Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (2)*******


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Carstea, felicitari si sanatate! Cu al doilea va fi mai usor, vei vedea! Wow voi deja incepeti scoala din septembrie! succes! si noi ne tot gandim ca sunt prea mici. madaiulia, vreau sa te intreb ceva: o pneumonie trece fara urmari? Alexandra e la a doua, acum suntem pe augumentin si atat ca mi-a facut reactie de la nurofen sau eurespal, ori de la amandoua, am refuzat internarea, dar sunt cam ingrijorata, copilul arata bine, mananca, fuge, canta tare :), de azi ca pana acum nu avea vlaga ...joi mergem la control ... dar totusi asa ganduri imi fac ca in ritmul asta cu o pneumonie pe an ... oare cum va fi pe viitor? si din primavara cand a facut o bronsilita pana acum nu a mai racit deloc ... ma tot intreb daca sunt corecte diagnoticele, un dr a zis ca e bronsita, unul pneumonie spastica, ideea e ca se aud raluri multe ... cam atat am inteles eu ... si am emotii ca din mai o duc la gradi ... la inceput face traheita si tuseste sec, sotul si bona nu i-au facut aerosoli cu adrenalida si i=au dat eurespal si nurofen ca avea si febra, iar la o ora a inceput sa plnaga ca o inteapa albinele si sarea ca arsa, apoi ca o doare limba, statea cu ea afara ... atunci am mers la spital ... Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007) si Alexandra(23.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carstea, Ce putin mai ai... Ati ales un nume f. frumos pentru bebelusha. Nastere usoara! Esti oricum foarte curajoasa sa nasti in UK. Betty, si voi vad ca trageti cu boli; si noi din nou; azi vroiam sa mergem la petrecerea lui Matei de Liviana si cand colo Bob e plin de muci si are si otita. Sper doar sa nu ajungem la antibiotic. intrebare: a luat vreun capsunel Baraka? am inceput sa-i dam si noi lui Bob; e bun pentru imunitate si pentru tuse seaca si cum la el toate virozele ajung in stadiul asta, am zis sa-l incercam si pe asta. Alina, deci te-ai linistit cu evaluarea[:)] Bob era programat marti dar nu vom merge fiindca e bolnav iar[bang]; oricum, stiu eu mai bine ca parinte daca copilul meu e pregatit de scoala, nu trebuie sa supun copilul la un test de stres si sa-mi spuna mie o comisie cand e copilul meu gata de scoala. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, imi pare rau ca sunteti bolnaviori ... cum am mai spus, eu am si uitat ca trebuie sa fiu atenta la alexandra cand se raceste, ca au trecut luni bune de la ultima bronsiolita ... ca daca nu fac repede aerosoli si nu o aspir bine, ajungem instant la pneumonie ... Sa imi zici si mie daca trece otita fara antibiotic si cu ce, ca Andreea a facut otita, mie nu mi s-a parut f grav si dr a zis la fel, dar i-a fost frica sa o lasam fara ... a facut totusi febra f mare de aproape 40. Baraka, de la ce varsta se poate da? I-as da Alexandrei ca la fel ne chinuie tusea de fiecare data ... Nu stiu de ce, poate gresesc, dar asa irelevante mi se par evaluarile astea pt scoala, ca din cate vad se urmareste cantitatea de cunostinte - care si alexandra o poate acumula daca ma stradui, si nu dezvoltarea psihologica si alte aspecte mai importante zic eu ... si un copil de 4 ani in fata la o comisie mi se pare 'stresant' ... Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007) si Alexandra(23.06.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella pai asa ma incurajezi tu?[:D]Cum a fost nasterea pt sora ta?Scuze daca ai scris deja. Partea buna e ca sunt supravegherea consultantului asa ca ma vor baga putin in seama.Voi afla pe 13 martie daca imi recomanda cezariana caci bebe are avans de crestere de 4 saptamani si tinand cont de istoricul nasterii lui Rares nu risca sa ma lase natural daca e prea mare.Vom vedea. [url="http://good-times.webshots.com/album/560287297otzbRg"]POZE[/url] Rares(7 mai 2007) [url="http://onetruemedia.com/my_shared?z=2dc19573ea80bc6ead75ac"]Filmulet[/url] Un anisor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Betty, am citit ieri prospectul la Baraka dar n-am vazut ceva de varsta; cred ca ar trebui sa intrebi totusi pediatra; noua ne-a fost recomandat de pneumolog. cu otita, vad ca tot pune mainile la urechi dar inca nu urla; o sa-i pun ciplox picaturi, mi-a zis CarlaV de ele, ca i-a pus Sabinei si a functionat. Eu i-am pus doar otocalm dar nu vad vreo imbunatatire. Carstea, n-am vrut sa te descurajez in vreun fel; sunt convinsa ca stand acolo de ceva ani, ai avut de-a face cu sistemul si deci il cunosti. Nasterea a decurs ok, dar pentru o factura de 15.000 lire ar fi fost o rusine sa nu fie asa; dar pana la urma indiferent ca nasti la stat sau la privat, tot cu midwife-ul dai piept iar dupa mine, din prejudecata fiindca aici rolul moasei e inca infim, daca nu am un doctor in preajma imi da angoasa. Si abordarea moaselor in Uk, de regula niste dudui africane scolite cam 3 ani, mie nu-mi inspira delor incredere, adica nu m-as lua dupa ele neam ca sa-mi cresc copilul. Am vazut atatia parinti in uk care baga suzeta mai intai in gura lor, cica o dezinfecteaza si dupa aia in gura bebelusului, asa ca ce sa ma mai suprinda ca in spital neonatologul isi baga degetul in gura bebeluslui ca sa-l faca sa taca, ca sa poata discuta cu mama bebelusului; retarzi si ignoranti in masa, daca ei n-au aflat inca ca bacteriile din gura unui adult sunt mai multe decat cele de la fund. Iarta-mi tonul incisiv dar nu sunt de acord cu multe lucruri vazute pe acolo. Partea buna in Uk este ca la cezariana primesti morfina ceea ce face ca partea postoperatorie sa fie un vis pe langa cosmarul pe care l-am trait eu aici, chiar daca ma nascut in privat. Nu mai stiu daca s-a modificat ceva in UK din noiembrie , ca atunci era mare tam tam cu liberalizarea cezarienei in sistemul de stat. Ca vezi dom'le daca alegi cezariana, esti to posh to push; o fi nasterea ceva natural dar cate lucruri nu sunt in ziua de azi nenaturale, asa ca eu cred ca o femeie, bineinteles informata, trebuie lasata sa decida ea cum vrea sa nasca. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella ,sunt perfect de acord .Sistemul din uk e diferit fata de ce avem in Romania.S-au mai relaxat si ei cu cezariana.Cred ca acum daca insisti poti opta pentru ea.Consultantul o sa-mi spuna recomandarea lui si eu decid daca o urmez sau nu. Moasele m-au dezamagit si pe mine. Nu neaparat cele din spital, cat cele de la GP.Eu am vazut-o pe a mea(care este asa cum a descris tu o tanti de culoare care nu mi-a inspirat incredere )de 3 ori in 8 luni. Crezi ca s-a meritat sa plateasca 15 mii ?Cum a nascut?Natural cu epidurala? Pupici istetului de Bob.Imi plac desenele lui.Al meu e un antitalent.Face numai zig-zag-uri.[:D] [url="http://good-times.webshots.com/album/560287297otzbRg"]POZE[/url] Rares(7 mai 2007) [url="http://onetruemedia.com/my_shared?z=2dc19573ea80bc6ead75ac"]Filmulet[/url] Un anisor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carstea, sora mea si-a dorit sa nasca prin cezariana si mai ales sa-si aleaga medicul ceea ce in sistemul de stat nu este posibil, deci a fost obligata sa nasca in sistem privat. Suma in cauza a acoperit un pachet compus din monitorizare si analize cat si nasterea propriu zisa si cazarea; tot exorbitant in comparatie cu cat am platit eu aici. Ea a nascut la spitalul ala de langa London Eye, stiu ca se vedea Tamisa din camera. Daca a meritat, stii cum se spune, orice merita daca iti permiti; pentru ea a meritat, pentru mine n-ar fi meritat[:D] , eu as fi plecat sa nasc la Viena pentru 3000 eur. Midwife-ul din spital care a preluat-o dupa cezariana era din Zimbabwe; zicea ca are 20 de ani de experienta; putea sa aiba si 100 ca tot nu ma convingea ca stie/face mai bine decat un dr. Cezariana ei este impecabila, fara cicatrice cheloida cum am avut eu, dar asta nu are legatura cu sistemul medical. Eu iti doresc nastere usoara si oricum tu fiind la al doilea bebe, vei sti si singura ce ai de facut, deci nu vei avea motive sa suni midwife-ul prea des[:D] Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clem, tu ai avut cicatrice cheloida la operatie si ai scapat de ea? M-ar interesa si pe mine cum. Eu am pe jumatate de operatie, nu-mi explic de ce, cealalta jumatate s-a cicatrizat ok. ______________________________________________________________________________ [mamica] Alina si [zana] Mara (27 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, nici eu nu-mi explic cum de s-a supracicatrizat cezariana, fiindca am operatia de apendicita ca o linie fina, are doar 1.5 cm, a avut si 2 copici, dar e aproape invizibila. Cezariana mea arata rau deoarece corpul a rejectat toate firele care trebuiau sa se topeasca, asa ca pe linia cusaturii au fost cam 4-5 puncte care au supurat vreo 2 luni si pana n-a iesit si ultimul fir nu s-a inchis; intr-un loc pielea s-a lipit direct pe muschi, cica nu am avut tesut adipos intre; cert e ca am ajuns dupa 4 luni la un dr estetician, trimisa la el de dr. Radoi cu care am nascut; mi-a propus niste injectii in cicatrice care s-o inmoaie si creme care se folosesc postoperator in interventii de estetica, care aveau rolul sa niveleze pielea; nu mai retin aici decat contratubex dar stiu sigur ca am avut inca una; niste tubulete mici si scumpe [:D] ; dupa ceva timp, adica 3-4 luni de aplicatii zilnice, operatia s-a albit si s-a inmuiat pielea, asa ca am considerat ca mi-am atins scopul doar cu cremele; injectiile se fac oricum cu ac din ala fin si nu simti mare lucru. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...