Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere fara vaccin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
mi-au spus ca i s-a luat sange din calcai pentru analiza si am lasat nr de tel pentru a fi anuntata daca rezultatul analizei ieste prost (offf, am un lapsus acum, nu-mi amintesc si pace cum se numea si pentru ce era)
pt tiroida, se masoara TSH-ul. la noi au vrut sa sara peste etapa asta, insa eu am insistat, caci eu am avut hipotiroidie inainte de sarcina si in sarcina am refuzat medictia si teo al meu s-a nascut macrosom (4600 g si 57 cm) si....aveam si eu un fix sa i se faca analiza asta. am inteles ca s-ar face obligatoriu, insa aici...nu stiu de ce nu voiau sa o faca. in rest, mi l-au vaccinat si gata, nu m-a intrebat nimeni nimic! mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) " SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu vrei sa faci vaccinurile? Eu am nascut fetita in UK. Acolo nu se face in mod normal BCG .Mi-au recomandat insa,avand in vedere ca fiica mea va mai calatori in RO pt a-si vede bunicii. Puteam sa refuz, nu tb sa semnez nimic...insa am preferat sa il faca... In Ro nu am fost decat de 2 ori dar uite , ne-au purtat pasii prin tari mult mai expuse la boala...Nu se stie unde il vor purta pasii pe bebele tau....Mai tarziu sau chiar mititel cu voi in vacante...Plus ca traieste in RO, tara care este pe lista tarilor unde boala este inca prezenta destul de mult. Faci cum vrei, noi preferam sa ne vaccinam copiii. Nu stiu daca in RO se administreaza vitamina K injectabil imediat dupa nastere ( reduce riscul de hemoragii intracraniene ). O vei refuza si pe aceea? Stiu ca nu e o discuti pro si contra vaccinuri, dar te rog gandeste-te ca iei decizii care pot afecta viata altcuiva nu a ta proprie, plus ca e vorba de bebele tau nu de oricine. Iti urez sa iei decizia potrivita! Lara [gravired] w18+ [baietel] Jamie and Errie 18mths [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/HAWAII_MEXICO_US #"]Hawaii MexicoUS[/url]*[url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Europe_and_US#"]Europe_and US[/url] * [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding #"] Wedding[/url] * [url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall#"] ErinnKendall[/url]*[url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/KualaLumpur#"]KUALA LUMPUR[/url] *[url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ BangladeshSingaporeBali#"] Bangladesh_Singapore_Bali[/url] *[url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/India# "] India[/url]*[url="http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Nepal#"]Nepal[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lara c, inainte sa iau aceasta decizie am reflectat f mult si am studiat f mult acest subiect tabu pentru unii. Nu intru in detalii, eu pur si simplu eram curioasa daca cineva care a nascut la Filantropia si care a ales sa nu-si vaccineze copilul s-a lovit de "ziduri", atat! Cat e de bine pt copil sau cat nu....eu decid, nu OMS sau alte cadre medicale aservite sistemului... Pe mine ma deranjeaza f mult faptul ca nu vine sa-mi spuna:" iti vom vaccina copilul cu aia si cu aia...care face bine la aia si la aia, ca altfel s-ar intampla aia si aia". Plus ca nu este obligatoriu sa-l vaccinez in primele 24 are!!! Felicitari ca iei cele mai bune decizii pentru copilasii tai, si asa cum esti tu impacata cu ceea ce ai ales pt ei tot asa sunt si eu impacat cu ceea ce aleg. Toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denisa, nu vreau sa intru in polemici dar daca refuzi sa-ti vaccinezi copilasul, este posibil sa ai mari probleme in momentul in care vei dori sa-l inscrii la gradinita si, mai tarziu, la scoala - nu ti-l primesc fara schema de vaccinare completa, ti se cere carnetul de vaccinuri sau fisa medicala... eu cred ca beneficiile aduse de vaccinuri sunt mai mari decat problemele grave de sanatate pe care le-ar putea avea copilasul nevaccinat, in momentul in care va contracta boala respectiva (pentru care nu are imunitate, evident) sau, si mai rau, sa faca bolile copilariei adult fiind, ceea ce ar insemna iarasi o grea incercare pentru organism, exista riscuri destule. problema nu ar fi ca nu-l vaccinezi, problema este ca nu-l poti feri sa intre in contact cu virusii si bacteriile, mai devreme sau mai tarziu tot se va imbolnavi de una dintre bolile pentru care se face schema de vaccinare...si atunci va face probabil cea mai urata/grava forma a bolii respective, deoarece nu exista anticorpi in organism, care sa lupte impotriva bolii, practic organismul va fi ca o cetate fara ziduri de aparare... si noi am fost vaccinati cand eram mici, mi-am vaccinat si eu fetita conform schemei actuale (fara vaccinuri suplimentare, doar cele gratuite, asta la sfatul pediatrei, in care am mare incredere, e un om deosebit); fetita mea implineste 3 ani in iunie si, in afara de 2 enterocolite urate, nu a avut decat cateva episoade de nas infundat+mucisori, fara infectie, fara febra, fara rosu in gat, fara tuse...e sanatoasa tun...desi sunt convinsa ca a intrat deja in contact cu virusi sau bacterii daunatoare, imunitatea ei este buna... eu cred ca ar fi bine sa mai iei in calcul inca o data avantajele si dezavantajele vaccinarii...si sa iei decizia cu inima impacata, ferm convinsa ca niciodata copilasul tau nu-ti va reprosa, adult fiind, faptul ca nu l-ai vaccinat la timp... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una am o cunostinta care are copilul nevaccinat si i-a mers foarte foarte bine, nu a dat nici o boala ingrozitoare peste el. are de gand probabil sa il vaccineze dupa ce face 1 an cu minimul necesar. cat despre faptul ca nu ar fi primiti la scoala, da-mi voie sa ma foarte indoiesc de veridicitatea informatiei asteia (informatie netestata practic avand in vedere ca nimeni nu "se risca" sa nu isi vaccineze copilul. cu cativa banuti se poate rezolva orice in ziua de azi. Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 10+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
eu una am o cunostinta care are copilul nevaccinat si i-a mers foarte foarte bine, nu a dat nici o boala ingrozitoare peste el. are de gand probabil sa il vaccineze dupa ce face 1 an cu minimul necesar. cat despre faptul ca nu ar fi primiti la scoala, da-mi voie sa ma foarte indoiesc de veridicitatea informatiei asteia (informatie netestata practic avand in vedere ca nimeni nu "se risca" sa nu isi vaccineze copilul. cu cativa banuti se poate rezolva orice in ziua de azi. Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 10+
cumnata mea are 2 fetite, una la gradi si una la scoala; pentru ambele fetite i s-au solicitat fisa medicala si carnetul de vaccinari, in momentul inscrierii la respectiva forma de invatamant (de stat); la gradinitele/scolile particulare nu stiu care este situatia, nu ma pronunt... plus ca la inceputul fiecarui an scolar, i se solicita adeverinta de la medicul de familie al copiilor... da, probabil ca poti rezolva cu bani, dar de ce sa minti cu acte in regula ? cui foloseste ? tot copilasul nevaccinat va avea cel mai mult de suferit in momentul in care va face boala pentru care nu are anticorpii necesari...si cred ca banii cheltuiti pe spitalizare si tratament nu se justifica (nu mai zic de riscul de a lua si alti microbi din spital, daca se ajunge la internare), mai bine face vaccinul gratuit, la varsta indicata... in fine, eu nu sunt nici pro, nici contra vaccinarii, fiecare decide cum doreste... eu doar m-am pus o clipa in situatia unei mamici care nu si-a vaccinat puiul si ajunge apoi sa-si dea "cu pumnii in cap", vazand cum se chinuie copilasul bolnav, realizand ca daca l-ar fi vaccinat, ar fi scapat de atata chin, suferinta, bani cheltuiti, nopti nedormite, etc. plus ca nimeni nu garanteaza ca in urma acelei boli nu raman sechele, care ar fi putut fi evitate daca se facea vaccinul corespunzator... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, in mare sunt de acord cu tine. Nici eu nu am avut "curajul" sa nu-mi vaccinez copilul. Dar am pe de cealalta parte mari semne de intrebare in legatura cu asta, si daca am facut bine (cel mai mult din cauza mercurului si a aluminiului din ele care se stie - nu se elimina din organism ci se aduna, si sunt foarte rele si pentru un adult, dar [pentru un bebe care nici nu are definitivate bine toate alea inauntru). Teoretic toate vaccinurile merg pe acelasi principiu:bagi virusul in organism, organismul face antocorpi si gata esti protejat daca intri in contact cu boala respectiva. Atunci de ce exista inca atatea si atatea cazuri de TBC/pneumonie/Hep B (boli care inca exista la modul f sigur spre deosebire de polio de ex) la oamenii vaccinati? Si am un caz f clar de bebe care a facut Rotarixul corect si acum cand a fost epidemie de rotavirus in Bucuresti a facut cu succes boala la fel ca si copiii nevaccinati, cu febra foarte mare chiar? Subiectul nu era pro sau contra. Dar sunt niste semne de intrebare pe care ar trebui sa le aiba oricine in minte cand alege ceva pentru copilul lui. Sa faci o decizie pe deplin constienta. Nu doar pe baza informatiilor de la medicii de familie care nu sunt nici virusologi (nu ca ei ar sti mai multe decat i-a invatat carticica), si sunt si platiti sa recomande o marca sau alta de vaccine (nu toti). Sanatate si numai bine! Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] [url="http://lbdf.lilypie.com/mmM0p2.png"]bb2[/url] 10+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alinushca, problema cu vaccinurile cred ca e mai complexa decat o percepem noi probabil ca, statistic vorbind, nu toti cei vaccinati dezvolta anticorpii sau imunitatea necesare; unii copilasi au din nastere un organism mai sanatos/robust/rezistent (gratie mostenirii genetice, a modului de viata al mamicii in timpul sarcinii, etc.), plus ca primesc anticorpi si de la mama daca sunt alaptati macar 6 luni... uite, pediatra mea chiar mi-a subliniat ca nu are rost sa ma complic cu vaccinurile "pe bani", ca din punctul ei de vedere e mai mult un moft, ca daca incepi schema de vaccinare cu acel gen de vaccinuri, asa trebuie sa mergi in continuare si ca, daca nu sunt probleme de sanatate, mai bine sa merg pe vaccinurile gratuite. normal ca fiecare mama este indreptatita sa faca ce-i mai bine pentru puiul ei, eu am vrut doar sa subliniez ca denisa ar putea avea probleme "birocratice" in momentul introducerii copilasului in colectivitate, pe langa posibilele ravagii pe care le poate face una dintre bolile impotriva carora se face schema de vaccinare... Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...