Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Meniu de Craciun :)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...
Anul acesta vreau sa fac piftia putin diferit, in cupe mici individuale, o sa fac sarmalute in foi de vita si in varza murata, o ciorba de potroace adevarata cu zeama de muraturi si cozonac si asta pentru cateva zile :)))) bune ca nu sunt adepta mancatului la gramada. De revelion am planuri mai rafinate [:D] ca am invitati, o sa fac terrine de foie gras ( o sa cumpar ficat de rata intreg si il preparam la restaurantul unde lucrez ) somon afumat "de casa " :) in afumatoare, un aspic de legume, ceva rolouri de carne umplute cu legume, gen friptura si un tort de ciocolata. [url="http://bucataria-sylviei.ro/"]BUCATARIA SYLVIEI[/url] Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In loc de lichor de oua va recomand Limoncello [pk] - lichor chema de lamaie - e excelent .Precis se gaseste in Romania in magazine de alimente.Se poate face si acasa da' e mai greu..eu nu l-am facut doar cumparat (costa de la € 5,00 la cca € 12 depinde de marca ) Mamica de gemenasi smecherasi [bonjovi][bonjovi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi se facea in vremurile vechi, facea tot neamul de gospodine :-) merg sa caut reteta in retetarul vechi al bunicii+mamei mele . "500 ml lapte fiert si racit, 5 galbenusuri, 400 g zahar, 2 plicuri vanilie, 500 ml alcool dublurafinat [:D] cica se freaca galbenusurile+zaharul spuma-spuma, se adauga incet laptele racit, esenta de vanilie si alcoolul si se agita bine-bine de tot. cine vrea poa` sa puna cacao si atunci e lichior de cacao [:)] ***intre timp am citit pe net, cica acum se adauga vodca [:D] _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela [pegeam][aho][pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
la noi se facea in vremurile vechi, facea tot neamul de gospodine :-) merg sa caut reteta in retetarul vechi al bunicii+mamei mele . _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela [pegeam][aho][pegeam]
Lichior de oua spui tu ,mamagiuliei,nu? PS:Ce avatar dragalas ai tu!!!![pup] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tin minte acest lichior, pt ca nu o data cantitatea de galbenus+zahar era mai mica :-))) nu ma puteam abtine :-))) nu stiu insa cum e la gust lichiorul pt ca eu nu am facut niciodata. dar Limoncello e bun :-) si despre meniul nostru: invariabil; sarmale , baigli . si ma surprind cu o prajitura cu ness ca n am mancat de 10 ani cred si mi e pofta rrrau [pofta] _______________________________________________ Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela [pegeam][aho][pegeam]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lichior de oua am facut pe la 21-22 de ani. Nu mai am reteta, dar mi-aduc aminte ca il faceam cu aroma de migdale, cu oua frecate cu zahar pe vas cu abur. Munceai un pic, dar rezultatul merita cu varf si indesat. Ce vremuri... Si noi tot traditionali: sarmalele si mamaliga vor fi nelipsite, niste aperitive simple (oua umplute, salata de avocado, branza, costita, ceva legume proaspete), iar ca desert niste eclere de ciocolata (cumparate).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...