Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce mai citim impreuna?


beshter

Recommended Posts

Hai sa mai citim ceva. Am o propunere: sa propuna [:D] fiecare ce carte doreste si sa votam ca pe vremuri. Fara tema, fara obiectii. Va astept la apel. Si spun si eu aici oful meu: mi-e dor de multa lume. Unde veti fi fiind si ce veti fi facand, Adela99, lilanda, Llaura, liadorian, monixy? ______________________ [url="http://cilsart.blogspot.com/search?updated-min=2010-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2011-01-01T00:00:00-08:00&max-results=5"]Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu propun Jocul Ingerului - Carlos Luis Zafon. Sau poate Umbra vantului. El a scris mai intai Umbra si apoi Ingerul. Au cateva elemente comune. Am citit Jocul si acum am pe noptiera Umbra. Despre Joc am mai scris ceva de genul: E despre extazul cititului si agonia scrisului, sau nu e. E thriller detetivistic sau nu. E de dragoste sau nu. E un roman gothic sau nu. Labirint de emotii si dragoste obsesiva sau nu. Despre credinte religioase sau nu. Este o carte despre carti. E o carte care mi-a amintit de Eliade si de Beauvoir, de Stephen King si Dickens de Doyle si de multi altii. "Cimitirul cartilor uitate: Un sanctuar. Fiecare volum, fiecare carte are suflet. Sufletul celui care a scris-o, si sufletul celor care au citit-o, care au trait-o si care au visat-o... Fiecare cititor ii intareste spiritul... In locul asta, cartile de care nimeni nu-si mai aminteste, cartile care s-au pierdut in timp, traiesc pentru totdeauna, asteptand sa ajunga in mainile unui nou cititor, ale unui nou spirit..." De ce am propus Jocul Ingerului? Mi-ar placea sa discutam despre ea. Au citit-o si cativa prieteni, i-am dat-o si profesoarei de romana a fetei, si de atunci tot o comentam fara sa putem trage linie. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[url="http://www.humanitas.ro/humanitas/doua-femei-la-praga"]Doua femei la Praga[/url] - Juan Jose Millas. De ce? Pai... e scurta si are scrisul mare. E format de buzunar, deci se poate citi usor in metrou/tramvai etc. Din ea puteti afla ca Praga se poate intalni pe o strada madrilena si cel putin un personaj (feminin) va va deveni foarte simpatic. Lume, lume, veniti de propuneti! Laura25, buflea, ocebine, corap, maria_alexia (unde esti?) + oricine vrea si orice vrea! Adela99, hai sa vina mosu' mai repede anul asta, ce zici?:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun Salman Rushdie - Pamantul de sub talpile ei. O propun pt ca ma asteapta cuminte in raft sa o citesc zilele urmatoare si pentru ca eu una abia acum descoper cartile lui Rashdie (da, stiu sunt o inapoiata, dar pur si simplu nu am apucat sa citesc nimic de el pana acum) si sunt foarte entuziasmata si nerabdatore sa le comentez si cu altii. [flo]
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, am inceput cartea lui Rushdie cind eram la maternitate cu cel mijlociu [:)] acum 10 ani si n-am citit decit inceputul. Mi-ar place sa o iau din nou in mina. Mihaelka, pina sa scrii nu auzisem de Juan José Millas. S-a tradus si in franceza. Am sa mi-o procur. Am pe lista "La carte et le territoire" si o am fizic in 2 exemplare. Cine se ofera ? Da' eu tot sunt pe cale sa citesc "Rayuela" si mai am 3 pe gaz. Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:I] eu accept orice, numa' nu ma puneti sa propun (doua zile am facut selectia de jucarii: ce pastram, ce aruncam, ce dam, ce merge la casa noua. desigur "nu dam nimic", "nu aruncam nimic", ca "ce draguta-i aia, ce frumos ne jucam cu ea cand eram mici", "uite, asta-i jucaria mea cadou de un an de la ics, si imi aduc aminte de ics daca o pastram", carticica cu buburuze, carticica cu poze, carticica cu animale domestice - "mama, da' ai enciclopedie ilustrata, mare, frumoasa" - "da, dar e carticica meeeeeeeeeeeeeaaaaaaaaaaaa" - "si are si coperta rupta ca i-ai mancat-o" - " da, dar e preferata mea, si uite, are si urme de dintisorii mei de cand eram mic" and so on. a fost un we horror. il astept cu interes pe urmatorul (adica n-am terminat).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma lupt cu Stephen King (The Stand)-editia completa.Zic ca ma lupt pt. ca n-am timp deloc de citit,doar noaptea inainte de culcare si atunci nu reusesc decit 10,max. 15 min. Nu stiu daca o propun,poate nu e(sunt) genul vostru (cartile astea apocaliptice) insa din lipsa de buget,merge.[:I]Plus ca e voluminoasa,asa am ce citi pina imi revin financiar.[:D] ************************************ Whatever happens don`t let go of my hand!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...