Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recomandare


Recommended Posts

Exista multi avocati ai teoriei desfintarii statului, adepti ai pietei libere si a teoriei lui Milton Friedman.

Teoria lui Milton Friedman este o extrema la fel de periculoasa ca Marxism-Leninismul, ambele fac parte din extreme. Una pledeaza pentru piata fara reglementari, lasand posibilitatea sa actioneze "legea junglei", cealalta pledeaza pentru egalitarism si statul care controleaza viata pana in cele mai mici detalii.

 

Doctrina socului. Nasterea capitalismului dezastrelor

 

Citat:
Ce înseamna sa permiti libera circulatie a capitalurilor ? Înseamna sa te expui dezastrului care a lovit Tigrii Asiatici.
În anii ’90, aceste tari ofereau imaginea unui miracol economic care nu avea nimic în comun cu teoriile economistilor din Chicago. Riguros protejat, capitalul autohton rodise. Au facut însa greseala de a permite accesul investitorilor straini pe pietele de capital. A fost de ajuns un zvon la bursa de valori, unul singur : ca Thailanda nu are suficiente devize liber convertibile ca sa-si protejeze moneda nationala. Investitorii occidentali au început sa-si retraga fondurile, vânzând haotic. Pentru ca nu faceau diferente între tarile asiatice, nebunia s-a amplificat: au urmat Indonezia, Malayezia, Filipine si Coreea de Sud. Situatia s-ar fi putut redresa prin acordarea unui împrumut extern, numai ca organismele internationale au iesit înainte cu un mesaj comun: Nu ajutati Asia! Catastrofa aparuse în ochii americanilor ca o oportunitate deghizata.

Ce aveau în comun Tigrii Asiatici, în afara vitezei ametitoare cu care se dezvoltasera? Refuzul “pietei libere”, materializat prin legi severe care restrictionau globalizarea. Strainii nu aveau voie sa cumpere pamânt si firmele autohtone. Statul juca un rol semnificativ în economie, pastrând monopolul sectoarelor-cheie. Multe dintre importurile provenind din Japonia, Europa sau SUA erau pur si simplu blocate. Pentru #350;coala din Chicago, aceasta realitate era inacceptabila. Timp de luni de zile dupa provocarea crizei capitalurilor, FMI a refuzat sa acorde un ajutor financiar care ar fi putut usura situatia. Când, în cele din urma, au început negocierile, primul-ministru al Malayeziei, Mahathir Mohamad, a refuzat sa participe la ele: “nu vreau sa distrug economia tarii mele ca s-o fac mai buna”. Pretul apocalipsei financiare începea deja sa fie platit: 24 de milioane de oameni îsi pierdusera deja slujbele. Thailanda pierdea zilnic 2000 de locuri de munca în timpul “reformelor”, adica 60.000 pe luna. În Coreea de Sud – 30.000 lunar, mai ales ca rezultat al cerintelor inutile ale FMI de reducere a cheltuielilor bugetare. În Indonezia, rata somajului s-a triplat în 2 ani. Conform Bancii Mondiale, 20 de milioane de asiatici au cazut în aceasta perioada sub pragul saraciei. Prostitutia si vânzarea copiilor înregistrau un boom.

Când FMI si-a terminat treaba, bunurile Tigrilor Asiatici erau de vânzare la mai nimic. În doi ani, fata Asiei se schimbase, sute si sute de firme locale fusesera eliminate în folosul multinationalelor. O teribila tragedie fusese exploatata pentru a permite accesul capitalului strain pe pietele autohtone. Tot ce fusese construit timp de decenii de coreeni, thailandezi, filipinezi, indonezieni, fusese facut bucati, scos la mezat si apoi aruncat la gunoi pentru a elimina competitia cu importurile. Este adevarat ca FMI-ul “stabilizase” economia, e ceea ce face acest organism de obicei, dar acest echilibru se face aruncând milioane de oameni peste bord: lucratorii în sectorul public, proprietarii micilor afaceri, fermierii de subzistenta, sindicalistii. Marele secret al “stabilizarii” este ca cei aruncati la apa nu se mai catara niciodata înapoi. Cu exceptia Malayeziei, celelalte tari asiatice sunt acum piete de desfacere pentru produsele americane.
...
Dupa cum spuneam, Milton Friedman a murit, ducând cu el în mormânt o ideologie care s-a straduit din greu sa ascunda un secret murdar: nu fusese niciodata, nicaieri, votata.
Desi afirma cu tarie ca democratia si piata libera merg mâna în mâna, avea nevoie disperata sa-i elimine pe toti cei care credeau ca pestii din acvariu nu pot înota în acelasi loc cu rechinii si balenele.
Cu o ipocrizie grosonala, “omul de stiinta” care a conceput-o s-a deplasat personal pentru a da lectii de economie criminalilor din lumea întreaga (Augusto Pinochet si Deng Xiaoping sunt cele mai notabile nume), sustinând ulterior ca nu exista nicio legatura între ideile sale si masacrele si tortura comise în vazul lumii. Astazi, unii dintre elevii lui Friedman fac obiectul acuzatiilor de genocid si compar pe banca acuzatilor în tarile în care si-au exercitat activitatea politica. Concitadinul lui, gangsterul Al Capone, se face vinovat de câteva asasinate comise cu sânge rece. Profesorul universitar Milton Friedman da socoteala Justitiei Divine pentru sute si sute de mii de morti si disparuti, zeci de milioane de flamânzi, chinuiti si dezmosteniti din lumea întreaga. Pretul îngrozitor pentru niste constructii mentale care nu s-au dovedit niciodata eficace când au fost puse în practica, îmbogatind astronomic doar câtiva deja superbogati. Daca m-ar întreba cineva vreodata pe cine prefer dintre cei doi, optez fara regret pentru Capone. A fost mult mai putin periculos decât un profesor de economie, si atunci când a promis însetatilor rachiu, s-a tinut de cuvânt!#733;.
align="right" id="quote2">

 

Si un cometariu in vechiul Cotidianul Doctrina socului": "biblia" antiglobalismului versus teoria conspiratiei

 

Citat:
Aceasta forma de capitalism, conceputa si dezvoltata, în opinia autoarei, de catre "baietii de la Chicago" (scoala de economie din jurul lui Milton Friedman), profita de pe urma situatiilor de criza - generate de cauze naturale sau provocate în virtutea unor interese politico-economice - pentru a aplica "terapiile de soc" derivate din aparatul doctrinei ce da titlul cartii.
align="right" id="quote2">

 

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Opinia mea coincide cu ce am recomandat.

Doar nu o sa repet ce au scris altii, si apoi sa fiu acuzat de plagiat.[:)]

 

Daca esti interesata am si eu cateva opinii despre Pro sau anti globalizare.

 

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu!Butonand telecomanda am crezut ca otv si-a schimbat formatul pt. ca in locul "spurcatului la vorba" de Barbu si pe care il evit din acest motiv, dadui de alte personaje si cand am ascultat ce spuneau am inlemnit! M-am nimerit tocmai cand una si ulterior cealalta persoana si-au declinat identitatile. Va sfatuiesc sa urmariti si voi si ulterior sa comentam pt. ca eu nu mai stiu ce sa cred. Este manipulare sau sunt rabufniri ale serviciilor care nu mai suporta o anumita situatie! Prin formatia mea ma bazez pe logica si logica are nevoie de argumente beton!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, blogu` tau sau ce-o fi ala nu m-a facut sa citesc cu interes.Dupa primele randuri,parca era economia de cls.XI-a pe care am dat-o la bac.Un deja-vu....nici acolo nu e parerea ta.

 

Madalina

 

 

Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numa' ce aflaram niste dezvaluiri de coma ale unui inspector ANAF la ...otv si Realitatea anunta ca "News Alert" sanctiuni ale ANAF de urgenta pt. TVR!

Mai sa fie, mai sa fie, imixtiunea politicului in media este reala?

Chiar sa fim luati de prosti si sa fim pusi la ordine de politruci? Chiar asa de batjocoriti am ajuns dupa sacrificiile din '89?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...