Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

caderea parului.....la copii mai marisori


Recommended Posts

buna.am si eu o intrebare.si nu ii gasesc raspuns,,,,baietelului meu de 4 ani ii cam cade parul.am fost la frizer si m-a intrebat dc am observat ca ii cade parul.[ mai mult decat la alti copii] si dc folosesc gel sau spuma.baietelul meu are parul cret iar eu nu i-am dat niciodata cu nici un fel de solutie.azi am observat fire de par si pe caciulita.credeti ca ma sperii degeaba sau poate trebuiesc facute niste analize.lipsa de ceva minerale....ma gandesc.de cand era mic l-am spalat cu sampon special ptr copii,gen jonhson sau nivea.ce parere aveti?multumesc roxa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Buna Roxana. Azi am intrat si eu pe net pentru acelasi lucru. De doua zile am constatat ca fetitei mele de 3 ani ii cade parul neobisnuit de mult si asta brusc. Cand am pieptanat-o sambata, am constatat ca era pieptenul plin de par dupa o singura periere, iar aseara cand am spalat-o pe cap si era parul ud, am ramas cu par in mana. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. Credeti ca ar trebui sa mergem la medic sau este ceva normal? Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi povestea o farmacista ca fetitei sale in varsta de 5 ani, ii cadea parul. O spalse cu un sampon special si nu i-a mai cazut. Acum eu nu stiu daca efectul acelui sampon are efect pe termen lung sau scurt. Eu, personal, as intreba pediatrul sau dermatologul. Probabil sa fie si din cauza unor carente in organism. Sanatate copilasilor vostri. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Ioanei mele ii cade parul, dar nu asa cum spuneti voi. Ii mai cad la baie 2-3 fire sau cand i se incurca rau de tot (il are ondulat si isi face si noduri) si incerc sa-l descurc probabil se rupe. Eu as intreba pediatrul, se poate sa fie o carenta, ceva. Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008) [URL="http://community.webshots.com/user/ioanasinadia2010"] NOI[/URL] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=52035"]Asa a venit pe lume Ioana[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna.Am constatat ca in ultima vreme si baietelului meu ii cam cade parul - cel putin de vreo cateva zile destul de rau (aseara erau in cada, dupa baie vreo 30 de fire). Am sunat-o astazi pe dr. lui si mi-a zis ca nu e problema atata timp cat nu ramane loc gol(alopecie se numeste)si ca asa se mai schimba parul din cand in cand. Am intrebat daca nu ar putea fi lipsa de ceva vitamine sau minerale si a zis ca nu. Ai vostrii copii cum mai sunt? Voi ati intrebat doctorul ce se intampla? Pupici, claudia Mami de minune de Dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si fetitei mele de 2 ani jumate ii cade parul. Am facut analize acum vreo 2 luni insa nu a iesit nimic anormal..Dr a spus sa ii mai dau vigantol 2 pic si un sirop Osteocare(calciu,magneziu,zinc si d3).Sper sa ne ajute..Dca mai aflati vreo cauza a caderii parului...Mentionez ca siropul si vigantolul le-a dat pentru ca fetita e in crestere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...
On 11.04.2010 at 20:25, roxa_mami a spus:

buna.am si eu o intrebare.si nu ii gasesc raspuns,,,,baietelului meu de 4 ani ii cam cade parul.am fost la frizer si m-a intrebat dc am observat ca ii cade parul.[ mai mult decat la alti copii] si dc folosesc gel sau spuma.baietelul meu are parul cret iar eu nu i-am dat niciodata cu nici un fel de solutie.azi am observat fire de par si pe caciulita.credeti ca ma sperii degeaba sau poate trebuiesc facute niste analize.lipsa de ceva minerale....ma gandesc.de cand era mic l-am spalat cu sampon special ptr copii,gen jonhson sau nivea.ce parere aveti?multumesc roxa

Bună, ai găsit rezolvare la caderea parului? Am și eu o fetita de 9 ani ,iar de aproape 1 an de zile ii cade exagerat de mult, am fost cu ea la dermato, iam făcut analizele toate sunt bune dar parul ii cade într-una.  Mulțumesc pt un eventual răspuns! Sănătate tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...
×
×
  • Adaugă...