Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

*****Capsunici in jeans Mai Iunie2007 (2)*******


Recommended Posts

Didi, Bob a tusit non stop; de ieri de la pranz; si ventolinul nu a functionat; azi facem adrenalina la recomandarea dr care l-a vazut. Liv, Andrada e bine; si baietii ei la fel; a mai pus poze pe fbk, Antonio e in continuare cel mai frumos baietel pe care l-am vazut. Si cel mic are parul cret, seamana cu tati si e la fel de reusit. Bob de Mos a primit un joc de constructie cu angry birds de la Ofe si de la noi o pusculita din aia care se picteaza; si dulciuri Kinder; cu jocul s-a jucat incontinuu, de n-am vazut atata pasiune, cred ca-i lipseste Ipadul ca juca angry birds pe Ipad, de fapt plange dupa el si spune ca nu poate trai fara el, dar tocmai de asta l-am dat "stricat" ca ne-am dat seama ca devenise nociv pentru el; de fapt beneficiile erau mult mai mici in comparatie cu dependenta ca sa nu zic psihoza indusa. Eu m-am opus de la inceput sa-i luam Ipad, da'ta-su l-a comandat imediat ce s-a lansat, ca vezi draga d cate lucruri o sa invete baiatul nostru; si nu zic ca nu are jocuri educative si a invatat multe lucruri, dar cand vedeam ca nu se mai juca cu nimic altceva in afara de Ipad, ma apuca tristetea. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ella, n-am vazut poze noi la Andrada. Poate le tine pt grupurile de friends olny. Nu stiu cum arata cel mic. Am avut si noi anul trecut pusculita din aia care se picteaza; i-a placut mult lui Bogdan. Cu Ipad/PC/laptop, la noi nu e voie decat fff putin, o data pe luna poate; are timp sa le invete si pe asta; acum altele sunt prioritare. Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, multa sanatate! Didi, multa sanatate! ma ingroziti... ca stiu cum e cu tusea, dar din ce ziceti voi, cei doi D o duc mult mai rau decat Manu... Ea a facut de curand prima raceala rea pe anul asta (a se citi cu tuse care a necesitat ventolin ca nu se mai oprea), dar i-a cedat usor - aerosoli + ceai de ceapa... De azi face si Mihnea aerosoli cu ventolin si dexa. A doua doza de dexa la raceala asta, ziceai ca ii trecuse cand a terminat tratamentul, si la 12 ore a inceput rau din nou Spre deosebire de anul trecut, nu a mai racit rau toata casa... Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost dimineata cu Bob la dr; Andrada s-a jucat cu Bob ca sa treaca timpul, i-a dat stetoscopul ei; a fost foarte draguta cu noi, nu cred ca reuseam sa intram la doctora asta fara ea, ca erau atatia la coada si am vazut ca pe unii i-a trimis la plimbare fiindca nu era zi de consultatii. Dar am intrebat-o daca este si la privat si este la Medlife, asa ca data viitoare ne ducem acolo. Diagnosticul : astm persistent. Am primit aerosoli cu ventolin si flixo, singulair 6 luni si antihistaminice zyrtec si aerius. Am intrebat ce vaccin sa-i facem si mi-a spus ca nu recomanda nici Broncho, nici Luivac , nici Ribomunil; copiii cu hiperactivitate bronsica fac crize de astm si nu numai ca reactie adversa la vaccin; Bob a facut crize de astm de la Bronchovaxom. Si ne-a mai zis ca ea in decursul anilor n-a vazut vreun copil imunizat in urma acestor vaccinuri dar i-a vazut pe majoritatea cu pneumonii, meningite si alte porcarii de reactii adverse. In orice caz, dupa aerosolii cu adrenalina si dexa de aseara, aproape ca n-a mai tusit, a dormit bine toata noaptea si noi la fel, ca eram franti dupa noaptea alba. Sper sa se faca bine pana luni, ca vreau sa mearga la gradi, pe 17 dec are serbare; nu ca ar avea vreun rol important, i-au dat rol de figurant, adica spiridus, dar el e incantat; acuma daca si el vine 1 zi pe luna la gradi, doar nu ne asteptam sa fie Mos Craciun. Si apropos de Andrada, se gandeste la bebe3, adica la o fetita...curajoasa tare. Elteka ce-o mai fi facand? si Miniuta; n-a mai dat niciun semn. Ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani Addinel!!! Ella, este vorba despre Marcela Ionescu? Daca da, si noi am fost la ea cu Manu la Medlife. Si ei i-a prescris tratament cu flixo pe 4 luni (baby haler) si singulair 1 an. Singulair-ul l-a luat, flixo ne-am oprit dupa o luna si 1/2 (ne-am dus la Cernatescu - ca nu avea nici un efect tratamentul - si a concluzionat ca nu e astm - dupa consult, istoric si pentru ca nu reactioneaza la tratamentul de astm - doar la ventolin in sensul ca i se mai rareste tusea cand e prea rea, ca nu a avut wheezing (nu stiu daca se scrie asa) ). A fost draguta, dar ne-a cam speriat... Intre timp ne-am mai linistit, dar nu m-am mai dus la ea. La Manu a avut mult mai mare efect tratamentul pentru imunitate (imunograma era buna, fagotestul nu) - prescris de doctor alergo-imunolog. Stiu ca e cu totul alta situatie la Bob, dar poate ajuta sa se actioneze daca e cazul si pe partea de imunitate? (si aici nu ma refer la vaccinuri - Manu a luat niste pastilute cu un praf de ciuperci chinezesti) Cu Bronchovaxom si eu banuiesc ca poate fi ceva mai putred la copiii cu sensibilitate, a facut raceala asta la 2 zile dupa cele 10 zile de tratament - dar pediatra ne-a zis sa mai incercam inca o data - sa vedem daca e chiar reactie la el (si ca ea a vazut mult efecte pozitive alea acestuia). Am zis sa merg pe mana pediatrei, ca pana acum ne-a scos din multe... Si noua ne-a zis exact ca si tie Marcela Ionescu despre Bronchovaxom, de aceea am banuit ca e vorba de ea. Ce dragut si ce curajoasa e Andrada! Mie imi tot zice sotul ca daca ar veni bebe 3, am dormi pe balcon... si chiar nu mai avem loc. Unde mai pui ca nu stiu cum sa pun 3 scaune de masina in masina... Chiar - intrebare - la varsta asta - pentru capsunei luati scaun de masina sau numai inaltator? (scaunul Manuelei are centurile prea mici si ar trebui sa facem ceva...) Multa sanatate! Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am decis sa nu-i facem Marei Varilrix, desi ne recomandase dr Stanciu. Sincer, nu vad de ce o mai fereste la varsta asta. De asemenea, nu o sa-i dam nici Ribomunyl sau Broncho, cum ne-au recomandat dr. Dragomir, respectiv Stanciu, deoarece Mara nu a avut probleme pulmonare efectiv, ci niste consecinte de la viroze (tuse provocata de mucozitati), asa ca nu vad de ce as baga in ea nu stiu cate vaccinuri. Noi avem scaunel de masina la Mara, nu inaltator, sta destul de bine in el, desi e destul de dezvoltata. Am fost acum de 1 dec la Viena si a stat bine in el si la dus, si la intors, in ciuda drumului lung. ______________________________________________________________________________ [mamica] Alina si [zana] Mara (27 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, de maine pana pe 11 decembrie are loc un eveniment interesant la Muzeul Satului: Festivalul de Datini #351;i Obiceiuri de Cr#259;ciun #351;i Anul Nou „Florile Dalbe”. Duminica, intre 12:14 este un atelier de creatie Olarit. E cineva amator sa participe ? Detalii aici: http://www.muzeul-satului.ro/fd_2011.php La Multi Ani, Addinel! Poohy, nu-i poti pune centura de la masina peste scaun? Noi asa facem. Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...