Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (2)*******


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liv, te invidiez ca te plimbi, dar e o invidie pozitiva stai linistita [:)], adica ma bucur pentru tine; presupun ca ai plecat in delegatie, dar chiar si asa e f bine. daca nu plecam la munte in weekendul ala, dar mai ales daca se poate merge cu masina pana la tine in conditii ok, venim cu placere. Cat despre Bob, lui ii place sa deseneze, mai putin sa coloreze; el a desenat tot ce am postat, sunt de fapt 3 topuri de hartie desenate in 2012, asta este indeletnicirea de baza indiferent cate jucarii ar avea. Am pus si coala pe care a scris literele; era pentru prima oara cand le scria pe cele de mana si le-a scris uitandu-se cum le fac eu pe foaia mea; unele i-au reusit foarte bine , altele mai putin bine insa avand in vedere ca nu le mai scrisese niciodata, cred ca s-a descurcat bine; eu mi-aduc aminte ca in clasa 1 cand am invatat literele, am facut vreme buna bastonase si cand am invatat sa le fac, educatoarea imi purta mana cand nu ma descurcam. Gata cu cioara laudaroasa, ce sa mai, am baiat mare deja. Dar m-am amuzat ca m-ai intrebat daca-l dau la clasa pregatitoare; nici nu cred ca se poate cf. noii legi a invatamantului, dar sincer nici nu as vrea; Bob, pe cat e de pregatit in unele aspecte, pe atat e de in urma cu altele: nu mananca singur, nu se imbraca singur, nu se incalta. De mancat singur, stie dar nu vrea; imi tot zice ca dupa ce implineste 5 ani va manca singur tot timpul. Vom vedea dupa grupa mare cum se prezinta. Cu gerul asta, am stat destul de mult in casa; suntem in cautare de activitati noi; voi cu le mai ocupati timpul? Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, N-am prea avut timp sa activez pe forum aici ([:I] pentru ca m-am intepenit la subiectul mamicilor de pitici de scoala [:I]) De cateva zile primesc telefoane sa ma intrebe daca o inscriu pe Ioana la scoala in clasa 0. Ati inscris cumva capsunicile la scoala?! O zi minunata sa avem! "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.” (Mark Twain) Monica, [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=98664"] Maria Alexandra (02.07.2004)[/url] si [url="http://community.webshots.com/user/ioana_enculescu"] Ioana Adriana (20.04.2007)[/url] [url="http://community.webshots.com/user/cristalina_monica"]poze unu[/url], [url="http://community.webshots.com/user/maria_alexandra"] poze doi[/url], [url="http://community.webshots.com/user/maria_enculescu"] poze vechi [/url] si [url="http://community.webshots.com/user/ioana_maria_enculescu"] poze noi [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uauuu, fetele ce aparitie!!!!!! Asa/mi place sa/mi dati chef sa spun si eu doua vorbe. Ana, ma bucur ca sunt bine fetele. LA noi a inceput deja scandalul intre copii, Andrei ii stinge televizorul Elizei nu o lasa sa deseneze, etc, asa ca il scoate din camera si ii inchide usa in nas. Piciul se apuca de urlat si de aici incepe scandalul. Dar incerc sa/i temperez pe amandoi.Nu stiu cum se vor intelege mai tarziu dar acum deja au multe de impartit. Cu mancatul te inteleg, asa a fost Eliza , acum parca Andrei e altfel, inca mananca bine dar nu/mi fac mari sperante pe viitor. La fel si noi cu gradi, erau 5 copii, dar eu am dus/o in continuare. acum e racita putin si a stat acasa. Liviana, si eu te invidiez cu delegatia, nu uit atunci cand ai venit din America si ne povesteai....ce atenta citeam mesajele tale. Ella, uauu ce desene faine face Bob. BRAVO! Si eu vreau detalii despre Disney. Mada, stai cuminte la patut. Eu am stat cu Utrogestan pana la 5 luni. mai am si acum o jumatate de cutie, daca as fi mai aproape ti/as trimite/o.Andrei ce mai face? Betty, nu/mi vine sa cred de dintisorul Andreei, de inaltime nu mai zic ca/mi fac rau, la metru care il are ELiza ma consolez si eu ca ANa, bine ca e santaosa si desteapta [:D] AM scris cam telegrafic dar se umple cada cu apa sa le fac baie. Sunt amandoi muciosi asa ca o baie de abur le face bine. va pup. PS. noi la scoala doar la anul ! Andreea , mamica Elizei 13.05.2007 si a lui Andrei 26.02.2011 [url="https://picasaweb.google.com/andreeabutan/30042011?authkey=Gv1sRgCJ__jvnUs5rksQE#"]poze2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristalina, ultimul post de aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170283&whichpage=14 se pare ca se pot duce si capsunicile daca trec evaluarea eu personal m-am uitat la Manu cat de ametita/raspandita e (in sensul bun al cuvantului, cu mine seamana :)), si am zis ca e mai bine sa o mai las 1 an la gradi depinde de copil Cu greutatea nu ma bag, Manu a fost intotdeauna la categoria grea :) Cu mancatul... Ella, parca Bob manca la un moment dat numai cascaval, cum l-ati convins sa manance si altceva? eu ma chinui cu Mihnea... Vrea numai branza si cascaval, nu vrea sa mestece altceva... Bine ca mananca macar fructe / iaurt. Nu mai vorbesc de pampers... In toamna devenise traumatizat de toaleta/olita. Acum macar vad ca nu mai este. Sper sa scapam la primavara, ar fi la 1 an mai tarziu decat Manu [alcool] Voi mai tineti minte cand le-au dat capsunelelor maselele de 2 ani si 1/2? Manuelei i-au iesit la 2 ani si 3 luni, Mihnea are 2 ani si 10 luni si nici gand... Si ia si vitamine/calciu, si vigantol... Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa raspund, dar vad ca m-a tras de maneca si Vas; asa ca vin cu info despre Disney: Cazare in hotel Disney 4 nopti cu mic dejun bufet + intrari in parcuri (22-26 aprilie): 790 eur Avion: 220 eur/3 bilete (dar sunt rezervate cu 8 luni inainte) Transfer shuttle aerport- Disney: 150 eur Cazare in Beauvais ultima noapte : 100 eur Total: 1260 eur Se mai adauga masa de pranz si cina, suveniruri/altele si rezervarea de ziua lui Bob la un restaurant in Disney unde vor veni personajele si sper sa nu se sperie cum s-a speriat de Mos Craciun si sa putem sa-i facem si pozele de rigoare. Estimez o cheltuiala totala de minim 2000 eur, ceea ce pentru 4 zile e cam mult. Asta in conditiile in care am ales cel mai ieftin hotel din Disney dar care e bine cotat pe tripadvisor, biletele de avion sunt luate in avans (low cost) si sunt cele mai ieftine fiindca am simulat acum pentru aprilie si costa dublu; daca vorbim de companie de linie, avionul pentru 3 persoane e cam 1000 eur. Tarom stiu ca are oferta speciala in care numai adultii platesc si copiii zboara gratis. Exista si o varianta mai ieftina: hotel in afara parcului, bilete de intrare separat de pe fnac unde pot fi luate la oferta, fiindca altfel intrarea in DL pe o singura zi este 50 eur adult pentru 1 parc si 40 eur /copil ; deci pentru ambele parcuri intrarea e cam 90-100 eur/zi/pers. Asta este si motivul pentru care am rezervat hotel in Disney , ca am primit in pretul cazarii si biletele de intrare in parc pentru 5 zile. Pretul cazarii pe care l-am dat mai sus este cel din catalogul Disney valabil in 2012; noi am primit cazarea de la Ofe, ca e nasa lui Bob si e cadoul de ziua lui;ea a luat cazarea din UK si o parte din pret a afost achitat cu puncte acumulate la cumparaturi in TESCO; oricum, cei care au posibilitatea sa achizitioneze cazare pe site-ul Disney varianta UK sau Fr platesc mai putin decat cei care cumpara pe Disney Ro. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alynta27, madaiulia,ella, ma simt intr-adevar f bine in CA, sunt incantata de oamenii pe care i-am intalnit si de shopping (ella_74!). [:)] Cristalina, vorbesti serios? Eu credeam ca nu ne incadram pt grupa 0 din motive de varsta/legea invatamantului!(ella_74!). Care sunt conditiile ca sa intre mezina la grupa 0? Si cine te suna ca n-am inteles? Eu l-as da pe Bogdan daca as sti ca se poate! Te rog pune-ma si pe mine la curent cu noutatile caci n-am mai avut vreme de forum o perioada buna. Da, Vas, e a doua oara aici si sunt la fel de extaziata ca prima oara![:I] poohy, te rog da-mi si mie detalii daca stii cum e cu evaluarea.[flo] Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poohy, Bob nu mananca cascaval; cred ca mai bine enumar ce mananca, decat ce nu mananca. Fructe nu mananca cu exceptia marului; orice altceva incerc, icneste si scuipa. Ii place pestele, mancarea gatita adica ciorba, tocana, ghiveci, toate cu carne, gratar, fructe de mare, pizza/focacia si cam atat. Ii mai plac salamul de sibiu sau cremvurst dar ii dam doar 1 data pe saptamana din astea. Are cred 19-20 kg si 110 cm; cred ca e in grafic. am frunzarit si eu linkul cu inscrierile la grupa zero; inteleg ca si cei nascuti in 2007 pot merge daca sunt pregatiti; Bob nu este; poate cognitiv, dar cand ma uit la el ca abia isi trage chilotii dupa ce face pipi, cum sa-l duc la scoala? ca inteleg ca acolo se face grupa zero; si ma infioara gandul ca un copil atat de mic intra in toaleta in care intra si galiganii aia de clasa a -8a; am citit de atatea cazuri de abuzuri in toaleta scolii, ca ma gandesc serios sa studiez oferta de scoli private; prost, neprost cum o iesi din scoala privata, dar cu siguranta intreg la minte. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, eu zic sa nu renunti, crezi la cl I sunt mai breji? Un coleg de-al lui Matei s-a scapat in ora pe el (kk), dar nu a fost o tragedie. Ma astept ca la clasa 0 sa fie si mai atenti cu ei, caci doar sunt mai mici. Cu toaleta nu o lua asa de rau in tragic, cei mari invata dupa-amiaza (V-VIII) si de regula clasele de I-IV (sau doar cele de cl I cum e la noi) invata la parter, iar in pauza sunt atenti monitorizati de invatatoare. Nici in pauze nu au voie afara singuri - doar daca sta d-na in usa sa-i vada. Asculta-ma, vorbeste si cu Liviu, Bob e mult prea avansat ca sa nu mearga la scoala. Ii va place sigur, abia nu se va plictisi. Cu imbracatul si mancatul nu te crampona, doar il imbraci tu acasa si probabil tot acasa va manca. Sfatul meu, nu da cu rosii. [:)] Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt revoltata ca au grabit astia cu legea invatamintului, intrarea copiilor la scoala, si tu, Liv, vrei sa il dai pe Bogdanel cu un an mai repede[:D]. Ori eu il vad tot mic pe copilul meu, ori tu il vezi prea mare sau esti mai ralaxata, fiind al doilea, avind experienta ca nu e atit de tragic nici la scoala[:-@] Sper sa ma mai relaxez si eu intr-un an[alcool] Ioana, mama de [hc] Patrick Alexandru (01.06.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...