Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirante optimiste.Felicitari CaMila,Valy,Kimmy!


Recommended Posts

In alta ordine de idei, ca tot m-am apucat de scris... Imi pare foarte rau ca nu am scris de mult, insa v-am citit cu constiinciozitate si, in plus, nu am avut nimic de raportat. Dupa pierderea sarcinii la sfarsitul lunii august a durat o lunga perioada (cam o luna jumatate) in care am avut hemoragie (scuze de detalii), insa pana la urma am scapat fara chiuretaj, doctorita mea lasand corpul sa-si faca datoria, ajutat insa de multe vitamine si calciu ca sa evitam anemia. In tot acest timp am tinut o cura de slabire, care teoretic ar fi trebui sa ... slabeasca, insa la mine a dat rezultate partial (am ajuns la 58 de kg. chinuite) pentru ca m-am indopat cu vitamine. Tot in acest timp mi-am refacut dantura distrusa de prima sarcina, astfel incat m-am pregatit din toate punctele de vedere pentru a o lua de la capat cu proiectul bebe... si va impartasesc un mare secret pe care nici macar nu vreu sa-l recunosc fata de mine... mi-e frica ...dar cred ca sunt din nou insarcinata. Nu m-am testat inca, sunt in ziua 34 (in conditiile in care am un cm de 30 de zile), insa mi-e frica sa ma testez pentru ca la ultima sarcina am fost dezamagita de rezultat, in sensul ca s-a pozitivat greu testul si destul de vag (a doua liniuta o vedeai doar daca tineai neaparat). Daca sarcina nu ar fi fost confirmata de analiza de sange si ulterior de ecografie care, din pacate, a aratat doar o sarcina oprita in evolutie, nici nu as fi fost sigura ca sunt insarcinata. Asa ca mai astept ... cat pot de mult. Offf, am scris asa de mult, insa nu mai pot de nerabdare si nu am cui sa spun. Mi-e teama sa-i dau sperante si sotului... Doar voua va pot impartasi teama, dar si entuziasmul meu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 227
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ce bine ar fi daca s-ar pune interdictie si sa nu poata intra toata lumea sa citeasca si sa isi dea cu parerea pe aici.

Nu destul ca avem noi destul durerile noastre trebuie sa mai intre unul altul sa ne dea suturi in fund, ca de ce nu asa si pe dincolo, lasati-ne frate in pace ca daca suntem disperate suntem din disperarea noastra nu a voastra.

Terminati-o odata si lasati-in comunitatea noastra in care suntem invatate asa cum suntem noi, cele fara copii si aspirante la bebei.

Na ca nu m-am putut abtine.

Ancuta vino tu cu o veste buna sa uitam de toate.

 

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simonata
Nu dau sfaturi nimanui... Chiar nu inteleg de ce fetele optimiste nu au loc in aceasta odisee ...
align="right" id="quote2">cred ca pui gresit problema.....sau sa incercam sa facem un forum care sa se numeasca 'aspirante in orice forma'?ca sa nu mai dam impresia ca aspirantele optimiste nu au loc?ce te-a facut sa crezi ca aspirantele optimiste nu au loc aici?sunt binevenite insa!!!! sa ne lase si pe noi sa ne ducem frustrarile si supararile de pe o zi pe alta, aici, pe forum, ca in rest n-avem cui destainui prin ce trecemurat oricum...Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simonata
In alta ordine de idei, ca tot m-am apucat de scris... Imi pare foarte rau ca nu am scris de mult, insa v-am citit cu constiinciozitate si, in plus, nu am avut nimic de raportat.Dupa pierderea sarcinii la sfarsitul lunii august a durat o lunga perioada (cam o luna jumatate) in care am avut hemoragie (scuze de detalii), insa pana la urma am scapat fara chiuretaj, doctorita mea lasand corpul sa-si faca datoria, ajutat insa de multe vitamine si calciu ca sa evitam anemia. In tot acest timp am tinut o cura de slabire, care teoretic ar fi trebui sa ... slabeasca, insa la mine a dat rezultate partial (am ajuns la 58 de kg. chinuite) pentru ca m-am indopat cu vitamine. Tot in acest timp mi-am refacut dantura distrusa de prima sarcina, astfel incat m-am pregatit din toate punctele de vedere pentru a o lua de la capat cu proiectul bebe... si va impartasesc un mare secret pe care nici macar nu vreu sa-l recunosc fata de mine... mi-e frica ...dar cred ca sunt din nou insarcinata.Nu m-am testat inca, sunt in ziua 34 (in conditiile in care am un cm de 30 de zile), insa mi-e frica sa ma testez pentru ca la ultima sarcina am fost dezamagita de rezultat, in sensul ca s-a pozitivat greu testul si destul de vag (a doua liniuta o vedeai doar daca tineai neaparat). Daca sarcina nu ar fi fost confirmata de analiza de sange si ulterior de ecografie care, din pacate, a aratat doar o sarcina oprita in evolutie, nici nu as fi fost sigura ca sunt insarcinata.Asa ca mai astept ... cat pot de mult.Offf, am scris asa de mult, insa nu mai pot de nerabdare si nu am cui sa spun. Mi-e teama sa-i dau sperante si sotului... Doar voua va pot impartasi teama, dar si entuziasmul meu...
align="right" id="quote2">Asa cum tu zici ca nu ai cuie impartasi teama si entuziasmul tau asa si noi nu avem cuie sa impartasim disperarea noastra.Daca ai intra zilnic la noi, ai citi si ai posta atunci ai vedea cum e sa stii ca aici te asteapta niste suflete cu care sa impartasesti orice, nu numai atunci cand crezi ca esti gravida, sau ai probleme, sau ai intrebari si intri la fetele disperate ca doar stiu ele.Sa iti fie de bine daca esti insarcinata.Nu am nimic cu tine, dar comentariul tau cred ca se referea la al meu.Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele sa nu ne certam...cu nimeni. Nici intre noi, n-are rost. Sa nu uitam scopul pentru care suntem toate aici, in acest topic, in particular: un bebe si suport, mult suport, pana se hotaraste bebe sa apara.

Pana la urma toata lumea are dreptul sa se exprime, fara sa jigneasca, e adevarat dar dreptul la exprimare este garantat. Fiecare cu parerile lui. Eu nu consider ca am facut o obsesie din bebe si nu cred ca ati facut-o nici voi. Dar dorinta de a-l avea e prea mare si probabil ca aceasta dorinta razbate din mesajele noastre.

 

Recunosc ca m-am cam suparat initial si eu cand am citit mesajele dar pe urma am stat si m-am gandit: stiti ceva, chiar trebuie sa gandim pozitiv. E musai sa gandim pozitiv, de fapt si nu zic asta pentru ca as crede in balariile alea cu convinsul mintii ca asa va fi ca sa se intample ce-ti doresti, ci pentru ca trebuie sa ne protejam psihic si sa ne intarim. Dorinta asta tot se va implini, indiferent sub ce forma pentru ca vom lupta ca niste leoaice pentru bebele nostru, nu?

 

Poate fetele n-au avut intentii rele. Poate au vrut sa spuna ceva si le-a iesit/s-a interpretat altceva.

 

In toata vanzoleala asta s-a trecut cu vedere un amanunt - Simona ne-a spus un secret si a impartit cu noi temerile ei. Pai s-o sustinem, zic, sa fim alaturi de ea. Ca niste prietene virtuale adevarate.

 

Simona, curaj, fa testul ala si spune-ne si noua rezultatul. Nu-ti fie teama de rezultat, nu e obligatoriu sa se intample ce s-a intamplat. Fuguta la test, deci, da?

 

Cat mai curand [gravi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o zi grea, haideti sa luam comentariile ca atare si sa pricepem ca suntem diferite!

Nu vreau sa se mai supere cineva,uite asa am pierdut-o pe Bob,care dupa ce a pierdut o sarcina in 24 sapt avea,in opinia mea, dreptul sa fie suparata pe viata si nu trebuia sa dea explicatii de ce cauta simptome!

Ca idee, eu accept greu sa fiu criticata de cineva care nu ma cunoaste.

 

Ankta hai sa ne bucuri pe ziua de azi!

 

Revenind la ale noastre,am citit de Metformin ca e recomandat in problema PCOS pentru ca ajuta organismul sa dozeze mai bine insulina.Apoi am citit ca vitamina B12 nu va mai fi asa bine absorbita. Alex ma ajuti putin? E posibil sa scap de una si sa dau de alta? Adica sa imi asigur o trombofilie pe langa sindromul ovarelor polichistice?

 

[pup]

 

------------------------------------------------------------------------------------------

Ovare polichistice, Sex Hormone Binding Globuline sub limita,DHEA - S peste limita.....inca nu am intalnit medicul sa stie tratamentul sa aduc aceste 2 analize in limite :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kovacs , Simonata ... nu inteleg de ce aceasta atitudine a voastra ofensisiva si , oarecum , invectiva. Eu , personal , m-am simtit jignita de ceea ce a scris Kovacs si cred ca multe dintre fetele de aici imi impartasesc ideea ...

Nu credeti ca e prea usor sa ne catalogati in disperate , in sensul mai mult decat negativ al cuvantului? Oare stii tu , kovacs , care ai acasa o minune , cum e sa lacrimezi la fiecare atingere a copilului prietenei tale?sau cum e sa stii ca vin din nou sarbatorile si vor gasi sufrageria ta cu un brad lipsit de sentimente , fara sa fie nici un sufletel langa el?

Suntem disperate... poate ca da... dar eu zic ca in sensul pozitiv al cuvantului , acela de a cauta luna de luna noi solutii pentru problema noastra si de a nu ne multumi cu diagnosticul pus de medic , de cele mai multe ori nemilos si categoric injust. Iertati-ma , fetelor , daca mi-am permis sa vorbesc si in numele vostru . Astea sunt simtirile mele de acum ... o simpla aspiranta ,, disperata'' , ajunsa la varsta de 32 ani , fara macar o sarcina ...

Va pup , va doresc intelegere si sa privim cu sufletul deschis durerea celui de langa noi!

 

Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra!

http://lt1m.lilypie.com/xoFKp2.png

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...