Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recomandare


Recommended Posts

Schimbarea generațiilor durează de la 50 de ani în sus. Personal urmăresc dispariția "pe care naturală" (așa cum zicea un mare om de stat despre pensionari)  a unor indivizi care sunt de ani de zile în Parlament, care fac politică la nivelul de sus dIn '90 în coace, fiind în paralel și oameni de afaceri de succes. Din păcate ei și-au educat la fel și urmașii, dar sper să nu îi văd totuși preluând ștafeta în politică de la al'de taică-su. "Epurarea" asta pe care o așteptăm e de durată.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Adica in jurul tau toti sunt fericiti si nu cartesc impotriva clasei politice sau a sistemului!

Inseamna ca te invarti int-un cerc de privilegiati de totul se vede atat de roz? [flo2]

La politica si la fotbal ne pricepem toti. Iar sotul meu e cel mai suparat dintre pamanteni pe sistem  [:)]

Eu nu sunt suparata pe sistem... inteleg fenomenul globalizarii, inteleg ca uneori statul trebuie sa ia si masuri nepopulare tot pt binele nostru al tuturor, inteleg ca nu traim singuri si ca avem granite cu probleme, inteleg ca unele probleme trebuie sa ramana secrete pt ca oamenii sa nu intre in panica si siguranta statului sa nu fie afectata.

Sistemul asta... e un tot unitar din care eu fac parte. Nu e ceva abstract. 

Asa ca atunci cand sunt suparata pe ceva anume mai intai ma gandesc... dar eu ce fac pt asta? Pot sa ajut cu ceva? Pot sa schimb ceva?

 

Cercul meu nu e de privilegiati... e un cerc de oameni simpli, cu mai multa carte decat avere, care in loc de masini investesc in educatia copiilor lor.

Nu e totul roz... ba chiar sunt si zile de-a dreptul gri... dar invatam incetul cu incetul sa facem zilele proasta mai bune iar de cele bune sa ne bucuram de parca ar fi perfecte.

 

De ce sa me enervez ca celui din fatza mea i-a murit motorul de 5 ori cand pot in timpul asta sa-mi asez cravata, sa-mi dau cu ruj sau sa beau o gura de cafea... [:)]

Daca vrei sa schimbi ceva in societate... incepe de la tine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Filosoafa esti mey Ela...zau asa!!! [:-)))] [:-)))] [:-)))](am mais cris eu,chestia cea smechera  [:D] e ca atunci cind critica vine de la cei din Romania,se trece cu vederea,cind vine din alta parte...aoleuuu,ce ne mai atinge corzile patriotice  [:D] )

 

Sunt Zennnn...  [:)]  de m-a luat naiba! Cred ca de la caldura asta!

Si nu ii trec cu vederea nici pe cei din tara... iti reamintesc ca am sarit de fund in sus cand Rufus a zis ca romanii sunt prosti si lenesi (asta are legatura si cu stima de sine de care se vb in subiectul de fatza) eu nu facm discriminari mey...  [:)]

Daca am timp in wk promit ca fac o statistica la subiecte, sa vezi ca asa e...

cel mai naspa a fost ala cu statistica din... (congo) ca romanii au buda in fundul curtii si nici o facultate in primele ...1000 sau cate or fi etc etc.

"ha ha ha Vai cat de naspa sunteti voi ca eu numai sunt roman ca acum sunt in monaco!"

Nu inteleg... voi cand radeti in sinea voastra asa de tara asta... nu va trece prin gand ca bunica sau strabunica voastra a trait tot cu wc-ul in fundul curtii?

Sau cand spui ca sistemul romanesc de educatie de de kkt... pai tu unde ai facut scoala frate?! ca se trecea pe vremea lui ceasca ca rata prin balta! Nu ramanea repetent nimeni ca dadea rau pe hartie la tovarasul!

Si acum dai ochii peste cap ca se pun note la caligrafie sau se copiaza la bac! 

Ete flori! Asta e ipocrizie mey. Scuza-ma ca sunt asa directa dar asta e felul meu...

E ca soacra-mea care cand vine in romania in vacanta totul e cahhh si naspa si scump dar cand e in cipru se imbata si plange ca e singura pe acolo si numai poate, ca s-au scumpit toate si e prea batrana sa mai munceasca printre straini. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt Zennnn...  [:)]  de m-a luat naiba! Cred ca de la caldura asta!

Si nu ii trec cu vederea nici pe cei din tara... iti reamintesc ca am sarit de fund in sus cand Rufus a zis ca romanii sunt prosti si lenesi (asta are legatura si cu stima de sine de care se vb in subiectul de fatza) eu nu facm discriminari mey...  [:)]

Daca am timp in wk promit ca fac o statistica la subiecte, sa vezi ca asa e...

cel mai naspa a fost ala cu statistica din... (congo) ca romanii au buda in fundul curtii si nici o facultate in primele ...1000 sau cate or fi etc etc.

"ha ha ha Vai cat de naspa sunteti voi ca eu numai sunt roman ca acum sunt in monaco!"

Nu inteleg... voi cand radeti in sinea voastra asa de tara asta... nu va trece prin gand ca bunica sau strabunica voastra a trait tot cu wc-ul in fundul curtii?

Sau cand spui ca sistemul romanesc de educatie de de kkt... pai tu unde ai facut scoala frate?! ca se trecea pe vremea lui ceasca ca rata prin balta! Nu ramanea repetent nimeni ca dadea rau pe hartie la tovarasul!

Si acum dai ochii peste cap ca se pun note la caligrafie sau se copiaza la bac! 

Ete flori! Asta e ipocrizie mey. Scuza-ma ca sunt asa directa dar asta e felul meu...

E ca soacra-mea care cand vine in romania in vacanta totul e cahhh si naspa si scump dar cand e in cipru se imbata si plange ca e singura pe acolo si numai poate, ca s-au scumpit toate si e prea batrana sa mai munceasca printre straini. 

Ella, in primul rind nu Rufus a zis ca romanii sint prosti si lenesi, ci Valentinag (parca) si ea traieste in Romania. Si sa ma stii ca o sa ai o surpriza sa constati ca cei ce blameaza cel mai tare romania traiesc chiar in Romania si sint satui de ce se intimpla in jurul lor. Daca ma plictisesc azi la servici, vin si eu cu citeva exemple, sa vezi ca am dreptate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela,sezi bre ghinisor,c-o sa-ti pocneasca ceva dde la caldurile astea!  [:-)))]  [:-)))]

 

Vezi ca adevaratii autori ai textrlor tale,or sa-ti ceara copyright! 

 

Exceptind partea cu soacra, aia e originala 100% [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Fac si mancare!! E criminal! Teroristii mei urla de la poarta cand vin de la gradi... mamaaaaa mie foameeee!!! Sfinte! Le-am zis de o mie de ori ca or sa zica vecinii ca ii tin nemancati!

 

Mey nu stiu de ce autori vorbesti... e ceva ce nu e adevarat? Statistica europeana la adresa romaniei asa se numea subiectul ala. Creat de ab. 

Aia cu caligrafia tu ai spuso si ti-am spus de atunci ca nu e cinstit. Ca si pe vremea nostra se dadeau note la caligrafie in clasele primare.

 

Sunt lucruri care ma deranjeaza, nu ca se atrage atentia asupra lor... pt ca nu e nici o treaba asta e bine sa le discutam, e bine ca voi sa ne povestiti cum e in germania, in  state sau in alte tari. Ca vom avea mereu de invatat din astea, ci pt mistoul si caterinca care se face... 

Sau redactor care nici una nici alta haide sa iesim in strada! Cine sa iasa ca tu esti in olanda sau pe unde te plimbi... e misto sa instigi de la racoare...

Eu explic ca populatia nu are motive sa iasa in strada si tu arunci cu mici dupa mine ca nu am principii! 

Pai eu iti spun realitatea din strada!! Ca eu muncesc in strada in tara asta! Nu in spatele unui calculator din alta tara! Pe mine ma opresc oamenii pe strada si imi spun fericiti ca cineva s-a gandit in sfarsit si la ei si le-a marit pensia! Sa-i dea Dumnezeu sanatate lui Ponta!

Pai pot eu sa-i spun la batranul ala ca Ponta o face pt ca are un interes, ca ne prosteste si ca manipuleaza o masa mare de oameni??? Am spuso si pe asta! Sti ce mi-a spus ca nu-i pasa, ca toti fura dar cel putin astia il lasa si pe el sa nu moara de foame!

Nu inteleg de ce cei din afara tarii isi inchipuie ca stiu mai bine decat noi realitatea din tara....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei de afara nu stiu, cu siguranta, mai bine ca noi ce este aici, chiar daca majoritatea au rude apropiate in Romania.

In schimb, de afara se vede foarte simplu cum valseaza Romania in sus...in jos...

Si mai ales pot face comparatii. Nu-s corecte comparatiile, e drept, ne deranjeaza, sunt milioane de motive pentru care nu se pot face comparatii...dar realitatea e realitate.

Ori de unde ai privi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela eu zic asa prieteneste sa iei o pauza,ca ai facut un mare ghiveci (de ex. Eu am spuz ca se pun note pe caiete si nu la caligrafie care poate fi obiect de studiu).

 

Indiferent cine vind si ce povestrste,cei ca tine vor vedea tot tompil ironii,critici,"caterinca"sa te citez.

 

Eu cred ca daca s-ar vrea, s-ar intelege ce grea sa spuna ala din alta tara,insa sunt useri care nu bor da accepte si atunci apar mesaj e va alr tale.

 

Mesajele "de sus"se vad imediat si sunt sanctionate corespunzator,restul mesajelor ar trebui intelese ca atare.Ca nu se poate, e ok atunci vot aparea in permanenta tabere diferite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-am mai intrebat Dana o data mai demult cum e azi in RDG? Unificarea celor 2 parti a avut loc cam in acelasi timp cu revolutia de la noi. Au trecut atatia ani... s-au bagat acolo... cred ca si voi ati pierdut numarul banilor si inca... se simte diferenta. 

Reunificare fara lupte de strada, cu ajutoare substantiale.

Ei bine in Romania nu a bagat nimeni nici un ban... poporul a dus tot greul perioadelor de tranzitie. 

Perioade care vor mai fi probabil.

Nu totul e ok si stim si noi foarte bine, dar macar hai sa incercam sa purtam discutii constructive nu doar de misto si comparatii care nu isi au rostul pt ca nu ne ajuta cu nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...