Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bucurii de sept-oct 2006 (8) Asteptand Mosii!


Recommended Posts

holla si noi tot cu evaluarile si inscrierea la grupa zero ne zbatem inca nu am luat adeverinta de la dr. nu dau de pediatra[bang] eu nu am chef sa-l amand pe Vlad cu scoala si sa il duc la anu' in clasa I si toti sa fie mai avansati decat el iar el sa nu stie nimic !!! l-as putea inscrie la grupa mare iar, si apoi sa-l evalueze si sa inceapa anul celalalt scoala, dar ce fac daca toti ceilalti stiu deja sa faca anumite lucruri iar el, invatand mai nimic la grupa mare, sa se simta prost !!! el e un copil ff competitiv si cu siguranta i-as face rau asa ma gandesc ca e mai bine pt el sa fie la grupa zero in toamna si apoi in clasa I celalalt an. Cred ca e mersul firesc al lucrurilor. De ce sa aman in defavoarea lui ??? CE ZICETI ? GRESEC ?? intr-adevar e dificil cu programul noi si faptul ca va fi in scoala si nu la gradi, dar per total el e mai castigat,zic eu. Evaluarea mi se pare exagerata !!! Care este diferenta intre copii nascuti in august de cei septembrie ??? Inteleg sa ii evaluezi daca nu au varsta necesara pt.clasa I, dar pt pregatitoare, come on...au luat-o razna. Ii supunem unui stres prea mare la varsta de 5 ani !!! Chiar nu vad sensul / logica !!! Daca e intr-o dispozitie proasta si nu ii place de psiholog poate sa pice la evaluare ! Practic, primul hop din 'cariera' lui de scolar. LA 5 ANI !!! Pt.ca un copil la 5-6 ani nu vede importanta si scopul acestei evaluari !! El o ia ca pe o joaca, ca pe o chestie care poate vrea sau NU sa o faca. O tampenie.
Lilina & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
[url="http://lilubiju.ro/"]BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

alina!!!!!! ce bine-mi pare ca ne scrii!!!!!!![flo][flo][flo][flo][flo] va pupaaaam!!!!! sa stii ca daria nu a uitat-o pe ana maria, imi mai aminteste de ea uneori, cand discutam despre ce facem cand e vara :)) ana maria e tare isteata, ce super ca are ocazia la varsta asta frageda sa invete engleza si chineza! sigur ii va fi foarte folositoare aceasta perioada in viata! Lil, , nici eu nu inteleg de ce daria , carei nascuta pe 6 sept , tr evaluata, iar unul care-i nascut pe 31 august nu are nevoie de evaluare!!!! 7 zile fac diferenta intre un copil apt de scoala si unul care tr sa mai stea in gradinita!!!!!????? ieri seara am inceput sa-i pun diverse intrebari dariei, ce am auzit ca se mai intreaba la evaluare. deloc nu s-a concetrat!!!! radea, chiar daca eu incercam sa-i spun ca vreau sa fim serioase si sa facem ca la scoala... si daca o puneam sa zica zilele saptamanii, intotdeauna imi sarea miercurea!!!! sper din suflet ca va fi mai concentrata si mai serioasa in fata comisiei... nu de alta, dar altfel aude toata romania showl pe care o sa-l fac! chiar nu era de ajuns o evaluare de la educatoarele care au stat cu ei 3 ani? hai, poate sa zic ca cei care n-au fost in viata lor in gradinita se evaluau, dar astia care sunt de 3 ani in gradi , doar pentru ca n-au iesit din burta mamei cu cateva zile inainte au nevoie de evaluare????? sper sa dam peste o comisie care sa fie formata din psihologi de copii adevarati, care sa inteleaga starile copilului si sa nu catalogheze fara a analiza. Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006) [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]
Un licurici m-a invatat sa traiesc frumos[ruga]
[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, si eu l-am testat pe V aseara si mi-a raspuns f bine la intrebari, mai putin la cea cu zilele saptamanii (le stie, dar nu stia in ce zi suntem, ce-a fost ieri si ce e maine) e incantat de teste pt ca i-am spus ca e pt copii destepti care merg la scoala si el vrea sa mearga, nu garantez ca vineri va fi deschis pt astfel de discutii.[:D]
Lilina & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
[url="http://lilubiju.ro/"]BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [:D] Roxana si eu ma bucur ca aud vesti despre voi, adesea ma gandesc la toate, dar asa cum am zis diferenta de fus orar m-a cam impiedicat sa ma fiu atat de activa. Ana-Maria m-a intrebat de curand intr-o seara, la baita daca atunci cand va fi in Romania poate s-o invite pe Daria sa se joace impreuna cu papusile si Little Poney [:D]. De cate ori mai vede poze cu voi din vacanta, sau pe cele din vara de la ziua ei incepe sa imi povesteasca "Mami iti mai aduci aminte...." Magnetul cu Daria si Victoras e pe frigider la loc de cinste, iar fotografia cu Ana si Vladut asezati pe iarba in parc la implinirea unui anisor a lui Vladut este in rama pe birou la serviciu...sunt atat de dragalasi impreuna cum zambesc...Lili iti mai aduci aminte despre care zic? Tu i-ai fotografiat...de cate ori imi fug ochii la ei ma fac sa zambesc... Nu mi-ati dat niciun sfat ref. la dintisorul Anei-Maria care se misca. Daria stiu ca a schimbat deja 2...nu? In vara am vazut-o cu cei definitivi... Azi m-am conversat cu Lili [pup]...daca intri si tu pe mess da-mi un semn....chiar si offline vad ca e liniste pe aici... Yoanna unde esti bre? ca tu mai animai atmosfera pe aici? Beatrix vad ca i-ai facut un fratior lui Eric! Bravo! Sa va traiasca si sa fie sanatos. Mirabela vad ca si tu esti la inceput de odisee...O sarcina usoara si un bebe sanatos iti doresc! Felicitari si multa sanatate! Cu ce torturi iti mai incanti familia? Gety, Ramo & Co ?? puuup --------------------------------------------------------------------------- Itzy-Bitzy cu Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alina, daria are deja 2 dinti permanenti, de anul trecut, stii bine. iar aseara imi arata ca se misca si al treilea, asa ca in curand va veni zana maseluta pt al treilea dintisor. chiar nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. unele lucruri nu se mai intampla ca acum 30 de ani, cum scrie in cartile de crestere copii ai doctorilor de peste 60 de ani (nu ca nu sunt utile, dar sa nu ne speriem daca e altfel...). eu zic sa ii povestesti de zana maseluta, care ii aduce un dintisor. si, de la zana maseluta sfat (avem acest teatru in repertoriu si avem si o zana maseluta :)))) . cand i-a cazut dintisorul, invat-o pe ana maria sa il puna sub perna si sa spuna urmaoarea poezie: dinte, dintisor, te pun sub perna cu dor, sa vina zana maseluta, sa imi indeplineasca o dorinta :) si tu sa-i pregatesti un cadou , noaptea cand doarme ia-i dintisorul si pune-i cadoul langa ea :) ce zici de idee?[:D] lil, si eu o tot testez pe daria. slava domnului, nu-l mai sare pe miercuri!!!! stie ca daca azi e marti ieri a fost luni si maine e miercuri. ne-om descurca noi, ideea este sa nu fie o comisie care sa mi-o streseze, ca atunci am incurcat-o! inteleg ca toate comisiile sunt intr-o sala, asa ca poate chiar ne vedem in timpul testului! tu il inscrii pe vladone la 195? sau te gandesti la alta scoala? cum ati ramas? Monique, voi unde o inscrieti pe cosmi? Lexi, ce mai face bblina? cum este acomodarea? Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006) [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846"]
Un licurici m-a invatat sa traiesc frumos[ruga]
[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, mamici!

 

Stai linistita, Roxanaid="red">, cand am intrebat-o pe Maria, azi, care sunt ziele saptamanii, stii ce mi-a raspuns? "Nu stiu"[:D]Acum le-a invatat, destul de greu, o "sarea" pe Vineri cel mai des.

 

Poate va mai lamuresc si eu cu cate ceva: noi ne-am hotarat acum 2 zile s-o inscriem pe Maria la pregatitoare, avand in vedere ca ea repeta acum "mijlocia". Am mai vorbit cu ea, am intrebat-o, si mi-a zis ca i-ar placea. Singura problema a noastra este ca iar trebuie sa scoatem bunicii din barlog si sa apelam la ajutorul lor zi de zi.

Dupa transmiterea listelor, adica ieri, am fost la I.S.J. si mi-a spus ca nu-i o problema, evaluarile se vor face si mai tarziu. Asa a zis un inspector de acolo. Ieri am sunat dr. de familie, care e si pediatru si merg cu Maria dupa adeverinta. Apoi cu dosarul (copie dupa certificat de nastere, hartia de la dr. si copie dupa buletinul meu, mergem la gradinita unde se va face evaluarea sa ducem actele, avand in vedere ca le ducem mai tarziu.

 

Cand ma intorc, va scriu ce s-a intamplat acolo.

 

Lexi id="red">oare ce face?

 

Tanimaid="red">, suntem bine, Maria a mai tusit un pic azi noapte. Si pentru asta, o sa-i fac un pic aerosoli, cand ne intoarcem. Cu sare si muguri de brad de la Praid. Una peste alta, din noiembrie n-a mai fost bolnavioara.

 

Asa creste Maria Dianaid="red">

 

My weight

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, din pacate nu il vom inscrie pe V la 195 pt.ca e mai complicat cu preluarea lui la pranz de care se ocupa bunicii si nu ii pot pune pe drumuri. Noi ne vom muta peste 2 luni chiar langa 82, unde stau si socrii mei, deci acolo il vom inscrie, nu avem incotro... oricum am vorbit cu cineva din scoala si e ok, chiar m-am linistit.

mai vedem peste 1-2-3-4 ani ce va fi, daca lucurile decurg bine ramane acolo, daca nu, il putem muta.

 

Alina, am discutat anul trecut despre dinti

stiu ca Daria si-a schimbat deja dintisorii din fata, daca nu ma insel... si Vlad s-a sesizat la un moment dat ca il dor dintii din fata, dar nu i se misca inca. Mi-e groaza !!!

 

Lilinaid="red"> & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)id="blue">

 

BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Sau mai bine zis "salam alekum"![asia]

 

Lume noua!!!! Bun revenit Itzy! Ma bucur sa te citesc din nou!

 

Lexi cum esti?Cum e noua printesa?Sper ca sunteti bine...De cand am aflat ca ai nascut ma tot gandesc la tine...la voi!

 

Vad ca si voi aveti aceleasi preocupari ca si noi: clasa 0 sau I ...

E o tampenie. Asta e parerea mea! Zapaceala curata atat pentru copii cat mai ales pentru parinti...mai ales faza cu circumscriptiile...aia ma scoate din papuci!

 

In rest ce sa zic...eu tot ratacita prin praf...noutatile le postez in mod frecvent pe blog, si mai nou am inceput sa postez si poze...

 

Aici le gasiti daca aveti chef si nervi sa cititi:

 

 

Povestiprafuite

 

Va [pup] si mai intru sa va mai citesc cand apuc...id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si de la noi!

 

Wow ce-mi cad ochii! Alinaid="blue">, ma bucur sa te vad!

Intrasem sa va spun de noi ca de 2 saptamani si jumatate suntem in sfarsit in formatie de 4! Maine facem 3 luni si avem 3 kg! Inca suntem haotici dra incet incet ne intram pe fagasul normal. Inca suntem sub euforia primelor zile acasa!

Fug ac s-a trezit Sven dar nu inainte de ai spune si lui pufyid="blue"> ca are toata admiratia mea!

Noapte buna!

 

 

Roxana, [mamica] de Ericid="blue"> si Svenid="green">

Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!id="red"> [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...