Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (27)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui evyme
Noi am fost ieri la shopping, dar pt bebe, nu pt mami [q] Am dat o raita prin Kiabi, apoi prin C&A si in Auchan. Bebe a dormit tot timpul in carucior. S-a trezit in Auchan si a inceput sa scanceasca, i-am dat sa pape si a adormit la loc cand il tineam pe umar ca sa ragaie[alcool] Sambata vreau sa mergem iar in Kiabi, pt ca vor baga reduceri, si nu i-am luat ieri nimic de acolo, ca sa-i iau sambata la juma de pret[pk]. In chimb, i-am luat un costum sport din C&A si o pereche de raiati, un pulovaras si o jachetica din Auchan. Total cheltuit: 125 lei[bang] din 10.02.2010 [mamica] fericita de [bebic] Sebastian Mihai [url="http://family.webshots.com/photo/2323358170105149454qmDgHz"]poze gravi[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=mQ9r6or5YfY"]bebe danseaza[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148866"] cum a venit pe lume pustiu`[/url] [url="http://family.webshots.com/photo/2541033440105915686QkCseA"]poze bebe Sebastian[/url]
f bine ati dat! reduceri la kiabi? [:D] au asa lucr frumiiii [olala] [mamica] de [bebic] [url="http://family.webshots.com/album/576660140ZgaNYd"]Yannis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti
neata fetele... multumim de cafea cris d. [flo] [pup]mult pe toate pt gandurile voastre bune...[pup][flo]...nu am ghicit ora la care va suge alex[:D]...a dormit neintors pana la 4.24 [olala][olala][olala]...a supt pana la 5.10 din ambii sani si a dormit iar pana la 8.48 ... poate se cuminteste si ma prind eu mai greu?...[:-@][alcool][:D] [s]natalia si alena[s] [s]maia [s]maria [s]miruna [s]rares cornelia,mami de[cavaler] Radu (30.07.2000) si [bebic] Alexander (05.01.2010) [url="http://www.flickr.com/photos/43575800@N02/"]poze[/url] [url="http://lpmf.lilypie.com/q6Khp2.png"] asa creste Alex[/url]
Ce sa se mai cuminteasca, ca-i deja cuminte, uita-te la el! Ca un ingeras [pup][flo] Ziceai tu ceva aseara de agitatie...asa face si Lucas cand e obosit si nu poate adormi. Atunci ori il tin mai strans la tzitzi, ori ii tin mai strans [:D] suzeta in gurita, pana reuseste sa se linisteasca si sa adoarma. [pup]you all Mami de [baietel] Lucas (06.02.2010) + [bonjovi] André (30.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem
Asaaaa....deeeeci....unde ramasesem? La raspunsul pentru Nik0le... ...aoleo, la ore de astea mici... sa vad ce pot sa aberez... In general la copii problemele sunt foarte diverse, dar cele mai frecvente sunt cele legate de comportament si atitudine non-conformista, iar principala cauza este 'solicitarea de atentie'. Comportamentul copiilor nu este de obicei premeditat, cel putin nu la nivel cognitiv, ci mai mult la nivel afectiv, emotional... ei actioneaza instinctiv in scopul satisfacerii unei nevoi iminente sau a obtinerii unei recompense imediate. A fi in centrul atentiei si a li se raspunde prompt la solicitari este pentru ei primordial. Ma gandesc acum la fetita ta...daca nu cumva nazbatiile ei si neascultarea au coincis cu nasterea Irinei...e o problema tipica in cazul 'fratelui mai mare'... mami de [alap] strumfita scumpa Daria-Ioana [url="http://family.webshots.com/photo/2356194820106018511NWGbBh"] my pictures [/url]
Multumesc [asia] si eu AYANNA de mesaj. Mi s-a potrivit de minune, ca si André trece prin faza "frate mai mare" si se comporta ca atare. Am avut-o inclusiv pe aia cu pipi in pantaloni (ca in pat nu a facut)[bang], care pare ca s-a rezolvat cu multa intelegere din partea noastra si nebagare in seama a problemei. dar mai neascultator decat inainte este, cu siguranta. Am luat si eu cartea si o sa o citesc. Multumesc [pup] Mami de [baietel] Lucas (06.02.2010) + [bonjovi] André (30.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002
Ziua buna Noi raportam oficial ca am scapat de colici si de durerile mari de burtica. Caca se face acum mult mai usor, nu-i mai dau nimic si nu mai tin nici un regim (nici nu m-am prea omorat cu vre-unul, pana acum). Despre kg nu vreau sa vorbim! Nu vreau! Mi-e prea rusine si mult prea lene sa ma mobilizez sa scap de cele 10 in plus pe care le am, 4 de acum si 6 de la André [bang][bang][bang] Azi avem consultatie si pe sapt viitoare programam vaccinul. Mie mi-e o lene teribila. N-am chef de nimic, cu atat mai putin de lucru (de acord cu tine, alexutzzza!). Din pacate ma deprim urgent cand realizez ca aproape am ajuns la jumatatea concediului de ingrijire copil. DEja! Si eu vreau sa ma bucur de fiecare clipa, mai ales ca trece asa repede. Am o gramada de ferestre deschise sa raspund, nu stiu daca apuc sau nu, ca trebuie sa fac papa pe diseara. puuuuup[pup] Mami de [baietel] Lucas (06.02.2010) + [bonjovi] André (30.01.2006)
DEJA?? ce putin dureaza la voi...off mi se pare o crima sa nu te poti bucura de copilul tau si copilul de mama lui...[q] [mamica] de [bebic] [url="http://family.webshots.com/album/576660140ZgaNYd"]Yannis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

facem si reclama [:D] aici http://family.webshots.com/photo/2885208550105673355vqRtXJ e kiabi (pantaloni si bluza kaki) si aici e tot kiabi http://family.webshots.com/photo/2311175730105673355NAFHbe (pantaloni, bluza , geaca bej) [mamica] de [bebic] [url="http://family.webshots.com/album/576660140ZgaNYd"]Yannis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa o adorm!!!!!!!!!! I am the best [:D][:D]! stiti cum? infasata!!![pk][pk][pk] Am fost la kinetoterapie si era destul de obo credeam ca o sa mor plimbandu-ma prin casa pana adoarme, dar am reusit! doamne ajuta. Ieri am fost la dr si fata are 4300 si 55 cm (de la 3600 si 52 cm luna trecuta) deci fff bine, creste!!!In rest un usor suflu sistolic. Numai ca pt ca sotul are prolaps de valva mitrala (=suflu sistolic la adulti [:D]) ne-a zis ca ar fi bine sa facem si o ecocardiograma ca sa stam linistiti - aviz Alexutzzzza ca stiu ca si tu te descoperisei cu prolaps de valva mitrala. Nu e grav dar cica ar fi genetic asa ca daca Yannis e descop si el cu suflu sistolic sa faci si tu ecocardiograma. Acum e posibil ca pediatra mea sa fie mai catolica decat papa, dar ma voi duce sa vad ce si cum. A zis ca oricum nu e de ingrijorat, deci nu vreau sa te bag si eu pe tine in boala!! Cris.d sunt o maaare vaca, ma tin de 2 zile sa scriu un amarat de post sa iti zic ca e super bun pt infectii urinare Uricol, NU urinal, NU uninex, eu am luat in sarcina, deci ma gandesc ca nu e contraindicat nici in alaptare. Dar cel mai bine vb cu pediatra. Iti ia usturimea cu mana, in 15 min deja te simti mai bine. 3 zile cate 4 pe zi si esti ca noua!! aaa si ziceai de sex - din pacate te dezamagesc, o am pe mama la mine asa ca mai rarutz e mai dragutz...cam de 2 ori pe sapt [q][q], ce frumos era inainte. Si asa ca fapt divers, o sa ii povestesc fiica-mii (cand o fi mare claaar) ca am facut sex cand eram insarcinata cu ea chiar in ziua dinaintea nasterii (precizez ca am facut ceza de urgenta, deci nu am provocat nika pe acolo [:D]) Intreba cineva de culcat pe burta - am intrebat pediatra ca m-ai speriat rau ca si a mea doarme fff mult pe burtica si numai asa adoarme profund. A zis sa imi iasa prostiile din cap, ca exista risc de moarte subita prin sufocare dar in prima luna ca nu isi putea tine capul. Daca ar stii ea ca fata mea si-a intors capul singura de pe o parte pe alta in a 3 zi de cand am adus-o acasa. Concluzie, doarme bine mersi in continuare pe burta... Noi vaccinul il facem luni asa ca sa ne tineti pumnii. Facem si Infanrix si Synflorix asa ca sper sa nu o zapacesc. trimit si revin! Catalutza mami de Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza
Citat:
citat din mesajul lui oani_2002
Ziua buna Noi raportam oficial ca am scapat de colici si de durerile mari de burtica. Caca se face acum mult mai usor, nu-i mai dau nimic si nu mai tin nici un regim (nici nu m-am prea omorat cu vre-unul, pana acum). Despre kg nu vreau sa vorbim! Nu vreau! Mi-e prea rusine si mult prea lene sa ma mobilizez sa scap de cele 10 in plus pe care le am, 4 de acum si 6 de la André [bang][bang][bang] Azi avem consultatie si pe sapt viitoare programam vaccinul. Mie mi-e o lene teribila. N-am chef de nimic, cu atat mai putin de lucru (de acord cu tine, alexutzzza!). Din pacate ma deprim urgent cand realizez ca aproape am ajuns la jumatatea concediului de ingrijire copil. DEja! Si eu vreau sa ma bucur de fiecare clipa, mai ales ca trece asa repede. Am o gramada de ferestre deschise sa raspund, nu stiu daca apuc sau nu, ca trebuie sa fac papa pe diseara. puuuuup[pup] Mami de [baietel] Lucas (06.02.2010) + [bonjovi] André (30.01.2006)
DEJA?? ce putin dureaza la voi...off mi se pare o crima sa nu te poti bucura de copilul tau si copilul de mama lui...[q] [mamica] de [bebic] [url="http://family.webshots.com/album/576660140ZgaNYd"]Yannis[/url]
[bang][bang]4 luni platite si a cincea neplatita![bang][bang][bang] Nici macar 6, cat as fi vrut eu sa-i alaptez [bang] Mami de [baietel] Lucas (06.02.2010) + [bonjovi] André (30.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam ins eara asta pe la 10 sa vina tati [:D] o s petrecem wekendul aici si luni n intoarcem. mai am LP numa ptr o masa jumae...maxim 2 dar nu mai mananca Yannis mai mult de o masa pana vine tati cu LP ca deja a avut 4 mese pan acum (la 5 jumate, la 9 jumate, la 12 jumate si la 3 jumate).... [alcool][alcool][alcool] l-am pus sa-mi aduca LP de acasa ca initial io am luat o cutie mica de Aptamil asa ptr drum si primele zile ca deh dupa ce ca am carat un geamantan de haine si paturici si cearseafuri ptr Yannis am zis ca pampersi si LP cumpar de aici dar..... cutia de Aptamil care in cora e 47 de lei aici tot la 800g este nici mai mult nici mai putin de 28 de E!!!! (adica vro 110-120 de RON!!!) Pampersii sunt marimea nr 3 18,5 E un bax de 54 de bucati...facut transformari si impartit pe unitati mie mi-a iesit cam 0,7 ron bucata de pampers in Ro si 1,40 Ron bucata de pampers aici , deci dublu! si asta ca io iau pampersii nr 3 la bax de 84 parca sunt cu 60 de lei din carrefour, cora.... nu stu unde a Gasit Bea asa ieftini....ok aici nr 3 nu are kktu ala de aloe care ma enerveaza cum miroase si sunt calitativ superiori dar totusi... Ce e ieftin: - jucarii, haine, accesorii, de ex un lant de suzi de la nuk de care in buc gasisem da pe roz nu p albastru si era 17 lei de aici l-am luat cu 1 virgula nu stu cat euro (aproape 2 E) - centrele de activitati de firma (fisher etc) sunt in jur de 40 E la noi fiind peste 300 RON - am descoperit un brand de produse cosmetice ptr bebe care imi place f mult(gel d dus, talc, sampon, servetele umede, balsam d rufe si detergent lichid ptr rufe de bebe) care sunt f ok la pretz dar oricum scumpa viata aici ca na de cate ori iei un lantz de suzeta si de cate ori iei pampersi sau LP??? per total te doare capu de diferenta aici.... Si in genere e la fel s la adulti: haine, electrocasnice , diverse electronice si accesorii, pantofi etc ieftini, supermarketu...cumperi si nus tii dak iti ajunge ptr o sapt cu banii pe care ii dai in Ro ptr o luna intreaga. Carnea e f scumpa, ok portocale de toate felurile si culorile si zemuoase si dulci la pretz bun dar restu...[alcool][alcool] ma gandeam ca la o adica daca ramai fara job poti supravietui pan gasesti alt job si fara fitze (haine, TV, laptop noi) dar nu si fara mancare, deci Grecia te cam arde...Clar cand o fii sa ne mutam definitiv aici treb sa stiu graca f bine si sa fiu norocoasa sa gasesc si un job (ptr ca aici economia e mai jale ca la noi si somaju mai mare) ca altfel nu cred ca traim usor numa din salar sotului....Mai ales ca acum sotu primeste salar de Grecia plus inca niste bani in plus ptr faptul ca lucr in Romania, plus cheltuielile casei (chirie intretinere, electr, gaz apa bla) si telefoanele si masina platite integral, 2 bilete dus-intors pe luna (platim numa biletele mele si ale copilului atunci cand nu-s destule mile adunate de sotz casa mergem p gratis plus taxe d aeroport) Cand ne-om intoarce...ramane cu banii de gr numai....so.... fara bilete de avion...deci....nu su cat de des o s o vad pe mama [mamica] de [bebic] [url="http://family.webshots.com/album/576660140ZgaNYd"]Yannis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81
am reusit sa o adorm!!!!!!!!!! I am the best [:D][:D]! stiti cum? infasata!!![pk][pk][pk] Am fost la kinetoterapie si era destul de obo credeam ca o sa mor plimbandu-ma prin casa pana adoarme, dar am reusit! doamne ajuta. Ieri am fost la dr si fata are 4300 si 55 cm (de la 3600 si 52 cm luna trecuta) deci fff bine, creste!!!In rest un usor suflu sistolic. Numai ca pt ca sotul are prolaps de valva mitrala (=suflu sistolic la adulti [:D]) ne-a zis ca ar fi bine sa facem si o ecocardiograma ca sa stam linistiti - aviz Alexutzzzza ca stiu ca si tu te descoperisei cu prolaps de valva mitrala. Nu e grav dar cica ar fi genetic asa ca daca Yannis e descop si el cu suflu sistolic sa faci si tu ecocardiograma. Acum e posibil ca pediatra mea sa fie mai catolica decat papa, dar ma voi duce sa vad ce si cum. A zis ca oricum nu e de ingrijorat, deci nu vreau sa te bag si eu pe tine in boala!! Cris.d sunt o maaare vaca, ma tin de 2 zile sa scriu un amarat de post sa iti zic ca e super bun pt infectii urinare Uricol, NU urinal, NU uninex, eu am luat in sarcina, deci ma gandesc ca nu e contraindicat nici in alaptare. Dar cel mai bine vb cu pediatra. Iti ia usturimea cu mana, in 15 min deja te simti mai bine. 3 zile cate 4 pe zi si esti ca noua!! aaa si ziceai de sex - din pacate te dezamagesc, o am pe mama la mine asa ca mai rarutz e mai dragutz...cam de 2 ori pe sapt [q][q], ce frumos era inainte. Si asa ca fapt divers, o sa ii povestesc fiica-mii (cand o fi mare claaar) ca am facut sex cand eram insarcinata cu ea chiar in ziua dinaintea nasterii (precizez ca am facut ceza de urgenta, deci nu am provocat nika pe acolo [:D]) Intreba cineva de culcat pe burta - am intrebat pediatra ca m-ai speriat rau ca si a mea doarme fff mult pe burtica si numai asa adoarme profund. A zis sa imi iasa prostiile din cap, ca exista risc de moarte subita prin sufocare dar in prima luna ca nu isi putea tine capul. Daca ar stii ea ca fata mea si-a intors capul singura de pe o parte pe alta in a 3 zi de cand am adus-o acasa. Concluzie, doarme bine mersi in continuare pe burta... Noi vaccinul il facem luni asa ca sa ne tineti pumnii. Facem si Infanrix si Synflorix asa ca sper sa nu o zapacesc. trimit si revin! Catalutza mami de Irina
Merci de aviz...deocamdata Yannis a fost ascultat d 3 pediatrii si toti au zis ca e bine, ba mai nou la ultima consultatie (ca inainte de ceza m-am dus si la cardiolog....si io mai catolica decat papa) mi-a zis ca nici la mine nu se mai aude nik. Am vrut sa fac eco si am lasat-o balta ca mi-au zis de la Eureko ca asta treb sa o platesc ca nu e acop de asigurare ca e o boala avuta inainte de a incheia asig si etc...Vreau sa repet eco de cord ptr mine dar nu la euroclinic ca e prea scump, o sa vad io cand si unde... Merci ca te-ai gandit la mine [flo] Felicitari ptr crestere Si da asa stiam si io cu moartea subita Yannis oricum nu sta p burta, il mai pun ziua asa ptr gimnastica si intarirea muschilor manutelor, gatului si spatelui (cik asa treb sa facem) si nu prea ii place dup 2 minute maraie ca oboseste ca se impinge sa se intoarca [mamica] de [bebic] [url="http://family.webshots.com/album/576660140ZgaNYd"]Yannis[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...