Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bucurii de sept-oct 2006 (8) Asteptand Mosii!


Recommended Posts

Mult succes copilasilor la evaluari.

 

Waw fetelor ce multe surprize....

 

Itzy - ma bucur mult ca ai trecut pe aici sa ne saluti. Sunt convinsa ca Ana Maria stie foarte multe si e tare isteata. Va pup pe amandoua.Si te asteptam tot mai des.

 

Beatrix- au trecut deja 3 luni..., sa creasca mare si sanatos. [pup]

 

Ioana- sanatate multa si un buchet mare [flo].[pup]

 

Noi am trecut cu bine proba evaluarilor... si sincer eu spun ca nu a fost deloc usor.

Testul a constat in 4 etape:

1. - avut de spus daca 2 cuvinte au acelasi sens- ex. masa-vama (a avut 5 asemanari)

- a trebuit sa tina minte ordinea cuvintelor spuse de evaluatoare a inceput cu o insiruire de 2 cuvinte iar ultimul sir a a vut 5 cuvinte

- a trebuit sa recunoasca sunetul m in diferite cuvinte

- a trebuit sa recunoasca sunteul r in diferite cuvinte

- eu spun ceva si tu trebuie sa completezi- ex: luni, marti, ....; iarna, primavara...

- sa repete cuvintele pe care i le-a spus d-na consilier scolar - am retinut ultimul cuvant care a fost teleenciclopedie,

- sa numere pana la 10 crescator si descrescator.

2. - a primit niste fise cu 20 de desene pe care trebuia sa le copieze intr-un chenar mai jos- aici trebuie sa recunosc ca m-am distrat foarte bine - primele au fost usoare dar apoi treaba s-a tot complicat - pentru ca Victor a facut niste desene abstracte si daca "evaluatoarea" il intreba daca a treminat se uita mirat si spunea "-da seamana perfect cu cel de sus" [pk].

3. - a primit 2 fise cu o cale ferata ceva gen labirint - trebuia sa traseze o linie continua cu creinul fara sa depaseasca conturul si sa nu intrerupa linia- a fost cronometrat. Prima fisa a fost putin mai scurta si mai usoara, cea de-a 2 a fost mai lunga si mai intortochiata

3. - i s-a citit o poveste, dupa care a trebuit sa spuna ce-si aduce aminte din poveste.

Baietelul din poveste s-a urcat in copac ca sa priveasca privelistea, si scara s-a indepartat de copac si i-a cazut si papucul iar catelul a dus papucul etc, etc...

Cand a fost intrebat ce a facut Ionut in copac Victor a spus ca baiatul a intrat in panica - la care evaluatoarea repeta "in panica?"- V: Cum sa nu intre in panica daca si-a pierdut papucul si scara... [pk]

 

 

 

 

 

Cristina mamica lui Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mult succes copilasilor la evaluari.

 

Waw fetelor ce multe surprize....

 

Itzy - ma bucur mult ca ai trecut pe aici sa ne saluti. Sunt convinsa ca Ana Maria stie foarte multe si e tare isteata. Va pup pe amandoua.Si te asteptam tot mai des.

 

Beatrix- au trecut deja 3 luni..., sa creasca mare si sanatos. [pup]

 

Ioana- sanatate multa si un buchet mare [flo].[pup]

 

Noi am trecut cu bine proba evaluarilor... si sincer eu spun ca nu a fost deloc usor.

Testul a constat in 4 etape:

1. - avut de spus daca 2 cuvinte au acelasi sens- ex. masa-vama (a avut 5 asemanari)

- a trebuit sa tina minte ordinea cuvintelor spuse de evaluatoare a inceput cu o insiruire de 2 cuvinte iar ultimul sir a a vut 5 cuvinte

- a trebuit sa recunoasca sunetul m in diferite cuvinte

- a trebuit sa recunoasca sunteul r in diferite cuvinte

- eu spun ceva si tu trebuie sa completezi- ex: luni, marti, ....; iarna, primavara...

- sa repete cuvintele pe care i le-a spus d-na consilier scolar - am retinut ultimul cuvant care a fost teleenciclopedie,

- sa numere pana la 10 crescator si descrescator.

2. - a primit niste fise cu 20 de desene pe care trebuia sa le copieze intr-un chenar mai jos- aici trebuie sa recunosc ca m-am distrat foarte bine - primele au fost usoare dar apoi treaba s-a tot complicat - pentru ca Victor a facut niste desene abstracte si daca "evaluatoarea" il intreba daca a treminat se uita mirat si spunea "-da seamana perfect cu cel de sus" [pk].

3. - a primit 2 fise cu o cale ferata ceva gen labirint - trebuia sa traseze o linie continua cu creinul fara sa depaseasca conturul si sa nu intrerupa linia- a fost cronometrat. Prima fisa a fost putin mai scurta si mai usoara, cea de-a 2 a fost mai lunga si mai intortochiata

3. - i s-a citit o poveste, dupa care a trebuit sa spuna ce-si aduce aminte din poveste.

Baietelul din poveste s-a urcat in copac ca sa priveasca privelistea, si scara s-a indepartat de copac si i-a cazut si papucul iar catelul a dus papucul etc, etc...

Cand a fost intrebat ce a facut Ionut in copac Victor a spus ca baiatul a intrat in panica - la care evaluatoarea repeta "in panica?"- V: Cum sa nu intre in panica daca si-a pierdut papucul si scara... [pk]

 

 

 

 

 

Cristina mamica lui Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, mamici!

 

Am trecut si noi evaluarea, dar la noi a fost muuuult mai simplu, cand am citit ce a scris Cris.... maaai, ce dificil!

 

A inceput simplu: daca ii spune cuvantul ...., la ce se gandeste? Sincer, am uitat cuvintele.

2. Daca are prieteni la gradinta? Cum ii cheama?

3. Daca e prietenul(a) ei suparat(a), ea ce face? Maria a raspuns ca "se imprieteneste cu altcineva" [:D][:I]

4. Sa numere niste carioci pana la 10.

5. Sa recunoasca culorile.

6. A recunoscut rombul de pe o foaie si l-a desenat si ea la randul ei.

7. Daca stie nume de animale.

8. Daca stie nume de flori.

9. Sa mearga in cerc.

10. Sa spuna zilele saptamanii

11. In ce anotimp suntem acum? Cunoaste si alte anotimpuri?

12. Ce este calul? Trebuia sa spuna ca "animal", dar nu s-a prins aici.

Cam atat imi amintesc.

 

Asa creste Maria Dianaid="red">

 

My weight

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bunaaa,

 

Felicitari micutilor care au trecut de marea evaluare![:D]

 

Eu am intrat evident in priza si avand situatia speciala ca suntem plecati si nu poate fi evaluata acum, de la 10.000 km, incercam sa vedem cu ajutorul bunicilor cum o putem inscrie si sa fie evaluata in vara cand ne intoarcem. Vom vedea...teoretic mi-au spus ca vom primi tot sprijinul necesar sa fie inscrisa in conformitate cu varsta si optiunile parintilor. Cred ca va fi evaluata in vara la insp. sect. 2.

 

Pufy id="red"> si eu ma bucur sa vad vesti despre tine! Ce cauti in Iraq? presupun ca lucrezi nu? cei mici sunt acasa cu tatal lor sau cu tine? Din pacate anumite bloguri nu mi se deschid aici. Pufisorii id="red"> tai ce fac? Ai grija de tine acolo si mai da-ne vesti.

 

Beatrix id="red"> bun venit celui mai nou membru al familiei...nu stiam nici ca ati fost asa micuti...cand ai timp sa ne povestesti.

 

Crisnemes id="red"> [pup] si felicitari istetului tau...f spiritual pustiul. La fel si Marieiid="red">.

 

Am vb cu Lili id="red"> si am inteles ca atat Daria id="red"> cat si Vladut id="red"> au luat punctaj maxim si au fost evaluati in acceasi clasa....pe rand evident,dar s-au intalnit acolo[:D]

 

 

Ma uitam acum consternata la stirile de la ora 19 ref. la mamica aceea din Brasov, care urma sa fie evacuata, cu 7 copii, insarcinata cu al 8-lea ....si-a taiat in bucati bebelusul in varsta de 6 luni ...Dumnezeule...

 

Numai bine!

 

---------------------------------------------------------------------------id="red">

Itzy-Bitzyid="green">

cu

Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticuid="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Itzy sunt aici singura, copiii sunt in tara cu tatal lor. Iraqul nu e un climat prielnic copiilor...

Daca imi trimiti adresa ta de mail , iti trimit povesti de aici daca vrei...

 

Ingerasii mei sunt bine...in afara de faptul ca le e foarte dor de mine(si eu innebunesc de dorul lor cateodata...), sunt bine...

Alesio e in clasa I, ii place foarte mult si se descurca extraordinar de bine.

Nicolas a fost ieri la evaluarea pacii(ma enerveaza tampenia asta!) si a primit recomandare pentru clasa I....

 

In rest toate bune si frumoase...cat se poate...

 

Va [pup]!id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari tuturor celor care au trecut cu bine de marea evaluare.

 

Itzy- in ceea ce priveste situatia voatra sunt convinsa ca veti putea face ceva. Cand va intoarceti acasa e bine sa aduci cu tine si evaluarea facuta de educatoarele de la gradinita la care merge acum Ana - Maria, e bine sa vada autitatile ca ea a urmat o gradinita. Ma gandesc ca din cate povestesti Ana Maria stie mult mai multe decat stie un copilas care a urmat o gradinita normala de stat in Romania.

Mult succes.

 

Pufy-Felicitari lui Alesio pentru rezultatele bune, si pupici pentru Nicolas care a trecut de evaluare.

 

 

 

 

 

Cristina mamica lui Dragos (31.01.2004) si Victor(19.09.2006)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui beatrix
Salutare si de la noi!Wow ce-mi cad ochii! Alinaid="blue">, ma bucur sa te vad!Intrasem sa va spun de noi ca de 2 saptamani si jumatate suntem in sfarsit in formatie de 4! Maine facem 3 luni si avem 3 kg! Inca suntem haotici dra incet incet ne intram pe fagasul normal. Inca suntem sub euforia primelor zile acasa!Fug ac s-a trezit Sven dar nu inainte de ai spune si lui pufyid="blue"> ca are toata admiratia mea!Noapte buna!Roxana, [mamica] de Ericid="blue"> si Svenid="green"> Ei au nevoie de noi! Haideti sa-i ajutam!id="red"> [ruga]
align="right" id="quote2">Beatrixid="red">, asteptam in continuare vesti bune! Te pup cu drag!Asa creste Maria Dianaid="red">My weight
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Multumim de felicitari tuturor! [asia]

 

Acum am vorbit cu Nicolas si m-am distrat la maxim. Mi-a povestit cum a fost la evaluare:) Si tatal lui mi-a povestit ca l-a intrebat doamna din comsie ce anume se joaca el la gradi si el le-a spus ca se joaca "Jumpin' Jack" si l-a intrebat cum e jocul. Si a inceput Nicolas sa explice ca ai o sageata in dreapta, una in stanga, etc., dar doamna nu a inteles si l-a mai pus sa explice si el atunci, plictisit probabil [:D] i-a spus: "las-o balta, nu mai conteaza". Si nu le-a mai explicat.[:D]

Oricum, tampenie curata cu evaluarea aceasta...parerea mea!

 

In rest nimic nou...ah, ba da: tocmai am trimis 2 poze la concursul cu iarna [:D]

PS. Editez sa pun si link la pozele din concurs[:D].

 

http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Iarna%202012&page=8

Daca nu stiti care sunt, va spun eu: ym 1 si 2.[:D]

[pup]id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...