Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

N-AM CURAJ SA CONDUC (11)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui numaieu
buna ziua Oooo , ce ma bucur ca v-am gasit ! [:)]...deci mai sunt si altele ca mine [:D], ma simtem singura si neinteleasa [q]. Eu am facut scoala de soferi anul trecut,am dat sala pe 15 mai (am trecut testul cu 25 de puncte )si traseul o saptamana mai tarziu pe care l-am picat [q].Bun am zis ca nu-i nimic , mi-am facut curaj si am mai facut ore (desi fie vorba intre noi mie mi se par foarte putine ore de condus,eu nu am mai condus niciodata pana sa fac scoala ),am trecut cu vederea ca am nimerit si un instructor care ma stresa ingrozitor [q].Am mers din nou la sala , 25 de puncte din nou si .........nu am mai dat traseul nici in ziua de azi [q][bang]. O sa ma intrebati "de ce ?" : 1.pentru ca mi-a fost frica [q] 2.pentru ca am avut unele divergente cu instructorul cand faceam parcari si am hotarat sa ma dau jos din masina si sa plec. Acum sunt hotarata sa fac scoala din nou ....doar ca astept sa mai prind un pic de curaj [:D][:I]
align="right" id="quote2">hai, mai, ca nu e draq chiar asa de negru; cauta ub instructor rabdator, nu foarte chitibusar, dar totusi asculta-l tu pe el ca el e pus acolo sa te indrume nu sa te streseze pe tine; el detine totusi 'arta" condusului pana cand sa fii si tu in stare; curaj si incredere, se poate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am ascultat tot timpul si am incercat sa fiu foarte atenta, desi cat am facut scoala tot timpul mi-a fost frica ,am trecut si peste unele jigniri chiar daca erau cu perdea [bang]......dar atunci cu parcarile eu eram destul de stresata sa nu lovesc masina scolii pentru ca eram singura in ea ,el fiind pe jos pe langa masina (probabil si el stresat [:D])nu am reusit sa fac cum trebuie nici macar o parcare [:I]si uite asa am renuntat [bang].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui numaieu
Am ascultat tot timpul si am incercat sa fiu foarte atenta, desi cat am facut scoala tot timpul mi-a fost frica ,am trecut si peste unele jigniri chiar daca erau cu perdea [bang]......dar atunci cu parcarile eu eram destul de stresata sa nu lovesc masina scolii pentru ca eram singura in ea ,el fiind pe jos pe langa masina (probabil si el stresat [:D])nu am reusit sa fac cum trebuie nici macar o parcare [:I]si uite asa am renuntat [bang].
align="right" id="quote2">In locul tau as cauta un instructor bun si cu rabdare si as face ore pana mi-ar zice ca-s ok.[flo]Eu am avut un instructor super,nu cred ca am vazut om mai calm si mai bland,cu simtul umorului..un om de nota 20!Atata rabdare a avut omul ala cu mine...Legat de parcari..eu am picat prima data examenul,desi luasem la sala maxim,pt ca nu am facut parcarea laterala corecta,nu eram dom;le la cati cm voia domnul politist fata de bordura..Asa ca apoi am facut ore cu instructorul si am facut numai parcari laterale de mi-au iesit pe nas..Am condus 1 an si nu am fost nevoita sa fac o parcare laterala..apoi pauza de 5 ani.Acum sunt nevoita sa conduc in ciuda faptului ca am facut tot posibilul si imposibilul sa nu o fac.[:D]..nu mi-am schimbat permisul sa am motiv.[:D]Dar nah,cum am copilul la gradi e de musai,am condus cu sotul in dreapta f putin si apoi m-am trezit ca trebuie sa merg singura cu copilul la gradi.Zilnic am un nod in stomac inainte sa plec din casa si ma gandesc..oare sa iau un taxi?:))apoi imi dau seama ca nu am bani de taxi-uri si ma urc la volan.Odata urcata imi trece teama,ca ma concentrez,ma mai tine fii-miu de vorba si uite asa ajung la gradi :))Momentan doar asta fac,nu ma aventurez sa plec aiurea..cu timpul o sa prind curaj si-o sa merg si prin alte locuri.Nu ai cum sa inveti sa conduci daca nu conduci,iar teama nu trece decat cu timpul,cand iti faci experienta,cand vezi ca te descurci si prinzi incredere in tine.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

Nu ai cum sa inveti sa conduci daca nu conduci,iar teama nu trece decat cu timpul,cand iti faci experienta,cand vezi ca te descurci si prinzi incredere in tine.[flo]


align="right" id="quote2">

exact asa zice si sotul meu[pk]id="purple">

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cele care nu aveti carnet: nu am sfaturi; fiecare cum poate. E o loterie, pentru ca este imposibil sa spui ca stii sa conduci in trafic dupa nu stiu cate ore de scoala.

Dar daca ati luat carnetul, solutia ideala este o masina proprie. Mica, vche...nu conteaza. Alta decat masina familiei a carei stapan este, evident, masculul (eu i-am luat Torei un Tico, 1500 euro, a umblat doar pe la femei incepatoare[:)], mergea brici, dar avea ceva semne pe ea...). Ei bine, in masina proprie se merge singur. Fara sot, in special. Singure, puteti merge cu 30 la ora, nu auziti claxoanele, in sensul ca va doare in cot de ele, ba chiar puteti tipa si voi pe geam...nimic nu se poate intampla. Va zgarie cineva? So, what? O parcati din 33 de miscari in loc de 3? Cui ii pasa? Retineti: nu exista nici o modalitate sa invatati sa conduceti masina in trafic, sa o stapaniti, sa va creati reflexe corecte, decat condusul permanent, in trafic ca naiba. E singura metoda.

Daca nu aveti masina proprie (foarte probabil, de fapt), convingeti-va sotul sa valase singure la volan. Nu invatati nimic asa. Si va stresati inutil. Nu-i vorba ca noi suntem mai buni si voi mai nepricepute...dupa ce o sa conduceti frecvent, o sa vedeti ca din dreapta se vede altfel. E imposibil sa stai in dreapta si sa nu zici nimic...fiecare are stilul sau. Dupa atatia ani de zile, eu tot o critic pe Tora. Din fericire, cand suntem amandoi ea conduce doar cand venim de la chef. Si atunci ii sunt foarte recunoscator...conduce ca o zana![:)]

 

Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b
Rufus, n-as vrea sa-ti transmit sentimente de vinovatie, dar eu nu m-as simti in siguranta in Tico, si n-as recomanda-o nimanui. Intr-o coliziune n-are nicio sansa.In trafic tb sa te gandesti si la asta, la siguranta masinii, mai ale pt un incepator.
align="right" id="quote2">Stiu despre ce vorbesti[:)]Intr-o coliziune n-ai sanse in nici o masina, pentru ca...depinde de coliziune. Parerea mea este ca in oras, unde vitezele nu-s (teoretic) mari, ca n-ai unde, nu poti pati mare lucru. Sigur, teoretic vorbind. Tora are acum un Hyundai, cu airbag-uri, alta masina...nu o vad mai in siguranta intr-un accident lateral, de pilda. In fine...Dar ai dreptate, n-am tinut Tico mai mult decat a trebuit si, cu toate protestele ei, am convins-o sa renunte la el. Si acum il plange...dar Ilie (asa-l chema) a plecat la alta incepatoare (membra DC[:)]) care l-a folosit la greu.Edit: vaaaai, cum isi uita omul prietenii[q]...Costica il chema pe Tico...Ilie e masina mea de acum!Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu Rufus, cu o masina mai veche inveti mai usor, dispare sau cel putin se atenuaza frica de a o lovi[pk]id="purple">

 

giulia si alex-raoul (22.09.2002)

"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

 

Lumina sfanta pentru copii

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus,de acord..zici ca atunci cand va intoarceti de la chef conduce ca o zana,huh?[:D]ei,vezi ce bine e sa poti bea macar un pahar si sa aiba cine conduce?[:D]Cat despre doua masini,e o idee buna,insa trebuie sa-ti si permiti sa intretii doua masini cu tot ce reprezinta si nu multi isi permit.Insa ideea este buna,am vrut si eu asta,dar al meu a zis ca nu ma lasa cu copilul intr-un tico nici batut,tot din cauza sigurantei..care lipseste cu desavarsire.(si asta in ciuda faptului ca in orasele mari se circula greu si nu se prea merge cu viteza ca n-ai cum,e prea aglomerat)Oricum nu mai avem bani pt o alta masina si ar insemna ca una sa stea in parcare,cand el este plecat,dar ca idee mi se pare f ok asa.

Mie imi place toyota aygo,e mica si frumoasa foc.[:D],dar nah,daca as avea si i-as face ceva cred k as plange luni de zile..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...