Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere fara vaccin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

N-am incercat si nici n-am gandit sa fac asta.. eu am nascut ambii copii la Filantropia. Tot ce-ti pot spune este ca BCG-ul nu-l fac niciunui copil pentru ca nu l-au primit. Nastere usoara! Mami de doua minuni: [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=106359"]Luca[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150139"] Mara[/url] Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...
I can't fake with dignity so i'll not try!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denisamov nu am incercat dar sigur este posibil. si pe mine m-ar bate gandul sa fac la fel ca tine. insa problema e ca nu prea avem medici specializati care sa iti faca apoi o schema mai potrivita de vaccinare (cum se face in alte tari dupa 2 ani)... asta pentru ca parca ti-e frica totusi sa nu cumva sa se intalneasca cu vreuna din bolile astea chipurile care nu mai exista sau cu hepatita B despre care nu e foarte clar cum se transmite (ca multi zic numai prin sange sau sex, iar altii zic ca si prin saliva si ustensile comune...). tu de ce alegi sa faci asa si ce ai de gand sa faci mai apoi ? Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinuscha, BCG-ul il poti face pana la 10 luni, nu este obligatoriu sa-l faci in primele 3 zile...la fel si cel impotriva Hep B. Hep B se transmite si prin lichide biologice dar si prin ustensile. Situatia mea este alta...eu nu vreau sa-i fac niciun vaccin fetei mele...asa ca acesta este un subiect f delicat pe care n-are rost sa redeschidem ...ca s-a tot polemizat pe aceasta tema. eu eram curioasa doar daca a mai trecut cineva prin experienta asta in spital. Sanatate si nastere usoara!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai eu una nu am nimic de polemizat pe tema asta. din contra as vrea sa imi spui mai multe despre cum ai luat decizia asta. si nu ma refer la argumente impotriva vaccinarii in sine pentru ca pe alea le cunosc bine. ma refer la argumente pentru a nu-ti fi teama ca Doamne fereste se va intalni totusi cu vreuna din bolile respective. eu una te admir. si eu m-am gandit mult la treaba asta pana am ales sa i le fac. si nu imi place ca i le-am facut si i-am facut numai absolut minimul necesar adica infanrixurile si atat. poti sa imi scrii pe PM daca ai timp si nu vrei sa dai aici material de polemica.[:D] Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 9+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la Cluj si dupa nastere, in aceeasi zi, a venit la mine o asistenta de la neonatologie care m-a intrebat daca doresc sa i se administreze vaccinul si daca da, atunci sa semnez ca sunt de acord. Era vorba de Hep B pt ca BCG-ul nu se mai gaseste deocamdata. Asadar, eu cred ca vei avea posibilitatea sa alegi daca vrei sau nu sa i se administreze vaccinul. [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in 2007, la municipal, eu am semnat pentru cezariana...nu stiu cum se mai procedeaza acum. cat despre vaccinuri, nu m-a intrebat nimeni daca sunt de acord sau nu, insa mi s-a comunicat faptul ca a fost vaccinata fetita, mi s-a dat carnetul de vaccinuri completat, mi-au spus ca i s-a luat sange din calcai pentru analiza si am lasat nr de tel pentru a fi anuntata daca rezultatul analizei ieste prost (offf, am un lapsus acum, nu-mi amintesc si pace cum se numea si pentru ce era) Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...