Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Angelique Totul depinde de buget si la ce vreti sa faceti(adica vret plaja multa....sau vreti sa si vedeti insula° Deci vi se ofera mai multe posibilitati 1 structura hoteliera cu AI si atunci veti face plaja si veti minca ..poate mult(nu bine,nu sanatos ci mult) pt ca de frica ca se pierd niste mese de prinz multa lume sta prizoniera prin apropierea hotelului...OARECUM F RENTABIL FINANCIAR 2 structura hoteliera si sa luati numai micul dejun si seara cu avantajul ca puteti lua un bus(f confortabil aer cond,curat) si sa va plimbati sau chiar puteti inchiria o masina gen 1100cb(are si ea aercond)Daca inchiriati luati macar TREI ZILE daca nu mai mult adica 3 zile plus 3 sa zicem ca sa faceti sa zicem 2 zile plaja apoi sa aveti prima transa din inchiriere apoi iar niste zile plaja urmate de ultima transa de zile de inchiriere masina Mai aveti avantajul ca o sa cunoasteti ceva din insula ,ca o sa veniti incintati si bronzatiDAR ATENTIE PREVEDETI BUGET MASA DE PRINZ 3 camere la localnici si masina de inchiriat dar va trebuii sa te rezolvi tu cu micul dejun si sa prevedeti buget mese.In varianta asta daca ai si masina inchiriata poti sta 4 zile intr o parte a insulei si apoi te poti misca caci camerede inchiriat gasesti peste tot.Varianta este buna pt o familie dinamica cu buget si minte deschisa care vrea sa vada si sa cunoasca insula Deci vezi cum te incadrezi,ce buget ai,ce vreti sa faceti si alegeti dar ORICUM luna august este f calduroasa si...scumpa ...vor fi si multi turisti deci creme solare ochelari tricouri albe Multe am mai scris si pe www. culinar vezi citeste si acolo ca e f bine sa fi informata daca vrei o vacanta reusita ps Dupa cum ai citit eu nu sunt adepta vacantelor in marile si anodimele structuri betonate dar decizia va apartine [flo][flo][flo][flo] numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei! Ma bucur ca nu te-ai suparat pe mine[flo] Asa cum spuneam...noi vrem sa venim in Creta pentru a o descoperii, nu vreau all inclus sau chestii de genul acesta.Vrem ca dimineata (dupa ce ajungem in Creta) sa ne urcam in masina si sa bantuim. Asa cum ti-am mai spus, eu am mai fost odat in Creta 7 zile(cu serviciul), mai exact in Retymno.Nu am stat numai acolo, ci am umblat in mai multe locatii, (lucrez pt anumite reviste din tara pe partea de hair-styling)si asa am descoperit locuri minunate, de care eu personal(de fapt nici unul din echipa)nu ne-am putut bucurat de ele.Ca drept urmare le-am facut capul calendar alor mei acasa, sa mergem, sa mergem.Si acum s-a ivit ocazia si vrem sa venim. .................................................................... Tot pentru ca nu am gasit decat cazare cu cel mult mic dejun,nu luam charter cu avionul.Pt ca toate erau cu demipensiune sau all inclusiv.Din acet motiv v-om veni cu masina[pk]. ..................................................................... Am sa iti urmez sfatul cu Fastul dar parca m-as bucura si eu de cea ce ai spus ca ai trait tu pe vapor[8D] ..................................................................... Ca si cazare inca nu ne-am jotarat unde sa ne luam ,oricum va fi mai mult ca sigur undeva prin sau langa Chania. Poate ne vom cunoaste si LIVE[:D] mi-as dori tare mult. Mami de[zana] ricc si speram un [bebic] cât mai curând cu bunatatea si slava lui Dumnezeu[ruga] www.lumeaprichindeilor.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre [bebic]...ne mai dorim unul.Avem deja o fata dar am mai vrea inca unul ca parca nu este bine sa ai doar unul.[:)] Te [pup] si iti multumesc pentru toate informatiile Mami de[zana] ricc si speram un [bebic] cât mai curând cu bunatatea si slava lui Dumnezeu[ruga] www.lumeaprichindeilor.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ewka
Cat despre [bebic]...ne mai dorim unul.Avem deja o fata dar am mai vrea inca unul ca parca nu este bine sa ai doar unul.[:)] Te [pup] si iti multumesc pentru toate informatiile Mami de[zana] ricc si speram un [bebic] cât mai curând cu bunatatea si slava lui Dumnezeu[ruga] www.lumeaprichindeilor.ro
Sa dea Domnul inca un bebelus si asta repede Pe de alta parte ai PM unde ai messul meu caci 1 cind ma duc in souda o sa ma interesez ca lumea la agentia din port de fast 2 ferry urile ca Elyros(nou) Lato ajung la 530 in port Deci ia contact cu mine te rog numai bine cm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmaw in primul rand condoleante! Dumnezeu sa o odihneasca pe mamica ta! Acum eu adun informatii pentru anul viitor, pentru anul asta vacantele sunt deja rezervate. Cam in ce perioada se poate face baie in mare, pana cand toamna? La sfarsit de octombrie cum sunt temperaturile? Dar in a doua parte a lui iunie? Un concediu cam de cate zile ne-ar trebui ca sa vedem cat de cat Creta, daca le combinam: facem si plaja si ne mai si plimbam? Ne intereseaza si ruine antice si peisaje si orasele/sate frumoase si pitoresti. Exista zone cu plaja de pietricele (fetelor mele nu le place nisipul pt ca se lipeste de ele), peisaj frumos si ceva localitate in care am putea inchiria un apartament? Noi preferam cazarea la vile, la apartament sa avem si o mica terasa pe care sa luam micul dejun in regie proprie, pranzul si cina la taverna. Sa reiau putin cam ce ne dorim noi de la vacanta la mare: sa ne cazam la un apartament cu terasa in vila, sa ajungem pe jos in pas de plimbare la taverne si un mini-market sa ne aprovizionam pt mic dejun, sa ajungem pe jos sau cu masina in cateva minute la o plaja cu pietricele si apa cristalina si linistita, fara valuri, si sa avem ce vizita in excursii de jumatate de zi/o zi cu masina. Gasim asta in Creta? Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
Carmaw in primul rand condoleante! Dumnezeu sa o odihneasca pe mamica ta! Acum eu adun informatii pentru anul viitor, pentru anul asta vacantele sunt deja rezervate. Cam in ce perioada se poate face baie in mare, pana cand toamna? La sfarsit de octombrie cum sunt temperaturile? Dar in a doua parte a lui iunie? Un concediu cam de cate zile ne-ar trebui ca sa vedem cat de cat Creta, daca le combinam: facem si plaja si ne mai si plimbam? Ne intereseaza si ruine antice si peisaje si orasele/sate frumoase si pitoresti. Exista zone cu plaja de pietricele (fetelor mele nu le place nisipul pt ca se lipeste de ele), peisaj frumos si ceva localitate in care am putea inchiria un apartament? Noi preferam cazarea la vile, la apartament sa avem si o mica terasa pe care sa luam micul dejun in regie proprie, pranzul si cina la taverna. Sa reiau putin cam ce ne dorim noi de la vacanta la mare: sa ne cazam la un apartament cu terasa in vila, sa ajungem pe jos in pas de plimbare la taverne si un mini-market sa ne aprovizionam pt mic dejun, sa ajungem pe jos sau cu masina in cateva minute la o plaja cu pietricele si apa cristalina si linistita, fara valuri, si sa avem ce vizita in excursii de jumatate de zi/o zi cu masina. Gasim asta in Creta? Multumesc!
Lavi Uite m am adunat sa ti raspund 1 multumesc pt condoleante si sa dea dzeu sa nu treci prrin suferinta mea 2 in iunie deja incep caldurile iar toamna tirziu poti sa faci baie fara probleme(eu am inotat pe 29 .11 iti dai seama...DAR ACUM TOTUL IA O SUB REZERVA CA NU LUCREZ LA METEO Cel mai bine e de venit toamna apa e calda ,nu e imbulzeala, preturile sunt mai mici Daca vrei sa si vizitezi iti trebuiesc min 14 zile Minim si trebuie sa inchiriezi o masina(pt doua sapt o masina mica cu aer e min 300e 3 Plaje cu pietre sunt in sud si asta inseamna ca trebuie sa traversezi insula ( o ora si jumatate de condus)printre peisaje de Elvetia si serpentine...se conduce incet si cu opriri f dese ai nevoie de o memorie buna pt aparatul foto Eu ti as propune sa iei o gazda in sud la plaja pe pietre si apoi dupa 7 zile una mai pe linga mine... daca vrei sa te ajut sa fie si la indemina mea stau linga portul SOUDA la vreo citiva km Da mai vorbim. Sfirsit de sapt placut ps avantajul gazdei este ca dezvolti prietenie cu oamenii fac preturi tolerante cunosc la mine in sat pe cineva o batrina care avea in gazda fara micul dejun si se scula cu noaptea in cap sa adune ierburi sa faca coca sa le bage la cuptor ca sa ofere gratuit KALITZUNIA Minunat nu? iti garantez ca tot AI nu face cit asta(am lucrat si pe la niste hoteluri de belgieni si mincarea era super congelata de anul trecut...o aduceau in tavi imense....INGROZITOARE ACEASTA practica mondiala cu 'totul inclus' Sf de sapt placuta nu week end placut ca incet sa ma sufoce atitea cuvinte preluate ..ca parca noi nu avem cuvinte in dictionar [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi Aici gazda inseamna tot confortul si 'garsonierele' reprezinta de fapt un apart cu dormitor si salon (un care e o canapea dubla) cu bucatarie si baie Daca te intereseaza iti voi da si niste adrese din sud dar si de pe aici(preturile sunt f acceptabile...mai ales ca sunteti 4 am inteles si ca ei sunt in criza [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmaw multumesc pentru raspuns! [flo] Din pacate am trecut si eu prin suferinta asta acum 13 ani si respectiv acum 3 ani, e foarte greu; in timp reusesti totusi sa te bucuri din nou de viata (desi pe moment eu nu am crezut ca voi mai putea) dar dorul ramane si important e ca ramane dragostea si in timp ti-i aduci aminte cum erau bine, sanatosi si veseli, nu pe ultima suta de metri bolnavi. Cam un an am observat ca mi-a luat la fiecare din ei sa-mi traiesc suferinta ca apoi sa pot sa merg mai departe. Da, nici noi nu suntem adeptii AI, "turism industrial" ni se pare noua ca este, parca e o "fabrica de simtit bine", in fine, noua nu ni se potriveste. Deocamdata pe anul asta putinele zile de concediu sunt toate sunt rezervate, pentru la anul studiez eu problema. Oare 1-15 septembrie e mai bine decat 15-30 iunie? (avem deja o scolarita si de la anul vom avea 2) E clar, trasportul e scump oricum ai da-o, ori avion + masina inchiriata ori cu masina noastra pe ferry de la Atena, parca vreo 300 EUR era si ferry. Multumesc foarte mult de informatii si toate cele bune iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lavi02
. Oare 1-15 septembrie e mai bine decat 15-30 iunie? (avem deja o scolarita si de la anul vom avea 2) E clar, trasportul e scump oricum ai da-o, ori avion + masina inchiriata ori cu masina noastra pe ferry de la Atena, parca vreo 300 EUR era si ferry. Multumesc foarte mult de informatii si toate cele bune iti doresc!
Buna Apa e mai calda in septembrie[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...