Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

epilepsie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

am uitat sa scriu ce mai ia robi...i-am cumparat si eu fenobarbital si cand e agitat o sa-i mai dau asa cum imi dadea mie mama cand isi amintea [:-@] ea zice ca in fiecare zi dar de pe la 7 ani am si eu amintiri...in nici un caz nu luam in fiecare zi dar cand luam imi venea un somn de dormeam [nani] musai sambata ceream pastiluta sa scap de curatenie ca doar ma prinsesem eu de faza cu pastilutza [:D] in afara de piridoxal si fenobarbital din cand in cand nu ii mai dau nimic, aseara era agitat si i-am dat o pastiluta ca abia le cumparasem si le-am facut proba, azi nu a mai facut nici o convulsie si a dormit pana la 9 dimineata deci e super ok fenobarbital, parerea mea de savant [:D] [pup] [url="http://news.webshots.com/photo/2214753920103233562rHMLLj"]POZE ROBI[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150984&whichpage=1"]BAZAR COPILASHI&ROBI[/url] Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [patut]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am linistit un pic, am vorbit cu d-na dr. Craiu si mi-a spus ca nu trebuie sa-mi fac griji cata vreme nu apar semne de agravare a racelii,ca temperatura scazuta poate fi o particularitate individuala, pur si simplu asta este echilibrul termic realizat de organismul Irinei.A fost tare draguta si rabdatoare si parca au mai disparut gandurile negre din capul meu,doamne ajuta!

 

 

Nana,ai dreptate, trebuie sa ne protejam copilasii de orice altceva care ar putea sa complice mai mult situatia.Era singurul lucru cu care ne laudam si noi, o imunitate buna.

Interesant este faptul ca sub aceasta hipotermie au disparut tresaririle, aproape total, inca nu i-am spus dr. ,mai astept o zi, doua, sa fiu sigura.

Nana, cum se manifesta dropp seizures?

[pup] si toate gandurile mele bune se indreapta spre voi!

 

Ioana,bun venit!Daca am inteles eu bine ,stimularea nervului vag este o interventie chirurgicala care se face in cazuri extreme, dupa ce au fost epuizate toate medicamentele anticonvulsionante si viata pacientului este pusa in pericol de crizele epileptice.

Sanatate multa tie si lui Alex!

 

 

Cata,Gura Ocnitei este in jud. Dambovita, langa Targoviste,cam departe de tine, dar bineinteles ca poti veni cu Robi.

O serie de recuperare dureaza 21 de zile dupa care se face o pauza stabilita de medicul care este si directorul centrului ,functie de caz ,de reactia de adaptare a copilului la procedurile terapeutice care sunt numeroase(kinetoterapie,masaj,electroterapie,termoterapie, hidromasaj,galvanizari ,bioptron ,psihoterapie s.a.).Pe perioada internarii se face scoala si gradi,nu costa nimic,sunt necesare acte de internare (trimitere de la medicul de fam.,aviz epidemiologic pentru copil,exudat faringian si ex. coproparazitologic pt. mama si copil,copie dupa act de ident. copil),sunt si doua sau trei rezerve acceptabile,mancarea este buna.

Din pacate am observat ca nu se bucura cand au de-a face cu copii care fac convulsii[bang],in ideea ca recupereaza greu sau deloc,cu toate astea ,personalul de aici este deosebit,isi face cu adevarat meseria[flo].

Vin copii din toata tara,unii au rezultate spectaculoase cand nimeni nu le dadea mari sanse,pe mine ma motiveaza ,dar sunt constienta si incerc sa nu-mi fac sperante false.Daca mai vrei si alte informatii,cu multa placere iti voi da.

[pup] si multa sanatate!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulumesc pentru ca m-ati primit in familia voastra[flo],Alex a incercat aproape toate medicamentele,mai sunt cred ca doua de incercat,si crizele tot persista.Nu sunt asa 'rele',dar sunt si nu putem avansa.Toate analizele,RMN,EEG,VIDEO EEG,toate sunt normale,nici de diagnostic nu sunt siguri,pentru ca a facut n forme de crize.Alex ,daca ar vorbi nici nu ti-ai da seama ca este bolnav.Nana,Andrei merge la gradinita normala?Mai face crize?Va doresc multa sanatate voua si puiutilor vostri![pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pisellino
sanziana bioptron nu e aparatul ala cu un bec galben pt fizioterapie?
[:D] io le ziceam la astia de la roma ca robi face fizioterapie in romania cu un bec galben ca nu-mi aminteam denumirea aparatului si aia radeau de cadeau pe jos [:D] ce sa fac daca nu-mi aminteam...
align="right" id="quote2">

Da, e un aparat cu lumina nepolarizata. In general e un bec galben, dar are si filtre de culoare pentru diferite afectiune. La cap se foloseste cel mov.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Un strop de creatie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Sper ca peste tot este o vreme asa frumoasa ca la noi in Bucovina. A fost prima zi calda cu adevarat cand am stat si noi mai mult pe afara.

Adelyna - am vazut ca ai postat un mesaj aici, deci sper sa mai intri pe la noi. Daca nu te superi as vrea sa te intreb cate ceva despre fetita ta cea mare. Din postarile de anii trecuti am citit ca si ea a facut convulsii de cateva ori. Acum inteleg ca totul este bine si ca este un copilas fara nici o problema. La ea si dezvoltarea psihica a fost mai lenta sau numai cea motorie?? De exemplu Stefanut al meu acum la 18 luni nu pare sa inteleaga aproape nimic. Nu intinde manutele sa il i-au in brate, nu da nimic daca ii ceri,nu se intoarce de fiecare data cand il strig , etc. Singurul lucru care il face este ca prinde jucariile si le duce la gura.Ii plac in special mingile de toate marimile si jucariile muzicale. Si rade daca il gadil sau ma maimutaresc cu el.La noi problemele sunt de natura genetica chiar daca nu avem o confirmare.

Iti multumesc si sper sa nu te supar cu intrebarile mele. Ptr mine cazul fetitei tale este ca o minune dar poate ca la ea nu au fost probleme asa de grave.

Un week-end cu soare si multe bucurii va doresc!!![pup][pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau, ce de lume noua !Am vrut sa scriu ieri dar ceva era cu forum-ul,am putut doar sa citesc dar nu puteam sa scriu. Vio,acum suntem bine, insa ieri si alaltaieri a avut cate o crizuta mica, doar sprancenele ii tremurau, insa a fost crizuta. Nu stiu cauza ca i-am luat febra dar nu avea,ca nu e racit. Poate sa fie alta cauza, de o luna ii dau fier si dupa cum am citit de la alte mamici se pare ca nu sunt asa bune vitaminele si chiar s-a specificat fierul.Pikovit nu-i mai dau.Acum am terminat bsi fierul si cu asta basta. Am uitat sa va intreb ca voua v-au interzis medicii vaccinurile obligatorii pentru copii? Pisellino,daca unul din parinti a facut convulsii febrile cand era mic, dar fara sa aiba diagnosticul de epilepsie se considera ca este ceva genetic? Sotul meu a facut de cateva ori cand a facut febra mare. Stefanut,e tare dureros sa ai o asemenea problema si sa mergi inainte si sa dai iara de necaz.Eu atat de mult am sperat ca de data aceasta va fi bine, am nascut cu cezariana ca sa nu mai patesc ce am patit cu Andrei(asa il chema pe primul baietel),dar totul a fost in zadar.Dumnezeu ma incearca tare mult,pe mine si pe familia mea.Locuiesc cu parintii si ma ajuta f.f.mult. Pupici micutilor nostri dragi.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Va poftesc la o cafeluta fierbinte si buna!!

In dimineata asta puiul meu s-a trezit la 6 asa ca suntem deja la cafea.De ceva timp se trezeste devreme.

Letitia78 - asa este, D-zeu ii incearca pe unii mai mult si pe altii mai putin dar cine stie poate asa castigam un loc in RAI. Este un mare soc si o mare durere ca trecem a doua oara prin asa un necaz dar cred ca D-zeu da asta cui este destul de puternic sa reziste.Si eu am locuit cu parintii cand era Ioana mica (prima fetita)si a fost mult mai usor. Acum locuim singuri dar mama vine destul de des si mai am si o sora care locuieste aproape.Am citit ca esti studenta, si eu sunt in anul II.

Pisselino - ce mai face Robi??

Vio - multa sanatate Irinei

Nana - pupici lui Andrei

[pup][pup]la toate celelalte mamici fara exceptie

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...