Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum ingrijesti relatia cu copilul tau


Recommended Posts

Dragi mamici, eram in cautarea unor materiale online despre relatia cu cei mici si am ajuns pe site-ul psihologului Radu Nicolae-Cocea. In curand va avea un workshop chiar despre acest lucru unde va dezbate cateva aspecte ale acestei relatii. Daca sunteti in Bucuresti pe 10 decembrie, puteti merge la workshop. Gasiti detalii aici: http://www.7relatii.ro/resurse/workshop-cum-ingrijesti-relatia-cu-copilul-tau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui IrinaGal
Dragi mamici, eram in cautarea unor materiale online despre relatia cu cei mici si am ajuns pe site-ul psihologului Radu Nicolae-Cocea. In curand va avea un workshop chiar despre acest lucru unde va dezbate cateva aspecte ale acestei relatii. Daca sunteti in Bucuresti pe 10 decembrie, puteti merge la workshop. Gasiti detalii aici: http://www.7relatii.ro/resurse/workshop-cum-ingrijesti-relatia-cu-copilul-tau
reclama mascata [:D]
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu as zice ca nici macar mascata nu e
[url="http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current"] Am marfa la bazar umanitar DC [/url] Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reclama sau nu,iubirea ingrijeste o relatie cu copilul,iubirea,grija,daruirea....nu cred ca e nevoie sa explice cinva cum sa-ti iubesti copilul.Asta se face pur si simplu. Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord ca e reclama si probabil moderatorii vor lua masuri, nu e treaba mea. Nu sunt de acord cu ideea ca nu e nevoie sa iti explice cineva cum sa-ti iubesti copilul ori cum sa te porti cu el, in asa fel incat sa nu dai gres ca parinte. Nu e nimeni perfect, in relatiile interumane, mai ales in cercul stramt si inchis al familiei (sot, copii). Si mai ales daca luam in considerare background-ul cultural si educational din care venim noi( cei din generatiile 70-80), cu toata increderea ofer votul inspre materiale, carti si cursuri de parenting.[pk] Numai cu ideea ca in Romania sunt copiii batuti cu coada maturii, cu cureaua, trasi de urechi si de perciuni, in numele dragostei parintesti ( vorba aia, unde da mama creste!)...si tot cred ca trebuie promovate materiale de acest gen, despre cum sa-ti iubesti copilul! Ceea ce am scris nu are mare legatura cu prima postare a acestui topic, nu am intrat pe linkul respectiv, insa ma revolta ca sunt unii care cred ca te nasti parinte, ca esti dintru inceput invatat si priceput in a-ti creste copilul exemplar, fara a arunca o privire la ce ar avea de spus un psiholog sau un pedagog cu privire la parenting.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PAI eventual sa-l citeasca cei cu bataia care e rupta din rai....eu ma refer la oamenii normali,care induc copilului de mic ca a iubi e ceva normal,a proteja si a ocroti e ceva normal,ca vorba buna e ceva normal....mama nu m-a altoit decat odata cand i-am bagat furtunul de la masina de spalat albalux sub covor si am fugit...a intrat apa in priza de la prelungitor si s-a ars tot tabloul...atunci mi-am furat-o...dar cam atat. Ca sunt apreri si pareri e altceva...dar eu de exemplu o tratez pe Eva ca pe un om mare..i cer parerea,ii ofer alternative,o pun sa aleaga,ii explic de ce nu e voie si ce trebuie sa facem..ca facem pana la urma cum vrea ea....e incapatanata dar totusi rezonabila avand in vedere prin ce a trecut. Madalina si Eva-Maria https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098 TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, ca Eva are doar 2 ani...inca e timp, in cariera de parinte, pentru momente in care sa spui ca nu stii incotro s-o apuci si cum sa te porti cu copilul, pentru a iesi amandoi teferi din relatie. Eu cunosc aici multe familii de romani cu copii adolescenti, care au fugit de-acasa sau nu mai au nimic in comun cu parintii, afara de domiciliul pe care il impart.Lor sa le spui tu ca rezolvi totul cu iubire si ca nu e nevoie sa-ti spuna cineva cum sa-ti iubesti copilul! Workshop-ul din reclama se refera totusi la relatia cu copilul, care nu va fi never-ever una permanent roza si pe note cantacioase. Ca in orice relatie, sunt ( sau vor fi, cu siguranta) si momente de criza, care nu se rezolva numai spunandu-i copilului ca il iubesti. Cat despre parintii care isi bat copiii, e putin ca la acoolici, negarea realitatii ( ca nu esti parinte perfect) e primul pas care trebuie depasit. Iar postari asemanatoare celei pe care ai scris-o tu initial nu fac decat sa ii incurajeze pe acestia sa mearga mai departe asa cum au apucat-o ca parinti, cu nuiaua in mana, in ideea ca parintele stie intotdeauna ce-i mai bine pentru copilul personal si ca nu e nevoie de un strain care sa vina sa te invete ce si cum. Inca o data, chiar incurajez asemenea actiuni, oricum sunt prea putine inca in Romania, in comparatie cu nevoia reala de instruire a parintilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

super ideea, dar agenda workshopului este prea incarcata. nu se pot atinge toate subiectele. doar daca nu e doar o expunere de idei. dar ala nu mai e workshop. _______________________ mami de andi [bat] si ilinca [copil] _________________________ [url="http://traduceri-asistenta.webs.com"]traduceri si asistenta[/url] ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat : " Nu am copii inca, prin urmare la workshop va invit pe voi sa veniti cu experienta de parinte, iar eu voi veni cu experienta de psiholog si de practician in Metoda ESPERE®, pentru a va propune instrumente si concepte destinate armonizarii relatiei cu copilul vostru. Pentru inscriere, va invit sa trimiteti un mail la adresa... , continand numele si mentiunea “inscriere training 10 decembrie”. Achitarea taxei se poate face in contul...." In cazul asta, iti propun urmatoarele : Nu sunt psiholog, dar sunt mama, deci te invit la o discutie in care sa iti impartasesc din experienta mea de parinte, doar daca achiti o taxa in contul.... [:D] allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...