyy nu merge deloc varianta cu sutul in fund, pt ca nu-i genul. Lui ii tb bibileala, intelegere, rabdare. Pe care sper ca Mickyyy le detine in cantitati industriale. Ah, si n-o lua asa: nu am nimic personal cu sotul in cauza, absolut nimic! [:D] O am in schimb tare mult pe Mickyyy la inima, o admir sincer pt cum lupta pt familia ei. [asia] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Bee, exact: munca si copiii! Astea ar tb sa fie prioritatea lui acum. Si un gand: nu a trantit asa, de amorul artei, gandurile acestea? Sa te vada cum te chinuiesti, cum te zbati sa-l mai mangai pe crestet (ca poate intre timp ai uitat)? Exemplu din familie: mama vroia sa divorteze de tata. Acesta, disperat, merge la medicul de intrepindere pt un banal furuncul insa ne tranteste dramatic ca el de fapt are cancer si mai are doar 6 luni de trait. [bang][bang] Pana la urma tot de cancer a murit, insa 7 ani mai tarziu. Ideea este ca mama s-a agitat, s-a ocupat mai mult de tata si asta s-a vazut in dispozitia lui. N-o fi asta si cu sotul tau? Un pic de teatru? Care mai sunt relatiile lui cu tatal tau? Este in continuare desconsiderat? Eu tot cred ca sotul tau este asa de mai mult timp, inca de cand nu era vb de bani si lipsa jobului, ci cam de cand ai solicitat tu divortul. Nu stiu de ce dar nu-mi iese asta deloc din cap. Suicidul este o chestie tare personala, care are legatura de multe ori cu persoana cea mai legata sufleteste (care esti tu, nu munca, banii sau copiii). Cu tine are o rafuiala, ceva de impartit si vrea sa te pedepseasca. Cum stie si el, inclusiv cu ideile astea macabre. Edit: ca experiment poti sa-i trantesti si tu lui ca ai idei de-astea cu tenta definitiva (despartire, moarte), insa 1000% asta l-ar adanci si mai mult in depresia lui, pe motiv ca nu este "inteles". Nu merge la el faza cu sutul in fund, asta mi-am dat si eu seama de aici de la distanta. Lui ii tb o mamica special pt nevoile lui. No, Mickyyy, putere, rabdare si infraneaza-ti firea razboinica ca nu vei avea rezultatele dorite! Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
scuzati, am apasat din greseala pe votul negativ, vroiam sa dau pozitiv.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blackgirl0, imi dau seama ca ai urmarit majoritatea postarilor mele de la alte subiecte [:)], pentru ca de "divort" am scris o singura data pe forum, intr-un singur mesaj, la un subiect total diferit, deschis de altcineva, si era o chestie care se intampla acum 4 ani, intr-un alt context. Si nu a solicitat nimeni divortul atunci, din simplu motiv ca tehnic nu suntem casatoriti, deci si eu si el suntem "liberi ca pasarea cerului" sa ne facem bagajele si sa plecam, daca chiar ni se pune pata!! Si oricum, tot la subiectul la care scrisesem de divort spuneam ca atat de "grave" au fost motivele pentru care voiam noi sa ne despartim atunci, ca in ziua de azi nu mi le mai aduc aminte [:D]. Deci inclin sa cred ca aici nu ai nimerit-o, insa ai nimerit-o perfect la faza cu sutul in fund, la el nu functioneaza, si nu a functionat niciodata. Si nu cred ca joaca teatru, ce ar avea de castigat? Nu e genul prefacut. coracora, nu suntem bisericosi niciunul, nu avem nici duhovnic si nici nasi de cununie [:I]. Nu stiu, citind raspunsurile voastre, ma gandesc ca e posibil sa fi exagerat si eu. Nu are comportament depresiv, sunt foarte rare in ultima vreme momentele cand pica pe ganduri, se comporta normal in majoritatea timpului, e chiar vesel si binedispus. Se joaca cu copii, sta la taclale cu mine despre job sau orice alte chestii, mai depresiva cred ca sunt eu decat el in viata de zi cu zi. cand am postat subiectul eram cumva debusolata, pentru ca nu era prima data cand imi spunea ca vrea sa moara (cred ca am mai avut vreo 3-4 discutii pe tema asta in ultimele luni), si pentru ca exact cum a zis si coracora, "chiar a pus in balanta, cu plusuri si minusuri, potentialele consecinte ale unui gest de aceasta natura". Asta m-a socat, mai ales ca a zis ceva de genul ca si daca si-ar gasi un job de 1000 euro, tot ar vrea sa moara pentru ca el tot crede ca ne-ar fi mai bine fara el. Dar a fost doar o discutie, cateva momente mai tarziu redevenise cel dintotdeauna, si totul a ramas la stadiul de "subiect de discutie". Poate fac si eu din tantar armasar, cand citesc mesajele voastre pe-aici, nu-l recunosc in ipostazele de om depresiv descris de voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...