Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recomandare


Recommended Posts

De ce ar trebui sa imi dea fiori? Doar nu imi imaginam ca România e fruntașă  la cinste si harnicie, sau macar implicare ....

 

Pentru ca in 25 de ani nu a urcat nici un loc in clasamentul democratieie natiuniilor si de la 4,5 a ajuns doar la 5 la cultura si implicare politica. Asta demonstreaza ca nu avvem o presa libera si nici o putere dmocrata dispusa sa accepte participarea cetatenilor la viata comunitatii.

Pai și de ce interesul asta sa se sublinieze si para sublinieze aspectele negative?

 

Alte natii isi repeta de dimineata pana seara "esti grozav! Ce lucru minunat ai facut! Noi suntem cei mai tari!!"...

 

Aici este vorba de un studiu facut de o institutie internationala, preluat selectiv de un articol din media romaneasca. Sigur sunt preluate aspectele politice si democratice pentru ca ele au importanta majora in evolutia unei natiuni.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Aici este vorba de un studiu facut de o institutie internationala, preluat selectiv de un articol din media romaneasca. Sigur sunt preluate aspectele politice si democratice pentru ca ele au importanta majora in evolutia unei natiuni.

Să înțelegem atunci că, de exemplu, capitalul uman nu are importanță majoră în evoluția unei națiuni?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru ca in 25 de ani nu a urcat nici un loc in clasamentul democratieie natiuniilor si de la 4,5 a ajuns doar la 5 la cultura si implicare politica. Asta demonstreaza ca nu avvem o presa libera si nici o putere dmocrata dispusa sa accepte participarea cetatenilor la viata comunitatii. Aici este vorba de un studiu facut de o institutie internationala, preluat selectiv de un articol din media romaneasca. Sigur sunt preluate aspectele politice si democratice pentru ca ele au importanta majora in evolutia unei natiuni.

 

Multumesc de precizări! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Să înțelegem atunci că, de exemplu, capitalul uman nu are importanță majoră în evoluția unei națiuni?

Capitalul uman este falorificat sau irosit de ceci de la putere.

Ti se pare ca in Romania meritocratia este promovata si capitalul uman valorificat.

Degeaba ai olimpici si medici pregatiti daca nu-i valorifici sau ii lasi sa plece si sa produca vaooare adaugata pentru altii. La ce foloseste investitia in invatamant daca nu valorifici produsul invatamantului?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Niciun lucru bun nu e degeaba.  Cum ziceam, stăm prost numai la chestiunile care depind de oamenii politici. Dealtfel știm că avem o clasă politică de toată jena, niște găști care alternează la putere. Și mai avem și o presă la fel. Dacă noi, ca popor, suntem pe ultimul loc la ceva, cred că e vorba despre stima de sine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poporul roman/societatea romaneasca este pe ultimul loc sau printre ultimele locuri la mult mai multe aspecte, pe langa stima de sine. Exemplele sunt multe: sistemul de invatamant, sistemul de justitie, sistemul sanitar, respectul fata de cei din jur, toleranta, acceptare si intelegere fata de cei din jur si fata de cei diferiti, lipsa unei gandiri moderne, lipsa simtului civic, lipsa de implicare, nevalorificarea oamenilor destepti, existenta prea multor prejudecati, influenta mult prea mare a bisericii asupra tuturor aspectelor societatii, ignoranta, nepasare si cruzime fata de animale/animalele strazii, lipsa legilor bune, etc., etc., etc. Si aici ma refer la toata societatea romaneasca, nu doar la astia cativa care citesc pe forum sau locuiesc la oras. Ma refer la cei multi de la tara care ingroasa aceste randuri si la altii de la orase si ma refer la toate varstele, inclusiv cele ale batranetii, caci exista multi, foarte multi batrani care intra in aceste categorii. Si nu in ultimul rand, si clasa politica. In comparatie cu tarile civilizate, cu tarile europene, cu tarile din Uniunea Europeana, Romania are aceste probleme majore. Doar niste tari africane si asiatice o "intrec". Ori daca vrem sa avansam ca societate trebuie sa ne comparam mereu cu cei mai buni decat noi, nu cu "ceilalti".

 

Stam foarte prost si la multe chestiuni care nu au legatura cu clasa politica. Totdeauna se da vina pe politicieni pentru cam tot ce se intampla rau in Romania. Da, clasa politica are o vina enorma, da, legile nu sunt bune sau nu exista; dar sunt si multe aspecte care depind de oamenii de rand sau care pot fi schimbate/imbunatatite de oamenii de rand. Problema este ca exista acea lipsa de implicare, lipsa de simt civic, lipsa de responsabilitate civica, acel "lasa-ma sa te las" si "las' ca-i bine si asa" si "daca nu ma afecteaza in mod direct si imediat, nu-mi pasa" si acel spirit de turma. Schimbarile pot veni si din partea societatii in mare, din partea omului de rand, pot incepe si din jos in sus, nu doar din sus (de la politicieni) in jos. Doar ca nu se vrea, exista mult prea multa nepasare. De asta am si plecat si de asta pleaca asa multi tineri inteligenti; pentru ca noi, astia tinerii vrem sa schimbam lucrurile dar ne lovim de nepasarea majoritatii; singuri nu putem misca lucrurile. Asa apare frustrarea si in cele din urma, dorinta de a evada, de a pleca undeva unde esti apreciat cu adevarat si unde majoritatii ii pasa cu adevarat. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stam foarte prost si la multe chestiuni care nu au legatura cu clasa politica. Totdeauna se da vina pe politicieni pentru cam tot ce se intampla rau in Romania. Da, clasa politica are o vina enorma, da, legile nu sunt bune sau nu exista; dar sunt si multe aspecte care depind de oamenii de rand sau care pot fi schimbate/imbunatatite de oamenii de rand. Problema este ca exista acea lipsa de implicare, lipsa de simt civic, lipsa de responsabilitate civica, acel "lasa-ma sa te las" si "las' ca-i bine si asa" si "daca nu ma afecteaza in mod direct si imediat, nu-mi pasa" si acel spirit de turma. Schimbarile pot veni si din partea societatii in mare, din partea omului de rand, pot incepe si din jos in sus, nu doar din sus (de la politicieni) in jos. Doar ca nu se vrea, exista mult prea multa nepasare. De asta am si plecat si de asta pleaca asa multi tineri inteligenti; pentru ca noi, astia tinerii vrem sa schimbam lucrurile dar ne lovim de nepasarea majoritatii; singuri nu putem misca lucrurile. Asa apare frustrarea si in cele din urma, dorinta de a evada, de a pleca undeva unde esti apreciat cu adevarat si unde majoritatii ii pasa cu adevarat. 

 

Nu trebuie sa ne lasam pacaliti de conceptul asta.

Da, omul sfinteste locul...dar asta se aplica cel mai mult in cazul exceptiilor.

O societate in ansamblul ei este disciplinata (simt-responsabilitate civica) de lege si aplicarea ei, nu de constiinta.

Constiinta se formeaza in timp si este un automatism dobandit, la cei mai multi dintre noi.

Tarile civilizate sunt asa pentru ca acolo legea este creata in interesul societatii si cei ce o aplica nu-s visatori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stam foarte prost si la multe chestiuni care nu au legatura cu clasa politica. Totdeauna se da vina pe politicieni pentru cam tot ce se intampla rau in Romania. Da, clasa politica are o vina enorma, da, legile nu sunt bune sau nu exista; dar sunt si multe aspecte care depind de oamenii de rand sau care pot fi schimbate/imbunatatite de oamenii de rand. Problema este ca exista acea lipsa de implicare, lipsa de simt civic, lipsa de responsabilitate civica, acel "lasa-ma sa te las" si "las' ca-i bine si asa" si "daca nu ma afecteaza in mod direct si imediat, nu-mi pasa" si acel spirit de turma.

 

Si cei care au plecat din cauza frustarii nu au constinta civica si au incercat sa-si rezolve problema individual evadand in occident.

 

Comportamentul oamenilor este imprimat de autoritati asa cum spune Rufus, Spre exemplu la tarani li se fura recolta de pe camp de catre asistati, si ei nu puteau decide ca primaria sa angajeze paznici de camp. Primaria are un buget limitat, aprobat de cinva de sus si nu are in schema paznici de camp, desi inainte de colectivizare si inainte de razboi existau. Aceasta bariera legislativa prin care cetatenii nu pot decide nimic duce la apatie, la sentimentul ca nu se poate face nimic.

 

La toate astea adauga ca nici o televiziune nu incearca sa descifreze cauzele pentru care populatia nu participa la viata comunitatiii, pentru ca concluziile nu sunt pe placul clasei politice care finanteaza media.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, sunt mișto lecțiile despre implicare venite de la mii de km distanță. 

În altă ordine de idei, cunoaște cineva un stat modern în care civilizația a plecat "de jos în sus"? Eu știu doar atât: toate statele numite civilizate sunt așa pentru că au legi care se aplică și sunt create condiții pentru respectarea lor. O dovadă ar fi cei veniți, de exemplu la noi, din acele țări civilizate și care se adaptează de minune la corupția de aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, sunt mișto lecțiile despre implicare venite de la mii de km distanță. 

În altă ordine de idei, cunoaște cineva un stat modern în care civilizația a plecat "de jos în sus"? Eu știu doar atât: toate statele numite civilizate sunt așa pentru că au legi care se aplică și sunt create condiții pentru respectarea lor. O dovadă ar fi cei veniți, de exemplu la noi, din acele țări civilizate și care se adaptează de minune la corupția de aici.

Cat am fost in tara m-am implicat in stanga si-n dreapta si ghici ce? Am avut numai de pierdut, mi s-au pus piedici si m-am lovit de indiferenta crunta. Am facut parte din mai multe grupuri, eram cu totii tineri si ne doream sa facem una-alta si efectiv nu am fost lasati! Ni s-a spus mereu ca suntem prea "mici"/"neimportanti"/"putini" ca sa facem ceva. Ni s-a spus: "pai voi sunteti o mana de oameni, nu puteti face asta" sau "puteti voi sa fiti si cateva sute ca tot nu faceti nimic", etc. M-am implicat si am pierdut bani, timp, efort, energie, vise pentru ca am fost mereu opriti sau mai rau, s-a profitat de noi. Asa a aparut frustrarea si nu doar la mine, ci si la majoritatea cunoscutilor mei. De aia am plecat care incotro, pentru ca nimeni nu ne-a vrut si nu ne-a apreciat calitatile. Dintre toti cunoscutii mei care sunt acum peste tot prin lume, nimeni nu mai vrea sa se intoarca in Romania, am ramas toti cu un gust foarte amar. Si "trend-ul" asta continua si acum, majoritatea tinerilor care sunt acum in tara (cel putin toti pe cei care ii cunosc eu) isi doresc sa plece afara si nu mai vor sa revina in tara. Asta ar trebui sa fie o lectie pentru Romania ca societate.

Asa ca da, vorbesc de implicare de la mii de kilometri distanta pentru ca am trait pe pielea mea atitudinile multora din Romania vis-a-vis de implicare si pentru ca am avut norocul sa ajung aici si sa traiesc tot pe pielea mea atitudini diametral opuse fata de implicare si multe altele comparativ cu societatea romaneasca.

Cred in continuare ca tinerii, generatiile tinere din Romania isi doresc cu adevarat schimbari majore si sunt dispusi sa faca enorm pentru tara dar nu sunt lasati de generatiile mai batrane, ceea ce, asa cum am mai zis, duce in timp la o frustrare imensa si la renuntarea la aceste vise si ori devin si ei ca generatiile batrane, indiferenti, corupti, etc. ori pleaca spre societati care stiu sa ii aprecieze. Nu pleaca nimeni de bine ce le-a fost in Romania.

Cat despre "Da, da, sunt mișto lecțiile despre implicare venite de la mii de km distanță.", observ cu amuzament cum unor romani care traiesc in Romania nu le place critica la adresa tarii daca aceasta vine din partea romanilor care traiesc in alte tari.  [:-)))]  [clo]  [soricel]   [:-)))]

Critic pentru ca nu mai am altceva ce face pentru Romania; cat am fost acolo si am vrut sa fac, nu s-a vrut, asa ca acum fac pentru o societate care vrea ajutorul meu. [:)]  [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...