Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gatiti in oala de tuci? Ce?


Recommended Posts

Eu fac painea, uneori pilaf cu dovlecei sau varza clujeasca. Vreau sa incerc si alte retete, pe aragaz sau in cuptor, le astept cu interes. Si sa va mai intreb ceva... Iese cozonac in tuci?[:D] [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ML in tuci smaltuit (eu d'asta am) se poate face orice mincarica (pe linga cele enumerate de tine :ghiveci, tocana de cartofi, varza cu carne ), fripturica si evident mamaliga [:D]. De cozonac n-am auzit dar asa cum nu auzisem si nu credeam ca se poate coace piine pina cind n-am vazut pe net prima oara .. acum nu m-as mira sa aud de cozonac in tuci se poate fierbe marmelada, dulceata, zacusca in tuci in plus eu fac floricele in tuciul mare (putin ulei+boabe de porumb, acopar cu capac si pe foc cu ele cind incepe sa bubuie misc tuciul, iar cind au tacut e semn ca sunt deja gata ) ..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tuciul e minunat la inabusit carnea si cam la toate mancaricile de carne + legume. De fapt cam la orice, ca gateste mocnit si iese mancarea minunata. La un moment dat faceam si cartofii pai in tuci. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] [url="http://www.tocanadecuvinte.blogspot.com"]TocanaDeCuvinte[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crista-s
asa e Dana ! plus ca mai te poate uita DD pe la calculator ca nu se arde mincarea asa cu una cu doua [:D]
[:D] Stii ce-i "culmea"? ML intreaba de gatit in oala cu tuci,uite citzi fani sunt,si-mi amintesc perfect ca am citit pe forumul asta,nu mai stiu unde,despre oala cu tuci si imi amintesc cit de "hulita"era,datorita provenientzei[:D]in primul rind si datorita cehstiei alea cu care se dau,culoarea aia,uite ca-mi scapa!(cu culoarea aia dadea tata burlanele la soba cind eram copii[:D]) Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu ideea lui [8D] eu una le-am cerut special din Ro ... al sunt smaltuite pe dinauntru, asa avem toate tuciurile acasa (in Ro ) mai putin unul care e numai din fonta si pe care din cite imi amintesc tata l-a ars bine de tot si l-a spalat de l-a zapacit pina sa il folosim prima data. Tuciurile din strainataturi sunt toate emailate /smaltuite pe dianuntru si costa o caruta de bani vezi http://www.lecreuset.co.uk/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista,eu stiu si de tuciuri emailate(unu' de asta am primit eu de la mama[:)]era portocalie)si de alea de fonta date cu "bronz"!(asta ca mi-am amintit intre timp cum se numeste[:D])Bineintzeles ca sunt supuse unui tratament special inainte de a fi folosite la bucatarie!(asa cum face tatal tau) Stiu si alea puse de tine-n link,se gasesc si la noi insa...nu-s de inductzionul meu![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...