Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bucurii de sept-oct 2006 (8) Asteptand Mosii!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pufy, emotionanta povestea de ziua femeii. ma bucur ca ai reusit sa-ti vezi copilasii la serbarea de 8 martie

si la multi ani cu ceva intarziere, sa fii sanatoasa si fericita !

 

de 8 martie, m-am intalnit ca in fiecare an, cu prietenele mele, am fost la un restaurant apoi la shopping.

cand am ajuns acasa baietii m-au primit cu multa dragoste,flori si imbratisari.

 

Lilinaid="red"> & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)id="blue">

 

BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

uite ca vin cu o noua problema in ce priveste inscrierea la scoala: la gradinita mi s-a spus ca sfatul lor este sa o reuinscriu pe daria la gradi, caci oricum si la anul se vor face testari pentru clasa 1, caci altfel vor avea foarte putini copii in clasa 1. si ca, daca dam testul si-l luam, intram direct in clasa 1. si la gradi mi-au spus ca toti care sunt nascuti dupa sept ca noi se reinscriu la gradi. am sunat si la numarul verde dat de minister si inspectorul care mi-a raspuns mi-a spus extrem de iritat ca el vorbeste doar de metodologia de anul acesta si ca legea prevede ca la anul numai copiii supradotati sa intre direct in clasa 1. l-am intrebat ce inseamna copil supradotat: copil care stie sa citeasca, sa scrie, sa socoteasca sau ce inseamna???? mi-a spus ca va fi o comisie care ii va testa pe supradotati. pai si acea comisie nu trebuie sa testeze in functie de clasa la care accede copilul? ca daca vreau sa-l dau in clasa 1 nu trebuie sa stie sa faca ecuatii de gradul 2, zic eu... s-a enervat si mi-a spus sa fac ce vreau....

 

asa ca eu o inscriu pe daria si la gradi. pana la toamna ma hotarasc ce voi face, dar nu vreau sa pierd acest tren....la toamna o retrag fie de la gradi fie de la scoala...voi ce ziceti???? daca ati avea varianta sa optati la anul pentru clasa1, i-ati mai lasa un an la gradi??????

 

Roxana, mamica de Victor Andrei (23.06.2008) si Daria Elena (06.09.2006)

 

 

Un licurici m-a invatat sa traiesc frumosid="black">id="size1">[ruga]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor si la multi ani, cu intarziere, de 8 martie.

Roxana, nu stiu ce sa-ti spun, cred ca daca as fi in Ro, as opta sa o dau la pregatitoare... Asa, am optat sa o mai tin un an la gradi si sa inceapa scoala abia in 2013.

Iti doresc sa iei cea mai buna decizie pentru Dariaid="orange">.[pup]

 

[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)id="orange"> si [bebic] Ioana Teodora (24.01.2012)id="orange">id="size1">

Din ce in ce mai mareid="green">id="size1">

Creste si mezinaid="green">id="size1">

Perlute de domnisoaraid="orange">id="size1">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana si noi avem aceeasi problema....clasa 0, 1 sau gradi inca un an pentru Nicolas...

Alesio e acum in clasa 1. Are 7 ani si 5 luni acum. Avea aproape 7 ani cand a inceput clasa 1.

Se descurca extrem de bine, ii place foarte mult la scoala, e foarte inteligent, invata foarte bine,se poate concentra fara probleme in timpul celor 4 ore de cursuri, plus ca ramane si la afterschool(mananca acolo, se joaca acolo si isi face temele acolo), insa...e obosit. Copilul meu e foarte obosit. [:(]

Si trebuie sa spun despre Alesio ca nu e tipul de copil care adora somnul (cum e Nicolas), si ca nu a mai dormit la pranz de pe la 5 ani...decat cu chiu cu vai.

Ei bine, Nicolas e si el foarte inteligent, ii place sa invete, si in urma testarii a primit si el recomandare pentru clasa 1 de la toamna...insa dupa cum spuneam mai sus el e tipul de copil pentru care conteaza foarte mult somnul...

Am discutat si cu tatal lor si am ajuns la concluzia ca e mai bine sa il mai lasam un an la gradinita, sa mai poata dormi la pranz. E singurul motiv pentru care cred ca in final vom opta la varianta aceasta.

As fi preferat sa il dau la scoala in clasa 0, decat la gradinita inca o data la grupa mare, insa la scoala nu poate dormi la pranz.

Si el va fi nevoit sa ramana la program prelungit la gradi sau afterschool la scoala, fiindca ovidiu lucreaza si e singur cu copiii....

Deci, cu toate ca e un copil extrem de inteligent, cu toate ca stim ca s-ar descurca cu brio la scoala, la fel ca fratiorul lui, inclinam catre varianta cu gradinita pentru inca un an...doar din cauza ca nu poate dormi la pranz la scoala.

 

Asta e la noi...fiecare copil e insa diferit. Pe Alesio puteam sa il dam la scoala de la 6 ani fara probleme, fiindca s-ar fi descurcat si v-am spus ca nu mai dormea la pranz, insa chiar daca a mai ramas un an la gradinita(in grupa pregatitoare), chiar daca e mai mare cu un an, scoala si programul de acolo il solicita foarte mult si copilul e foarte obosit...

 

Va doresc sa luati cea mai buna decizie, cea mai potrivita pentru copilasii vostri...

[pup]

 

id="green">

 

Povestiprafuiteid="size3">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana, si eu as opta pt gradi DOAR daca as fi SIGURA ca la anu' il putem inscrie la clasa I. Si cum nu vreau sa RISC, ne vom 'chinui'cu pregatitoarea. Chiar nu vreau sa aman scoala cu 1 an. Cine stie ce fel de evaluari se pot face anul care vine. Ma astept la orice din partea lor.

Acum, tu faci cum iti spune inima. Eu sunt de parere ca Daria putea deja sa mearga anul asta la clasa I. E foarte isteata si responsabila, dornica sa invete, ascultoare, descurcareata, nu i-ar fi fost deloc greu, dar.... asta e doar parerea mea.

 

Lilinaid="red"> & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)id="blue">

 

BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, am uitat sa va mai intreb ceva

anul trecut am tot avut probleme cu stomacul, m-am deranjat destul de des si am zacut cate 2-3 zile

la analizele anuale am cerut si analiza de sange pt helicobacter care a iesit pozitiva id="red"> (4,6 adica > 1 cand e considerat pozitiv)

PROBELMA mea e urmatoarea: medicul mi-a zis sa imi fac analiza de depistare a bacteriei in 'scaun', ca nu are rost sa iau tratamentul destul de dur cu 2 tipuri de antibiotice. Si daca iese pozitiv, abia atunci sa iau tratament. Dar, eu parca nu m-as risca, nu as mai amana ... e foarte nenorocita bacteria asta (e raspunzatoare de producerea ulcerului si gastritei, chiar cancer :((()

Voi ati avut asa ceva ???? Ce ziceti ?

 

Lilinaid="red"> & [bat] fulgerul Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)id="blue">

 

BIJUTERII SWAROVSKI & CADOURI

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...