Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

epilepsie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Babette, ce e ala mentat? "Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca! Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

babette,eu voi sta in pavilionul B,salon 1 bis,ne vom intalni noi pe acolo cumva. Mai nou ,internarile se fac intre 1-10 ale lunii,nu cunosc motivele,probabil pentru simplificarea calculelor contabile,ideea este ca cele 21 zile de recuperare sa fie cuprinse in aceeasi luna. [pup] pe tine si pe Vladut! monalac,mi-ai inseninat ziua de azi,ma bucur mult pentru Cris si pentru tine ca te-ai linistit.Sanatate multa,multa! Stefanut,multumim pentru cafea,tu si Katteryna ne serviti mereu,sunteti asa dragute!!! Nana,i-am dat Irinei tonotil cand avea 9 luni dupa formula prezentata de babette,10/luna ,timp de trei luni.Din pacate nu am simtit nicio imbunatatire, era perioada aceea critica cu experimentat si esuat de medicamente.Pe langa tonotil i-am dat si pikovit si sanasol fara vreun efect vizibil. Acum sunt mai reticenta fata de tipul asta de stimulare mai ales ca am observat ca nici medicii nu sunt convinsi de eficienta ei. Tonotilul nu are reactii adverse,se da f.usor,e un lichid de culoare rosiatica,dulce ,prevazut la baza capacului cu o substanta alba, care,printr-o simpla apasare ajunge in lichid,se agita si asta-i tot. Nana,eu cred ca Andrei va vorbi cu siguranta, pentru ca el a silabisit,a articulat cateva cuvinte, ai certitudinea ca poate sa vorbeasca si o va face cand va cosidera el ca este pregatit pe deplin. Pe de alta parte ,iti inteleg perfect asteptarile,si eu visez noapte de noapte ca Irina merge,ne striga, se joaca...si apoi urasc momentul trezirii cand trebuie s-o iau de la capat,sa-mi spun ca o sa vina si clipa asta ,ca sunt vise care devin realitate,ca poate avem si noi norocul sa traim asa ceva. [pup] de mii de ori! Cata,bine ati venit acasa!Odihniti-va si apoi intra sa ne povestesti si noua...totul.[:D] [pup] si somn linistit sa aveti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana, citeste aici:http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1785 Vio, da, intr-adevar, internarile se fac intre 1 si 10 ale lunii, sigur, pt ca seria sa nu se mai desfasoare pe 2 luni. E o chestiune de "lene contabila", dar si de reducere a internarilor, pt ca in acest mod vor fi mai putine internari. Peste tot casa de sanatate a redus locurile pe care le plateste si probabil ca asa s-a gasit solutia ca sa se faca economie.Sunt vremuri grele pt noi, si mi-e teama ca vor fi si mai grele. Pisellino , a facut terapie hiperbara Robi, parca asa am vazut in poze si stiam ca tre sa mergi in Italia? Daca da, au avut efect? Sanatate si putere sa mergi mai departe si sa gasiti cel mai bun tratament.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oleak de timp liber intre calculatul retetelor lui robi [:D] asa...cu ce sa incep...cu zilele de dieta ziua 1- groaznica, urlete, tipete, foame, refuz apa, tot ce e mai urat [q] nu avea voie sa manance nimic si cand ii venea cate un miros de la bucatarie de mancare urla saracul si spunea "papa, papa" al 2-lea cuvant gandit, primul a fost "opa" cand sarea de pe canapele in cap eu-distrusa, obosita, infometata ca nu mancam nici eu(mi se parea ca ma simte si prin somn si-mi era mila de el) ziua 2- si mai groaznica, iar urlete, tipete, foame + refuz apa extraordinar (il tineam de cap sa bea apa) pana seara la 19:oo cand i-am dat prima "masa"- 2 lgt. de smantana, 1 lgt jumate de unt si umpic de carne de pui, "masa" pe care a mancat-o in mai putin de 2 minute si iar urlete si tipete de foame [:D] eu- si mai distrusa, cu telefonul in mana, ma suna toata lumea de incurajari, mai ales Doina mea draga, socrul meu care-mi povestea ca si astronautii mananca putin intr-un tub ca pasta de dinti si traiesc foarte bine [:D] cu fiecare minut care trecea imi doream sa renunt la dieta, noroc de astia care au inventat celularele [:D] ziua 3- mai bine, robi a mancat 2 mese cetogenice, dimineata si seara, la pranz concertul de urlete de foame [bang] eu-vesela, vioaie, am mancat si io prima data ca abia ma mai tineam pe picioare, cred ca daca-mi faceam si eu un test de cetoni eram plina de cetoni si eu [:D] ziua 4 - super bine, robi a mancat 3 mese, dimineata, pranz, seara, prinsesem smecheria si eu ca ii pot lungi mancarea cu apa si tot asa mai departe ii umpleam canitza cu mancare eu- disperata sa inventez retzete deja [:D] fericita ziua 5- externare [pk] everybody happy cam asta e cu dieta, am inceput intre timp si topamax si nu a mai facut nici o criza, acu eu nu stiu de merge dieta sau topamax si nici nu ma intereseaza asa tare pentru moment, important e sa nu faca crize, mai departe vedem noi ce scoatem sau adaugam [:D] acum doarme motanul si eu ma chinui cu reteta de bors a Doinei [:D] tre s-o impart ca sa fie buna pt Robi Babette da a facut terapie hiperbara dar nu a avut efect decat cateva saptamani dupa ce am terminat-o, crizele revenisera iar, imi pare bine ca la tine a functionat, tine-o tot asa va pup fetelor noapte buna ah, nana, te bate gandul cu tonotil? si pe mine...dana craiu a zis ca e apa de ploaie, dar as vrea sa incerc totusi, oricum mai astept umpic... [pup] [url="http://community.webshots.com/album/577544719VniiSQ?start=0"]POZE ROBI[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150984&whichpage=1"]BAZAR COPILASHI&ROBI[/url] Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [patut]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisselino, bine ati revenit! Ma bucur din suflet ca sunteti bine si ca Robi e ok, fara crize. Yuhuuuu! mai intai sa nu uit, ca am citit zilele trecute ca Dintoina, medicamentul pe care urma sa il incercati, este exact fenitoina. Asa. Ma bucur tare ca merge Topamax la Robi, este un medicament cu spectru larg, care poate controla mai multe tipuri de crize, la fel ca si Keppra. Poate cand iti mai revii, ne mai povestesti si noua despre dieta cetogenica. Chiar ma intereseaza cum anume exact socotesti mesele si ce anume mancarica-i prepari lui Robi. Si Doina amintea ceva de ea la un moment dat, dar niciodata nu a spus concret, desi am intrebat. Poate era prea dureros ptr ea sa-si aminteasca asta, si am respectat si inteles. Ma interesa si pe mine, desi stiu ca dieta da rezultate numai colo unde sunt probleme metabolice, cel putin asa ne-au zis noua cei din Boston si dr de aici. Din ce am citit eu, stiu sigur ca si asta avea efecte negative asupra organimului, adica nu-i de joaca cu ea. Cum ti s-a parut dr. Craiu? A fost totul ok? Vio, merci de incurajari. Asta fac si eu, imi fac sperante ca trebuie sa vorbeasca si ca asa cum a mers tarziu, asa este si cu vorbitul. M-am multumit pana acum ca intelege absolut orice, ca foloseste datul din cap ptr da si nu atunci cand e intrebat, cand termina de mancat si nu mai vrea, ne arata cu manutele ca e gata, au un limbaj al semnelor pe care il folosesc la gradi educatoarele cu copiii, si deci e ok. Insa mereu raman uimita cand vad copilasi prin magazine, de pana intr-un an, cum vorbesc, si mi se pare fantastic, raman fascinata si nu inteleg ca asa e normal, mi se pare extraordinar ca e atat de mic si vb domnule.[bang] Va [pup] si putere ca nu avem incotro. Ioana, daca aflu ceva, te anunt si pe tine, desi astia aici nu forteaza nota in nici un fel. Ei asteapta minuni din cer. Norocul nostru este ca dr lui A este o femeie deschisa la minte, care a locuit, dupa facultate, in Boston si a lucrat la sp. de copii de acolo, timp de 7 ani. Deci femeia stie meserie. Merge acolo ca la ea acasa. Am ramas uimiti cand a venit sa ne ia. Pupici.[pup] "Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca! Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata tuturor, Pisselino - bine ai revenit printre noi. Ma bucur tare mult ca Robi nu mai face crize,nu mai conteaza daca de la dieta sau medicamente. Ma bucur deasemenea ca ne-am auzit la telefon, mare coincidenta. Prietena mea mai sta pana maine la Obregia si este terminata si ea si Filip. Nana - Ce face Andrei? Daca intelege asa multe lucruri sigur va vorbi. Andrei cand a inceput sa mearga in picioruse singur??Eu astept sa il vad pe Stefanut pe picioruse, am invatat sa am rabdare dar mereu ma gandesc oare cand o sa mearga. El are 16kg si este deja tare greu de dus in brate. Ai scris candva ca iti doresti o fetita ca sa o poata trage Andrei de codite, Stefanut asa face cu Irina si se bucura cand ea tipa.Cred ca si lui Andrei i-ar prinde bine o surioara. Ai dreptate cand spui ca te minunezi cand vezi copilasi mici care vorbesc si fac de toate. La noi Irina a vorbit foarte repede, cand avea varsta fratiorului ei de acum vorbea aproape orice. Am crescut-o cu o asa bucurie, mereu ma minunam de evolutia ei. Cred ca m-am bucurat de fiecare minut din viata ei tocmai din cauza problemelor cu fetita cea mare. Irina a fost si este ca o minune in viata noastra. Si Stefanut este la fel chiar daca avem atatea probleme. Am invatat sa ma bucur de fiecare gest pe care il face. La noi se anunta o zi cu ploaie si nori, asa ca vom sta prin casa astazi. [pup][pup][pup]la toata lumea si duminica placuta!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana am scris mai sus despre dieta [:D] detaliat pe zile dr.craiu mi s-a parut super de treaba, a dat mana cu mine, gest nepracticat de medicii din ro asa ca e spre bine si la noi in tara. dieta e dificil de urmat nana si neaparat trebuie sa incepi cu medic, pe mine ma batea o data gandul sa o incep acasa [bang] dar nu e asa usor. in primul rand se calculeaza greutatea ideala a copilului dupa graficul de talie si inaltime, nu conteaza cate kg are in momentul inceperii dietei, important e sa calculezi dupa greutatea ideala. dupa greutatea ideala se calculeaza doza zilnica de lichide, calorii, proteine, glucide si lipide. noi mergem pe varianta clasica 4:1 adica raport de 4lipide:1(glucide+proteine) trebuie cantarita fiecare masa si trebuie sa manance tot la o masa, musai, nu trebuie sa ramana nici o firimitura.noroc ca robi al meu nu e mofturos la mancare si e mancacios, ma gandesc ca dieta nu e recomandata pt mofturosi nu mai stiu ce sa mai scriu, daca vrei sa mai intrebi ceva iti raspund. stefanut, biata femeie are ce se chinui cu filip [q] salut-o din partea mea [pup] [url="http://community.webshots.com/album/577544719VniiSQ?start=0"]POZE ROBI[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150984&whichpage=1"]BAZAR COPILASHI&ROBI[/url] Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [patut]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cata,dupa numarul de [:D] utilizat imi dau seama ca starea ta este una increzatoare si plina de speranta.Dea Domnul sa se intample asa cum vrea sufletul tau![pup] babette ,ai dreptate,ne asteapta vremuri si mai grele,guvernantii ne iau din bani in conditiile in care nici nu exista in calculele lor categoria asta de copii[bang],te fac sa te simti si mai singur in fata suferintei,calca in picioare dreptul la sanatate pe care ei ar trebui sa-l respecte si sa-l asigure. Practic meritam ce am votat,un grup de betivi si afemeiati,grabiti sa se imbogateasca prin orice mijloace,sa atace partea mai vulnerabila a societatii-batranii,bolnavii,mamele si copiii. Imi cer scuze,nu are ce sa caute politica aici, insa efectele ei ne lovesc din plin ,in consecinta am simtit nevoia sa ripostez. Intr-adevar, la Gura Ocnitei erau mai putini copii internati,saloanele erau mai aerisite din acest punct de vedere,e trist ce se intampla. Sanatate multa tie si lui Vladut! Leti,ce mai face Tudor?Dar tu?Sunteti bine?[pup] [pup]pe toate de la mic la mare si va doresc o duminica frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nana,gandeste-te ca Andrei este sub efectul medicamentelor,el nu are mintea libera si limpede sa reactioneze asemenea unui copil fara probleme de sanatate,sunt convinsa ca stii lucrurile astea mai bine decat oricine dar ma gandesc ca daca le mai spune cineva ajuta chiar si cu un strop de liniste in framantarea care nu-ti da pace. E inutil sa-ti exemplific(pentru ca esti o mama iubitoare, puternica ,superdocumentata) dar o fac ,cu riscul plictiselii,ca e ca si cum o persoana are fracturat piciorul si o perioada de timp nu poate exercita mersul,sau mai mult, alergatul ,dansul,miscari de finete decat dupa o munca de recuperare si nici atunci pentru ca intervine teama,nevoia de readaptare ,de acomodare cu ceea ce inainte facea cu usurinta. Andrei e departe ,are multe achizitii si va avea si altele printre care si vorbitul,vei vadea ca nu mai e mult. Inevitabil observam in jurul nostru copii care turuie de nu se mai opresc,si fac si multe altele pe care noi le visam doar,dar nu poti sa negi ca am avut multe de castigat prin copiii nostri,ca am invatat o altfel de iubire ,ca am descoperit dimensiuni noi pentru daruire,speranta,putere,intelegere ,ca undeva in sufletele noastre incercate, Dumnezeu a activat o particica,straina celor din jur,care ne-a facut mai blanzi,mai rabdatori,mai umani,noi am inteles un mesaj pe care altii nu vor putea sa-l desluseasca vreodata. Nana,sa-mi spui daca te incomodez prin randurile mele,n-o sa ma supar,stii,suntem mai priceputi in a incuraja pe altii decat pe noi insine si m-as bucura enorm sa stiu ca pot influenta intr-o maniera pozitiva macar o ora din viata mamicilor de copii bolnaviori prezente pe forum. [pup] pe fluturas si pe mamica lui!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...